środa, 31 styczeń 2018 22:18

Kasy fiskalne online dla usług krótkotrwałego zakwaterowania – kiedy?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Hotele, pensjonaty i inne obiekty noclegowe będą musiały obowiązkowo wymienić kasy fiskalne na urządzenia online’owe – przesyłające dane do zaawansowanego systemu informatycznego Krajowej Administracji Skarbowej. Dowiedz się, od kiedy usługi krótkotrwałego zakwaterowania trzeba będzie rejestrować na kasie online, ile będą kosztowały nowe urządzenia i z jakimi zmianami muszą liczyć się podatnicy.

Coraz bliżej do opublikowania ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach. Na stronie Rządowego Centrum Legislacji znajduje się już prawdopodobnie ostateczny projekt tego aktu prawnego z 9 stycznia 2018 r. Najważniejszą zmianą przewidzianą w projektowanych przepisach jest wprowadzenie kas fiskalnych online w 2018 r. – urządzeń przesyłających w sposób ciągły i automatyczny dane o transakcjach do Centralnego Repozytorium Kas.

Wiadomo już, że modernizacja systemu kasowego w Polsce nie będzie rewolucją, lecz raczej stopniowym zastępowaniem urządzeń „starego” typu kasami fiskalnymi online.  

 

Projekt ustawy nowelizacyjnej przewiduje wprowadzenie terminów, po których kasy fiskalne nie będą już mogły uzyskiwać homologacji. Najwcześniej los ten spotka urządzenia z papierową kopią paragonu – potwierdzenia Prezesa Głównego Urzędu Miar będą one mogły otrzymać tylko do końca 2018 r. Natomiast kasy fiskalne „starego” typu z kopią elektroniczną – do końca roku 2022.

Ustawodawca przewidział jednak wprowadzenie obowiązku wymiany kasy na urządzenie online’owe w określonych terminach dla niektórych branż. Wymóg ten ma objąć m.in. podatników świadczących usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania.

 

Kasa online 2018 – usługi krótkotrwałego zakwaterowania

Najwcześniej obowiązek wymiany kas na online’owe ma objąć mechaników, wulkanizatorów oraz stacje paliw. Grupa ta będzie musiała stosować nowe kasy już od 1 stycznia 2019 r.

 

Kolejnym terminem wymiany kas ma być 1 lipca 2019 r. To właśnie wtedy obowiązek rozpoczęcia ewidencjonowania sprzedaży przy pomocy kas fiskalnych online ma objąć podatników świadczących usługi krótkotrwałego zakwaterowania – hotele, pensjonaty, obiekty agroturystyczne itp.

Termin 1 lipca 2019 r. ma objąć także podatników świadczących usługi związane z wyżywieniem w stacjonarnych placówkach gastronomicznych, w tym również sezonowo.

 

Ostatnia grupa podatników, którzy będą musieli wprowadzić kasy online w działalności, to lekarze, dentyści, prawnicy, fryzjerzy, kosmetyczki, kosmetolodzy oraz podatnicy świadczący usługi budowlane i usługi związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej. Dla tej grupy terminem wprowadzenia kas fiskalnych online ma być 1 stycznia 2020 roku.

 

Kasy fiskalne online w hotelach i innych obiektach noclegowych

Objęcie podatników świadczących usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania obowiązkiem stosowania kas online od 1 lipca 2019 r. oznacza, iż w tym terminie urządzenie powinno być już zafiskalizowane i gotowe do rejestrowania sprzedaży. Konieczne więc będzie wcześniejsze zakupienie kasy odpowiedniej dla danej firmy.

 

Dla wielu podatników – szczególnie prowadzących niewielkie obiekty noclegowe – zakup nowej kasy fiskalnej może być sporym wydatkiem. Szczególnie jeśli całkiem niedawno zakupili takie urządzenie i w innych okolicznościach mogłoby ono jeszcze długo pracować. Między innymi z tego względu ustawodawca przewidział możliwość skorzystania z ulgi na zakup kasy online’owej dla przedsiębiorców zobowiązanych nowymi przepisami do terminowej wymiany urządzenia. Co więcej, kwota takiego odliczenia lub zwrotu ma być wyższa – nawet do 1.000 zł za kasę.

Z ulgi na kasę fiskalną do 1.000 zł będą mogli skorzystać nowi podatnicy oraz podmioty wymieniające kasę na online’ową w związku z wejściem w życie nowych przepisów. Oczywiście będzie się to wiązało ze spełnieniem określonych wymagań – zapewne jednym z nich będzie, podobnie jak obecnie, terminowe rozpoczęcie ewidencjonowania.

 

Kasa fiskalna online – ile będzie kosztować

Urządzenia fiskalne przesyłające dane do Centralnego Repozytorium Kas, emitujące e-paragony, drukujące nr NIP nabywcy na paragonie i wyposażone w możliwość komunikacji z terminalem płatniczym będą bez wątpienia bardziej zaawansowane technologicznie od kas, które znamy obecnie. Ich produkcja wymaga wykonania nowych projektów i zapewne wiąże się z dodatkowymi kosztami. A jednak kasy fiskalne online nie będą dużo droższe od kas „starego” typu. Jak zapewniają producenci, różnica w cenie ma nie być wyższa niż 200-300 zł.

