Podatnicy prowadzący sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych, po spełnieniu pewnych warunków mogą korzystać ze zwolnienia z obowiązku rejestrowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej. Do końca 2017 r. regulacje dotyczące tego typu preferencji określone są w rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2016 r. poz. 2177).
Obok zwolnienia podmiotowego, przysługującego podatnikom osiągającym niskie obroty ze sprzedaży, jednym z najczęściej stosowanych zwolnień z kas w 2017 r. jest zwolnienie dla sprzedaży wysyłkowej. Przysługuje ono na mocy § 2 rozporządzenia, a szczegółowe warunki jego zastosowania zostały określone w poz. 38 załącznika do tego aktu prawnego.
Zwolnienie z kas dla sprzedaży wysyłkowej – warunki
Zgodnie ze wspomnianym przepisem, zwolniona z ewidencji na kasie fiskalnej jest dostawa towaru w systemie wysyłkowym – za pośrednictwem poczty lub firmy kurierskiej, jeśli zapłata zostanie dokonana za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej na rachunek bankowy lub rachunek w SKOK podatnika. Ponadto z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę musi jednoznacznie wynikać, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana – muszą one zawierać dane nabywcy, w tym jego adres.
Aby zwolnienie z kasy fiskalnej dla sprzedaży wysyłkowej mogło znaleźć zastosowanie, wszystkie powyższe warunki muszą zostać spełnione. W dobie obecnej wciąż pojawiają się jednak nowe rozwiązania, takie jak np. szybkie płatności elektroniczne czy płatności online kartami debetowymi. Wielu podatników zastanawia się, czy otrzymanie płatności w taki sposób uprawnia ich do zastosowania zwolnienia z kasy fiskalnej.
Na pytanie podatnika dotyczące systemów płatności elektronicznych typu PayU, PayPal itp., odpowiedzi udzielił m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej nr IBPP3/4512-494/15/JP. Podkreślono w niej, iż zapłata dokonana za pośrednictwem systemu szybkiej płatności nie pozbawia podatnika prawa do zwolnienia z kasy fiskalnej dla sprzedaży wysyłkowej. Należy podkreślić, iż każda taka sprzedaż pozostawia po sobie ślad w postaci wpływu na konto powiązanego z wcześniejszą sprzedażą. Nie ma więc żadnych przeciwwskazań do zastosowania zwolnienia z kasy.
Powyższą zasadę stosuje się także do zwolnienia dla świadczenia usług z zapłatą na rachunek, określonego w poz. 39 załącznika. Zgodnie z tym przepisem, zwolnieniu z kas podlega:
39 |
Świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli świadczący usługę otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła |
Zwolnienie z kas dla sprzedaży wysyłkowej a zbiorcza płatność
Wspomniana interpretacja odnosi się także do sytuacji, w których nabywcy płacą kurierowi należność za pobraniem, a firma kurierska dokonuje na konto podatnika zbiorczego przelewu. Jeśli sprzedawca oprócz przelewu otrzymuje także specyfikację poszczególnych wpłat – z informacjami, jakich numerów i adresów dotyczy dana wpłata, warunki zwolnienia dla sprzedaży wysyłkowej zostają spełnione. Oczywiście konieczne jest, aby z ewidencji również wynikało, jakich konkretnych czynności dotyczyła zapłata i na czyją rzecz została dokonana.
Zwolnienie z kas a płatność kartą
O ile w przypadku szybkich płatności elektronicznych dyrektorzy izb skarbowych są zgodni co do prawidłowości zastosowania zwolnienia z kasy, o tyle w przypadku płatności kartami płatniczymi czy debetowymi organy podatkowe nie są już tak przychylne. Zapłata taka traktowana jest bowiem na równi z płatnością gotówką, a co za tym idzie nie spełnia warunku do zastosowania zwolnienia z kasy dla sprzedaży wysyłkowej.
