środa, 04 styczeń 2017 19:39

Kasa fiskalna od pierwszej sprzedaży w 2017 r. dla lekarza i dentysty

Oceń ten artykuł
(6 głosów)

Nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień z kas nie przyniosło rewolucji. Zmiany okażą się jednak odczuwalne m.in. dla lekarzy i lekarzy dentystów świadczących usługi opieki medycznej w prywatnych gabinetach. Sprawdź, jaki od 1 stycznia 2017 r. obowiązuje termin na wprowadzenie kasy fiskalnej w działalności i poznaj urządzenia polecane dla lekarzy.

Dnia 1 stycznia 2017 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2016 r. poz. 2177). Ten nowy akt prawny w większości powiela regulacje obowiązujące w tym zakresie w latach 2015-2016. Wprowadzono jednak kilka zmian, bardzo istotnych m.in. z punktu widzenia lekarzy i stomatologów świadczących usługi bezpośrednio na rzecz pacjentów będących osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej lub rolnikami ryczałtowymi.

Usługi opieki medycznej świadczone przez lekarzy i lekarzy dentystów zostały dodane do katalogu czynności wyłączonych ze zwolnień z kas mocą rozporządzenia obowiązującego z latach 2015-2016. Zarówno w tym, jak i w nowym rozporządzeniu zostały one wymienione w § 4 pkt 1 lit. f. Oznacza to, iż podatnik świadczący takie usługi musi rejestrować sprzedaż na kasie niezależnie od wysokości obrotu. Limit 20.000 zł do zwolnienia podmiotowego nie ma zastosowania dla lekarzy i stomatologów świadczących usługi opieki medycznej.

 

Kasa dla usług opieki medycznej już od pierwszej sprzedaży

Do końca 2016 r. lekarze i lekarze dentyści rozpoczynający świadczenie usług opieki medycznej na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych mieli 2 miesiące na wprowadzenie kasy fiskalnej w działalności – termin ten liczyło się od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wykonano pierwszą taką czynność. Nowe rozporządzenie likwiduje tę preferencję – wszystkie czynności wymienione w § 4 rozporządzenia należy ewidencjonować za pomocą kasy fiskalnej już od pierwszej sprzedaży.

 

Co w praktyce oznacza to dla lekarza lub stomatologa? Oznacza konieczność zakupienia, zgłoszenia w urzędzie skarbowym i zafiskalizowania przez uprawnionego serwisanta kasy fiskalnej jeszcze przed przyjęciem pierwszego pacjenta w 2017 r. Od samego początku bowiem lekarz ma obowiązek wystawiania paragonów i wręczania ich pacjentom.

 

Odpowiednią regulację w tym zakresie znajdujemy w § 5 ust. 7 rozporządzenia obowiązującego od 1 stycznia 2017 r.:

§ 5

(…)

7. W przypadku podatników korzystających ze zwolnienia, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 1 i 2, zwolnienie to traci moc z chwilą wykonania czynności, o której mowa w § 4.

 

Nowe zwolnienia z kas dla lekarzy w 2017 r.

Przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2017 r. wprowadzają jednak dodatkową możliwość korzystania ze zwolnień z kas dla niektórych lekarzy i niektórych usług spełniających określone warunki. Zgodnie z § 4 ust. 3 pkt 3 nowego rozporządzenia, wyłączenia ze zwolnień z kas nie stosuje się do usług opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i dentystów będących osobami, o których mowa w dodanej do załącznika poz. 51:

 
 
51 Usługi świadczone osobiście przez osoby niewidome, posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, które prowadzą samodzielnie działalność gospodarczą lub zatrudniają wyłącznie jednego pracownika niewidomego posiadającego orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności
 

Jak podkreślono w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia, wprowadzenie powyższego zwolnienia przedmiotowego było podyktowane brakiem na rynku technicznych możliwości obsługiwania kas fiskalnych przez osoby niewidome.

 

Co więcej, zgodnie z § 4 ust. 3 pkt 2 nowego rozporządzenia, zwolnieniu z kas podlegają m.in. usługi opieki medycznej świadczone przez lekarzy i dentystów, które spełniają warunki określone w poz. 39 załącznika, a ponadto świadczone są wyłącznie przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość, lub których rezultat jest przekazywany wyłącznie przy wykorzystaniu tych środków.

Poz. 39 załącznika do rozporządzenia:

39 Świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli świadczący usługę otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła

 

 

Kasa dla lekarza od pierwszej czynności w 2017 r.

