środa, 30 sierpień 2017 06:00

Ostrzeżenie przed sprzedażą elektroniki jako VAT-marża

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Zastosowanie procedury VAT-marża do nowych towarów z kategorii elektroniki wiąże się z poważnymi konsekwencjami – powstaniem zaległości podatkowej oraz nałożeniem sankcji VAT. Ministerstwo Finansów ostrzega przed takimi działaniami i przypomina, jakie są przepisy ustawy o VAT w tym zakresie.

 

Regulacje dotyczące stosowania procedury VAT-marża znajdują się w art. 120 ustawy o podatku od towarów i usług (tekst jednolity Dz. U. z 2017 r. poz. 1221). Zgodnie z tym przepisem, w przypadku towarów z kategorii elektroniki procedura ta może być stosowana wyłącznie po spełnieniu odpowiednich warunków.

 

Ministerstwo Finansów na swojej oficjalnej stronie internetowej opublikowało ostrzeżenie przed sprzedażą elektroniki jako VAT-marża w przypadku, gdy określone w ustawie wymogi nie są spełnione. Praktykę taką stwierdzono w wyniku monitoringu m.in. portali aukcyjnych – stosowana jest ona zwłaszcza dla smartfonów i tabletów.

 

Kiedy elektronikę można sprzedać jako VAT-marża

Przede wszystkim wystawienie faktury VAT-marża dla sprzedaży elektroniki jest możliwe wyłącznie w odniesieniu do towarów używanych. Ponadto muszą one zostać nabyte od:

 • osób niebędących podatnikami VAT
 • podatników podatku VAT, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113 ustawy
 • podatników, jeżeli dostawa towarów podlegała procedurze VAT-marża

 

Jak podkreślono w zamieszczonym ostrzeżeniu, w procedurze VAT-marża najczęściej sprzedawane są towary używane, skupione wcześniej od osób fizycznych niebędących podatnikami. Aby można było zgodnie z przepisami prawa podatkowego sprzedać elektronikę jako VAT-marża, musi ona zostać kupiona jako towar używany, którego zakup nie był przez dostawcę opodatkowany VAT.

Co więcej, niezgodne z przepisami jest rozliczenie zakupu elektroniki (np. smartfonów) przy zastosowaniu mechanizmu odwrotnego obciążenia, a następnie odsprzedaży towaru jako VAT-marża.

 

Co grozi za sprzedawanie nowej elektroniki jako VAT-marża

Resort finansów ostrzega podatników przed konsekwencjami sprzedawania nowych towarów z kategorii elektroniki jako VAT-marża. Podkreślono, iż stosowanie tej procedury niezgodnie z przepisami może wskazywać na chęć zaniżenia podstawy opodatkowania VAT. Działanie takie skutkuje powstaniem zaległości podatkowej oraz nałożeniem sankcji VAT.

Konsekwencje ponoszą także nabywcy takich towarów. Zgodnie z wyjaśnieniem ministerstwa, zastosowanie procedury VAT-marża przy jednoczesnym odliczeniu podatku naliczonego od takiego zakupu jest niezgodne z przepisami – również w tym wypadku podatnik musi liczyć się z powstaniem zaległości podatkowej i nałożeniem sankcji VAT.

 

Wezwania z Departamentu Poboru Podatków

W związku z wykryciem takich nieprawidłowości, resort finansów poinformował o planowanej kontroli poprawności rozliczenia podatku VAT z wykorzystaniem procedury VAT-marża u podatników, u których stwierdzono sprzedaż nowej elektroniki jako VAT-marża. Przedsiębiorcy ci otrzymają stosowne powiadomienia drogą mailową z adresu Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub za pomocą wiadomości SMS. W obu przypadkach powiadomienia będą opatrzone podpisem „Ministerstwo Finansów Departament Poboru Podatków”.

Poinformowano przy tym, iż pisma te nie będą zawierać żadnych załączników w formie plików, linków ani wezwań do zapłaty. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek wątpliwości należy kierować się bezpośrednio do właściwych organów skarbowych.

