poniedziałek, 21 listopad 2016 12:29

Komunikat Ministerstwa Finansów: JPK_VAT od stycznia 2017 dla małych i średnich

Oceń ten artykuł
(16 głosów)

Podmioty nieposiadające statusu mikroprzedsiębiorcy mają już bardzo niewiele czasu na wdrożenie Jednolitego Pliku Kontrolnego w działalności. Od 1 stycznia 2017 r. zgodnie z przepisami przejściowymi obowiązek przesyłania plików JPK_VAT obejmie małych i średnich przedsiębiorców. Sprawdź, jak pojęcia te definiuje ustawa o swobodzie działalności gospodarczej i jak przygotować się do zmian.

Wkrótce skończy się okres przejściowy na wdrożenie Jednolitego Pliku Kontrolnego dla kolejnej grupy podmiotów. Od 1 lipca 2016 r. obowiązek przekazywania danych z ksiąg podatkowych w postaci plików JPK dotyczy największych podmiotów, tzw. dużych przedsiębiorców oraz podmiotów niebędących przedsiębiorcami w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, które nie spełniają warunków określonych dla zachowania statusu średniego przedsiębiorcy.

 

Ministerstwo Finansów na swojej oficjalnej stronie internetowej zamieÅ›ciÅ‚o komunikat przypominajÄ…cy, kogo obowiÄ…zek przesyÅ‚ania plików JPK obejmie już od 1 stycznia 2017 r. DotyczyÅ‚ on bÄ™dzie comiesiÄ™cznego przesyÅ‚ania ewidencji zakupu i sprzedaży VAT. Zgodnie z art. 82 § 1b Ordynacji podatkowej, podatnicy prowadzÄ…cy ksiÄ™gi podatkowe przy użyciu programów komputerowych majÄ… obowiÄ…zek przekazywania drogÄ… elektronicznÄ… rejestrów VAT w formie pliku JPK bez wezwania organu podatkowego, w terminie do 25. dnia miesiÄ…ca nastÄ™pujÄ…cego po każdym kolejnym miesiÄ…cu, wskazujÄ…c miesiÄ…c, którego ta informacja dotyczy.

 

Zasadniczo obowiązek ten wszedł w życie 1 lipca 2016 r. Mali i średni przedsiębiorcy oraz mikroprzedsiębiorcy mogą jednak korzystać z okresu przejściowego. Małe i średnie firmy obowiązek ten obejmie od 1 stycznia 2017 r., natomiast mikrofirmy – od 1 stycznia 2018 r.

 

Kogo dotyczy obowiązek comiesięcznego przesyłania plików JPK od stycznia 2017

DefinicjÄ™ mikroprzedsiÄ™biorcy znajdujemy w art. 104 ustawy z dnia 2.07.2004 r. o swobodzie dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej (Dz.U. z 2013 r. poz. 672): :

Art. 104. Za  mikroprzedsiÄ™biorcÄ™  uważa siÄ™ przedsiÄ™biorcÄ™, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:

1) zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz

2) osiÄ…gnÄ…Å‚ roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usÅ‚ug oraz operacji finansowych nieprzekraczajÄ…cy równowartoÅ›ci w zÅ‚otych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporzÄ…dzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyÅ‚y równowartoÅ›ci w zÅ‚otych 2 milionów euro. 

 

Jeżeli podmiot w jednym z lat 2015 lub 2016 spełnia łącznie warunki z pkt. 1 i 2, będzie traktowany od 1.01.2017 jako mikroprzedsiębiorca. Firmy te czas na wdrożenie Jednolitego Pliku Kontrolnego mają do końca 2017 r. – pierwszą ewidencję VAT w formie pliku VAT_JPK będą musiały przesłać do 25 lutego 2018 r. Należy jednak podkreślić, iż niespełnienie nawet jednego z dwóch wymienionych w powyższym przepisie warunków (przez 2 ostatnie lata obrotowe) powoduje utratę statusu mikroprzedsiębiorcy. A to z kolei oznacza objęcie podatnika obowiązkiem przesyłania rejestrów VAT w formie pliku JPK już od 1 stycznia 2017 r.

 

Ważne!

Jeżeli podmiot nie spełnia warunków dla zachowania statusu mikroprzedsiębiorcy, to obowiązek przekazywania plików JPK_VAT dotyczy go od 1 stycznia 2017 r.:

- Jeśli firma zatrudnia 10 i więcej pracowników nie jest podmiotem mikro! - niezależnie od wielkości obrotu i sumy bilansowej

- Jeśli firma osiąga roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych w wysokości minimum 2 miliony euro i wykazuje sumę aktywów bilansu sporządzonego na koniec roku w wartości minimum 2 miliony euro nie jest podmiotem mikro! - niezależnie od wielkości zatrudnienia

 

JPK dla małych i średnich przedsiębiorców 2017

Definicje małego i średniego przedsiębiorcy również znajdujemy we wspomnianej ustawie. Obie te grupy podmiotów mają obowiązek przesyłać ewidencje VAT w formie pliku JPK od początku 2017 r. – pierwszy taki plik w terminie do 25. lutego 2017 r.

 

Należy przy tym podkreślić, iż przepisy wyznaczają okres przejściowy na wdrożenie JPK dla małych i średnich przedsiębiorców w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Nie można mylić tych pojęć z pojęciami małego podatnika określonymi w ustawach o VAT, PIT lub CIT. Przepisy wyznaczające okres przejściowy nie obnoszą się także do wprowadzonej w ustawie o rachunkowości kategorii podmiotów gospodarczych, tzw. jednostek mikro, zwanych także mikropodmiotami.

