Prowadzenie sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych wymaga stosowania kasy fiskalnej. Wiąże się to z licznymi obowiązkami i zasadami, których znajomość jest wymagana od przedsiębiorcy. Warto przy tym podkreślić, iż zasady te zmieniają się w Polsce stosunkowo często. Zawsze więc trzeba śledzić na bieżąco aktualne poczynania ustawodawcy.
Ustawa o VAT – przepisy dot. kas fiskalnych w 2020 r.
Na przepisach art. 111, 111a i 111b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jednolity Dz. U. z 2018 r. poz. 2174) opierają się wszystkie inne regulacje dotyczące kas fiskalnych. Znajdujemy tam informacje dotyczące ogólnego obowiązku, wymagań wobec użytkowników kas, możliwości skorzystania z ulgi na kasę, stosowania kas online przesyłających dane do Centralnego Repozytorium Kas (CRK), sankcji za niedostosowanie się do przepisów, kas mających formę oprogramowania itp. Ustawa o VAT daje Ministrowi Finansów prawo do wprowadzenia czasowych zwolnień z obowiązku stosowania kas na drodze rozporządzenia.
Ustawa o VAT – przepisy epizodyczne dot. kas fiskalnych
Przepisy dotyczące kas fiskalnych online zasadniczo zobowiązały podatników do stosowania właśnie tego typu urządzeń. Jednak w art. 145a i 145b ustawy o VAT znalazły się regulacje, zgodnie z którymi większość podatników może stosować kasy z elektroniczną i papierową kopią paragonu do określonego terminu. Przepisy te wyznaczają zasady stosowania tego typu kas oraz wskazują czynności, które mogą być rejestrowane za ich pomocą tylko do określonych terminów.
Czytaj: Ustawa o VAT – przepisy epizodyczne
Rozporządzenie w sprawie przedłużenia terminów prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii
Sytuacja, w jakiej znaleźli się polscy podatnicy podczas epidemii COVID-19, wymagała od ustawodawcy licznych zmian w zakresie funkcjonowania firm. Wśród terminów odroczonych w celu ułatwienia przedsiębiorcom utrzymania się na rynku, znalazły się m.in. daty obowiązkowej wymiany kas na kasy online’owe przez niektórych przedsiębiorców. Zmiany te wprowadziło właśnie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 10 czerwca 2020 r. w sprawie przedłużenia terminów prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii (Dz. U. z 2020 r. poz. 1059).
Rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania
Od 2020 r. niektórzy podatnicy mają możliwość korzystania z kas fiskalnych mających postać oprogramowania – instalowanych np. na urządzeniach mobilnych. Rozporządzenie Ministra Finansów z 26 maja 2020 r. w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania (Dz. U. z 2020 r. poz. 957) wyznacza zasady użytkowania takich kas, sposób programowania, fiskalizacji, wymagania techniczne, obowiązki podatnika, procedurę postępowania w czas awarii itp. W rozporządzeniu tym znalazły się też wzory niektórych dokumentów.
Czytaj: Rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania
Rozporządzenie w sprawie grup podatników lub rodzajów czynności, w odniesieniu do których możliwe jest używanie kas mających postać oprogramowania
Prawo do stosowania kas fiskalnych w formie oprogramowania przysługuje tylko wybranym branżom. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 maja 2020 r. w sprawie grup podatników lub rodzajów czynności, w odniesieniu do których możliwe jest używanie kas rejestrujących mających postać oprogramowania (Dz. U. z 2020 r. poz. 965) określa, kto może użytkować tego typu kasy.
Rozporządzenie w sprawie zwolnień z kas w 2020 r.
Obecnie z obowiązku stosowania kas fiskalnych zwolnione jest bardzo wąskie grono podatników. Zasady korzystania ze zwolnienia podmiotowego (przysługującego ze względu na nieprzekroczenie limitu obrotów), czynności zwolnione z kas przedmiotowo oraz czynności, które wyłączają podatnika z prawa do zwolnienia podmiotowego – te i inne regulacje znalazły się w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2018 r. poz. 2519). Obowiązuje ono od 2019 r. aż do 31 grudnia 2021 r.
Czytaj: Rozporządzenie w sprawie zwolnień z kas
Więcej o zwolnieniach z kas w 2020 r. czytaj w Poradniku
RozporzÄ…dzenie w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydanych na zakup kas rejestrujÄ…cych
Obecnie zasady korzystania z ulgi do 700 zł na kasę fiskalną są prostsze niż wcześniej. Z odliczenia lub zwrotu przysługujących kwot mogą korzystać podatnicy rozpoczynający pracę z kasą online (z powodu utraty prawa do zwolnienia lub dobrowolnie), a także wymieniający urządzenie na online’owe ze względu na określony w ustawie obowiązek. Przepisy dotyczące ulgi na kasę, sposobu jej odliczania, a także okoliczności pozbawiających podatnika prawa do ulgi znalazły się w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 29.04.2019 r. w sprawie odliczania lub zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących oraz zwrotu tych kwot przez podatnika (Dz. U. z 2019 r. poz. 820).
Czytaj: RozporzÄ…dzenie w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydanych na zakup kas rejestrujÄ…cych
Więcej o uldze na kasę online czytaj w Poradniku
RozporzÄ…dzenie w sprawie kas rejestrujÄ…cych
Szczegółowe przepisy dotyczące wymogów związanych m.in. z programowaniem i użytkowaniem kasy fiskalnej, danych na paragonie, obowiązkowych przeglądach technicznych itp. znalazły się w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. z 2019 r. poz. 816). Rozdziela ono regulacje odnoszące się do kas online’owych i kas z elektroniczną lub papierową kopią paragonu. Znalazło się w nim także wiele nowych definicji związanych m.in. z kasami online’owymi.
Czytaj: RozporzÄ…dzenie w sprawie kas rejestrujÄ…cych
Rozporządzenie w sprawie kryteriów i warunków technicznych
Przepisy dotyczące kwestii technicznych związanych z kasami i drukarkami fiskalnymi online znalazły się w rozporządzeniu Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z 28 maja 2018 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące (Dz. U. z 2018 r. poz. 1206). Zawarte w nim regulacje dotyczą m.in. budowy urządzenia, przesyłania danych do CRK, emisji e-paragonów itp. W rozporządzeniu znalazły się głównie szczegółowe wytyczne kierowane do producentów oraz serwisów kas.
Czytaj: Rozporządzenie w sprawie kryteriów i warunków technicznych