środa, 06 luty 2019 19:40

Kasy fiskalne online nadchodzą! Zmiany w projekcie ustawy

Oceń ten artykuł
(6 głosów)

Ponad pół roku musieliśmy czekać na postęp w pracach nad ustawą nowelizacyjną dot. kas fiskalnych online. Rząd przypomniał sobie jednak o planowanych zmianach i wdrożył odpowiednie działania. Sprawdź, jakie zmiany wprowadzono w stosunku do pierwotnego projektu. Dowiedz się, czy znajdziesz się w nowej grupie branż zobligowanych do stosowania kas online’owych i od kiedy musisz mieć nowe urządzenie.

Wydawałoby się, że rządzący już zapomnieli o planowanych przepisach dotyczących kas fiskalnych online. Projekt mającej je wprowadzić ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach wpłynął do Sejmu 27 kwietnia 2018 r. Dnia 15 czerwca 2018 r. przeszedł pierwsze czytanie – i na tym zatrzymał się proces legislacyjny tego ważnego aktu prawnego.

Według wersji projektu, która wciąż znajduje się na stronie internetowej Sejmu RP, obowiązek stosowania kas fiskalnych online miał wejść w życie już 1 stycznia 2019 r. Od tej daty urządzenia nowego typu mieli stosować m.in. mechanicy, wulkanizatorzy i właściciele stacji paliw. Przełom roku 2018 i 2019 był dla tych podatników stresujący, ponieważ na rynku wciąż nie było kas online’owych, a nie każdy zdawał sobie sprawę, iż nowe przepisy nie weszły jeszcze w życie.

 

Ustawa o kasach online – wreszcie coś się dzieje

Rządzący podjęli jednak ponownie temat kas online’owych. Dnia 29 stycznia 2019 r. odbyło się posiedzenie Podkomisji ds. monitorowania systemu podatkowego. Tematem spotkania był właśnie projekt omawianej ustawy nowelizacyjnej.

Propozycje poprawek zgłosili: przewodniczący komisji poseł Wiesław Janczyk oraz Biuro Legislacyjne Sejmu. Zmiany rozpatrywane były przez Ministerstwo Finansów we współpracy z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii. Przede wszystkim zmieniono terminy, które w pierwotnej wersji projektu się zdezaktualizowały.

 

Nowe terminy wprowadzenia kas fiskalnych online

Według nowych ustaleń, ustawa ma wejść w życie 1 marca 2019 r. O pół roku przesunie się termin zakończenia sprzedaży kas fiskalnych z papierową kopią paragonu. Urządzenia takie będą mogły być sprzedawane do 30 czerwca 2019 r.

Nieco zmodyfikowano listę branż zobowiązanych do wymiany urządzeń na online’owe w określonych terminach. Oprócz mechaników, wulkanizatorów, właścicieli stacji paliw, lokali gastronomicznych, hoteli, lekarzy, prawników, firm budowlanych, klubów fitness, fryzjerów i kosmetyczek, kasy online’owe mają też wprowadzić podatnicy zajmujący się sprzedażą węgla.

 

Przesunięto też o rok wejście w życie obowiązku wprowadzenia kas nowego typu.

 • Stacje paliw, warsztaty samochodowe i stacje wulkanizacyjne mają mieć kasy online’owe od 1 stycznia 2020 roku.
 • Hotele, lokale gastronomiczne i składy węgla – od 1 lipca 2020 roku.
 • Fryzjerzy, kosmetyczki, kosmetolodzy, prawnicy, lekarze, firmy budowlane i kluby fitness – od 1 stycznia 2021 .

 

Co dalej z projektem ustawy o kasach online

Projekt z wprowadzonymi poprawkami wróci do Komisji Finansów Publicznych. Stąd po raz kolejny trafi do Sejmu. Jeśli przepisy mają rzeczywiście wejść w życie 1 marca 2019 r., ustawodawca ma już niewiele czasu na przeprowadzenie do końca procesu legislacyjnego i opublikowanie ustawy w Dzienniku Ustaw.

Warto przypomnieć, iż od lipca 2018 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 28 maja 2018 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące (Dz. U. z 2018 r. poz. 1206). Wyznacza ono kryteria budowy kas online’owych. Producenci wiedzą już więc, jakie wymogi muszą spełniać nowe urządzenia. Brakuje jeszcze jednak prawnej podstawy do produkcji takich urządzeń – odpowiednie zmiany muszą bowiem zostać wprowadzone w ustawie o VAT. Dopiero po wejściu w życie omawianej nowelizacji producenci będą mogli uzyskiwać homologacje kas fiskalnych online i wprowadzić urządzenia na rynek.

 

Więcej o kasach online czytaj w Poradniku

Czytany 1675 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 07 luty 2019 13:06

Artykuły powiązane

 • Urządzenia fiskalne online – co to takiego? Czym różnią się od zwykłych kas? Urządzenia fiskalne online – co to takiego? Czym różnią się od zwykłych kas?

  O kasach fiskalnych online dużo mówi się już od kilku lat. Przedsiębiorców niepokoiła przede wszystkim konieczność masowej wymiany urządzeń, która na szczęście nie została wprowadzona. Dla większości firm urządzenia fiskalne online stanowią obecnie alternatywę. Czym różnią się od tradycyjnych kas z elektroniczną kopią paragonu? W jakie dodatkowe funkcje zostały wyposażone i czy rzeczywiście warto się na nie zdecydować?

 • Kasa online do salonu urody – jakie powinna mieć rozmiary? Kasa online do salonu urody – jakie powinna mieć rozmiary?

  Wybór odpowiedniego modelu kasy fiskalnej ma ogromne znaczenie. Nie zawsze opłaca się wybrać najtańsze rozwiązanie. Kryterium, jakie w szczególności powinni brać pod uwagę właściciele salonów urody, są rozmiary kasy online. Okazuje się bowiem, iż klasyczna kasa stacjonarna nie zawsze okazuje się optymalna, szczególnie w małych salonach i u specjalistów działających mobilnie.

 • Najlepsza kasa online dla kancelarii prawnej Najlepsza kasa online dla kancelarii prawnej

  Świadczenie usług prawniczych wymaga posiadania kasy fiskalnej niezależnie od wysokości obrotu. Co więcej, wkrótce prawników obejmie nowy obowiązek – będą musieli zakupić i wprowadzić w swoich działalnościach urządzenia przesyłające dane do systemu CRK. Jaka kasa online dla kancelarii prawnej sprawdzi się najlepiej?

 • Sposoby połączenia z CRK – dlaczego są ważne w kasie online? Sposoby połączenia z CRK – dlaczego są ważne w kasie online?

  Przy wyborze kasy online zwracamy uwagę na różne kwestie. Wielkość, wygląd, łatwość obsługi, możliwości podłączenia dodatkowych urządzeń, cena – wszystko to ogrywa ważną rolę w późniejszej obsłudze. Jednak bardzo ważną kwestią są też sposoby połączenia z CRK – jeśli nie zostaną dostosowane do możliwości naszej firmy, wygenerują dodatkowe, niepotrzebne koszty.

 • Najlepsza kasa online dla siłowni i klubów fitness Najlepsza kasa online dla siłowni i klubów fitness

  Właściciele obiektów służących poprawie kondycji fizycznej już od 1 lipca 2021 r. muszą mieć kasy fiskalne online. Obowiązek nie ominie tej branży, mimo iż od jesieni firmy nie mogą normalnie działać. Warto już teraz przygotować się do zmian – dzięki temu nie zostaniemy zaskoczeni terminem tuż po otwarciu obiektów. Jaka jest najlepsza kasa online dla siłowni i klubów fitness?