wtorek, 21 listopad 2017 22:17

ZUS 2018: Wszystkie składki zapłacimy jednym przelewem na rachunek w ZUS

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

Oszczędzony czas, niższe koszty i mniej błędów – takie korzyści mają przynieść płatnikom indywidualne rachunki składkowe. Wszystkie składki będzie się opłacać jednym przelewem, bez podawania danych identyfikacyjnych. Sprawdź, jak od 2018 r. będzie wyglądało dokonywanie wpłat do ZUS, dlaczego tak ważne jest uaktualnienie danych adresowych i jak te zmiany wpłyną na rozliczanie składek osób posiadających zaległości w ZUS.

Od 1 stycznia 2018 r. opłacanie składek do ZUS ma być prostsze, szybsze i tańsze. Zmienią się bowiem zasady wykonywania przelewów – zamiast na kilka rachunków, płatnik składek będzie wykonywał jeden przelew na swój indywidualny rachunek składkowy. Informacje o numerach rachunków ZUS dostarcza do przedsiębiorców listami poleconymi w ostatnim kwartale 2017 r.

 

Obecnie płatnicy składek każdego miesiąca wykonują nawet 3 lub 4 przelewy na różne rachunki ZUS – w zależności od tego, jakie składki opłacają. Generuje to koszty, ponieważ w wielu bankach za każdy przelew pobierana jest opłata. Większe jest też ryzyko popełnienia błędu na przykład podczas podawania danych lub numerów rachunków. Zakład Ubezpieczeń Społecznych chce ułatwić życie przedsiębiorcom – w tym celu dla każdego z nich zostanie założony indywidualny rachunek składkowy.

 

Jeden przelew do ZUS od 2018 r.

Na swój indywidualny rachunek płatnik opłaci składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe), ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych. W jednym przelewie nie będzie już musiał podawać danych identyfikacyjnych, takich jak numer NIP, REGON czy PESEL, a także okresu i typu wypłaty.

 

Wpłata zostanie na koncie od razu zaksięgowana. W jednym przelewie do ZUS nie będzie się też podawało informacji o tym, jakie składki opłaca przedsiębiorca i za jaki okres. Na podstawie składek za ostatni miesiąc podanych w deklaracji rozliczeniowej lub wpisanych przez ZUS w przypadku płatników zwolnionych z przekazywania deklaracji, wpłata zostanie rozdzielona na poszczególne ubezpieczenia i fundusze.

 

Aktualne dane adresowe w ZUS

Wszystkie dotychczasowe rachunki, na które płatnicy obecnie wpłacają składki ZUS, zostaną zamknięte. Oznacza to, iż przedsiębiorca nie znający numeru swojego indywidualnego rachunku składkowego nie będzie mógł zapłacić należnych składek. Dlatego tak ważne jest, aby upewnić się, czy Zakład posiada aktualny adres korespondencyjny płatnika. Jeśli uległ on zmianie, a zmiana ta nie została zgłoszona, należ to zrobić jak najszybciej.

 

W przypadku nieotrzymania listu z ZUS do końca grudnia 2017 r., płatnik składek powinien zgłosić się do swojej jednostki ZUS lub zadzwonić do Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS (nr tel. 22 560 16 00). Taka sama procedura obowiązuje w wypadku zgubienia pisma bądź utraty go w jakikolwiek inny sposób.

 

Dłużnik nie opłaci bieżących składek

Otwarcie indywidualnych rachunków składkowych przyniesie też inną ważną zmianę – w przypadku posiadania długów składkowych, dokonana wpłata najpierw pokryje zaległości wraz z odsetkami, a dopiero w następnej kolejności – składki bieżące. Oznacza to, iż dłużnik nie będzie mógł opłacić tylko bieżących składek na ubezpieczenia społeczne (w tym ubezpieczenie chorobowe), by skorzystać ze świadczeń (np. zasiłku chorobowego). Po pokryciu zaległości, wpłata zostanie rozdzielona na wszystkie składki.

