środa, 06 kwiecień 2016 20:24

Narodowa Loteria Paragonowa: Nowa branża premiowana!

Oceń ten artykuł
(10 głosów)

Ministerstwo Finansów kolejną nagrodę specjalną wylosuje spośród paragonów dokumentujących usługę, której świadczenie wymaga od przedsiębiorcy stosowania kasy fiskalnej bez względu na obrót. Sprawdź, jaki paragon trzeba zarejestrować, aby zyskać szansę na wygranie Opla Insigni w lipcowym losowaniu. Dowiedz się też, dlaczego warto brać paragony i co zrobić, aby wygrać w Narodowej Loterii Paragonowej.

 

Podczas gdy właściciele paragonów z branży premiowanej w pierwszym kwartale 2016 roku z niecierpliwością oczekują losowania drugiego Opla Insigni, inni już rejestrują dokumenty z nowej branży premiowanej. Narodowa Loteria Paragonowa od października 2015 roku cieszy się niesłabnącą popularnością. Każdego dnia Polacy rejestrują tysiące paragonów. Aby mieć szansę na wygraną, nie trzeba kupować losów ani wysyłać sms-ów - wystarczy zbierać paragony fiskalne i zgłaszać je na stronie Loterii. Do wygrania są iPady, notebooki oraz samochody - w sumie 12 aut Opel Astra i 4 Opli Insigni.

 

Branżą premiowaną nagrodą specjalną  - Oplem Insignią - w drugim kwartale 2016 roku jest konserwacja i naprawa samochodów osobowych oraz sprzedaż detaliczna części i akcesoriów do pojazdów samochodowych. Każdy, kto w okresie od 1 kwietnia do 30 czerwca 2016 r. zarejestruje paragon fiskalny dokumentujący taką usługę lub sprzedaż, ma szansę na wygranie nagrody specjalnej.

 

Branża premiowana w II kwartale 2016 r.:

Konserwacja i naprawa samochodów osobowych oraz sprzedaż detaliczna części i akcesoriów do pojazdów samochodowych

 

Warto zauważyć, iż organizator Loterii Paragonowej premiuje nagrodą specjalną posiadaczy paragonów dokumentujących usługi, które od 1 stycznia 2015 r. zostały włączone do katalogu czynności, wobec których nie można stosować zwolnień z kas fiskalnych. Usługi te zostały wymienione w § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2015 r. poz. 1544). Wśród nich znalazły się m.in. usługi fryzjerskie i kosmetyczne (branża premiowana w IV kwartale 2015 r.), usługi opieki medycznej świadczone przez lekarzy i dentystów (branża premiowana w I kwartale 2016 r.) oraz usługi naprawy pojazdów silnikowych i motorowerów.

 

W § 4 pkt 2 lit. c-j rozporządzenia znajdujemy listę usług dodanych do katalogu wyłączeń ze zwolnień z kas od 1 stycznia 2015 r.:

§ 4. Zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się w przypadku:

(…)

2) świadczenia usług:

(…)

c) naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania),

d) w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów,

e) w zakresie badań i przeglądów technicznych pojazdów,

f) w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,

g) prawniczych, z wyłączeniem usług określonych w poz. 28 załącznika do rozporządzenia,

h) doradztwa podatkowego,

i) związanych z wyżywieniem (PKWiU 56), wyłącznie:

- świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz

- usług przygotowywania żywności dla odbiorców zewnętrznych (katering),

j) fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych

- z wyjątkiem świadczenia usług na warunkach określonych w poz. 35 załącznika do rozporządzenia przez podatnika, o którym mowa w art. 8 ust. 2a ustawy, oraz świadczenia usług, o których mowa w lit. i, świadczonych na pokładach samolotów lub w sposób określony w poz. 45 załącznika do rozporządzenia.

 

Więcej o tym, kto musi mieć kasę fiskalną, czytaj w Poradniku

 

Przedsiębiorca świadczący wymienione powyżej usługi powinien mieć kasę fiskalną bez względu na wartość obrotu, sposób zapłaty i inne czynniki. Poza nielicznymi wyjątkami określonymi w tym przepisie, każda taka czynność powinna zostać udokumentowana paragonem fiskalnym. Oznacza to, iż odbiorca usługi powinien bezwzględnie otrzymać paragon od sprzedawcy. Warto brać paragony, a w razie potrzeby się o nie upominać, nie tylko ze względu na możliwość wygrania Opla lub innych nagród w Loterii Paragonowej. Posiadanie paragonu fiskalnego daje podstawę do ewentualnego dokonania zwrotu lub zgłoszenia reklamacji. Bez tego dokumentu takie działanie nie byłoby możliwe. Wystawiając paragon sprzedawca udowadnia, że uczciwie rozliczy podatek od naszego zakupu - tym samym zapłacone pieniądze częściowo trafią do wspólnego budżetu, a nie do kieszeni nieuczciwego przedsiębiorcy. Wystawiony paragon daje też konsumentowi możliwość skontrolowania prawidłowości naliczonych cen, porównania ich z konkurencyjnymi sklepami czy punktami usługowymi. Nabywca biorący i upominający się o paragony wspiera uczciwych przedsiębiorców i przyczynia się do lepszego funkcjonowania gospodarki.