 

Definicje małego i średniego przedsiębiorcy z art. 105 i 106 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej:

Art. 105. Za  maÅ‚ego przedsiÄ™biorcÄ™  uważa siÄ™ przedsiÄ™biorcÄ™, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:

1) zatrudniał średniorocznie mniej niż 50 pracowników oraz

2) osiÄ…gnÄ…Å‚ roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usÅ‚ug oraz operacji finansowych nieprzekraczajÄ…cy równowartoÅ›ci w zÅ‚otych 10 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporzÄ…dzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyÅ‚y równowartoÅ›ci w zÅ‚otych 10 milionów euro. 

Art. 106. Za Å›redniego przedsiÄ™biorcÄ™ uważa siÄ™ przedsiÄ™biorcÄ™, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:

1) zatrudniał średniorocznie mniej niż 250 pracowników oraz

2) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 50 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 43 milionów euro.

 

Więcej o definicjach małego, średniego i mikroprzedsiębiorcy czytaj w Poradniku

 

Wymienione powyżej podmioty spełniające warunki dla zachowania statusu małego lub średniego przedsiębiorcy mają już niewiele czasu na wdrożenie JPK w działalności. Trzeba przygotować firmę na to, aby w ewidencjach zawarte były prawidłowe i wymagane przepisami informacje, zgodne z deklaracją VAT i odpowiadające zmienionym od stycznia 2017 przepisom odnośnie danych, jakie mają być zawarte w ewidencji VAT. Należy również przypomnieć, iż zgodnie z odpowiedzią na pytanie zamieszczoną w broszurze informacyjnej MF, począwszy od 1 stycznia 2017 r. informacja o prowadzonej ewidencji JPK_VAT powinna być przygotowana i przesłana w jednym pliku.

Jak podkreśla resort finansów, celem rozszerzenia katalogu podmiotów zobowiązanych do przesyłania rejestrów VAT w formie pliku JPK jest pozyskanie bieżących informacji o transakcjach podlegających opodatkowaniu VAT. Administracji państwowej ma to pomóc szybko i skutecznie zidentyfikować podmioty unikające opodatkowania i dopuszczające się wyłudzeń.

Ministerstwo udostępniło podatnikom struktury Jednolitego Pliku Kontrolnego - można je znaleźć na stronach Kontroli Skarbowej i Administracji Podatkowej Ministerstwa Finansów.

 

Czytaj też: Kiedy dotrzymany jest termin przekazania plików JPK_VAT?

 

Więcej o JPK czytaj w Poradniku

Czytany 4461 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 06 grudzień 2016 11:50

Artykuły powiązane

  • Faktura dla osoby fizycznej bez paragonu. Jak naprawić bÅ‚Ä…d? Jak ująć takÄ… fakturÄ™ w JPK_V7? Faktura dla osoby fizycznej bez paragonu. Jak naprawić bÅ‚Ä…d? Jak ująć takÄ… fakturÄ™ w JPK_V7?

    Niewystawienie paragonu dla osoby fizycznej wiąże się z sankcjami. Nie pomoże fakt, że pracownik daną transakcję udokumentował fakturą. Określona procedura postepowania pozwoli naprawić błąd. Sprawdź, co zrobić, gdy została wystawiona faktura dla osoby fizycznej bez paragonu i jak uniknąć konsekwencji finansowych.

  • Za bÅ‚Ä…d w pliku JPK_VAT zapÅ‚acisz 500 zÅ‚ Za bÅ‚Ä…d w pliku JPK_VAT zapÅ‚acisz 500 zÅ‚

    Zdyscyplinowanie podatników – taki cel postawiło sobie Ministerstwo Finansów w związku z pomyłkami w przesyłanych Jednolitych Plikach Kontrolnych z ewidencjami VAT. Każdy błąd w ewidencji będzie narażał przedsiębiorcę na karę finansową w wysokości 500 zł. Sprawdź, kiedy wejdą w życie nowe przepisy.

  • Sprawozdanie finansowe za 2018 r. – jak sporzÄ…dzić w 2019 r.? Sprawozdanie finansowe za 2018 r. – jak sporzÄ…dzić w 2019 r.?

    Na stronie resortu finansów pojawiły się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przedsiębiorców zobowiązanych do przesyłania sprawozdania finansowego. Obecnie można tego dokonać tylko drogą elektroniczną w formie plików JPK. Sprawdź, jakie wyjaśnienia znalazły się na stronie Ministerstwa.

  • Jak sporzÄ…dzić sprawozdanie finansowe JPK za 2018 r. w 2019 r. Jak sporzÄ…dzić sprawozdanie finansowe JPK za 2018 r. w 2019 r.

    W związku z wejściem w życie przepisów, które wprowadziły obowiązek przekazywania sprawozdania finansowego wyłącznie drogą elektroniczną w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego, Ministerstwo Finansów na swojej oficjalnej stronie internetowej opublikowało odpowiedzi na najczęściej zadawane przez przedsiębiorców pytania.

  • VAT w 2019 r. – Poradnik VAT w 2019 r. – Poradnik

    Nowe zasady rozliczania VAT od usług elektronicznych; nowe definicje i sposób opodatkowania bonów; skorzystanie z ulgi na złe długi w krótszym terminie; likwidacja kolejnych zwolnień z obowiązku stosowania kasy fiskalnej – to tylko niektóre z wielu zmian w VAT wprowadzonych w 2019 r. Sprawdź, jakie to zmiany i kogo w praktyce dotyczą.