środa, 06 luty 2019 19:40

Kasy fiskalne online nadchodzą! Zmiany w projekcie ustawy

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Ponad pół roku musieliśmy czekać na postęp w pracach nad ustawą nowelizacyjną dot. kas fiskalnych online. Rząd przypomniał sobie jednak o planowanych zmianach i wdrożył odpowiednie działania. Sprawdź, jakie zmiany wprowadzono w stosunku do pierwotnego projektu. Dowiedz się, czy znajdziesz się w nowej grupie branż zobligowanych do stosowania kas online’owych i od kiedy musisz mieć nowe urządzenie.

Wydawałoby się, że rządzący już zapomnieli o planowanych przepisach dotyczących kas fiskalnych online. Projekt mającej je wprowadzić ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach wpłynął do Sejmu 27 kwietnia 2018 r. Dnia 15 czerwca 2018 r. przeszedł pierwsze czytanie – i na tym zatrzymał się proces legislacyjny tego ważnego aktu prawnego.

Według wersji projektu, która wciąż znajduje się na stronie internetowej Sejmu RP, obowiązek stosowania kas fiskalnych online miał wejść w życie już 1 stycznia 2019 r. Od tej daty urządzenia nowego typu mieli stosować m.in. mechanicy, wulkanizatorzy i właściciele stacji paliw. Przełom roku 2018 i 2019 był dla tych podatników stresujący, ponieważ na rynku wciąż nie było kas online’owych, a nie każdy zdawał sobie sprawę, iż nowe przepisy nie weszły jeszcze w życie.

 

Ustawa o kasach online – wreszcie coś się dzieje

Rządzący podjęli jednak ponownie temat kas online’owych. Dnia 29 stycznia 2019 r. odbyło się posiedzenie Podkomisji ds. monitorowania systemu podatkowego. Tematem spotkania był właśnie projekt omawianej ustawy nowelizacyjnej.

Propozycje poprawek zgłosili: przewodniczący komisji poseł Wiesław Janczyk oraz Biuro Legislacyjne Sejmu. Zmiany rozpatrywane były przez Ministerstwo Finansów we współpracy z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii. Przede wszystkim zmieniono terminy, które w pierwotnej wersji projektu się zdezaktualizowały.

 

Nowe terminy wprowadzenia kas fiskalnych online

Według nowych ustaleń, ustawa ma wejść w życie 1 marca 2019 r. O pół roku przesunie się termin zakończenia sprzedaży kas fiskalnych z papierową kopią paragonu. Urządzenia takie będą mogły być sprzedawane do 30 czerwca 2019 r.

Nieco zmodyfikowano listę branż zobowiązanych do wymiany urządzeń na online’owe w określonych terminach. Oprócz mechaników, wulkanizatorów, właścicieli stacji paliw, lokali gastronomicznych, hoteli, lekarzy, prawników, firm budowlanych, klubów fitness, fryzjerów i kosmetyczek, kasy online’owe mają też wprowadzić podatnicy zajmujący się sprzedażą węgla.

 

Przesunięto też o rok wejście w życie obowiązku wprowadzenia kas nowego typu.

 • Stacje paliw, warsztaty samochodowe i stacje wulkanizacyjne mają mieć kasy online’owe od 1 stycznia 2020 roku.
 • Hotele, lokale gastronomiczne i składy węgla – od 1 lipca 2020 roku.
 • Fryzjerzy, kosmetyczki, kosmetolodzy, prawnicy, lekarze, firmy budowlane i kluby fitness – od 1 stycznia 2021 .

 

Co dalej z projektem ustawy o kasach online

Projekt z wprowadzonymi poprawkami wróci do Komisji Finansów Publicznych. Stąd po raz kolejny trafi do Sejmu. Jeśli przepisy mają rzeczywiście wejść w życie 1 marca 2019 r., ustawodawca ma już niewiele czasu na przeprowadzenie do końca procesu legislacyjnego i opublikowanie ustawy w Dzienniku Ustaw.

