wtorek, 15 wrzesień 2020 06:12

Kasy fiskalne. Przepisy aktualne w 2020 r.

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Zasady stosowania kas fiskalnych przez polskich podatników zostały uregulowane w ustawie o VAT oraz szczegółowo w licznych rozporządzeniach. W latach 2019 i 2020 weszło w życie wiele zmian w tym zakresie – mają one związek z modernizacją systemu kasowego. Cześć przepisów została wprowadzona szybciej niż planowano, ze względu na obostrzenia wywołane pandemią. Inne z kolei wejdą w życie później niż początkowo zakładano.

Prowadzenie sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych wymaga stosowania kasy fiskalnej. Wiąże się to z licznymi obowiązkami i zasadami, których znajomość jest wymagana od przedsiębiorcy. Warto przy tym podkreślić, iż zasady te zmieniają się w Polsce stosunkowo często. Zawsze więc trzeba śledzić na bieżąco aktualne poczynania ustawodawcy.

 

Ustawa o VAT – przepisy dot. kas fiskalnych w 2020 r.

Na przepisach art. 111, 111a i 111b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jednolity Dz. U. z 2018 r. poz. 2174) opierają się wszystkie inne regulacje dotyczące kas fiskalnych. Znajdujemy tam informacje dotyczące ogólnego obowiązku, wymagań wobec użytkowników kas, możliwości skorzystania z ulgi na kasę, stosowania kas online przesyłających dane do Centralnego Repozytorium Kas (CRK), sankcji za niedostosowanie się do przepisów, kas mających formę oprogramowania itp. Ustawa o VAT daje Ministrowi Finansów prawo do wprowadzenia czasowych zwolnień z obowiązku stosowania kas na drodze rozporządzenia.

 

Czytaj: Art. 111 ustawy o VAT

 

Ustawa o VAT – przepisy epizodyczne dot. kas fiskalnych

Przepisy dotyczące kas fiskalnych online zasadniczo zobowiązały podatników do stosowania właśnie tego typu urządzeń. Jednak w art. 145a i 145b ustawy o VAT znalazły się regulacje, zgodnie z którymi większość podatników może stosować kasy z elektroniczną i papierową kopią paragonu do określonego terminu. Przepisy te wyznaczają zasady stosowania tego typu kas oraz wskazują czynności, które mogą być rejestrowane za ich pomocą tylko do określonych terminów.

 

Czytaj: Ustawa o VAT – przepisy epizodyczne

 

Rozporządzenie w sprawie przedłużenia terminów prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii

Sytuacja, w jakiej znaleźli się polscy podatnicy podczas epidemii COVID-19, wymagała od ustawodawcy licznych zmian w zakresie funkcjonowania firm. Wśród terminów odroczonych w celu ułatwienia przedsiębiorcom utrzymania się na rynku, znalazły się m.in. daty obowiązkowej wymiany kas na kasy online’owe przez niektórych przedsiębiorców. Zmiany te wprowadziło właśnie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 10 czerwca 2020 r. w sprawie przedłużenia terminów prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii (Dz. U. z 2020 r. poz. 1059).

 

Czytaj: Rozporządzenie w sprawie przedłużenia terminów prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii

 

Rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania

Od 2020 r. niektórzy podatnicy mają możliwość korzystania z kas fiskalnych mających postać oprogramowania – instalowanych np. na urządzeniach mobilnych. Rozporządzenie Ministra Finansów z 26 maja 2020 r. w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania (Dz. U. z 2020 r. poz. 957) wyznacza zasady użytkowania takich kas, sposób programowania, fiskalizacji, wymagania techniczne, obowiązki podatnika, procedurę postępowania w czas awarii itp. W rozporządzeniu tym znalazły się też wzory niektórych dokumentów.

 

Czytaj: Rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania

 

Rozporządzenie w sprawie grup podatników lub rodzajów czynności, w odniesieniu do których możliwe jest używanie kas mających postać oprogramowania

Prawo do stosowania kas fiskalnych w formie oprogramowania przysługuje tylko wybranym branżom. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 maja 2020 r. w sprawie grup podatników lub rodzajów czynności, w odniesieniu do których możliwe jest używanie kas rejestrujących mających postać oprogramowania (Dz. U. z 2020 r. poz. 965) określa, kto może użytkować tego typu kasy.

 

Czytaj: Rozporządzenie w sprawie grup podatników lub rodzajów czynności, w odniesieniu do których możliwe jest używanie kas mających postać oprogramowania

 

Rozporządzenie w sprawie zwolnień z kas w 2020 r.

Obecnie z obowiązku stosowania kas fiskalnych zwolnione jest bardzo wąskie grono podatników. Zasady korzystania ze zwolnienia podmiotowego (przysługującego ze względu na nieprzekroczenie limitu obrotów), czynności zwolnione z kas przedmiotowo oraz czynności, które wyłączają podatnika z prawa do zwolnienia podmiotowego – te i inne regulacje znalazły się w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2018 r. poz. 2519). Obowiązuje ono od 2019 r. aż do 31 grudnia 2021 r.