Dzięki tej zmianie zaległości płatników, a co za tym idzie także odsetki od zadłużenia, nie będą narastały. Pomoże to firmom szybciej uregulować zobowiązania.

 

Przedsiębiorca, który nie jest w stanie pokryć całości swojego zadłużenia, ale chce podlegać dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, może skorzystać z układu ratalnego. Jeśli tak zrobi, ZUS będzie rozliczał wpłaty zgodnie z terminem wymagalności raty i bieżących składek. Raty takie będzie się opłacać na indywidualny rachunek składkowy odrębnym przelewem w określonych przez ZUS terminach. Wyjątkiem ma być sytuacja, gdy rata i składka bieżąca wpłacone zostaną przed terminami wyznaczonymi dla tych należności – w takim wypadku możliwe będzie dokonanie zapłaty jednym przelewem.

 

Zobacz też: Zmiana zasad opłacania składek ZUS na FGŚP w 2017 r.

Czytany 1240 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 21 listopad 2017 22:22

Artykuły powiązane

 • Nowa wersja programu Płatnik 10.02.002 od 26.01.2019 r. Nowa wersja programu Płatnik 10.02.002 od 26.01.2019 r.

  Zmieniono wzory druków formularzy przekazywanych do ZUS. Wprowadzono zupełnie nowe kody ubezpieczeń, a w przypadku innych zmodyfikowano m.in. opisy. Sprawdź, jakie zmiany w kodach ZUS i wzorach druków wprowadzono w 2019 r. Dowiedz się też, kto musi pobrać nową wersję programu Płatnik 10.02.002. 

 • Mały ZUS: Jaki kod ubezpieczenia w Płatniku w 2019 r. Mały ZUS: Jaki kod ubezpieczenia w Płatniku w 2019 r.

  Przedsiębiorcy, którzy w 2019 r. chcą opłacać składki na ubezpieczenia społeczne na nowych, korzystnych zasadach, muszą przekazać odpowiednie zgłoszenie do ZUS – mają na to bardzo niewiele czasu! Sprawdź, kto może korzystać z „małego ZUS-u”, jak obliczyć podstawę wymiaru składek i jakich formalności dopełnić. Zobacz też listę kodów ubezpieczenia ZUS. 

 • Niższe składki ZUS prowadzących działalność od 2019 r. uzależnione od przychodu Niższe składki ZUS prowadzących działalność od 2019 r. uzależnione od przychodu

  Już wkrótce przedsiębiorcy osiągający niewielkie przychody z działalności będą mogli opłacać niższe składki na ubezpieczenia społeczne. Ich wymiar uzależniony będzie od wysokości rocznego przychodu. Sprawdź, komu nowe prawo będzie przysługiwało w 2019 r., jak obliczyć składkę na nowych zasadach i jakich formalności dopełnić.

 • E-zwolnienia; Każdy pracodawca musi założyć profil na PUE ZUS w 2018 r. E-zwolnienia; Każdy pracodawca musi założyć profil na PUE ZUS w 2018 r.

  Szybciej, wygodniej i bez zbędnych formalności – tak ma wyglądać obieg zwolnień lekarskich już od grudnia 2018 r. Wprowadzenie obowiązku wystawiania e-zwolnień odczują zarówno lekarze, jak i pacjenci oraz płatnicy składek. Sprawdź, do kiedy należy założyć profil na PUE ZUS i z czym wiąże się to w praktyce.

 • ZUS PUE: Od kiedy elektroniczne zwolnienia lekarskie w 2018 r. ZUS PUE: Od kiedy elektroniczne zwolnienia lekarskie w 2018 r.

  Wkrótce skończy się era papierowych zwolnień lekarskich. Wszyscy lekarze i wszyscy płatnicy składek będą musieli posiadać profile na PUE ZUS i korzystać z elektronicznych zwolnień lekarskich. Sprawdź, od kiedy e-zwolnienia staną się obowiązkowe dla wszystkich i co to oznacza w praktyce. Dowiedz się też, jakie korzyści z nowego systemu przesyłania zwolnień odniosą lekarze, pacjenci, a także płatnicy składek.