 

Warto w tym miejscu przestrzec podatników przed działaniami oszustów, którzy mogą chcieć wykorzystać planowaną przez ministerstwo wysyłkę powiadomień. Należy pamiętać, aby nie odpowiadać na podejrzane wiadomości, wysłane z nietypowo wyglądającego adresu, i w żadnym wypadku nie otwierać załączników. Resort finansów wielokrotnie przestrzegał przed oszustami próbującymi wyłudzić od podatników pieniądze podszywając się pod administrację publiczną (Ministerstwo Finansów, ZUS, urzędy skarbowe, Inspekcję Pracy, a nawet GIODO) lub rozsyłającymi szkodliwe oprogramowanie. W razie jakichkolwiek wątpliwości, czy otrzymane pismo lub e-mail pochodzi z wiarygodnego źródła, najlepiej osobiście kontaktować się z najbliższą jednostką danej instytucji.

 

Zobacz też: Puste i fałszywe faktury – kary nawet do 25 lat więzienia

Czytany 2683 razy Ostatnio zmieniany środa, 30 sierpień 2017 11:08

Artykuły powiązane

 • Odwrotne obciążenie VAT dla usług budowlanych w 2017 r. Odwrotne obciążenie VAT dla usług budowlanych w 2017 r.

  Już od początku 2017 r. podatnicy świadczący usługi budowlane jako podwykonawcy rozliczają wykonywane usługi przy zastosowaniu mechanizmu odwrotnego obciążenia. W ustawie o VAT wymieniono aż 47 takich usług. W związku z wątpliwościami podatników Ministerstwo Finansów wydało objaśnienie podatkowe, w którym udzielono odpowiedzi na osiem najczęściej pojawiających się pytań przedsiębiorców.

 • Jak stosować odwrotne obciążenie przy usługach budowlanych w 2017 r. Jak stosować odwrotne obciążenie przy usługach budowlanych w 2017 r.

  Ministerstwo Finansów wydało objaśnienie podatkowe dotyczące odwróconego obciążenia podatkiem VAT transakcji dotyczących usług budowlanych. Udzielono w nim odpowiedzi na najczęstsze pytania podatników. Dowiedz się, czym są objaśnienia podatkowe – nowy instrument ustawodawcy – oraz jak należy rozumieć przepisy dot. odwrotnego obciążenia w zakresie usług budowlanych.

 • Nowe druki VAT-7, VAT-27, VAT-UE, VAT-8, VAT-9M, VAT-R, VAT-Z w 2017 r. Nowe druki VAT-7, VAT-27, VAT-UE, VAT-8, VAT-9M, VAT-R, VAT-Z w 2017 r.

  Od 1 stycznia 2017 r. obowiązują nowe wzory deklaracji, informacji podsumowujących i ich korekt, zgłoszeń oraz potwierdzeń dla celów VAT. Zmiany w formularzach mają związek m.in. z likwidacją prawa do składania deklaracji VAT za okresy kwartalne dla podatników innych niż mali oraz wprowadzeniem wymogu składania informacji podsumowujących drogą elektroniczną za okresy miesięczne. Sprawdź, jakie wzory formularzy VAT obowiązują w 2017 r. i pobierz aktualne druki.

 • Usługi budowlane rozliczane jako odwrotne obciążenie w 2017 r. Usługi budowlane rozliczane jako odwrotne obciążenie w 2017 r.

  Dążenie do uszczelnienia systemu podatkowego skłoniło ustawodawcę do rozszerzenia katalogu czynności objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia m.in. o 47 usług budowlanych. Znalazły się one w zupełnie nowym załączniku do ustawy o VAT. Sprawdź, w jakich przypadkach dla usług budowalnych VAT należny rozlicza nabywca i zobacz katalog wszystkich nowych czynności z załączników nr 11 i 14.

 • Kalendarium zmian w VAT 2017 Kalendarium zmian w VAT 2017

  Ustawa z dnia 1 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2016 r. poz. 2024) wprowadziła istotne modyfikacje w przepisach dotyczących podatku VAT, m.in. w ustawie – Ordynacja podatkowa oraz ustawie o VAT. Zmiany, które weszły w życie 1 stycznia 2017 r., mają na celu przede wszystkim uszczelnienie systemu podatkowego. Ustawodawca sięgnął w tym celu po sprawdzone rozwiązania, stosowane w latach poprzednich.