czwartek, 16 styczeń 2014 00:00

Kasy fiskalne 2014: Jak wyliczyć limit proporcjonalny?

Oceń ten artykuł
(19 głosów)

Podatnicy, którzy prowadzą sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych, o której mowa w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT, zasadniczo mogą korzystać z różnych zwolnień z tego obowiązku.

Kwestia możliwości korzystania z tych zwolnień została uregulowana w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2012 r., poz. 1382).

Poza katalogiem zwolnień przedmiotowych przysługujących podatnikom ze względu na rodzaj wykonywanej czynności, wymienionych w załączniku do rozporządzenia, przepisy przewidują możliwość korzystania ze zwolnienia dla podatników osiągających niskie obroty ze sprzedaży, o której mowa w art. 111 ust. 1 ustawy. Przepis § 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia wskazuje, iż ze zwolnienia mogą korzystać podatnicy, których obroty z tego typu sprzedaży w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły 20.000 zł netto.

 

Uwaga!

Natomiast podatnicy, którzy dopiero rozpoczęli tego typu sprzedaż, limit wyliczają w proporcji do okresu jej prowadzania.

 

Limit wylicza się według następującego wzoru:      20.000 / 365 x liczba dni

Przy czym liczbę dni należy wyliczyć od dnia rozpoczęcia sprzedaży dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych do końca roku podatkowego.

 

Prawidłowe wyliczenie limitu proporcjonalnego jest szczególnie ważne w przypadku podatników, którzy rozpoczęli tego typu sprzedaż w 2013 roku. W przypadku przekroczenia limitu mają oni bowiem 2 miesiące na wprowadzenie kasy fiskalnej - termin ten liczy się od końca miesiąca, w którym limit został przekroczony.

 

Przyjrzyjmy się kilku przykładom podatników, którzy rozpoczęli sprzedaż dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych w roku 2013:

 

Przykład 1.

Pan Adam rozpoczął sprzedaż 10 grudnia 2013 r. Limit w jego przypadku wynosi 1205,48 zł netto. Dnia 27 grudnia 2013 r. osiągnął obrót z tej sprzedaży w wysokości 1208,10 zł, a co za tym idzie przekroczył przysługujący mu limit.
Kasę fiskalną musi wprowadzić do 1 marca 2014 r.

 

Przykład 2.

Pani Monika rozpoczęła sprzedaż 27 czerwca 2013 r. Limit w jej przypadku wynosi 10.301,37 zł netto. Dnia 15 października 2013 r. osiągnęła obrót z tej sprzedaży w wysokości 10.400 zł.
Kasę fiskalną musiała wprowadzić do 1 stycznia 2014 r.

 

Przykład 3.

Pan Tomasz rozpoczął sprzedaż 5 września 2013 r. Limit w jego przypadku wynosi 6465,75 zł netto. Dnia 2 listopada 2013 r. osiągnął obrót z tej sprzedaży w wysokości 6490 zł.
Kasę fiskalną musi wprowadzić do 1 lutego 2014 r.

 

Podatnicy, którzy nie wprowadzili kasy fiskalnej w terminie 2 miesięcy licząc od końca miesiąca, w którym ich obroty przekroczyły przysługujący im limit, zgodnie z przepisami nie mają prawa prowadzić sprzedaży, o której mowa w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT. Sprzedaż tę mogą kontynuować dopiero po wprowadzeniu kasy. Tracą też prawo do uzyskania ulgi w wysokości do 700 zł z urzędu skarbowego.

Kliknij i sprawdź: Jak nie stracić prawa do ulgi na kasę fiskalną w 2014 r.

Rozpoczęcie ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej w terminie jest bardzo ważne - niedopełnienie tego obowiązku może skutkować nie tylko utratą prawa do ulgi w wysokości 700 zł, ale także dotkliwymi karami finansowymi.

Takie same zasady obowiązują również w roku 2014 r. Podatnik, który rozpocznie sprzedaż, o której mowa w art. 111 ust. 1 ustawy, na przykład 16 stycznia 2014 r., wylicza limit proporcjonalnie:

20.000 / 365 x 350

Limit w tym przykładzie wynosi 19.178,08 zł netto. Po przekroczeniu tej kwoty podatnik ma dwa miesiące na wprowadzenie kasy fiskalnej licząc końca miesiąca, w którym limit został przekroczony.