Niektórzy producenci zapowiadają nawet, iż ceny kas online’owych w ogóle nie będą się różnić od cen urządzeń „starego” typu z elektroniczną kopią paragonu. Taką deklarację umieściła na swojej stronie internetowej firma Posnet.

 

Korzyści z kas online dla hoteli

Jak można się domyślać, nowy pomysł ustawodawcy nie wzbudza entuzjazmu przedsiębiorców. Trzeba jednak podkreślić, iż na dłuższą metę kasy online’owe ułatwią użytkownikom pracę i przyczynią się do sprawniejszego funkcjonowania całej firmy. Jednym z udogodnień będzie m.in. brak obowiązku składania w urzędzie skarbowym zgłoszenia o liczbie kas oraz miejscu/adresie ich używania w celu otrzymania numeru ewidencyjnego. Kasa online’owa automatycznie wyśle dane podatnika do CRK, system ten z kolei nada urządzeniu numer ewidencyjny. Automatycznie sprawdzana będzie poprawność zaprogramowanych stawek VAT, co dla podatnika będzie dodatkowym ułatwieniem.

 

Jak podkreśla resort finansów, Centralne Repozytorium Kas nie będzie narzędziem do wychwytywania drobnych, niezamierzonych błędów podatników czy inwigilowania wydatków konsumentów, lecz sposobem na rozwiązanie problemu unikania płacenia podatków przez nieuczciwych przedsiębiorców i ukrócenie poważnych oszust podatkowych. Uczciwi użytkownicy kas fiskalnych nie muszą więc obawiać się nowych przepisów.

 

Więcej o kasach fiskalnych online od 2018 r. czytaj w Poradniku

Czytany 235 razy Ostatnio zmieniany środa, 31 styczeń 2018 23:11

Artykuły powiązane

 • Kasy fiskalne 2018: Za brak przeglądu podatnik zapłaci karę 300 zł. Kasy fiskalne 2018: Za brak przeglądu podatnik zapłaci karę 300 zł.

  Użytkownicy kas fiskalnych muszą przygotować się na wiele zmian, które w 2018 r. zostaną wprowadzone m.in. w ustawie o VAT. Jedna z tych zmian dotyczy konsekwencji spóźnienia z wykonaniem obowiązkowego przeglądu technicznego. Sprawdź, z jaką karą muszą się liczyć spóźnialscy podatnicy i kiedy nowe przepisy zaczną obowiązywać.

 • Kasy fiskalne online dla prawników – od kiedy? Kasy fiskalne online dla prawników – od kiedy?

  Choć pierwotny projekt nowelizacji tego nie przewidywał, kasy fiskalne online mają być obowiązkowe także dla branży prawniczej. Sprawdź, czym są kasy online’owe, jaką korzyść można odnieść z ich stosowania, kiedy pojawią się na rynku i czy będzie przysługiwała na nie dodatkowa ulga. Dowiedz się też, od kiedy kasy fiskalne online dla prawników będą obowiązkowe i dlaczego warto kupić urządzenie nawet na wiele miesięcy wcześniej.

   

 • Kiedy kasy fiskalne online w klubach fitness Kiedy kasy fiskalne online w klubach fitness

  Obowiązek wymiany kasy fiskalnej na urządzenie online’owe obejmie kilka dużych branż. Wśród firm zobowiązanych do stosowania kasy nowego typu znalazły się m.in. kluby fitness. Sprawdź, od kiedy muszą one rejestrować sprzedaż za pomocą kasy online, jak się przygotować do nowego obowiązku i czy podatnik wymieniający urządzenie będzie mógł skorzystać z ulgi na kasę fiskalną.

 • Kasy fiskalne online obowiązkowe również dla lekarzy! Kasy fiskalne online obowiązkowe również dla lekarzy!

  Nie tylko mechaników, fryzjerów, stacje paliw, hotele, kluby fitness, firmy budowlane i gastronomiczne obejmie obowiązek wymiany kasy fiskalnej na urządzenie online’owe – nowy projekt ustawy nowelizacyjnej przewiduje objęcie tym wymogiem m.in. lekarzy i lekarzy dentystów. Sprawdź, kiedy kasa online będzie musiała znaleźć się w gabinecie lekarskim, dlaczego konieczne będzie zakupienie urządzenia jeszcze przed ustawowym terminem i z jakim kosztem będzie się to wiązało.

 • Kasy fiskalne online: Stacje paliw muszą wymienić kasy do końca 2018 r. Kasy fiskalne online: Stacje paliw muszą wymienić kasy do końca 2018 r.

  Już za kilka miesięcy na polskim rynku pojawią się pierwsze kasy fiskalne online’owe – dla niektórych ich zakup będzie dobrowolny, inni zostaną zobligowani do terminowej wymiany urządzeń. W tej drugiej grupie znalazły się m.in. stacje paliw. Zgodnie z projektowanymi przepisami, będą one musiały stosować kasy online’owe już od początku 2019 r. Sprawdź, czym będą kasy online, kto jeszcze będzie zobligowany do ich zakupu i czy będą dużo droższe od dostępnych obecnie urządzeń.

Bądź na bieżąco

kasy fiskalne 2018

towary uslugi2018

vat2018zmiany