środa, 06 luty 2019 19:40

Kasy fiskalne online nadchodzą! Zmiany w projekcie ustawy

Oceń ten artykuł
(6 głosów)

Ponad pół roku musieliśmy czekać na postęp w pracach nad ustawą nowelizacyjną dot. kas fiskalnych online. Rząd przypomniał sobie jednak o planowanych zmianach i wdrożył odpowiednie działania. Sprawdź, jakie zmiany wprowadzono w stosunku do pierwotnego projektu. Dowiedz się, czy znajdziesz się w nowej grupie branż zobligowanych do stosowania kas online’owych i od kiedy musisz mieć nowe urządzenie.

Wydawałoby się, że rządzący już zapomnieli o planowanych przepisach dotyczących kas fiskalnych online. Projekt mającej je wprowadzić ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach wpłynął do Sejmu 27 kwietnia 2018 r. Dnia 15 czerwca 2018 r. przeszedł pierwsze czytanie – i na tym zatrzymał się proces legislacyjny tego ważnego aktu prawnego.

Według wersji projektu, która wciąż znajduje się na stronie internetowej Sejmu RP, obowiązek stosowania kas fiskalnych online miał wejść w życie już 1 stycznia 2019 r. Od tej daty urządzenia nowego typu mieli stosować m.in. mechanicy, wulkanizatorzy i właściciele stacji paliw. Przełom roku 2018 i 2019 był dla tych podatników stresujący, ponieważ na rynku wciąż nie było kas online’owych, a nie każdy zdawał sobie sprawę, iż nowe przepisy nie weszły jeszcze w życie.

 

Ustawa o kasach online – wreszcie coś się dzieje

Rządzący podjęli jednak ponownie temat kas online’owych. Dnia 29 stycznia 2019 r. odbyło się posiedzenie Podkomisji ds. monitorowania systemu podatkowego. Tematem spotkania był właśnie projekt omawianej ustawy nowelizacyjnej.

Propozycje poprawek zgłosili: przewodniczący komisji poseł Wiesław Janczyk oraz Biuro Legislacyjne Sejmu. Zmiany rozpatrywane były przez Ministerstwo Finansów we współpracy z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii. Przede wszystkim zmieniono terminy, które w pierwotnej wersji projektu się zdezaktualizowały.

 

Nowe terminy wprowadzenia kas fiskalnych online

Według nowych ustaleń, ustawa ma wejść w życie 1 marca 2019 r. O pół roku przesunie się termin zakończenia sprzedaży kas fiskalnych z papierową kopią paragonu. Urządzenia takie będą mogły być sprzedawane do 30 czerwca 2019 r.

Nieco zmodyfikowano listę branż zobowiązanych do wymiany urządzeń na online’owe w określonych terminach. Oprócz mechaników, wulkanizatorów, właścicieli stacji paliw, lokali gastronomicznych, hoteli, lekarzy, prawników, firm budowlanych, klubów fitness, fryzjerów i kosmetyczek, kasy online’owe mają też wprowadzić podatnicy zajmujący się sprzedażą węgla.

 

Przesunięto też o rok wejście w życie obowiązku wprowadzenia kas nowego typu.

 • Stacje paliw, warsztaty samochodowe i stacje wulkanizacyjne mają mieć kasy online’owe od 1 stycznia 2020 roku.
 • Hotele, lokale gastronomiczne i składy węgla – od 1 lipca 2020 roku.
 • Fryzjerzy, kosmetyczki, kosmetolodzy, prawnicy, lekarze, firmy budowlane i kluby fitness – od 1 stycznia 2021 .

 

Co dalej z projektem ustawy o kasach online

Projekt z wprowadzonymi poprawkami wróci do Komisji Finansów Publicznych. Stąd po raz kolejny trafi do Sejmu. Jeśli przepisy mają rzeczywiście wejść w życie 1 marca 2019 r., ustawodawca ma już niewiele czasu na przeprowadzenie do końca procesu legislacyjnego i opublikowanie ustawy w Dzienniku Ustaw.

Warto przypomnieć, iż od lipca 2018 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 28 maja 2018 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące (Dz. U. z 2018 r. poz. 1206). Wyznacza ono kryteria budowy kas online’owych. Producenci wiedzą już więc, jakie wymogi muszą spełniać nowe urządzenia. Brakuje jeszcze jednak prawnej podstawy do produkcji takich urządzeń – odpowiednie zmiany muszą bowiem zostać wprowadzone w ustawie o VAT. Dopiero po wejściu w życie omawianej nowelizacji producenci będą mogli uzyskiwać homologacje kas fiskalnych online i wprowadzić urządzenia na rynek.

 

Więcej o kasach online czytaj w Poradniku

Czytany 561 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 07 luty 2019 13:06

Artykuły powiązane

 • Kasy fiskalne online od 1 maja 2019 roku Kasy fiskalne online od 1 maja 2019 roku

  Termin wprowadzenia kas fiskalnych online na polski rynek jest już pewny – nowe przepisy wejdą w życie 1 maja 2019 r. Ustawa nowelizacyjna została ostatecznie podpisana przez prezydenta. W terminie tym wejdzie też w życie rozporządzenie w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących. Sprawdź, kiedy pojawią się pierwsze kasy online’owe i kto w nowym stanie prawnym będzie mógł skorzystać z ulgi na kasę.

 • Kasy fiskalne online zatwierdzone przez Senat! Kasy fiskalne online zatwierdzone przez Senat!

  Znamy już ostatecznie brzmienie przepisów ustawy o kasach online! Znamy terminy i branże, które obowiązkowo wymienią kasy. Nowelizacja została zaakceptowana przez Senat i przekazana do podpisu Prezydenta. Wkrótce wejdzie w życie, a na półkach salonów sprzedaży pojawią się pierwsze kasy fiskalne online.

 • Kasy fiskalne online od stycznia 2020 roku! Kasy fiskalne online od stycznia 2020 roku!

  Stało się! Ustawa o kasach online po niekończących się pracach legislacyjnych wreszcie została uchwalona przez Sejm. W stosunku do poprzedniego projektu zmieniono m.in. końcowy termin uzyskiwania homologacji dla kas fiskalnych z papierową kopią paragonu. Sprawdź, od kiedy musisz stosować kasy fiskalne online w swojej działalności.

 • Kasy fiskalne online – ustawa ma wejść w życie 2 miesiące później Kasy fiskalne online – ustawa ma wejść w życie 2 miesiące później

  Komisja Finansów Publicznych przyjęła poprawki do projektu tzw. ustawy o kasach online. Utrzymane zostały nowe, przesunięte o rok w stosunku do pierwotnego projektu terminy obowiązkowej wymiany kas dla niektórych branż. Zmieniono za to termin wejścia w życie samej ustawy. Sprawdź, kiedy na półkach salonów sprzedaży pojawią się pierwsze kasy fiskalne online.

 • VAT od 1 stycznia 2019 r. – Poradnik VAT od 1 stycznia 2019 r. – Poradnik

  Nowe zasady rozliczania VAT od usług elektronicznych; nowe definicje i sposób opodatkowania bonów; skorzystanie z ulgi na złe długi w krótszym terminie; likwidacja kolejnych zwolnień z obowiązku stosowania kasy fiskalnej – to tylko niektóre z wielu zmian w VAT wprowadzonych w 2019 r. Sprawdź, jakie to zmiany i kogo w praktyce dotyczą.