niedziela, 08 styczeń 2017 20:53

Mały i średni przedsiębiorca muszą wysyłać pliki JPK_VAT od 1 stycznia 2017

Oceń ten artykuł
(14 głosów)

Zbliża się termin, w którym małe i średnie przedsiębiorstwa będą musiały przesłać pierwsze pliki JPK_VAT. Mikroprzedsiębiorców obowiązek ten obejmie dopiero w 2018 roku. Sprawdź, jak ustalić status przedsiębiorcy dla celów JPK. Dowiedz się też, do kiedy dokładnie trzeba przesłać pierwsze rejestry VAT w formie plików JPK, jakie struktury obowiązują i gdzie je znaleźć.

Od 1 stycznia 2017 r. na podatników spełniających wymogi dla zachowania statusu małego i średniego przedsiębiorcy został nałożony obowiązek przesyłania ewidencji zakupu i sprzedaży VAT w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). Stosowne przepisy w tym zakresie weszły w życie 1 lipca 2016 r. – od tej daty wymóg przesyłania plików JPK_VAT dotyczy największych podmiotów, tzw. dużych przedsiębiorców.

Zgodnie z art. 82 § 1b Ordynacji podatkowej, obowiązek przesyłania drogą elektroniczną ewidencji VAT w formie plików JPK dotyczy osób prawnych, jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej oraz osób fizycznych prowadzących księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych. Pliki JPK_VAT należy przesyłać bez wezwania organu podatkowego – do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu ze wskazaniem miesiąca, którego ta informacja dotyczy.

 

DÅ‚uższy termin na wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego dotyczy maÅ‚ych i Å›rednich przedsiÄ™biorców oraz mikroprzedsiÄ™biorców. Mali i Å›redni przedsiÄ™biorcy muszÄ… przesyÅ‚ać ewidencje VAT w formie plików JPK od 1 stycznia 2017 r., natomiast mikroprzedsiÄ™biorcy – od 1 stycznia 2018 r. W celu okreÅ›lenia momentu objÄ™cia danego podmiotu wymogiem przesyÅ‚ania plików JPK_VAT należy ustalić, czy speÅ‚nia on wymogi okreÅ›lone w ustawie z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej (tekst jednolity Dz. U. z 2016 r. poz. 1829) dla zachowania któregoÅ› z tych statusów.

 

Dokonanie takiego ustalenia jest bardzo ważne, ponieważ małe i średnie firmy pierwsze pliki JPK_VAT muszą przesłać już za styczeń 2017 r. – w terminie do 27 lutego 2017 r. (25.02.2017 wypada w sobotę).

 

Mała i średnia i firma – definicje dla celów JPK

Przepisy dotyczące Jednolitego Pliku Kontrolnego posługują się definicjami małego i średniego przedsiębiorcy oraz mikroprzedsiębiorcy określonymi w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. Nie należy ich mylić z definicjami małego podatnika VAT, PIT czy CIT.

 

Zgodnie z art. 106 ustawy o swobodzie dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej, za Å›redniego przedsiÄ™biorcÄ™ uznawany jest podatnik, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniaÅ‚ Å›redniorocznie mniej niż 250 pracowników, a jego roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usÅ‚ug oraz operacji finansowych nie przekroczyÅ‚ równowartoÅ›ci w zÅ‚otych 50 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporzÄ…dzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyÅ‚y równowartoÅ›ci w zÅ‚otych 43 milionów euro. Należy przy tym podkreÅ›lić, iż zachowanie statusu Å›redniego przedsiÄ™biorcy jest możliwe wyÅ‚Ä…cznie przy speÅ‚nieniu obu tych warunków.

 

Zgodnie z art. 105 tejże ustawy maÅ‚ym przedsiÄ™biorcÄ… jest podatnik, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniaÅ‚ Å›redniorocznie mniej niż 50 pracowników, a jego roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usÅ‚ug oraz operacji finansowych nie przekroczyÅ‚ równowartoÅ›ci w zÅ‚otych 10 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporzÄ…dzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyÅ‚y równowartoÅ›ci w zÅ‚otych 10 milionów euro. W tym wypadku również konieczne jest speÅ‚nienie obu wymienionych warunków.