Nowe zwolnienia z kas dla lekarzy w 2017 r. dotyczą jedynie nielicznej grupy podatników. Dla większości zmienione przepisy oznaczają konieczność stosowania urządzenia fiskalnego już od pierwszej czynności. W praktyce podatnicy korzystający ze zwolnienia podmiotowego przysługującego ze względu na niskie obroty tracą do niego prawo z chwilą wykonania czynności z katalogu wyłączeń ze zwolnień, i już od tej czynności muszą mieć kasę.

 

Terminowe rozpoczęcie ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej jest bardzo ważne. Stanowi ono warunek uzyskania ulgi do 700 zł na każde urządzenie zgłoszone do urzędu skarbowego przed rozpoczęciem ewidencjonowania. Poza tym za spóźnienie z wprowadzeniem kasy fiskalnej w działalności grożą surowe kary. Zgodnie z art. 111 ust. 2 ustawy o VAT, organ podatkowy w takim przypadku ma prawo nałożyć na podatnika dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości 30% kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług do momentu rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy. Regulacje w tej kwestii znajdujemy również wart. 62 § 4 Kodeksu karno skarbowego – zgodnie z tym przepisem, za dokonanie sprzedaży z pominięciem kasy fiskalnej lub niewydanie paragonu fiskalnego grozi kara grzywny do 180 stawek dziennych.

 

Kasa fiskalna dla lekarza – jaką wybrać?

Urządzenie fiskalne dla lekarza lub stomatologa nie musi być drogie – producenci oferują wiele różnych kas i drukarek, które doskonale sprawdzają się w branży medycznej. Niektóre z nich powstały z myślą m.in. o gabinetach lekarskich i stomatologicznych. Prezentujemy najbardziej popularne urządzenia wyposażone w elektroniczną kopię paragonu fiskalnego:

 


posnet mobile hs ej biala l

 

Kasa dla lekarza Posnet Mobile HS EJ Biała

Najmniejsza i najlżejsza kasa fiskalna na polskim rynku idealnie sprawdza się w pracy mobilnej – okaże się bardzo praktyczna w przypadku lekarzy odwiedzających pacjentów w domach lub podróżujących między różnymi gabinetami. Wyjątkowo prosta w obsłudze, nie wymaga wielogodzinnej nauki wykonywania podstawowych czynności. Posiada dużą bazę nazw towarów i usług – aż 4 tys. PLU. Każda nazwa może mieć aż 40 znaków, dzięki czemu zaprogramowane pozycje spełniają wymóg jednoznaczności określony w przepisach. Urządzenie pozwala również na wydruk numeru NIP nabywcy w części fiskalnej paragonu. Zarówno pracy mobilnej, jak i stacjonarnej sprzyja wytrzymały akumulator – pozwala on na całodzienną pracę kasy bez konieczności podłączania do źródła zasilania. Do tego nowoczesny design i niezwykle elegancki, biały kolor, który idealnie komponuje się z wnętrzem gabinetu lekarskiego czy stomatologicznego. Posnet Temo HS EJ Biała to znakomita kasa fiskalna dla lekarza.

 


 

1drukarka temo posnet bialaDrukarka fiskalna dla lekarza Posnet Temo HE EJ Biała

Dla lekarzy wykorzystujących w swojej pracy funkcjonalne oprogramowanie sprzedażowe optymalnym rozwiązaniem będzie drukarka fiskalna, która pracuje za pośrednictwem takiej aplikacji. Drukarka Posnet Temo HS EJ Biała to najmniejsze i najlżejsze tego typu urządzenie fiskalne na polskim rynku. Z powodzeniem zmieści się w teczce, a nawet w kieszeni. Dzięki wytrzymałemu akumulatorowi doskonale sprawdza się w pracy mobilnej. W bazie nazw towarów i usług można zaprogramować aż 100 tys. pozycji – to zupełnie wystarczająco nawet dla gabinetu o bardzo szerokiej ofercie. Dostępna w eleganckim, białym kolorze powstała z myślą przede wszystkim o przedstawicielach branży medycznej. To idealna drukarka fiskalna do gabinetu lekarskiego, a nawet większej prywatnej przychodni.

 


novitus nano e l

 

Kasa dla lekarza Novitus Nano E

Jedna z najpopularniejszych kas fiskalnych w branży medycznej – Novitus Nano E - pierwotnie promowana była właśnie jako urządzenie dedykowane lekarzom. Bardzo elegancka i ergonomiczna, sprawdzi się zarówno w pracy stacjonarnej, jak i mobilnej – wyjątkowo mała i lekka, z powodzeniem mieści się w lekarskiej torbie. Wytrzymały akumulator umożliwia wydruk aż 2,5 tys. paragonów bez konieczności ładowania urządzenia! Baza PLU pozwala na zaprogramowanie 3 tys. nazw towarów i usług – każda nazwa może mieć 40 znaków długości. Do tego wyjątkowa prostota obsługi i jasny, czytelny wyświetlacz. Kasa fiskalna Novitus Nano E to urządzenie wręcz stworzone do gabinetu lekarskiego.

