środa, 04 styczeń 2017 19:39

Kasa fiskalna od pierwszej sprzedaży w 2017 r. dla lekarza i dentysty

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień z kas nie przyniosło rewolucji. Zmiany okażą się jednak odczuwalne m.in. dla lekarzy i lekarzy dentystów świadczących usługi opieki medycznej w prywatnych gabinetach. Sprawdź, jaki od 1 stycznia 2017 r. obowiązuje termin na wprowadzenie kasy fiskalnej w działalności i poznaj urządzenia polecane dla lekarzy.

Dnia 1 stycznia 2017 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2016 r. poz. 2177). Ten nowy akt prawny w większości powiela regulacje obowiązujące w tym zakresie w latach 2015-2016. Wprowadzono jednak kilka zmian, bardzo istotnych m.in. z punktu widzenia lekarzy i stomatologów świadczących usługi bezpośrednio na rzecz pacjentów będących osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej lub rolnikami ryczałtowymi.

Usługi opieki medycznej świadczone przez lekarzy i lekarzy dentystów zostały dodane do katalogu czynności wyłączonych ze zwolnień z kas mocą rozporządzenia obowiązującego z latach 2015-2016. Zarówno w tym, jak i w nowym rozporządzeniu zostały one wymienione w § 4 pkt 1 lit. f. Oznacza to, iż podatnik świadczący takie usługi musi rejestrować sprzedaż na kasie niezależnie od wysokości obrotu. Limit 20.000 zł do zwolnienia podmiotowego nie ma zastosowania dla lekarzy i stomatologów świadczących usługi opieki medycznej.

 

Kasa dla usług opieki medycznej już od pierwszej sprzedaży

Do końca 2016 r. lekarze i lekarze dentyści rozpoczynający świadczenie usług opieki medycznej na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych mieli 2 miesiące na wprowadzenie kasy fiskalnej w działalności – termin ten liczyło się od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wykonano pierwszą taką czynność. Nowe rozporządzenie likwiduje tę preferencję – wszystkie czynności wymienione w § 4 rozporządzenia należy ewidencjonować za pomocą kasy fiskalnej już od pierwszej sprzedaży.

 

Co w praktyce oznacza to dla lekarza lub stomatologa? Oznacza konieczność zakupienia, zgłoszenia w urzędzie skarbowym i zafiskalizowania przez uprawnionego serwisanta kasy fiskalnej jeszcze przed przyjęciem pierwszego pacjenta w 2017 r. Od samego początku bowiem lekarz ma obowiązek wystawiania paragonów i wręczania ich pacjentom.

 

Odpowiednią regulację w tym zakresie znajdujemy w § 5 ust. 7 rozporządzenia obowiązującego od 1 stycznia 2017 r.:

§ 5

(…)

7. W przypadku podatników korzystających ze zwolnienia, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 1 i 2, zwolnienie to traci moc z chwilą wykonania czynności, o której mowa w § 4.

 

Nowe zwolnienia z kas dla lekarzy w 2017 r.

Przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2017 r. wprowadzają jednak dodatkową możliwość korzystania ze zwolnień z kas dla niektórych lekarzy i niektórych usług spełniających określone warunki. Zgodnie z § 4 ust. 3 pkt 3 nowego rozporządzenia, wyłączenia ze zwolnień z kas nie stosuje się do usług opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i dentystów będących osobami, o których mowa w dodanej do załącznika poz. 51:

 
 
51 Usługi świadczone osobiście przez osoby niewidome, posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, które prowadzą samodzielnie działalność gospodarczą lub zatrudniają wyłącznie jednego pracownika niewidomego posiadającego orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności
 

Jak podkreślono w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia, wprowadzenie powyższego zwolnienia przedmiotowego było podyktowane brakiem na rynku technicznych możliwości obsługiwania kas fiskalnych przez osoby niewidome.

 

Co więcej, zgodnie z § 4 ust. 3 pkt 2 nowego rozporządzenia, zwolnieniu z kas podlegają m.in. usługi opieki medycznej świadczone przez lekarzy i dentystów, które spełniają warunki określone w poz. 39 załącznika, a ponadto świadczone są wyłącznie przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość, lub których rezultat jest przekazywany wyłącznie przy wykorzystaniu tych środków.

Poz. 39 załącznika do rozporządzenia:

39 Świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli świadczący usługę otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła

 

 

Kasa dla lekarza od pierwszej czynności w 2017 r.