 

Czytaj: Rozporządzenie w sprawie zwolnień z kas

 

Więcej o zwolnieniach z kas w 2020 r. czytaj w Poradniku

 

Rozporządzenie w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydanych na zakup kas rejestrujących

Obecnie zasady korzystania z ulgi do 700 zł na kasę fiskalną są prostsze niż wcześniej. Z odliczenia lub zwrotu przysługujących kwot mogą korzystać podatnicy rozpoczynający pracę z kasą online (z powodu utraty prawa do zwolnienia lub dobrowolnie), a także wymieniający urządzenie na online’owe ze względu na określony w ustawie obowiązek. Przepisy dotyczące ulgi na kasę, sposobu jej odliczania, a także okoliczności pozbawiających podatnika prawa do ulgi znalazły się w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 29.04.2019 r. w sprawie odliczania lub zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących oraz zwrotu tych kwot przez podatnika (Dz. U. z 2019 r. poz. 820).

 

Czytaj: Rozporządzenie w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydanych na zakup kas rejestrujących

 

Więcej o uldze na kasę online czytaj w Poradniku 

 

Rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących

Szczegółowe przepisy dotyczące wymogów związanych m.in. z programowaniem i użytkowaniem kasy fiskalnej, danych na paragonie, obowiązkowych przeglądach technicznych itp. znalazły się w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. z 2019 r. poz. 816). Rozdziela ono regulacje odnoszące się do kas online’owych i kas z elektroniczną lub papierową kopią paragonu. Znalazło się w nim także wiele nowych definicji związanych m.in. z kasami online’owymi.

 

Czytaj: Rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących

 

Rozporządzenie w sprawie kryteriów i warunków technicznych

Przepisy dotyczące kwestii technicznych związanych z kasami i drukarkami fiskalnymi online znalazły się w rozporządzeniu Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z 28 maja 2018 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące (Dz. U. z 2018 r. poz. 1206). Zawarte w nim regulacje dotyczą m.in. budowy urządzenia, przesyłania danych do CRK, emisji e-paragonów itp. W rozporządzeniu znalazły się głównie szczegółowe wytyczne kierowane do producentów oraz serwisów kas.

 

Czytaj: Rozporządzenie w sprawie kryteriów i warunków technicznych

Czytany 5494 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 22 wrzesień 2020 12:24

Artykuły powiązane

 • Sprzedaż sezonowa – jaką kasę fiskalną wybrać? Sprzedaż sezonowa – jaką kasę fiskalną wybrać?

  Lato zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim – sprzedaż sezonowa. Dla wielu przedsiębiorców ciepłe miesiące to okres największego (a czasem nawet jedynego w całym roku) zarobku. Otwierając sezonowy biznes pamiętaj, że obowiązują Cię przepisy dotyczące posiadania kasy fiskalnej. Sprawdź, jaka kasa fiskalna najlepiej sprawdzi się w sprzedaży sezonowej!

 • Kasy online od 2023 r. – obowiązkowe dla wszystkich? Kasy online od 2023 r. – obowiązkowe dla wszystkich?

  Wraz z końcem 2022 r. z półek serwisów fiskalnych znikną kasy fiskalne z elektroniczną kopią paragonu. To dalszy ciąg reformy fiskalnej prowadzonej w Polsce od 2019 roku. Co w praktyce oznacza dla przedsiębiorców? Czy musimy obowiązkowo wymienić urządzenia na kasy online od 2023 r.?

 • Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX – szybka, wytrzymała i nowoczesna Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX – szybka, wytrzymała i nowoczesna

  Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX dołączyła do urządzeń rejestrujących z rodziny Thermal. Co, wraz z pojawieniem w sprzedaży nowoczesnego sprzętu, zaproponował klientom wiodący producent kas i drukarek? W potrzeby których branż trafi Posnet? Poznaj główne zalety drukarki Thermal HX.    

 • Zakup kasy online po terminie a ulga 700 zł. Czy przysługuje? Zakup kasy online po terminie a ulga 700 zł. Czy przysługuje?

  Terminowe rozpoczęcie ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy online jest jednym z podstawowych warunków uzyskania ulgi do 700 zł za każde urządzenie. W praktyce jednak zdarzają się różne sytuacje – choroba, trudności z zakupem urządzenia, czy znane z ubiegłych lat zamknięcie branż ze względu na pandemię. Czy w takich okolicznościach zakup kasy online po terminie przekreśla prawo do ulgi 700 zł? W znalezieniu odpowiedzi pomocne będą interpretacje indywidualne.

 • Kasy online 2023 – czy będą obowiązkowe? Kasy online 2023 – czy będą obowiązkowe?

  Nowelizacja ustawy o VAT wprowadziła terminy, po których nie będzie już można kupić kasy z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii. Czy oznacza to, że kasy online 2023 roku będą obowiązkowe? Sprawdź aktualne przepisy!