wtorek, 05 luty 2019 19:02

Kiedy kasa fiskalna przy usługach porządkowych w 2019 r.

Oceń ten artykuł
(6 głosów)

Usługi związane z utrzymaniem porządku w budynkach zniknęły z katalogu zwolnień przedmiotowych z kas fiskalnych. Wśród podatników, którzy będą musieli wprowadzić kasę w działalności, znajdą się m.in. kominiarze i tępiciele szkodników. Sprawdź, jakie dokładnie czynności objęła ta zmiana. Dowiedz się też, do kiedy trzeba kupić kasę i jakie konsekwencje wiążą się ze spóźnieniem w tym zakresie.

Dnia 1 stycznia 2019 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2018 r. poz. 2519). Ten nowy akt prawny, w przeciwieństwie do swoich poprzedników, będzie obowiązywał aż przez 3 lata – do końca 2021 roku.

Nowe przepisy nie wprowadziły rewolucji w kwestii korzystania ze zwolnień z kas fiskalnych przez polskich podatników. Zachowano m.in. zwolnienie podmiotowe z kas przysługujące ze względu na nieprzekroczenie limitu obrotów, zwolnienie dla sprzedaży wysyłkowej czy zwolnienie dla świadczenia usług z zapłatą na rachunek. Jednak nowe rozporządzenie wprowadza istotne zmiany, które zobligują sporą grupę podatników do wprowadzenia kasy fiskalnej w działalności.

 

Kto straci prawo do zwolnienia z kasy w 2019 r.

Rozporządzenie obowiązujące od 1 stycznia 2019 r. zlikwidowało aż 3 pozycje z katalogu zwolnień przedmiotowych z kas, znajdującym się w załączniku do tego aktu prawnego. Znajdowały się one pod nr 17, 30 i 48 załącznika do rozporządzenia obowiązującego w roku 2018.

 

Od 1 stycznia 2019 r. zwolnieniu przedmiotowemu z kas nie podlegajÄ…:

17

49.39.35.0

Transport drogowy pasażerski pojazdami napÄ™dzanymi siÅ‚Ä… mięśni ludzkich lub ciÄ…gnionymi przez zwierzÄ™ta

 

30

ex

81

UsÅ‚ugi zwiÄ…zane z utrzymaniem porzÄ…dku w budynkach i zagospodarowywaniem terenów zieleni z wyÅ‚Ä…czeniem usÅ‚ug zwiÄ…zanych z zagospodarowywaniem terenów zieleni (PKWiU 81.30.10.0)

 

48

UsÅ‚ugi w zakresie transportu osób na rzece Dunajec przez flisaków pieniÅ„skich

Najszersza grupa przedsiębiorców korzystała oczywiście ze zwolnienia wymienionego w poz. 30 załącznika do rozporządzenia 2018. Nie oznacza to jednak, iż świadczenie usług porządkowych w 2019 r. zawsze obliguje podatnika do zakupu kasy fiskalnej.

 

Usługi porządkowe bez zwolnienia z kasy fiskalnej w 2019 r.

W dziale 81 klasyfikacji PKWiU znajduje się szereg różnych czynności – w sumie aż 29 pozycji. Oprócz usług sprzątania obiektów, usług pomocniczych związanych z utrzymaniem porządku, wymieniono tam m.in.:

  • UsÅ‚ugi mycia okien
  • UsÅ‚ugi czyszczenia pieców i kominów
  • UsÅ‚ugi dezynfekcji i tÄ™pienia szkodników
  • UsÅ‚ugi zamiatania Å›mieci i usuwania Å›niegu
  • PozostaÅ‚e usÅ‚ugi sanitarne

 

Wszystkie usługi wymienione w dziale 81 klasyfikacji PKWiU tracą w 2019 r. prawo do zwolnienia z kasy fiskalnej. Wyjątkiem są jedynie usługi związane z zagospodarowywaniem terenów zieleni.

 

Zwolnienie z kasy fiskalnej dla usług porządkowych w 2019 r.

Usunięcie całej grupy usług porządkowych z katalogu zwolnień przedmiotowych z kasy fiskalnej nie oznacza, iż świadczący je podatnik musi obowiązkowo wprowadzić urządzenie rejestrujące w działalności. Wciąż bowiem może on korzystać m.in. ze zwolnienia podmiotowego z kas. Warunkiem jest spełnienie kryterium związanego z wysokością rocznego obrotu, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 1 i 2 rozporządzenia:

3.1. Zwalnia siÄ™ z obowiÄ…zku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie dÅ‚użej jednak niż do dnia 31 grudnia 2018 r.:

1) podatników, u których obrót zrealizowany na rzecz osób fizycznych nieprowadzÄ…cych dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej oraz rolników ryczaÅ‚towych nie przekroczyÅ‚ w poprzednim roku podatkowym kwoty 20.000 zÅ‚, a w przypadku podatników rozpoczynajÄ…cych w poprzednim roku podatkowym dostawÄ™ towarów lub Å›wiadczenie usÅ‚ug na rzecz osób fizycznych nieprowadzÄ…cych dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej oraz rolników ryczaÅ‚towych, jeżeli obrót z tego tytuÅ‚u nie przekroczyÅ‚, w proporcji do okresu wykonywania tych czynnoÅ›ci w poprzednim roku podatkowym, kwoty 20.000 zÅ‚;

2) podatników rozpoczynajÄ…cych po dniu 31 grudnia 2017 r. dostawÄ™ towarów lub Å›wiadczenie usÅ‚ug na rzecz osób fizycznych nieprowadzÄ…cych dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej oraz rolników ryczaÅ‚towych, jeżeli przewidywany przez podatnika obrót z tego tytuÅ‚u nie przekroczy, w proporcji do okresu wykonywania tych czynnoÅ›ci w danym roku podatkowym, kwoty 20.000 zÅ‚;

 

Z powyższego zwolnienia nie mogą korzystać przedsiębiorcy, którzy oprócz usług porządkowych wykonują też czynności wymienione w § 4 rozporządzenia.