Nowe zwolnienia z kas dla lekarzy w 2017 r. dotyczą jedynie nielicznej grupy podatników. Dla większości zmienione przepisy oznaczają konieczność stosowania urządzenia fiskalnego już od pierwszej czynności. W praktyce podatnicy korzystający ze zwolnienia podmiotowego przysługującego ze względu na niskie obroty tracą do niego prawo z chwilą wykonania czynności z katalogu wyłączeń ze zwolnień, i już od tej czynności muszą mieć kasę.

 

Terminowe rozpoczęcie ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej jest bardzo ważne. Stanowi ono warunek uzyskania ulgi do 700 zł na każde urządzenie zgłoszone do urzędu skarbowego przed rozpoczęciem ewidencjonowania. Poza tym za spóźnienie z wprowadzeniem kasy fiskalnej w działalności grożą surowe kary. Zgodnie z art. 111 ust. 2 ustawy o VAT, organ podatkowy w takim przypadku ma prawo nałożyć na podatnika dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości 30% kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług do momentu rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy. Regulacje w tej kwestii znajdujemy również wart. 62 § 4 Kodeksu karno skarbowego – zgodnie z tym przepisem, za dokonanie sprzedaży z pominięciem kasy fiskalnej lub niewydanie paragonu fiskalnego grozi kara grzywny do 180 stawek dziennych.

 

Kasa fiskalna dla lekarza – jaką wybrać?

Urządzenie fiskalne dla lekarza lub stomatologa nie musi być drogie – producenci oferują wiele różnych kas i drukarek, które doskonale sprawdzają się w branży medycznej. Niektóre z nich powstały z myślą m.in. o gabinetach lekarskich i stomatologicznych. Prezentujemy najbardziej popularne urządzenia wyposażone w elektroniczną kopię paragonu fiskalnego:

 


posnet mobile hs ej biala l

 

Kasa dla lekarza Posnet Mobile HS EJ Biała

Najmniejsza i najlżejsza kasa fiskalna na polskim rynku idealnie sprawdza się w pracy mobilnej – okaże się bardzo praktyczna w przypadku lekarzy odwiedzających pacjentów w domach lub podróżujących między różnymi gabinetami. Wyjątkowo prosta w obsłudze, nie wymaga wielogodzinnej nauki wykonywania podstawowych czynności. Posiada dużą bazę nazw towarów i usług – aż 4 tys. PLU. Każda nazwa może mieć aż 40 znaków, dzięki czemu zaprogramowane pozycje spełniają wymóg jednoznaczności określony w przepisach. Urządzenie pozwala również na wydruk numeru NIP nabywcy w części fiskalnej paragonu. Zarówno pracy mobilnej, jak i stacjonarnej sprzyja wytrzymały akumulator – pozwala on na całodzienną pracę kasy bez konieczności podłączania do źródła zasilania. Do tego nowoczesny design i niezwykle elegancki, biały kolor, który idealnie komponuje się z wnętrzem gabinetu lekarskiego czy stomatologicznego. Posnet Temo HS EJ Biała to znakomita kasa fiskalna dla lekarza.

 


 

1drukarka temo posnet bialaDrukarka fiskalna dla lekarza Posnet Temo HE EJ Biała

Dla lekarzy wykorzystujących w swojej pracy funkcjonalne oprogramowanie sprzedażowe optymalnym rozwiązaniem będzie drukarka fiskalna, która pracuje za pośrednictwem takiej aplikacji. Drukarka Posnet Temo HS EJ Biała to najmniejsze i najlżejsze tego typu urządzenie fiskalne na polskim rynku. Z powodzeniem zmieści się w teczce, a nawet w kieszeni. Dzięki wytrzymałemu akumulatorowi doskonale sprawdza się w pracy mobilnej. W bazie nazw towarów i usług można zaprogramować aż 100 tys. pozycji – to zupełnie wystarczająco nawet dla gabinetu o bardzo szerokiej ofercie. Dostępna w eleganckim, białym kolorze powstała z myślą przede wszystkim o przedstawicielach branży medycznej. To idealna drukarka fiskalna do gabinetu lekarskiego, a nawet większej prywatnej przychodni.

 


novitus nano e l

 

Kasa dla lekarza Novitus Nano E

Jedna z najpopularniejszych kas fiskalnych w branży medycznej – Novitus Nano E - pierwotnie promowana była właśnie jako urządzenie dedykowane lekarzom. Bardzo elegancka i ergonomiczna, sprawdzi się zarówno w pracy stacjonarnej, jak i mobilnej – wyjątkowo mała i lekka, z powodzeniem mieści się w lekarskiej torbie. Wytrzymały akumulator umożliwia wydruk aż 2,5 tys. paragonów bez konieczności ładowania urządzenia! Baza PLU pozwala na zaprogramowanie 3 tys. nazw towarów i usług – każda nazwa może mieć 40 znaków długości. Do tego wyjątkowa prostota obsługi i jasny, czytelny wyświetlacz. Kasa fiskalna Novitus Nano E to urządzenie wręcz stworzone do gabinetu lekarskiego.