Stanowisko takie zajęli m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 10.07.2015 r. nr IPPP2/4512-321/15-5/RR oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacjach z dnia 08.05.2015 r. nr ILPP2/4512-1-103/15-2/JK, czy z dnia 13.06.2014 r. nr ILPP2/443-294/14-2/SJ.
Zwolnienie z kas dla sprzedaży wysyłkowej a odbiór osobisty towaru
Należy również podkreślić, iż zwolnienia z kasy fiskalnej dla sprzedaży wysyłkowej nie można zastosować, jeśli nabywca odbiera towar w punkcie sprzedaży bezpośredniej – niezależnie od sposobu dokonania zapłaty. Nie zostaje bowiem spełniony warunek dokonania dostawy za pośrednictwem poczty lub firmy kurierskiej.
Zmiany 2018: Co dalej ze zwolnieniem z kas dla sprzedaży wysyłkowej
Obecnie obowiązujące rozporządzenie w sprawie zwolnień z kas fiskalnych obowiązuje tylko do 31 grudnia 2017 r. Gdyby resort finansów nie opublikował nowego aktu prawnego w tej sprawie, z dniem 1 stycznia 2018 r. wszyscy podatnicy prowadzący sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych musieliby stosować kasy fiskalne. Znamy jednak projekt nowego rozporządzenia w sprawie zwolnień, które ma obowiązywać w 2018 r.
Jeśli nowy akt prawny zostanie opublikowany w Dzienniku Ustaw w obecnym kształcie, podatnicy w 2018 r. dalej będą mogli korzystać ze zwolnienia z kas dla sprzedaży wysyłkowej. Projekt nowego rozporządzenia nie wprowadza w tym względzie żadnych zmian. Należy jednak podkreślić, iż obecnie jest on na etapie opiniowania. Oznacza to, iż przed 1 stycznia 2018 r. mogą w nim jeszcze zostać wprowadzone jakieś zmiany, warto więc być na bieżąco z działaniami ustawodawcy.
Wyłączenia ze zwolnień z kas fiskalnych
Należy również podkreślić, iż zwolnienie z kasy fiskalnej dla sprzedaży wysyłkowej nie ma zastosowania w odniesieniu do towarów wymienionych w § 4 rozporządzenia. W katalogu tym znalazła się m.in. dostawa sprzętu radiowego, telewizyjnego, telekomunikacyjnego i fotograficznego, dostawa zapisanych i niezapisanych nośników danych analogowych i cyfrowych czy dostawa perfum i wód toaletowych.
Projekt rozporządzenia w sprawie zwolnień z kas w 2018 r. nie przewiduje zmian w katalogu towarów wyłączonych ze zwolnień z kas fiskalnych. Wciąż jednak nie znamy ostatecznego kształtu nowego aktu prawnego.
Aktualizacja: Zwolnienie z kas dla sprzedaży wysyłkowej 2018
Dnia 1 stycznia 2018 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20 grudnia 2017 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2017 r. poz. 2454). Ten nowy akt prawny zachowuje zwolnienie z kasy fiskalnej dla sprzedaży wysyłkowej w niezmienionym kształcie. Odpowiedni zapis znajduje się w poz. 38 załącznika do nowego rozporządzenia.
Podobnie jak w poprzednim stanie prawnym, skorzystanie ze zwolnienia dla sprzedaży wysyłkowej w 2018 r. wymaga spełniania określonych warunków – takich samych jak w roku 2017 r. Należy również pokreślić, iż w nowym rozporządzeniu nie znalazły się nowe towary wyłączone ze zwolnień z kas – w § 4 ust. 1 pkt 1 wymieniono te same czynności, co w poprzednim rozporządzeniu. Rozszerzono jedynie katalog usług wyłączonych ze zwolnień z kas, co jednak z oczywistych przyczyn nie dotyczy sprzedaży wysyłkowej.
Więcej o zwolnieniach z kas w 2018 r. czytaj w Poradniku