Ponadto świadczący usługi porządkowe podatnicy w niektórych przypadkach mogą też korzystać ze zwolnienia dla usług z zapłatą na rachunek, o którym mowa w poz. 37 załącznika do rozporządzenia. Konieczne jest jednak spełnienie podanych w tym przepisie warunków.

 

Od kiedy kasa fiskalna dla usług porządkowych w 2019 r.

Podatnicy, którzy w wyniku zmian w przepisach utracą prawo do zwolnienia przedmiotowego z kasy, a nie spełnią warunków do korzystania z innych zwolnień w tym zakresie, mają sporo czasu na wprowadzenie urządzenia w działalności. Ustawodawca dał im na to czas aż do 1 czerwca 2019 r.

Należy jednak podkreślić, że korzystający do końca maja 2019 r. ze zwolnienia z kasy tylko ze względu na wykonywanie usług porządkowych od 1 czerwca musza mieć kasę fiskalną gotową do rejestrowania sprzedaży. Czyli musi być zakupiona, zgłoszona w urzędzie skarbowym, zaprogramowana i zafiskalizowana przez uprawniony serwis. Za odpowiednim urządzeniem należy więc rozejrzeć się odpowiednio wcześniej.

Terminowa instalacja kasy czy drukarki fiskalnej jest bardzo ważna. Stanowi bowiem warunek uzyskania ulgi, która obecnie wynosi do 700 zł za każdą kasę zgłoszoną do urzędu skarbowego. Co więcej, za niedopełnienie obowiązku posiadania kasy i wydawania paragonów grożą surowe sankcje skarbowe.

 

Więcej o zwolnieniach z kas fiskalnych w 2019 r. czytaj w Poradniku

Czytany 8285 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 05 luty 2019 19:09

Artykuły powiązane

  • Zwolnienia z kas fiskalnych w 2021 r. – o tym musisz wiedzieć! Zwolnienia z kas fiskalnych w 2021 r. – o tym musisz wiedzieć!

    W czasie, gdy wiele mówi się o kasach online, przedsiębiorcy korzystający ze zwolnień z kas zastanawiają się, czy wciąż będą mieć do nich prawo w 2021 r. Sprawdź, czy możesz spodziewać się zmian w przepisach dotyczących zwolnień z kas fiskalnych w 2021 roku.

  • Kasa fiskalna dla firmy sprzÄ…tajÄ…cej – jakÄ… wybrać? Kasa fiskalna dla firmy sprzÄ…tajÄ…cej – jakÄ… wybrać?

    W 2019 r. wiele firm sprzątających straci prawo do zwolnienia z kasy fiskalnej. Jakie urządzenie wybrać, by odpowiadało ono potrzebom tego typu działalności? Do kiedy należy wprowadzić kasę? Dowiedz się, jakie przepisy obowiązują od 1 styczna 2019 r. i poznaj modele kas i drukarek fiskalnych optymalnie trafiających w potrzeby firm sprzątających.

  • Kiedy kasa fiskalna po przekroczeniu limitu 20.000 zÅ‚ w 2019 r. Kiedy kasa fiskalna po przekroczeniu limitu 20.000 zÅ‚ w 2019 r.

    Przedsiębiorcy osiągający niskie obroty ze sprzedaży wciąż mogą korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej w 2019 r. Sprawdź, jak w praktyce zastosować nowe przepisy, kto nie może korzystać ze zwolnienia podmiotowego i jakich czynności nie uwzględnia się przy wyliczaniu całości obrotu. Dowiedz się też, kiedy wprowadzić kasę fiskalną w działalności po przekroczeniu limitu 20.000 zł.

  • Kalendarium zmian w VAT 2019 Kalendarium zmian w VAT 2019

    Początek 2019 r. przyniósł podatnikom szereg zmian dotyczących rozliczania podatku VAT, rejestracji podmiotów w rejestrze VAT czy chociażby stosowania kas fiskalnych. Wiele innych planowano wprowadzić już od 1 stycznia, jednak na ich wejście w życie będzie trzeba jeszcze poczekać. Podobnie jak w latach poprzednich, wprowadzone modyfikacje mają na celu m.in. ograniczenie nadużyć, wspieranie uczciwych przedsiębiorców i eliminowanie podmiotów dopuszczających się oszustw podatkowych.

  • VAT w 2019 r. – Poradnik VAT w 2019 r. – Poradnik

    Nowe zasady rozliczania VAT od usług elektronicznych; nowe definicje i sposób opodatkowania bonów; skorzystanie z ulgi na złe długi w krótszym terminie; likwidacja kolejnych zwolnień z obowiązku stosowania kasy fiskalnej – to tylko niektóre z wielu zmian w VAT wprowadzonych w 2019 r. Sprawdź, jakie to zmiany i kogo w praktyce dotyczą.