 


 

BUCHCOM Kasy fiskalne dla lekarzy Warszawa to autoryzowany serwis kas fiskalnych m.in. Posnet, Novitus i Elzab. Doświadczeni serwisanci oferują profesjonalne doradztwo w zakresie wyboru urządzenia fiskalnego, wsparcie we wprowadzaniu kasy w działalności, a także kompleksową opiekę posprzedażową – wykonywanie okresowych przeglądów technicznych czy szybką reakcję w razie awarii. Dobrze znamy potrzeby branży medycznej, dlatego potrafimy znaleźć rozwiązanie optymalne dla każdego klienta. W naszym sklepie z kasami dla lekarzy znaleźć można także profesjonale oprogramowanie dla firm oraz urządzenia takie jak m.in. terminale płatnicze czy skanery kodów kreskowych. Wdrażamy, szkolimy i doradzamy. Nasz zespół składa się również z doświadczonych, certyfikowanych księgowych, który oferują prowadzenie księgowości na najwyższym poziomie.

 

Sprawdź naszą ofertę kas fiskalnych!

Czytany 4934 razy Ostatnio zmieniany piątek, 13 styczeń 2017 21:20

Artykuły powiązane

 • Zwolnienia z kas fiskalnych 2021: Kiedy lekarz nie musi wystawiać paragonu? Zwolnienia z kas fiskalnych 2021: Kiedy lekarz nie musi wystawiać paragonu?

  Lekarze i stomatolodzy przyjmujący pacjentów w prywatnych gabinetach muszą mieć kasy fiskalne niezależnie od wysokości obrotu – takie przepisy obowiązują już od kilku lat. Ponadto od 1 lipca 2021 r. branżę medyczną obejmie obowiązek wymiany kas na online’owe. Jednakże w niektórych przypadkach lekarz nie musi wystawiać paragonu, mimo iż ma w gabinecie kasę fiskalną. Jakie to sytuacje?

 • POSPAY Online – kasa, drukarka i terminal płatniczy – najlepsze połączenie dla gabinetu lekarskiego POSPAY Online – kasa, drukarka i terminal płatniczy – najlepsze połączenie dla gabinetu lekarskiego

  Już od 1 lipca 2021 r. lekarze oraz stomatolodzy przyjmujący pacjentów w prywatnych gabinetach będą musieli posiadać kasy online. Urządzenia fiskalne to dla branży medycznej żadna nowość – obowiązkowo funkcjonują już od kilku lat. Lekarzom i stomatologom polecamy POSPAY Online – połączenie kasy fiskalnej online, drukarki fiskalnej online oraz terminal płatniczy w jednym urządzeniu.

 • Najlepsza kasa online do gabinetu lekarskiego Najlepsza kasa online do gabinetu lekarskiego

  Już od 1 lipca 2021 r. gabinety lekarskie – w tym stomatologiczne – muszą obowiązkowo posiadać kasy fiskalne online. Dostępne na rynku urządzenia różnią się nie tylko funkcjonalnością i niezawodnością, ale też m.in. gabarytami oraz możliwością pracy w terenie. Jaka jest najlepsza kasa online do gabinetu lekarskiego? Zapytaliśmy o to serwisanta wyspecjalizowanego w branży medycznej.

 • Dlaczego warto wybrać kasę fiskalną o nowoczesnym, eleganckim designie? Dlaczego warto wybrać kasę fiskalną o nowoczesnym, eleganckim designie?

  Wielkość bazy towarowej, możliwości komunikacyjne, dodatkowe funkcje – to czynniki, które głównie bierzemy pod uwagę przy wyborze kasy fiskalnej. A co z designem? Czy to tylko dodatek do technicznych zalet, czy może istotna kwestia mająca wpływ na wizerunek firmy i jakość obsługi klienta? Sprawdzamy, w jakich branżach design kasy fiskalnej ma największe znaczenie!

 • Kasy online dla stomatologów – od kiedy w 2021 r.? Kasy online dla stomatologów – od kiedy w 2021 r.?

  Świadczenie usług opieki medycznej bezpośrednio na rzecz pacjentów musi być ewidencjonowane za pomocą kasy fiskalnej. Dotyczy to także gabinetów stomatologicznych. Już wkrótce obejmie je nowy obowiązek – wymiana urządzeń z elektroniczną lub papierową kopią paragonu na sprzęt nowego typu. Sprawdź, od kiedy kasy online dla stomatologów staną się obowiązkowe w 2021 r.