Od maja 2019 r. obowiązują przepisy, zgodnie z którymi podatnicy prowadzący sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych muszą stosować kasy fiskalne online. Zgodnie z art. 111 ust. 6a ustawy o VAT, urządzenie takie musi zapewnić bezpieczne przesyłanie danych do Centralnego Repozytorium Kas. Natomiast w art. 145b ust. 1 tego aktu prawnego wyznaczono terminy, w których określone branże muszą obowiązkowo rozpocząć stosowanie kas fiskalnych online.
Kasa fiskalna online w gastronomii – 2020 r.
W przepisie tym czytamy:
Art. 145b. 1. Podatnicy mogą prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii w terminie:
(…)
2) do dnia 30 czerwca 2020 r. - do:
a) świadczenia usług związanych z wyżywieniem wyłącznie świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz usług w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,
b) sprzedaży węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych;
Oznacza to, iż podatnicy świadczący usługi gastronomiczne w stacjonarnych placówkach – zarówno całorocznie, jak i sezonowo – muszą zakupić kasy fiskalne online jeszcze przed 1 lipca 2020 r.
Ulga na kasÄ™ online dla gastronomii
Podatnicy świadczący usługi związane z wyżywieniem w stacjonarnych placówkach gastronomicznych mogą skorzystać z ulgi na kasę online dla gastronomii. Ulga ta przysługuje, nawet jeśli przedsiębiorca wcześniej już dokonał takiego odliczenia na dotychczas używane kasy. Od 1 maja 2019 r. kwestię odliczania ulgi na kasę online reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z 29 kwietnia 2019 r. w sprawie odliczenia lub zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących oraz zwrotu tych kwot przez podatnika (Dz. U. z 2019 r. poz. 820).
Zgodnie z § 2 ust. 1 tego aktu prawnego, ulga na kasę online dla gastronomii przysługuje pod warunkiem:
- rozpoczęcia prowadzenia ewidencji sprzedaży przez podatnika przy użyciu kasy rejestrującej zakupionej w okresie obowiązywania potwierdzenia, o którym mowa w art. 111 ust. 6b ustawy (kasa musi mieć ważną homologację);
- posiadania przez podatnika faktury potwierdzającej zakup kasy rejestrującej oraz dowodu zapłaty całej należności za jej zakup.
W zależności od statusu VAT podatnika, ulgę odlicza on w deklaracji VAT lub otrzymuje zwrot na rachunek bankowy bądź rachunek w SKOK. Podobnie jak w latach poprzednich, ulga na kasę online dla gastronomii wynosi 90% kwoty zakupu, nie więcej jednak niż 700 zł.
Jeśli podatnik wymienia więcej kas, odliczenie przysługuje dla każdej z nich. Warunkiem jest rozpoczęcie prowadzenia ewidencji przy użyciu każdej z nich nie później niż w okresie 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia ewidencji sprzedaży przez podatnika. Tak wskazuje § 2 ust. 2 rozporządzenia. Przy czym należy pamiętać, iż termin 1 lipca 2020 r. jest ostatecznym terminem, w którym każda stacjonarna gastronomia musi rejestrować sprzedaży przy użyciu kasy online.
Kasa fiskalna online w gastronomii
Urządzenia fiskalne online pod względem wyglądu czy obsługi nie różnią się od kas tradycyjnych z elektroniczną kopią paragonu. Zgodnie jednak z wymogami ustawodawcy, zostały wyposażone w dodatkowe ważne funkcje. Jedną z nich jest połączenie i przesyłanie danych między kasą rejestrującą a Centralnym Repozytorium Kas. Proces ten odbywa się w sposób ciągły, zautomatyzowany i bezpośredni. Oprócz danych o prowadzonej ewidencji, do CRK trafiają m.in. informacje o dokonanym przeglądzie technicznym kasy.
Więcej o uldze na kasę fiskalną online w gastronomii czytaj w Poradniku