wtorek, 30 styczeń 2018 23:14

Podzielona płatność VAT dopiero od 1 lipca 2018 r.

Oceń ten artykuł
(8 głosów)

Wprowadzenie mechanizmu podzielonej płatności VAT od początku wzbudza wśród przedsiębiorców wiele kontrowersji. Po kwestii wpływu zmian na płynność finansową podatników przyszła kolej na kwestię przygotowania banków i SKOK-ów na nowy system płatności. Ze względu na te wątpliwości, ustawodawca zdecydował się na kolejne przesunięcie terminu wejścia w życie nowych przepisów. Sprawdź, czym jest split payment i jak wpłynie na życie polskich przedsiębiorców.

O wprowadzeniu mechanizmu split payment, czyli tzw. podzielonej płatności VAT, mówi się już od wielu miesięcy. To jedna z wielu zmian, która w założeniu ma wpłynąć na uszczelnienie polskiego systemu podatkowego oraz zwiększyć wpływy z VAT do Skarbu Państwa. Według pierwotnego założenia podzielona płatność VAT miała obowiązywać od początku 2018 r. Split payment funkcjonuje już w kilku krajach Unii Europejskiej i przynosi gospodarce wymierne korzyści.

 

Na czym ma polegać system podzielonej płatności VAT? Po wejściu w życie nowych przepisów każdy przedsiębiorca będzie miał założony osobny rachunek VAT. Banki oraz spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, w których podatnicy posiadają rachunki, będą zobowiązane bezpłatnie założyć swoim klientom rachunki VAT.

 

Podzielona płatność VAT – na czym polega

Nabywca towaru lub usługi będzie mógł zdecydować, czy zapłaci dostawcy całą kwotę wynikającą z faktury na jego rachunek firmowy, czy zastosuje mechanizm podzielonej płatności VAT. Jeśli zdecyduje się na tę drugą opcję, kwotę netto wynikającą z dokumentu zakupu wpłaci na rachunek dostawcy, natomiast kwotę podatku od towarów i usług – na jego specjalny rachunek VAT.

 

Dysponowanie środkami zgromadzanymi na rachunku VAT będzie ograniczone. Podatnik będzie mógł opłacać swoje zobowiązania podatkowe z tytułu rozliczeń podatku VAT lub wykonać przelew na rachunek VAT innego przedsiębiorcy. W szczególnych przypadkach możliwe będzie wystąpienie do urzędu skarbowego z wnioskiem o dokonanie przelewu środków zgromadzonych na rachunku VAT na rachunek bankowy podatnika prowadzony dla celów działalności gospodarczej.

 

O zastosowaniu mechanizmu podzielonej płatności VAT decydować ma nabywca – nowe przepisy zakładają dowolność w tym zakresie. Ustawodawca przewidział jednak system zachęt w postaci korzyści dla przedsiębiorców, którzy się na to zdecydują. Między innymi na takie podmioty ma nie być nakładane dodatkowe zobowiązanie podatkowe, o którym mowa w art. 112b i 112c ustawy o VAT. Nie będą też one podlegać odpowiedzialności solidarnej.

Regulacje dotyczące podzielonej płatności VAT mają znaleźć się w nowych art. 108a-108e ustawy o podatku od towarów i usług.

 

Przesunięcie terminu wprowadzenia split payment

Projektowane przepisy od początku wzbudzały sporo wątpliwości wśród podatników. Kwestionowano m.in. możliwość zachowania płynności finansowej w przypadku kumulowania środków na rachunkach VAT oraz faktyczną dobrowolność stosowania mechanizmu podzielonej płatności w sytuacji, gdy ze zgromadzonych środków nie będzie można swobodnie korzystać.

 

W sierpniu 2017 r. wprowadzono więc zmiany w pierwotnym projekcie ustawy nowelizacyjnej, które miały uczynić mechanizm split payment bardziej przyjaznym dla podatników. Ponadto przesunięto termin wejścia w życie nowych przepisów z 1 stycznia na 1 kwietnia 2018 r.

 

Pojawiły się jednak nowe wątpliwości – dotyczą one przede wszystkim przygotowania banków i SKOK-ów do założenia wszystkim przedsiębiorcom dodatkowych rachunków. Ostatecznie opublikowana ustawa przesunęła termin wprowadzenia mechanizmu podzielonej płatności VAT dopiero na 1 lipca 2018 r.

 

Podzielona płatność VAT od 1 lipca 2018 r.

