środa, 07 lipiec 2021 20:46

Masz już kasę online? Sprawdź, jak otrzymać ulgę do 700 zł

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Do końca czerwca 2021 r. setki tysięcy podatników obowiązkowo wymieniło swoje dotychczasowe urządzenia na kasy fiskalne online. Ten spory wydatek można pomniejszyć o kwotę ulgi na kasę online. Jeśli spełniłeś wymogi określone w przepisach, uzyskasz nawet 700 zł za każde swoje nowe urządzenie. Sprawdź, jak otrzymać ulgę na kasę online i jak nie stracić do niej prawa w kolejnych latach.

Ulga na kasę online przysługuje na mocy art. 111 ust. 4-6 ustawy o VAT. W poprzednich latach prawo do takiego odliczenia mieli wyłącznie podatnicy rozpoczynający ewidencjonowanie. Po wprowadzeniu kas online rozszerzono tę możliwość o przedsiębiorców reprezentujących branże zobligowane przepisami do wymiany kas na online’owe.

 

Ile wynosi ulga na kasę online

Ulga na kasę online może wynieść 90% wartości urządzenia, nie więcej jednak niż 700 zł. Przy czym przysługuje ona na każde wymieniane urządzenie. Przykładowo właściciel 3 kas przy wymianie ich na online uzyska zwrot nawet 2.100 zł.

 

Jakie warunki trzeba spełnić

Najważniejszym warunkiem uzyskania ulgi do 700 zł na kasę online jest terminowa wymiana i fiskalizacja urządzenia. Dla branży fitness, fryzjerskiej, kosmetycznej, budowlanej, prawniczej oraz dla lekarzy oznacza to, iż dnia 1 lipca 2021 r. kasa online musiała już być gotowa do rejestrowania sprzedaży.

Spóźnienie z instalacją kasy online wiąże się nie tylko z utratą prawa do ulgi, ale też z konsekwencjami skarbowymi. Jeśli do tej pory nie wprowadziłeś urządzenia online’owego w swojej działalności, zrób to jak najszybciej!

 

Jak w praktyce uzyskać ulgę na kasę online

Sposób uzyskania ulgi na kasę online zależy od statusu VAT podatnika. Czynni podatnicy VAT dokonują stosownego odliczenia w części deklaracyjnej pliku JPK_V7. Najwcześniej mogą to zrobić w deklaracji składanej za miesiąc lub kwartał, w którym rozpoczęto ewidencjonowanie i uregulowano całość należności za urządzenie. Przy czym nie ma żadnych przeciwwskazań, aby wcześniejsza wymiana kasy wiązała się z wcześniejszym dokonaniem odliczenia (np. przy zakupie kasy w maju 2021 r. ulgę można odliczyć w deklaracji składanej za maj lub II kwartał 2021 r. bądź okresy kolejne.

Podatnicy korzystający ze zwolnienia z VAT otrzymują zwrot przysługującej im kwoty ulgi na swój rachunek bankowy lub rachunek w SKOK. W tym celu składają w urzędzie skarbowym Wniosek o zwrot kwot wydanych na zakup kas rejestrujących.

Przepisy nie określają sformalizowanego wzoru takiego dokumentu. Powinien on jednak zawierać dane, o których mowa w § 4 ust. 2 i 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29.04.2019 r. w sprawie odliczania lub zwrotu kwot wydanych na zakup kas rejestrujących oraz zwrotu tych kwot przez podatnika (Dz. U. z 2019 r. poz. 820). Czytamy tam:

2. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, zawiera:

1) imię i nazwisko lub nazwę podatnika, jego dane adresowe oraz numer identyfikacji podatkowej, a w przypadku podatników świadczących usługi przewozu osób oraz ich bagażu podręcznego taksówkami - dodatkowo informację o numerze licencji na wykonywanie transportu drogowego taksówką oraz numerze rejestracyjnym i bocznym taksówki, w której zainstalowano kasę rejestrującą;
2) numer rachunku, na który należy dokonać zwrotu.

3. Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, należy dołączyć:

1) kopię faktury potwierdzającej zakup kasy rejestrującej wraz z kopią dowodu zapłaty całej należności za jej zakup;
2) kopię raportu fiskalnego miesięcznego wystawionego przy użyciu kasy rejestrującej potwierdzającego prowadzenie ewidencji sprzedaży;
3) w przypadku podatników świadczących usługi przewozu osób oraz ich bagażu podręcznego taksówkami - kopię świadectwa przeprowadzonej legalizacji ponownej taksometru współpracującego z kasą o zastosowaniu specjalnym służącą do prowadzenia ewidencji przy świadczeniu tych usług, w tym również zintegrowanego w jednej obudowie z kasą.

 

Jak nie stracić prawa do ulgi na kasę

Warto też podkreślić, iż zachowanie prawa do ulgi na kasę online wymaga m.in. dbania o terminowe zgłaszanie urządzenia do okresowych przeglądów technicznych. W niektórych przypadkach, m.in. przy zaprzestaniu używania kasy, może istnieć konieczność zwrócenia uzyskanej ulgi na rachunek urzędu skarbowego.

 

Więcej o uldze na kasę online czytaj w Poradniku

Czytany 131 razy Ostatnio zmieniany środa, 07 lipiec 2021 21:12

Artykuły powiązane

 • Przegląd techniczny kasy online w 2021 r. – co grozi za spóźnienie? Przegląd techniczny kasy online w 2021 r. – co grozi za spóźnienie?

  Zgłaszanie kasy fiskalnej do okresowego przeglądu technicznego stanowi obowiązek podatnika. Spóźnienie może go słono kosztować –nie tylko zapłaci karę w wysokości 300 zł nałożoną przez urząd skarbowy, ale może też stracić prawo do ulgi na kasę. Sprawdź, co grozi za spóźnienie z przeglądem technicznym kasy online w 2021 r.

 • Spóźnienie z instalacją kasy online – czy pozbawia prawa do ulgi? Spóźnienie z instalacją kasy online – czy pozbawia prawa do ulgi?

  Lokale gastronomiczne, składy opału i obiekty noclegowe od 1 stycznia 2021 r. muszą rejestrować sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej online. Przepisy są w tej kwestii jednoznaczne – spóźnienie z instalacją urządzenia online’owego naraża przedsiębiorcę na sankcje skarbowe oraz utratę prawa do ulgi na kasę. A co w przypadku, gdy podatnik nie prowadził sprzedaży i nie uzyskał przychodu? Odpowiedzi na pytanie, czy w tej sytuacji ma prawo do ulgi, udzielają interpretacje indywidualne organów skarbowych.

 • Kasy fiskalne online dla fryzjerów i kosmetyczek – obowiązkowe w 2021 r. Kasy fiskalne online dla fryzjerów i kosmetyczek – obowiązkowe w 2021 r.

  Pomimo trudnej sytuacji gospodarczej rząd nie planuje kolejnego odroczenia terminu obowiązkowego wprowadzenia kas fiskalnych online dla części branż. Na liście podmiotów zobowiązanych do wymiany urządzeń znalazły się m.in. lokale gastronomiczne, hotele, salony fryzjerskie i kosmetyczne. Sprawdź, do kiedy musisz kupić kasę online.

 • Ulga 700 zł – na jaką kasę przysługuje, a na jaką nie? Ulga 700 zł – na jaką kasę przysługuje, a na jaką nie?

  Możliwość odliczenia do 700 zł na każdą kasę fiskalną to dla podatników spore ułatwienie. Należy jednak pamiętać, iż całkiem niedawno zmieniły się przepisy dotyczące ulgi na kasę! Nowe regulacje dotyczą m.in. typów urządzeń, na które przysługuje odliczenie.

 • Jak odliczyć ulgę na kasę online w 2020 r. – czynni podatnicy VAT Jak odliczyć ulgę na kasę online w 2020 r. – czynni podatnicy VAT

  Obecnie czynni podatnicy VAT odliczają ulgę na kasę fiskalną prościej niż kiedyś. Zdjęto m.in. ograniczenia związane z możliwością jednorazowego odliczania ulgi przy niskim podatku do zapłaty. Sprawdź, jak w 2020 r. skorzystać z ulgi na kasę online i jakie rubryki wypełnić w deklaracjach VAT, a jakie w nowych JPK od 1 października 2020 r.