 


 

BUCHCOM Kasy fiskalne dla lekarzy Warszawa to autoryzowany serwis kas fiskalnych m.in. Posnet, Novitus i Elzab. Doświadczeni serwisanci oferują profesjonalne doradztwo w zakresie wyboru urządzenia fiskalnego, wsparcie we wprowadzaniu kasy w działalności, a także kompleksową opiekę posprzedażową – wykonywanie okresowych przeglądów technicznych czy szybką reakcję w razie awarii. Dobrze znamy potrzeby branży medycznej, dlatego potrafimy znaleźć rozwiązanie optymalne dla każdego klienta. W naszym sklepie z kasami dla lekarzy znaleźć można także profesjonale oprogramowanie dla firm oraz urządzenia takie jak m.in. terminale płatnicze czy skanery kodów kreskowych. Wdrażamy, szkolimy i doradzamy. Nasz zespół składa się również z doświadczonych, certyfikowanych księgowych, który oferują prowadzenie księgowości na najwyższym poziomie.

 

Sprawdź naszą ofertę kas fiskalnych!

Czytany 2242 razy Ostatnio zmieniany piątek, 13 styczeń 2017 21:20

Artykuły powiązane

 • Zwolnienie z kasy fiskalnej w 2017 r. przy sprzedaży wysyłkowej Zwolnienie z kasy fiskalnej w 2017 r. przy sprzedaży wysyłkowej

  Jedno z najczęściej stosowanych zwolnień z kas fiskalnych – zwolnienie dla sprzedaży wysyłkowej – wzbudza jednocześnie najwięcej wątpliwości. Jak traktować zapłatę za pośrednictwem systemu szybkiej płatności, np. PayU czy PayPal? Czy otrzymanie zapłaty kartą również uprawnia do skorzystania ze zwolnienia? Dowiedz się, kiedy można korzystać ze zwolnienia z kasy dla sprzedaży wysyłkowej w 2017 r. i czy rok 2018 przyniesie pod tym względem jakieś zmiany.

 • Kto musi mieć kasę fiskalną w 2017 r.? Kto musi mieć kasę fiskalną w 2017 r.?

  Wielkimi krokami zbliża się wprowadzenie kas fiskalnych online. W 2017 r. podatników wciąż jednak obowiązuje rozporządzenie z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących – w niektórych przypadkach mogą oni korzystać ze zwolnień z kas. Sprawdź, kiedy nie trzeba mieć kasy fiskalnej w 2017 r.

 • Czy sprzedaż środka trwałego należy nabić na kasie fiskalnej w 2017 r. Czy sprzedaż środka trwałego należy nabić na kasie fiskalnej w 2017 r.

  Dostawa towaru zaliczonego przez podatnika do środków trwałych podlegających amortyzacji w pewnych przypadkach nie musi być rejestrowana na kasie fiskalnej. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić do zachowania tego zwolnienia. Dowiedz się też, czy sprzedaż środka trwałego o wysokiej wartości może pozbawić przedsiębiorcę prawa do zwolnienia podmiotowego z kas.

 • Kasy fiskalne 2017 – kto musi mieć Kasy fiskalne 2017 – kto musi mieć

  Przepisy dają podatnikom prawo do korzystania ze zwolnień z kas fiskalnych w 2017 r. – obecnie jednak już bardzo niewielka grupa przedsiębiorców spełnia warunki do zachowania takiego zwolnienia. Sprawdź, kto obowiązkowo musi mieć kasę fiskalną w 2017 r., kiedy wprowadzić urządzenie w działalności po utracie prawa do zwolnienia i jakie zmiany w tej kwestii wprowadzono od 1 stycznia 2017 r.

 • Kasy fiskalne 2017 – jak liczyć limit obrotów Kasy fiskalne 2017 – jak liczyć limit obrotów

  Zachowanie zwolnienia podmiotowego z kas fiskalnych w 2017 r. ucieszyło wielu przedsiębiorców. Zarówno podatnicy kontynuujący, jak i rozpoczynający sprzedaż mogą z niego korzystać, jeśli ich obrót nie przekroczy limitu określonego w rozporządzeniu. Sprawdź, jak wyliczyć kwotę limitu do zwolnienia z kas w 2017 r., jakich czynności nie uwzględniać w tym wyliczeniu oraz w jakim terminie wprowadzić kasę po przekroczeniu limitu.

Bądź na bieżąco

kasy fiskalne 2018

towary uslugi2018

vat2018zmiany