wtorek, 24 styczeń 2017 11:42

Jak wygląda plik JPK u osoby fizycznej w 2017 r.

Oceń ten artykuł
(19 głosów)

Zbliża się termin przesłania pierwszych plików JPK_VAT przez małych i średnich przedsiębiorców. Choć wiele osób fizycznych prowadzących działalność to mikroprzedsiębiorcy, którzy mają więcej czasu na wdrożenie JPK, należy pamiętać, iż nie wszystkie firmy spełniają warunki dla zachowania takiego statusu. Sprawdź, jak wygląda plik JPK u osoby fizycznej, co wpisać w polu „pełna nazwa” i kiedy przesłać pierwszy plik JPK_VAT.

Przepisy wprowadzające obowiązek przekazywania danych z ksiąg podatkowych w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) weszły w życie 1 lipca 2016 r. Zgodnie z art. 193a znowelizowanej ustawy – Ordynacja podatkowa, zobowiązanymi do przekazywania danych w postaci plików o ujednoliconej strukturze i w określonym formacie są wszyscy podatnicy prowadzący księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych. Od tej daty jednak obowiązek przekazywania plików JPK objął jedynie największe podmioty – tzw. dużych przedsiębiorców oraz podmioty niebędące przedsiębiorcami, które nie spełniają warunków określonych dla średniego przedsiębiorcy.

 

Na oficjalnej stronie Ministerstwa Finansów udostępniono siedem struktur JPK: dla ksiąg rachunkowych, wyciągów bankowych, magazynów, ewidencji zakupu i sprzedaży VAT, faktur VAT, podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz ewidencji przychodów. Z wyjątkiem ewidencji VAT, wszystkie wymienione struktury przekazuje się do e-kontroli na wezwanie organu podatkowego. Mali i średni przedsiębiorcy oraz mikroprzedsiębiorcy mogą korzystać z okresu przejściowego na wprowadzenie JPK w działalności – bezwzględny obowiązek przekazywania plików JPK do e-kontroli obejmie te podmioty dopiero od 1 lipca 2018 r.

 

Inaczej jest z rejestrami VAT. Zgodnie z art. 82 §1b Ordynacji podatkowej, ewidencje zakupu i sprzedaży VAT w postaci pliku JPK należy przesyłać do Ministerstwa Finansów drogą elektroniczną bez wezwania organu podatkowego – w terminie do 25. dnia każdego miesiąca ze wskazaniem miesiąca, którego dotyczy ta informacja. W tym wypadku przepisy przewidują krótsze okresy przejściowe: mikroprzedsiębiorców obowiązek przesyłania plików JPK_VAT obejmie od 1 stycznia 2018 r. Natomiast małych i średnich przedsiębiorców objął on już od 1 stycznia 2017 r. Oznacza to, iż pierwsze pliki JPK z rejestrami VAT podmioty te muszą przesłać w terminie do 27 lutego 2017 r.

 

JPK u osoby fizycznej – od 2017 czy 2018 r.?

Definicje małego i średniego przedsiębiorcy oraz mikroprzedsiębiorcy znajdują się w ustawie z dnia 2.07.2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2013 r. poz. 672). Osoby fizyczne najczęściej prowadzą jednoosobowe działalności gospodarcze zgłoszone do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) - dużo takich firm zgodnie z przepisami tejże ustawy kwalifikowanych będzie jako mikroprzedsiębiorstwa. Podatnicy tacy mają jeszcze czas na dostosowanie działalności do wymogu przekazywania danych w formie plików JPK – obejmie ich on dopiero w 2018 r.

 

Należy jednak pamiętać, iż nie każda osoba fizyczna prowadząca działalność spełnia warunki określone dla mikroprzedsiębiorcy. Wiele takich firm według ustawy o swobodzie działalności gospodarczej to małe przedsiębiorstwa oraz średnie przedsiębiorstwa. Obowiązek przesyłania plików JPK_VAT objął te podmioty już od 1 stycznia 2017 r.

 

Wdrożenie Jednolitego Pliku Kontrolnego wymaga profesjonalnego przygotowania działalności – m.in. posiadania aktualnego oprogramowania umożliwiającego tworzenie i wysyłkę plików, zaktualizowania polityki rachunkowości, określenia prawidłowych zasad wprowadzania i wystawiania dokumentów tak, aby dane w plikach były zgodne z rzeczywistością i dokumentowały faktyczne operacje gospodarcze. Podatnicy, którzy jeszcze nie przygotowali działalności na JPK, mają na to już bardzo niewiele czasu – termin przesłania pierwszych plików JPK_VAT zbliża się nieubłaganie.

 

JPK_VAT u osoby fizycznej od 1 stycznia 2017 r.

Małe i średnie przedsiębiorstwa, które już wkrótce będą wysyłać elektronicznie pierwsze pliki JPK z rejestrami VAT, muszą pamiętać, iż od 1 stycznia 2017 r. obowiązuje nowa struktura JPK_VAT(2). Została ona zamieszczona na stronie internetowej Ministerstwa Finansów i dokładanie opisana w Broszurze informacyjnej dot. struktury JPK_VAT(2).

 

W publikacji tej rozwiano m.in. wątpliwości podatników odnośnie możliwości przesyłania ewidencji VAT w kilku plikach JPK. Zgodnie z podaną przez resort odpowiedzią, możliwości takiej nie ma, a JPK_VAT ma być przesłany w jednym pliku:

6. Czy JPK_VAT można przygotować i przesłać w kilku plikach?
Począwszy od stycznia 2017 roku, w związku z automatyzacją weryfikacji przekazywanych danych, informacja o prowadzonej ewidencji JPK_VAT powinna być przygotowana i przesłana w jednym pliku.

