środa, 22 styczeń 2020 07:41

Kasa fiskalna online w gastronomii 2020 – od kiedy obowiązkowa?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Ustawa o VAT zobowiązuje wszystkich podatników świadczących usługi związane z wyżywieniem w stacjonarnych placówkach gastronomicznych do wymiany obecnych kas na urządzenia online’owe. Kasa fiskalna online w gastronomii przesyła dane do CRK w sposób ciągły i automatyczny. Sprawdź, czy możesz skorzystać z ulgi na kasę online dla gastronomii.

Od maja 2019 r. obowiązują przepisy, zgodnie z którymi podatnicy prowadzący sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych muszą stosować kasy fiskalne online. Zgodnie z art. 111 ust. 6a ustawy o VAT, urządzenie takie musi zapewnić bezpieczne przesyłanie danych do Centralnego Repozytorium Kas. Natomiast w art. 145b ust. 1 tego aktu prawnego wyznaczono terminy, w których określone branże muszą obowiązkowo rozpocząć stosowanie kas fiskalnych online.

 

Kasa fiskalna online w gastronomii – 2020 r.

W przepisie tym czytamy:

Art. 145b. 1. Podatnicy mogą prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii w terminie:

(…)

2) do dnia 30 czerwca 2020 r. - do:

a) świadczenia usług związanych z wyżywieniem wyłącznie świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz usług w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,

b) sprzedaży węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych;

 

Oznacza to, iż podatnicy świadczący usługi gastronomiczne w stacjonarnych placówkach – zarówno całorocznie, jak i sezonowo – muszą zakupić kasy fiskalne online jeszcze przed 1 lipca 2020 r.

 

Ulga na kasę online dla gastronomii

Podatnicy świadczący usługi związane z wyżywieniem w stacjonarnych placówkach gastronomicznych mogą skorzystać z ulgi na kasę online dla gastronomii. Ulga ta przysługuje, nawet jeśli przedsiębiorca wcześniej już dokonał takiego odliczenia na dotychczas używane kasy. Od 1 maja 2019 r. kwestię odliczania ulgi na kasę online reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z 29 kwietnia 2019 r. w sprawie odliczenia lub zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących oraz zwrotu tych kwot przez podatnika (Dz. U. z 2019 r. poz. 820).

 

Zgodnie z § 2 ust. 1 tego aktu prawnego, ulga na kasę online dla gastronomii przysługuje pod warunkiem:

 • rozpoczęcia prowadzenia ewidencji sprzedaży przez podatnika przy użyciu kasy rejestrującej zakupionej w okresie obowiązywania potwierdzenia, o którym mowa w art. 111 ust. 6b ustawy (kasa musi mieć ważną homologację);
 • posiadania przez podatnika faktury potwierdzającej zakup kasy rejestrującej oraz dowodu zapłaty całej należności za jej zakup.

 

W zależności od statusu VAT podatnika, ulgę odlicza on w deklaracji VAT lub otrzymuje zwrot na rachunek bankowy bądź rachunek w SKOK. Podobnie jak w latach poprzednich, ulga na kasę online dla gastronomii wynosi 90% kwoty zakupu, nie więcej jednak niż 700 zł.

Jeśli podatnik wymienia więcej kas, odliczenie przysługuje dla każdej z nich. Warunkiem jest rozpoczęcie prowadzenia ewidencji przy użyciu każdej z nich nie później niż w okresie 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia ewidencji sprzedaży przez podatnika. Tak wskazuje § 2 ust. 2 rozporządzenia. Przy czym należy pamiętać, iż termin 1 lipca 2020 r. jest ostatecznym terminem, w którym każda stacjonarna gastronomia musi rejestrować sprzedaży przy użyciu kasy online.

 

Kasa fiskalna online w gastronomii

Urządzenia fiskalne online pod względem wyglądu czy obsługi nie różnią się od kas tradycyjnych z elektroniczną kopią paragonu. Zgodnie jednak z wymogami ustawodawcy, zostały wyposażone w dodatkowe ważne funkcje. Jedną z nich jest połączenie i przesyłanie danych między kasą rejestrującą a Centralnym Repozytorium Kas. Proces ten odbywa się w sposób ciągły, zautomatyzowany i bezpośredni. Oprócz danych o prowadzonej ewidencji, do CRK trafiają m.in. informacje o dokonanym przeglądzie technicznym kasy.

 

Więcej o uldze na kasę fiskalną online w gastronomii czytaj w Poradniku

Czytany 376 razy Ostatnio zmieniany środa, 22 styczeń 2020 07:45

Artykuły powiązane

 • Kasy online – o czym powinieneś wiedzieć! Odpowiedzi na najczęstsze pytania Kasy online – o czym powinieneś wiedzieć! Odpowiedzi na najczęstsze pytania

  Ile kosztuje wprowadzenie kasy online w działalności? Co się zmieni z punktu użytkownika? Czy kasa rezerwowa też musi być kasą online? To niektóre z pytań, jakie zadają sobie polscy przedsiębiorcy. Odpowiadamy na najczęstsze z nich!

 • Zakup kasy fiskalnej online na raty – co z ulgą? Zakup kasy fiskalnej online na raty – co z ulgą?

  Wygodna forma ratalnej płatności nie pozbawia przedsiębiorcy prawa do ulgi na kasę fiskalną. Możesz z niej skorzystać! Sprawdź, z czym wiąże się zakup kasy fiskalnej online na raty. Poznaj trzy grupy podatników uprawnionych do ulgi i dowiedz się, w przypadku jakich urządzeń odliczenie nie przysługuje.

 • Kasy fiskalne online dla gastronomii – propozycje Posnet Kasy fiskalne online dla gastronomii – propozycje Posnet

  Wytrzymała, niezawodna, zapewniająca doskonałą obsługę klienta – taka powinna być kasa lub drukarka fiskalna online w gastronomii! Lider branży fiskalnej – firma Posnet – proponuje rozwiązania dostosowane do potrzeb różnych firm z branży HoReCa. Sprawdź je!

 • Jaką kasę fiskalną wybrać do restauracji? Jaką kasę fiskalną wybrać do restauracji?

  Otwierasz restaurację? Niezależnie od tego, czy planujesz działać przez cały rok, czy tylko w sezonie, w 2020 r. musisz mieć kasę fiskalną online. Sprawdź, jakie urządzenie najlepiej sprawdzi się w działalności gastronomicznej.

 • Działalność gastronomiczna a stosowanie kas fiskalnych online Działalność gastronomiczna a stosowanie kas fiskalnych online

  Czy cukiernia serwująca lody musi mieć kasę fiskalną online od 1 lipca 2020 r.? A co z piekarnią, która oferuje swoim klientom burgery? Nowe przepisy wprowadzają obowiązek stosowania kas fiskalnych online w stacjonarnych placówkach gastronomicznych. Organy podatkowe w interpretacjach indywidualnych wyjaśniają, jak konkretnie należy rozumieć te wytyczne.