wtorek, 14 styczeń 2020 11:59

Kasy fiskalne 2020: Zmiany w przepisach

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Kasy fiskalne online, obowiązkowy numer NIP nabywcy na paragonie, kasy mające postać oprogramowania – sprawdź, które z tych nowości już obowiązują, a na które musimy jeszcze poczekać. Dowiedz się też, jakie kary grożą za nieprzestrzeganie przepisów wprowadzonych od 1 stycznia 2020 r.

Przepisy dotyczące kas fiskalnych często się zmieniają. Każdego roku rząd wprowadza większe lub mniejsze modyfikacje, których celem jest przede wszystkim ograniczenie nadużyć i zmotywowanie podatników do uczciwego regulowania swoich zobowiązań podatkowych. Ważne zmiany w kasach fiskalnych przewidziano także w 2020 r.

 

Kasy fiskalne 2020: Dla kogo kasy online?

Urządzenia fiskalne przesyłające dane do Centralnego Repozytorium Kas (CRK), czyli tzw. kasy fiskalne online, obecne są na rynku już od maja 2019 r. Do niedawna stosowane dobrowolnie, od 1 stycznia 2020 r. stały się obowiązkowe dla mechaników, wulkanizatorów oraz właścicieli stacji paliw. To jednak nie koniec zmian. Po tych branżach przyjdzie kolej na następne – zostaną one objęte wymogiem stosowania kas fiskalnych online od 1 lipca 2020 r. i od 1 stycznia 2021 r.

 

Od 1 lipca 2020 r. kasy fiskalne online staną się obowiązkowe dla podatników wykonujących następujące czynności:

 • usługi związane z wyżywieniem wyłącznie świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania
 • sprzedaż węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych

Natomiast od 1 stycznia 2021 r. kasy fiskalne online znajdą się u podatników świadczących usługi:

 • fryzjerskie, kosmetyczne, kosmetologiczne, budowlane, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i dentystów, prawnicze, związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej - wyłącznie w zakresie wstępu.

 

Należy pamiętać, iż wprowadzenie kasy fiskalnej online w działalności wiąże się z koniecznością zapewnienia urządzeniu stałego połączenia z Internetem. Warto więc wcześniej przemyśleć możliwości firmy w zakresie dostępu do sieci i wybrać model odpowiadający jej potrzebom.

 

Kasy fiskalne 2020: NIP nabywcy na paragonie

Kolejna zmiana to wprowadzenie dodatkowego obowiązkowego elementu na paragonie, do którego może zostać wystawiona faktura. Elementem tym jest numer NIP nabywcy. W art. 106b ust. 5 ustawy o VAT w brzmieniu od 1 stycznia 2020 r. znajdujemy następujący zapis:

 

Art. 106b

(…)

5. W przypadku sprzedaży zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej potwierdzonej paragonem fiskalnym fakturę na rzecz podatnika podatku lub podatku od wartości dodanej wystawia się wyłącznie, jeżeli paragon potwierdzający dokonanie tej sprzedaży zawiera numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej.

 

Jak wskazuje powyższy przepis, wymóg umieszczania numeru NIP nabywcy na paragonie, do którego ma zostać wystawiona faktura, dotyczy wyłącznie transakcji dokonywanych na rzecz podatników VAT. Faktury dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej wystawia się na takich samych zasadach, jak przed nowelizacją. Podobnie jak wcześniej, do egzemplarza faktury pozostającego u podatnika dołącza się paragon fiskalny dokumentujący daną sprzedaż.

 

W praktyce oznacza to, iż czynny podatnik VAT już w momencie zakupu musi zdecydować, czy dokonuje zakupu jako przedsiębiorca, czy jako osoba prywatna. Warto przy tym podkreślić, iż to nabywca musi poinformować kasjera o tym, że chce by na paragonie znalazł się jego numer NIP. Kasjer nie ma obowiązku każdorazowo pytać klientów o charakter dokonywanej transakcji. W przypadku, gdy kasa fiskalna sprzedawcy nie ma technicznej możliwości wydruku numeru NIP nabywcy na paragonie, wystawi on klientowi od razu fakturę.