Warto przypomnieć, iż od lipca 2018 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 28 maja 2018 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące (Dz. U. z 2018 r. poz. 1206). Wyznacza ono kryteria budowy kas online’owych. Producenci wiedzą już więc, jakie wymogi muszą spełniać nowe urządzenia. Brakuje jeszcze jednak prawnej podstawy do produkcji takich urządzeń – odpowiednie zmiany muszą bowiem zostać wprowadzone w ustawie o VAT. Dopiero po wejściu w życie omawianej nowelizacji producenci będą mogli uzyskiwać homologacje kas fiskalnych online i wprowadzić urządzenia na rynek.

 

Więcej o kasach online czytaj w Poradniku

Czytany 101 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 07 luty 2019 13:06

Artykuły powiązane

 • VAT od 1 stycznia 2019 r. – Poradnik VAT od 1 stycznia 2019 r. – Poradnik

  Nowe zasady rozliczania VAT od usług elektronicznych; nowe definicje i sposób opodatkowania bonów; skorzystanie z ulgi na złe długi w krótszym terminie; likwidacja kolejnych zwolnień z obowiązku stosowania kasy fiskalnej – to tylko niektóre z wielu zmian w VAT wprowadzonych w 2019 r. Sprawdź, jakie to zmiany i kogo w praktyce dotyczą.

 • Kto musi mieć kasy fiskalne online w 2019 r. Kto musi mieć kasy fiskalne online w 2019 r.

  Koniec roku zbliża się wielkimi krokami, a mechanicy, wulkanizatorzy i właściciele stacji paliw wciąż nie mogą kupić kas fiskalnych online. Czy w takim razie obowiązek stosowania urządzeń nowego typu rzeczywiście obejmie ich od 1 stycznia 2019 r.? I co sądzić o kasach promowanych przez sprzedawców jako przygotowane na planowane zmiany, gotowe na online? Sprawdź, jak wygląda obecny stan prawny dotyczący kas fiskalnych online.

 • Kasy fiskalne: Zmiany od 1 października 2018 r. Kasy fiskalne: Zmiany od 1 października 2018 r.

  Użytkowników kas i drukarek fiskalnych czeka wiele zmian. Wszystko za sprawą wprowadzenia na rynek kas fiskalnych online – urządzeń przesyłających dane o transakcjach do Krajowej Administracji Skarbowej. Sprawdź, czym będą kasy online’owe i kto będzie musiał je mieć już od 2019 roku. Dowiedz się też, na czym będzie polegało leasingowanie kasy i dlaczego w nowym stanie prawnym nie uniknie się kary za brak przeglądu technicznego.

 • Kasy fiskalne online: Kto musi mieć od 2020 roku? Kasy fiskalne online: Kto musi mieć od 2020 roku?

  Lekarze, prawnicy, fryzjerzy, kosmetyczki, a także kluby fitness i firmy budowlane – wszyscy ci podatnicy będą musieli stosować kasy fiskalne online już od 2020 roku. Sprawdź, kogo obowiązek ten obejmie jeszcze wcześniej – w roku 2019. Dowiedz się też, czym są kasy fiskalne online i dlaczego warto będzie zakupić urządzenie nowego typu, nawet jeśli nowe przepisy nie przewidują dla podatnika takiego obowiązku.

 • Kto musi mieć kasę fiskalną online od 2019 r.? Kto musi mieć kasę fiskalną online od 2019 r.?

  Jako pierwsze kasy fiskalne online będą musiały wprowadzić branża motoryzacyjna i paliwowa. Tak wynika z projektu ustawy nowelizacyjnej. Zakup urządzenia nowego typu w przypadku tych branż będzie musiał nastąpić jeszcze w 2018 r. Następne będą branża gastronomiczna i hotelarska. Sprawdź, kogo obejmie obowiązek wymiany kasy fiskalnej na urządzenie online’owe i co ze „starymi” kasami, użytkowanymi obecnie przez podatników.