Należy również wspomnieć, iż prawa do zwolnienia podmiotowego przysługującego ze względu na wysokość osiąganych obrotów nie mają podatnicy, którzy wykonują przynajmniej jedną z czynności wymienionych w § 4 rozporządzenia w sprawie zwolnień.

Wyłączenia ze zwolnień - sprawdź, czy nie dotyczą ciebie

 

Sprawdź co się zmieniło w wyliczaniu limitu w 2015 roku

Czytany 28530 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 23 marzec 2015 11:20

Artykuły powiązane

 • Zmiana czasu a kasa fiskalna - przygotuj się! Zmiana czasu a kasa fiskalna - przygotuj się!

  Czy Twoja kasa fiskalna jest gotowa na zmianę czasu z soboty na niedzielę 26 października 2014 r.? Czy kasjerzy pracujący na nocną zmianę wiedzą, jakie czynności będą musieli wykonać? Dowiedz się już dziś, jak przestawić zegar w kasie fiskalnej. Wymaga to przestrzegania odpowiednich procedur, a w niektórych przypadkach nawet interwencji serwisanta.

 • Kasa fiskalna u mechanika w 2015 Kasa fiskalna u mechanika w 2015

  Rok 2015 przyniesie istotne zmiany w przepisach dotyczących zwolnień z kas fiskalnych. Z końcem 2014 roku traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2012 r., poz. 1382).

 • Kasy Fiskalne w 2015 dla kogo? - projektowane zmiany Kasy Fiskalne w 2015 dla kogo? - projektowane zmiany

  Przed nami kolejna fala zmian związanych z obowiązkiem stosowania kas fiskalnych. Prawo do zwolnienia z kas fiskalnych w 2015 roku stracą między innymi lekarze, prawnicy, właściciele warsztatów samochodowych, fryzjerzy, kosmetyczki oraz osoby świadczące usługi gastronomiczne.

  Ministerstwo Finansów przyzwyczaiło już nas do stopniowego zawężania grona podatników mających prawo do zwolnienia z kasy fiskalnej. Wielu przedsiębiorców wciąż ma żywo w pamięci rok 2013, w którym to z powodu obniżenia o połowę limitu do zwolnienia podmiotowego kasę fiskalną musiało zakupić kilkadziesiąt tysięcy polskich podatników. Prawo do zwolnienia straciło tak wiele osób, że u producentów wręcz zabrakło kas.

 • Czy wiesz, jak ewidencjonować zaliczki na kasie fiskalnej w 2014 r.? Czy wiesz, jak ewidencjonować zaliczki na kasie fiskalnej w 2014 r.?

  Przyjmujesz od swoich klientów zaliczki? Pobierasz zaliczki na towary, usługi, organizujesz wesela, komunie, imprezy integracyjne, a może produkujesz towary na zamówienie i przyjmowanie przedpłat jest niezbędnym elementem zabezpieczenia twoich interesów? Dowiedz się, czy musisz ewidencjonować zaliczki na kasie fiskalnej i jak to robić w zgodzie z obowiązującymi przepisami.

 • Zaliczki na kasie fiskalnej w 2014 r. Zaliczki na kasie fiskalnej w 2014 r.

  Rejestracja sprzedaży na kasie fiskalnej zazwyczaj odbywa się jednoetapowo - klient przychodzi, kupuje towar lub korzysta z usługi, dostaje paragon i odchodzi. Czasem jednak podatnik stosujący w swej działalności kasę lub drukarkę fiskalną otrzymuje od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej lub rolnika ryczałtowego zaliczkę bądź inną formę wcześniejszej wpłaty na poczet przyszłej dostawy towaru lub przyszłego świadczenia usługi. Taka sytuacja często ma miejsce w punktach usługowych, np. lokalach gastronomicznych, gdzie klient z dużym wyprzedzeniem rezerwuje termin przyjęcia weselnego czy innej imprezy. Zaliczki często przyjmują również podatnicy dokonujący dostaw towarów produkowanych na zamówienie. Niezależnie od tego, co sprzedaje podatnik, ma on pełne prawo do przyjęcia takiej przedpłaty od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej lub rolnika ryczałtowego.