wtorek, 15 wrzesień 2020 06:12

Kasy fiskalne. Przepisy aktualne w 2020 r.

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Zasady stosowania kas fiskalnych przez polskich podatników zostały uregulowane w ustawie o VAT oraz szczegółowo w licznych rozporządzeniach. W latach 2019 i 2020 weszło w życie wiele zmian w tym zakresie – mają one związek z modernizacją systemu kasowego. Cześć przepisów została wprowadzona szybciej niż planowano, ze względu na obostrzenia wywołane pandemią. Inne z kolei wejdą w życie później niż początkowo zakładano.

Prowadzenie sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych wymaga stosowania kasy fiskalnej. Wiąże się to z licznymi obowiązkami i zasadami, których znajomość jest wymagana od przedsiębiorcy. Warto przy tym podkreślić, iż zasady te zmieniają się w Polsce stosunkowo często. Zawsze więc trzeba śledzić na bieżąco aktualne poczynania ustawodawcy.

 

Ustawa o VAT – przepisy dot. kas fiskalnych w 2020 r.

Na przepisach art. 111, 111a i 111b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jednolity Dz. U. z 2018 r. poz. 2174) opierają się wszystkie inne regulacje dotyczące kas fiskalnych. Znajdujemy tam informacje dotyczące ogólnego obowiązku, wymagań wobec użytkowników kas, możliwości skorzystania z ulgi na kasę, stosowania kas online przesyłających dane do Centralnego Repozytorium Kas (CRK), sankcji za niedostosowanie się do przepisów, kas mających formę oprogramowania itp. Ustawa o VAT daje Ministrowi Finansów prawo do wprowadzenia czasowych zwolnień z obowiązku stosowania kas na drodze rozporządzenia.

 

Czytaj: Art. 111 ustawy o VAT

 

Ustawa o VAT – przepisy epizodyczne dot. kas fiskalnych

Przepisy dotyczące kas fiskalnych online zasadniczo zobowiązały podatników do stosowania właśnie tego typu urządzeń. Jednak w art. 145a i 145b ustawy o VAT znalazły się regulacje, zgodnie z którymi większość podatników może stosować kasy z elektroniczną i papierową kopią paragonu do określonego terminu. Przepisy te wyznaczają zasady stosowania tego typu kas oraz wskazują czynności, które mogą być rejestrowane za ich pomocą tylko do określonych terminów.

 

Czytaj: Ustawa o VAT – przepisy epizodyczne

 

Rozporządzenie w sprawie przedłużenia terminów prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii

Sytuacja, w jakiej znaleźli się polscy podatnicy podczas epidemii COVID-19, wymagała od ustawodawcy licznych zmian w zakresie funkcjonowania firm. Wśród terminów odroczonych w celu ułatwienia przedsiębiorcom utrzymania się na rynku, znalazły się m.in. daty obowiązkowej wymiany kas na kasy online’owe przez niektórych przedsiębiorców. Zmiany te wprowadziło właśnie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 10 czerwca 2020 r. w sprawie przedłużenia terminów prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii (Dz. U. z 2020 r. poz. 1059).

 

Czytaj: Rozporządzenie w sprawie przedłużenia terminów prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii

 

Rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania

Od 2020 r. niektórzy podatnicy mają możliwość korzystania z kas fiskalnych mających postać oprogramowania – instalowanych np. na urządzeniach mobilnych. Rozporządzenie Ministra Finansów z 26 maja 2020 r. w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania (Dz. U. z 2020 r. poz. 957) wyznacza zasady użytkowania takich kas, sposób programowania, fiskalizacji, wymagania techniczne, obowiązki podatnika, procedurę postępowania w czas awarii itp. W rozporządzeniu tym znalazły się też wzory niektórych dokumentów.

 

Czytaj: Rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania

 

Rozporządzenie w sprawie grup podatników lub rodzajów czynności, w odniesieniu do których możliwe jest używanie kas mających postać oprogramowania

Prawo do stosowania kas fiskalnych w formie oprogramowania przysługuje tylko wybranym branżom. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 maja 2020 r. w sprawie grup podatników lub rodzajów czynności, w odniesieniu do których możliwe jest używanie kas rejestrujących mających postać oprogramowania (Dz. U. z 2020 r. poz. 965) określa, kto może użytkować tego typu kasy.

 

Czytaj: Rozporządzenie w sprawie grup podatników lub rodzajów czynności, w odniesieniu do których możliwe jest używanie kas mających postać oprogramowania

 

Rozporządzenie w sprawie zwolnień z kas w 2020 r.

Obecnie z obowiązku stosowania kas fiskalnych zwolnione jest bardzo wąskie grono podatników. Zasady korzystania ze zwolnienia podmiotowego (przysługującego ze względu na nieprzekroczenie limitu obrotów), czynności zwolnione z kas przedmiotowo oraz czynności, które wyłączają podatnika z prawa do zwolnienia podmiotowego – te i inne regulacje znalazły się w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2018 r. poz. 2519). Obowiązuje ono od 2019 r. aż do 31 grudnia 2021 r.