 

Więcej o definicjach małego, średniego i mikroprzedsiębiorcy czytaj w Poradniku

 

Struktury plików JPK zostały zamieszczone na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Finansów. W sumie jest ich siedem: dla ksiąg rachunkowych, wyciągów bankowych, magazynów, ewidencji zakupu i sprzedaży VAT, faktur VAT, podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz ewidencji przychodów. Z wyjątkiem ewidencji VAT, wszystkie pozostałe struktury należy przekazywać do e-kontroli na wezwanie organu podatkowego. W tym wypadku jednak małych, średnich i mikroprzedsiębiorców obowiązek ten obejmie dopiero od 1 lipca 2018 r. – do tego terminu mogą przekazywać dane do e-kontroli w formie plików JPK dobrowolnie.

 

Mali i średni przedsiębiorcy muszą pamiętać, iż od 1 stycznia 2017 r. obowiązują nowe struktury plików JPK_VAT oraz JPK_PKPiR. Rejestry VAT za styczeń 2017 r. należy przesyłać w postaci nowych struktur.

 

Ważne!

Struktury JPK obowiÄ…zujÄ…ce od 1 stycznia 2017 r.:

JPK_VAT(2) – ewidencja zakupu i sprzedaży VAT

JPK_PKPiR(2) – podatkowa księga przychodów i rozchodów

 

Na swojej oficjalnej stronie internetowej Ministerstwo Finansów wyjaśniło, jak ustalić status przedsiębiorcy w celu sprostania obowiązkom związanym z Jednolitym Plikiem Kontrolnym:

 

Ustalenie statusu przedsiębiorcy dla potrzeb obowiązku JPK od 1 stycznia 2017 r.

  • Ministerstwo Finansów wyjaÅ›nia wÄ…tpliwoÅ›ci zwiÄ…zane z ustaleniem statusu przedsiÄ™biorcy na potrzeby obowiÄ…zku JPK.
  • Mali i Å›redni przedsiÄ™biorcy sÄ… obowiÄ…zani skÅ‚adać JPK_VAT poczÄ…wszy od rozliczenia za miesiÄ…c styczeÅ„ 2017 r. Nie dotyczy to mikroprzedsiÄ™biorców.

Zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa podatnicy VAT, którzy prowadzą ewidencję, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług przy użyciu programów komputerowych, mają obowiązek co miesiąc przekazywać za pomocą środków komunikacji elektronicznej informację o prowadzonej ewidencji (tj. JPK_VAT). Przesyłają ją w terminie do 25. dnia następnego miesiąca i wskazują miesiąc, którego ta informacja dotyczy.

Stosownie do ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw informację o prowadzonej ewidencji składa się za miesiące od 1 lipca 2016 r. Przepisy przewidują jednak dwa wyjątki:

  1. za okres od 1 lipca 2016 r. do 31 grudnia 2016 r. informacji JPK_VAT nie składają mali i średni przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (USDG),
  2. za okres od 1 lipca 2016 r. do 31 grudnia 2017 r. informacji JPK_VAT nie składają mikroprzedsiębiorcy w rozumieniu USDG.

Począwszy od rozliczenia za styczeń 2017 r. mali i średni przedsiębiorcy są obowiązani składać JPK_VAT.

Jak ustalić status przedsiębiorcy

W celu zakwalifikowania przedsiębiorcy do kategorii mikro, małego lub średniego, wystarczy, by przesłanki określone dla danej kategorii przedsiębiorców w USDG spełniał w jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych. Przesłanki decydujące o zakwalifikowaniu do danej kategorii przedsiębiorców, tj. średnioroczne zatrudnienie oraz przekroczenie danego poziomu osiągniętego obrotu netto lub sumy aktywów bilansu muszą być spełnione łącznie.

Aby przedsiębiorca miał status mikroprzedsiębiorcy i tym samym nie musiał przesyłać JPK od 1 stycznia 2017 r., nie może w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:

  • zatrudniać Å›redniorocznie 10 i wiÄ™cej pracowników oraz
  • przekroczyć równowartoÅ›ci w zÅ‚otych 2 milionów euro w odniesieniu do jednego ze wskaźników finansowych (tj. roczny obrót netto lub suma aktywów bilansu).