 

Za wystawienie faktury do paragonu bez NIP-u nabywcy grozi kara w wysokości odpowiadającej 100% kwoty podatku wykazanego na tej fakturze. Sankcję w takiej samej wysokości poniesie też nabywca, który ujmie taką fakturę w ewidencji VAT.

 

Kasy fiskalne 2020: Kasa w formie oprogramowania

Od dłuższego czasu mówi się o wprowadzeniu kas fiskalnych działających w formie oprogramowania. Kasy takie, podobnie jak urządzenia online’owe w formie sprzętu, mają przesyłać dane online do systemu CRK. Sposób działania kas tego typu został nakreślony w projekcie rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania. Zgodnie z planowanymi przepisami, kasy w formie oprogramowania nie będą dostępne dla wszystkich. Prawo do ich stosowania mają mieć podatnicy, których wartość sprzedaży netto w co najmniej jednym z dwóch poprzednich lat nie przekroczyła 10 mln euro w przeliczeniu na polską walutę.

Przepisy dotyczące kas fiskalnych mających postać oprogramowania są obecnie na etapie projektu – trudno powiedzieć, kiedy wejdą w życie i w jakim ostatecznie kształcie. Na dzień dzisiejszy rozwiązanie to nie jest dostępne. Planowane zmiany próbują jednak wykorzystywać oszuści, próbując wyłudzić od przedsiębiorców pieniądze za zakup tzw. kas wirtualnych. Obecnie legalne kasy fiskalne dostępne są wyłącznie w formie sprzętowej.

 

Więcej: Kasy fiskalne online - poradnik

Czytany 375 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 14 styczeń 2020 12:06

Artykuły powiązane

 • Jaki system kasowy online dla gastronomii? Jaki system kasowy online dla gastronomii?

  Intuicyjny, funkcjonalny, prosty, zarazem zaawansowany – jaki powinien być system kasowy online dla gastronomii? Na rynku dostępne są rozwiązania dostosowane do potrzeb lokali o różnej wielkości i różnym zapotrzebowaniu. Sprawdź, czym wyróżniają się kasoterminal iPOS oraz systemy kasowe online Dotykacka i Storyous.

 • Kasy fiskalne na smartfony – pojawiające się w sieci oferty to oszustwo! Kasy fiskalne na smartfony – pojawiające się w sieci oferty to oszustwo!

  Ministerstwo Finansów ostrzega podatników: kasy wirtualne na smartfony to oszustwo, być może też próba wyłudzenia danych. Sprawdź, kiedy kasy w formie oprogramowania będę dostępne w Polsce i jakie obecnie wymagania muszą spełniać urządzenia fiskalne rejestrujące sprzedaż.

 • Dotykačka – niezawodny i łatwy w użyciu fiskalny system kasowy ONLINE Dotykačka – niezawodny i łatwy w użyciu fiskalny system kasowy ONLINE

  Innowacyjne rozwiązanie dedykowane gastronomii, hotelom, placówkom handlowym i firmom usługowym – system kasowy Dotykačka zyskał już tysiące zadowolonych użytkowników. Sprawdź, dlaczego warto wybrać to kompletne rozwiązanie dla biznesu i poznaj plany abonamentowe.

 • Kasy z elektroniczną kopią paragonu – czy trzeba je wymienić na kasy online? Kasy z elektroniczną kopią paragonu – czy trzeba je wymienić na kasy online?

  Ustawa o VAT określa terminy, po których kasy fiskalne z elektroniczną kopią paragonu nie będą już dostępne w sprzedaży. Czy oznacza to obowiązkową wymianę „starych” sprzętów na kasy online’owe? Sprawdź, kto musi wprowadzić kasę fiskalna online w określonym terminie, a kto może poczekać z tym aż do wyeksploatowania obecnej kasy z elektroniczną kopią paragonu.

 • Kasa bez NIP – czy trzeba wymieniać kasy bez opcji wydruku NIP nabywcy? Kasa bez NIP – czy trzeba wymieniać kasy bez opcji wydruku NIP nabywcy?

  Nie wszystkie kasy mogą spełnić nowy warunek ustawodawcy. Nie wszystkie bowiem mają techniczną możliwość wydruku numeru NIP nabywcy na paragonie. Jak postępować w takiej sytuacji? Sprawdź, czy kasę można w jakiś sposób zaktualizować i czy konieczna jest wymiana starych modeli urządzeń.