 

Jaka „pełna nazwa”?

Oprócz danych o dokumentach, każdy plik JPK zawiera dane dotyczące podmiotu/podatnika, który tworzy plik, z jego numerem NIP, adresem i nazwą. Wątpliwości budzi pole „pełna nazwa”.

Nazwa podmiotu zależna jest od rodzaju podatnika. O ile przy osobach prawnych i jednostkach nieposiadających osobowości prawnej nie będzie z tym problemu, o tyle osoba fizyczna wpisana do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej prowadząca działalność gospodarczą pod nazwą Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe XXXYZ Jan Kowalski, nie umieści tej nazwy w pliku JPK.

 

W celu wyjaśnienia tej wątpliwości nasze biuro skierowało pytanie do Ministerstwa Finansów. Od Zespołu Pomocy Technicznej Portalu Podatkowego otrzymaliśmy następująca odpowiedź:

Obowiązek składania deklaracji VAT-7 mają przedsiębiorcy zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, którzy rozliczają podatek VAT.

Jeżeli zarejestrowanym podatnikiem jest osoba fizyczna to na deklaracji powinna podać imię i nazwisko. (np. Jan Kowalski).

W przypadku innego podmiotu należy na deklaracji podać taką nazwę, jaka została  zarejestrowana dla potrzeb VAT (np. Jan Kowalski spółka z o.o).

W przypadku wypełniania JPK_VAT obowiązuje taka sama zasada, nazewnictwo musi być zgodne z podanym na deklaracji.

Uprzejmie informujemy, że zgodnie z art. 43 ze znaczkiem 4 Kodeksu cywilnego firmą osoby fizycznej jest jej imię i nazwisko, a firmą osoby prawnej jest jej nazwa (zgodnie z art. 43 ze znaczkiem 5). Ponadto informujemy, że dane zawarte w pliku JPK muszą być zgodne z danymi przedstawionymi w deklaracji VAT.

 

Dane podatnika w CEIDG:

ceigd1

 

ceigd 1a

 

ceigd 1 6

 

 

Dane podatnika w deklaracji VAT:

vat 7

 

Zgodnie z zacytowanym wyżej wyjaśnieniem, osoby fizyczne – mimo iż prowadzą działalność pod własną nazwą - w pliku JPK podają wyłącznie imię i nazwisko – bez nazwy firmy. Istotne jest, iż umieszczone w pliku JPK dane muszą być zgodne z tymi, które podatnik podał w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R.

 

Sprawdź, od kiedy masz obowiązek przekazywania plików JPK

Czytany 18590 razy Ostatnio zmieniany sobota, 24 luty 2018 22:41

Artykuły powiązane

  • Faktura dla osoby fizycznej bez paragonu. Jak naprawić błąd? Jak ująć taką fakturę w JPK_V7? Faktura dla osoby fizycznej bez paragonu. Jak naprawić błąd? Jak ująć taką fakturę w JPK_V7?

    Niewystawienie paragonu dla osoby fizycznej wiąże się z sankcjami. Nie pomoże fakt, że pracownik daną transakcję udokumentował fakturą. Określona procedura postepowania pozwoli naprawić błąd. Sprawdź, co zrobić, gdy została wystawiona faktura dla osoby fizycznej bez paragonu i jak uniknąć konsekwencji finansowych.

  • Za błąd w pliku JPK_VAT zapłacisz 500 zł Za błąd w pliku JPK_VAT zapłacisz 500 zł

    Zdyscyplinowanie podatników – taki cel postawiło sobie Ministerstwo Finansów w związku z pomyłkami w przesyłanych Jednolitych Plikach Kontrolnych z ewidencjami VAT. Każdy błąd w ewidencji będzie narażał przedsiębiorcę na karę finansową w wysokości 500 zł. Sprawdź, kiedy wejdą w życie nowe przepisy.

  • Sprawozdanie finansowe za 2018 r. – jak sporządzić w 2019 r.? Sprawozdanie finansowe za 2018 r. – jak sporządzić w 2019 r.?

    Na stronie resortu finansów pojawiły się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przedsiębiorców zobowiązanych do przesyłania sprawozdania finansowego. Obecnie można tego dokonać tylko drogą elektroniczną w formie plików JPK. Sprawdź, jakie wyjaśnienia znalazły się na stronie Ministerstwa.

  • Jak sporządzić sprawozdanie finansowe JPK za 2018 r. w 2019 r. Jak sporządzić sprawozdanie finansowe JPK za 2018 r. w 2019 r.

    W związku z wejściem w życie przepisów, które wprowadziły obowiązek przekazywania sprawozdania finansowego wyłącznie drogą elektroniczną w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego, Ministerstwo Finansów na swojej oficjalnej stronie internetowej opublikowało odpowiedzi na najczęściej zadawane przez przedsiębiorców pytania.

  • VAT w 2019 r. – Poradnik VAT w 2019 r. – Poradnik

    Nowe zasady rozliczania VAT od usług elektronicznych; nowe definicje i sposób opodatkowania bonów; skorzystanie z ulgi na złe długi w krótszym terminie; likwidacja kolejnych zwolnień z obowiązku stosowania kasy fiskalnej – to tylko niektóre z wielu zmian w VAT wprowadzonych w 2019 r. Sprawdź, jakie to zmiany i kogo w praktyce dotyczą.