 

Narodowa Loteria Paragonowa - co zrobić, by wygrać?

Zasady Loterii Paragonowej są proste - aby wziąć w niej udział, wystarczy mieć ukończone 18 lat i posiadać poprawnie wystawiony paragon fiskalny na kwotę minimum 10 zł. Dokument należy zarejestrować na stronie loteriaparagonowa.gov.pl, zgodnie z podanymi wskazówkami. Mniej więcej w połowie każdego miesiąca odbywa się losowanie nagrody głównej - Opla Astry - oraz pozostałych nagród: iPadów Air 2 oraz notebooków Lenovo ThinkPad. Pod koniec miesiąca odbywa się losowanie dodatkowe. W losowaniach tych biorą udział paragony z miesiąca poprzedniego (przykładowo: 18 kwietnia 2016 r. w losowaniu wezmą udział paragony z marca). Raz na kwartał można wygrać nagrodę specjalną - Opla Insignię - zostanie ona wylosowana wśród paragonów z branży premiowanej.

 

Dowiedz się więcej o Loterii Paragonowej

Czytany 4836 razy Ostatnio zmieniany środa, 06 kwiecień 2016 20:47

Artykuły powiązane

 • Jak skorygować błędne dane na paragonie? Jak skorygować błędne dane na paragonie?

  Pomyłki w ewidencjonowaniu sprzedaży mogą zdarzyć się każdemu użytkownikowi kasy fiskalnej. O ile jednak w trakcie wystawianie paragonu dane można skorygować na kasie, o tyle po dokonaniu wydruku – już nie. Urządzenia fiskalne nie dają takiej technicznej możliwości. Oczywiście nie pozbawia to sprzedawcy prawa do skorygowania sprzedaży. W tym celu musi prowadzić dwie dodatkowe ewidencje.

 • Kasa nie ma opcji wydruku NIP nabywcy – jak rejestrować sprzedaż? Kasa nie ma opcji wydruku NIP nabywcy – jak rejestrować sprzedaż?

  Brak możliwości wydruku numeru NIP nabywcy na paragonie nie zwalnia sprzedawcy z obowiązku stosowania aktualnych przepisów! Jeśli wystawi fakturę do paragonu bez NIP, grożą mu konsekwencje skarbowe. Sprawdź, jaką procedurę należy wprowadzić w takich przypadkach.

 • Wystawianie i wydawanie paragonu z kasy fiskalnej – zmiany od 1 maja 2019 r. Wystawianie i wydawanie paragonu z kasy fiskalnej – zmiany od 1 maja 2019 r.

  Każdy operator kasy fiskalnej musi podpisać oświadczenie o zapoznaniu się z informacją o zasadach ewidencji – taki wymóg nakładają na niego nowe przepisy. A zasady te uległy istotnym zmianom od 1 maja 2019 r. Doprecyzowano m.in. moment wystawiania paragonu fiskalnego dokumentującego przyjęcie zaliczki – z rozdzieleniem na zaliczki gotówkowe i zapłacone np. przelewem.

 • Ministerstwo Finansów zmienia zdanie: Nie będzie paragonu przed płatnością Ministerstwo Finansów zmienia zdanie: Nie będzie paragonu przed płatnością

  Wśród przedsiębiorców wzbudziły krytykę i bunt. Eksperci wskazywali na ich niezgodność z ustawą o VAT. Nowe regulacje ustanawiające obowiązek wydania nabywcy paragonu fiskalnego przed przyjęciem zapłaty na szczęście nie zostaną wprowadzone. Rząd pod wpływem napływających argumentów zrezygnował z kontynuacji prac nad tym pomysłem.

 • Wydanie paragonu przed przyjęciem zapłaty – nowy projekt rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych Wydanie paragonu przed przyjęciem zapłaty – nowy projekt rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych

  Wystawienie paragonu za usługę, która nie miała jeszcze miejsca i za towar, który nie został wydany. Wystawienie paragonu przed otrzymaniem zapłaty – na taki absurdalny pomysł wpadli twórcy projektu nowego rozporządzenia w sprawie kas. Gdyby nowe przepisy rzeczywiście weszły w życie 1 stycznia 2019 r., spowodują chaos w firmach i na całym rynku.