Ustawa z dnia 15 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r. poz. 62) wejdzie w życie 1 lipca 2017 r. Jak podkreślono w uzasadnieniu do projektu tego aktu prawnego, właściwe przygotowanie się przez wszystkie banki i SKOK-i do zmian w przepisach jest kluczowe dla powodzenia wdrożonego mechanizmu split payment. W tym celu podmioty te muszą wprowadzić skomplikowane i czasochłonne zmiany w systemach informatycznych. Gdyby nowe przepisy weszły w życie 1 kwietnia 2018 r., istniałoby realne ryzyko, że nie wszystkie banki i SKOK-i byłyby przygotowane do obsługiwania podzielonej płatności VAT. Celem nowych przepisów jest to, by od samego początku obowiązywania systemu wszyscy podatnicy mieli możliwość płacenia z zastosowaniem mechanizmu split payment i przyjmowania w ten sposób płatności.

W związku z powyższym ustawodawca dał bankom i spółdzielczym kasom oszczędnościowo-kredytowym dodatkowe 3 miesiące na przygotowanie się do wejścia w życie przepisów dotyczących mechanizmu podzielonej płatności. System ten zacznie obowiązywać od 1 lipca 2018 r.

 

Czytaj też: Od 1 stycznia 2018 r. wszyscy muszą wysyłać deklaracje VAT wyłącznie elektronicznie

Czytany 1091 razy Ostatnio zmieniany środa, 31 styczeń 2018 14:21

Artykuły powiązane

 • Jest już wyszukiwarka podmiotów niezarejestrowanych, wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT Jest już wyszukiwarka podmiotów niezarejestrowanych, wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT

  Wyeliminowanie poważnych przestępstw skarbowych związanych m.in. z dokonywaniem transakcji karuzelowych oraz zapewnienie bezpieczeństwa uczciwym przedsiębiorcom – takie cele postawili sobie twórcy ustawy o STIR. Od stycznia 2018 r. jest już dostępna wyszukiwarka podmiotów niezarejestrowanych, przywróconych i wykreślonych z rejestru VAT – sprawdź, jak z niej korzystać!

 • Kalendarium zmian w VAT 2018 Kalendarium zmian w VAT 2018

  Trzy ustawy nowelizacyjne wprowadziły istotne zmiany w przepisach dotyczących podatku od towarów i usług. Modyfikacje te dotyczą przede wszystkim kwestii elektronicznego prowadzenia ewidencji VAT, wysyłki deklaracji VAT i Jednolitego Pliku Kontrolnego. Cyfryzacja życia przedsiębiorców ma pomóc w uszczelnieniu systemu podatkowego, ale nie tylko – wprowadzenie zautomatyzowanych rozwiązań w istotny sposób przekłada się na sprawną pracę przedsiębiorstwa, oszczędność czasu i zminimalizowanie liczby pomyłek.

 • VAT od 1 stycznia 2018 r. – Poradnik VAT od 1 stycznia 2018 r. – Poradnik

  Każdego roku ustawodawca wprowadza zmiany w przepisach dotyczących podatku od towarów i usług – większe lub mniejsze, obejmujące szerszą lub węższą grupę podatników, jednak są to zmiany bardzo istotne z punktu widzenia zarówno czynnych podatników VAT, jak i podmiotów korzystających ze zwolnienia z tego podatku. Każdy przedsiębiorca powinien znać obowiązki, które na nim spoczywają, oraz aktualne wymogi prawne dotyczące m.in. prowadzenia ewidencji VAT, sporządzania i przekazywania deklaracji VAT czy chociażby Jednolitego Pliku Kontrolnego.

 • Jak prowadzić ewidencje VAT – zmiany od 1 stycznia 2018 r. Jak prowadzić ewidencje VAT – zmiany od 1 stycznia 2018 r.

  Prawidłowe prowadzenie ewidencji VAT jest bardzo ważne, szczególnie w świetle zbliżającego się obowiązku przesyłania plików JPK_VAT przez ostatnią grupę podmiotów – mikroprzedsiębiorców. W 2018 r. w przepisach ustawy o VAT wprowadzona zostanie jedna bardzo istotna zmiana, która zobowiąże wszystkich podatników do elektronicznego prowadzenia ewidencji VAT. Sprawdź, jak powinny one wyglądać i jakie dane zawierać w 2018 r.

 • Limity na 2018 r.: PIT, CIT, VAT, rachunkowość Limity na 2018 r.: PIT, CIT, VAT, rachunkowość

  Uproszczona księgowość, status małego podatnika, rozliczanie podatku dochodowego w formie ryczałtu ewidencjonowanego – te i inne preferencje przysługują podatnikom, którzy w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyli określonego limitu przychodów. Sprawdź, ile po przeliczeniu na złote wynoszą limity na 2018 r.

Bądź na bieżąco

kasy fiskalne 2018

towary uslugi2018

vat2018zmiany