W przypadku przesłanek wskazanych w USDG, zamiast badania osiągniętego rocznego obrotu netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych, można alternatywnie wziąć pod uwagę sumę aktywów bilansu przedsiębiorcy sporządzonego na koniec jednego z dwóch ostatnich lat obrotowych.

Średnioroczne zatrudnienie pracowników i obrót określone w USDG przelicza się w odniesieniu do dwóch ostatnich lat obrotowych. Lata obrotowe określa się zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości w odniesieniu do konkretnej sytuacji przedsiębiorcy. W większości przypadków lata te pokrywają się z latami kalendarzowymi. Jeśli lata kalendarzowe i obrotowe pokrywają się, to dla określenia statusu przedsiębiorcy w 2017 r. (jako mikroprzedsiębiorcy, małego lub średniego przedsiębiorcy) bierze się pod uwagę lata 2015 i 2016. W przypadku obliczania średniorocznego zatrudnienia pracowników nie zaokrągla się wyniku do pełnej osoby.

 

Więcej o JPK czytaj w poradniku

Czytany 5165 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 08 styczeń 2017 21:43

Artykuły powiązane

  • Faktura dla osoby fizycznej bez paragonu. Jak naprawić bÅ‚Ä…d? Jak ująć takÄ… fakturÄ™ w JPK_V7? Faktura dla osoby fizycznej bez paragonu. Jak naprawić bÅ‚Ä…d? Jak ująć takÄ… fakturÄ™ w JPK_V7?

    Niewystawienie paragonu dla osoby fizycznej wiąże się z sankcjami. Nie pomoże fakt, że pracownik daną transakcję udokumentował fakturą. Określona procedura postepowania pozwoli naprawić błąd. Sprawdź, co zrobić, gdy została wystawiona faktura dla osoby fizycznej bez paragonu i jak uniknąć konsekwencji finansowych.

  • Za bÅ‚Ä…d w pliku JPK_VAT zapÅ‚acisz 500 zÅ‚ Za bÅ‚Ä…d w pliku JPK_VAT zapÅ‚acisz 500 zÅ‚

    Zdyscyplinowanie podatników – taki cel postawiło sobie Ministerstwo Finansów w związku z pomyłkami w przesyłanych Jednolitych Plikach Kontrolnych z ewidencjami VAT. Każdy błąd w ewidencji będzie narażał przedsiębiorcę na karę finansową w wysokości 500 zł. Sprawdź, kiedy wejdą w życie nowe przepisy.

  • Sprawozdanie finansowe za 2018 r. – jak sporzÄ…dzić w 2019 r.? Sprawozdanie finansowe za 2018 r. – jak sporzÄ…dzić w 2019 r.?

    Na stronie resortu finansów pojawiły się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przedsiębiorców zobowiązanych do przesyłania sprawozdania finansowego. Obecnie można tego dokonać tylko drogą elektroniczną w formie plików JPK. Sprawdź, jakie wyjaśnienia znalazły się na stronie Ministerstwa.

  • Jak sporzÄ…dzić sprawozdanie finansowe JPK za 2018 r. w 2019 r. Jak sporzÄ…dzić sprawozdanie finansowe JPK za 2018 r. w 2019 r.

    W związku z wejściem w życie przepisów, które wprowadziły obowiązek przekazywania sprawozdania finansowego wyłącznie drogą elektroniczną w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego, Ministerstwo Finansów na swojej oficjalnej stronie internetowej opublikowało odpowiedzi na najczęściej zadawane przez przedsiębiorców pytania.

  • VAT w 2019 r. – Poradnik VAT w 2019 r. – Poradnik

    Nowe zasady rozliczania VAT od usług elektronicznych; nowe definicje i sposób opodatkowania bonów; skorzystanie z ulgi na złe długi w krótszym terminie; likwidacja kolejnych zwolnień z obowiązku stosowania kasy fiskalnej – to tylko niektóre z wielu zmian w VAT wprowadzonych w 2019 r. Sprawdź, jakie to zmiany i kogo w praktyce dotyczą.