 

Czytaj: Rozporządzenie w sprawie zwolnień z kas

 

Więcej o zwolnieniach z kas w 2020 r. czytaj w Poradniku

 

Rozporządzenie w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydanych na zakup kas rejestrujących

Obecnie zasady korzystania z ulgi do 700 zł na kasę fiskalną są prostsze niż wcześniej. Z odliczenia lub zwrotu przysługujących kwot mogą korzystać podatnicy rozpoczynający pracę z kasą online (z powodu utraty prawa do zwolnienia lub dobrowolnie), a także wymieniający urządzenie na online’owe ze względu na określony w ustawie obowiązek. Przepisy dotyczące ulgi na kasę, sposobu jej odliczania, a także okoliczności pozbawiających podatnika prawa do ulgi znalazły się w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 29.04.2019 r. w sprawie odliczania lub zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących oraz zwrotu tych kwot przez podatnika (Dz. U. z 2019 r. poz. 820).

 

Czytaj: Rozporządzenie w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydanych na zakup kas rejestrujących

 

Więcej o uldze na kasę online czytaj w Poradniku 

 

Rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących

Szczegółowe przepisy dotyczące wymogów związanych m.in. z programowaniem i użytkowaniem kasy fiskalnej, danych na paragonie, obowiązkowych przeglądach technicznych itp. znalazły się w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. z 2019 r. poz. 816). Rozdziela ono regulacje odnoszące się do kas online’owych i kas z elektroniczną lub papierową kopią paragonu. Znalazło się w nim także wiele nowych definicji związanych m.in. z kasami online’owymi.

 

Czytaj: Rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących

 

Rozporządzenie w sprawie kryteriów i warunków technicznych

Przepisy dotyczące kwestii technicznych związanych z kasami i drukarkami fiskalnymi online znalazły się w rozporządzeniu Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z 28 maja 2018 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące (Dz. U. z 2018 r. poz. 1206). Zawarte w nim regulacje dotyczą m.in. budowy urządzenia, przesyłania danych do CRK, emisji e-paragonów itp. W rozporządzeniu znalazły się głównie szczegółowe wytyczne kierowane do producentów oraz serwisów kas.

 

Czytaj: Rozporządzenie w sprawie kryteriów i warunków technicznych

Czytany 3622 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 22 wrzesień 2020 12:24

Artykuły powiązane

 • Kasa a drukarka fiskalna online – czym się różnią? Jakie urządzenie wybrać? Kasa a drukarka fiskalna online – czym się różnią? Jakie urządzenie wybrać?

  Niektórym branżom pozostało już niewiele czasu na zaopatrzenie się w urządzenie fiskalne online. W salonach sprzedaży mamy do wyboru wiele różnych modeli. Podstawowym pytaniem, na jakie musimy znaleźć odpowiedź, jest rodzaj sprzętu. Czym różni się kasa fiskalna online od drukarki fiskalnej online? Skąd tak duża różnica w cenie?

 • Urządzenia fiskalne online – co to takiego? Czym różnią się od zwykłych kas? Urządzenia fiskalne online – co to takiego? Czym różnią się od zwykłych kas?

  O kasach fiskalnych online dużo mówi się już od kilku lat. Przedsiębiorców niepokoiła przede wszystkim konieczność masowej wymiany urządzeń, która na szczęście nie została wprowadzona. Dla większości firm urządzenia fiskalne online stanowią obecnie alternatywę. Czym różnią się od tradycyjnych kas z elektroniczną kopią paragonu? W jakie dodatkowe funkcje zostały wyposażone i czy rzeczywiście warto się na nie zdecydować?

 • Kasa online do salonu urody – jakie powinna mieć rozmiary? Kasa online do salonu urody – jakie powinna mieć rozmiary?

  Wybór odpowiedniego modelu kasy fiskalnej ma ogromne znaczenie. Nie zawsze opłaca się wybrać najtańsze rozwiązanie. Kryterium, jakie w szczególności powinni brać pod uwagę właściciele salonów urody, są rozmiary kasy online. Okazuje się bowiem, iż klasyczna kasa stacjonarna nie zawsze okazuje się optymalna, szczególnie w małych salonach i u specjalistów działających mobilnie.

 • Najlepsza kasa online dla kancelarii prawnej Najlepsza kasa online dla kancelarii prawnej

  Świadczenie usług prawniczych wymaga posiadania kasy fiskalnej niezależnie od wysokości obrotu. Co więcej, wkrótce prawników obejmie nowy obowiązek – będą musieli zakupić i wprowadzić w swoich działalnościach urządzenia przesyłające dane do systemu CRK. Jaka kasa online dla kancelarii prawnej sprawdzi się najlepiej?

 • Sposoby połączenia z CRK – dlaczego są ważne w kasie online? Sposoby połączenia z CRK – dlaczego są ważne w kasie online?

  Przy wyborze kasy online zwracamy uwagę na różne kwestie. Wielkość, wygląd, łatwość obsługi, możliwości podłączenia dodatkowych urządzeń, cena – wszystko to ogrywa ważną rolę w późniejszej obsłudze. Jednak bardzo ważną kwestią są też sposoby połączenia z CRK – jeśli nie zostaną dostosowane do możliwości naszej firmy, wygenerują dodatkowe, niepotrzebne koszty.