sobota, 04 kwiecień 2020 21:04

Przegląd techniczny kasy fiskalnej – odroczony, jeśli złożysz wniosek

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Powołując się na ustawę z 2 marca 2020 r., rząd wprowadził rozwiązanie, dzięki któremu przedsiębiorcy mogą odroczyć termin obowiązkowego przeglądu technicznego kasy fiskalnej. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełniać, by móc dokonać przeglądu dopiero w lipcu i w jakim terminie należy dopełnić formalności!

Pandemia koronawirusa sparaliżowała tysiące przedsiębiorstw. Ogromna liczba firm nie może wykonywać codziennych czynności mających na celu generowanie przychodu. Utrudnione jest też dopełnianie nawet podstawowych obowiązków związanych z prowadzeniem działalności. Jednym z nich jest zgłaszanie kas fiskalnych do okresowych przeglądów technicznych.

Utrudnienia dotyczą nie tylko użytkowników kas, ale też serwisów fiskalnych. Co to oznacza w praktyce? Nawet jeśli twój sklep czy lokal usługowy funkcjonuje normalnie, sprawdź, czy obsługujący twoją kasę serwis fiskalny będzie w stanie wykonać przegląd!

 

Przegląd techniczny kasy fiskalnej odroczony

Na Portalu Podatkowym zamieszczono oficjalny komunikat Ministerstwa Finansów o procedurze postępowania w przypadku trudności z wykonaniem przeglądu technicznego kasy fiskalnej. Resort powołał się na obawy zgłaszane przez producentów i serwisantów kas w zakresie przeprowadzania przeglądów technicznych. W czasie, gdy COVID-19 coraz bardziej się rozprzestrzenia, każdy kontakt może być potencjalnym źródłem zarażenia koronawirusem.

Powołano się na ustawę z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych z nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 374). Poinformowano, iż w obecnej nadzwyczajnej sytuacji wywołanej rozprzestrzenianiem się koronawirusa, możliwe jest odroczenie terminu poddania kasy okresowemu przeglądowi technicznemu.

 

Jak odroczyć termin przeglądu kasy fiskalnej?

Terminy przeglądów technicznych kas fiskalnych nie zostaną odroczone z automatu. Konieczne jest złożenie w urzędzie skarbowym wniosku w tym zakresie. Co istotne, wniosek taki należy złożyć przed terminem dokonania przeglądu. Złożony w terminie lub po nim nie będzie ważny.

Odroczenie może być dokonane aż do lipca 2020 r. Wszyscy mamy nadzieję, iż do tego czasu Polska upora się z epidemią. Aktualnie rząd wprowadza co raz to nowe ograniczenia, a jednocześnie też kolejne rozwiązania mające pomóc przedsiębiorcom, pracodawcom i pracownikom przetrwać ten trudny czas – trudny zarówno dla społeczeństwa, jak i polskiej gospodarki.

 

Czytaj też: Sprzedajesz online? Zacznij robić to szybciej i wygodniej!

Czytany 976 razy

Artykuły powiązane

 • Kasy online: E-paragony można już wydawać nabywcom! Kasy online: E-paragony można już wydawać nabywcom!

  Długo oczekiwane e-paragony stały się rzeczywistością! Wszystko za sprawą przepisów, które weszły w życie w kwietniu. Paragony w formie elektronicznej mogą wystawiać posiadacze kas fiskalnych online. Sprawdź, co jeszcze zmieniło się w rozporządzeniu w sprawie kas.

 • Kasy fiskalne 2019: Kary za brak przeglądu w terminie Kasy fiskalne 2019: Kary za brak przeglądu w terminie

  Nie tylko utrata ulgi, ale też kara pieniężna w wysokości 300 zł – takie konsekwencje grożą za brak terminowego przeglądu technicznego kasy fiskalnej w 2019 r. Sprawdź, jak często musisz dokonywać przeglądów technicznych kasy. Dowiedz się też, dlaczego dziś szybciej niż kiedyś fiskus uzyskuje dane spóźnialskich podatników.

 • Nowa kara za brak przeglądu kasy fiskalnej w 2018 r. Nowa kara za brak przeglądu kasy fiskalnej w 2018 r.

  Polscy przedsiębiorcy zbyt często spóźniają się z dokonaniem okresowego przeglądu technicznego swoich kas fiskalnych – do takiego wniosku doszli twórcy projektu ustawy nowelizacyjnej, która ma wejść w życie już 1 października 2018 r. Aby zapobiec niedopełnianiu przez podatników swoich obowiązków, przewidziano wprowadzenie nowej sankcji. Za brak przeglądu technicznego kasy fiskalnej podatnik zapłaci 300 zł.

 • Kasy fiskalne 2018: Za brak przeglądu podatnik zapłaci karę 300 zł. Kasy fiskalne 2018: Za brak przeglądu podatnik zapłaci karę 300 zł.

  Użytkownicy kas fiskalnych muszą przygotować się na wiele zmian, które w 2018 r. zostaną wprowadzone m.in. w ustawie o VAT. Jedna z tych zmian dotyczy konsekwencji spóźnienia z wykonaniem obowiązkowego przeglądu technicznego. Sprawdź, z jaką karą muszą się liczyć spóźnialscy podatnicy i kiedy nowe przepisy zaczną obowiązywać.

 • Kasy fiskalne w 2015 – obowiązki i prawa podatnika, ulga 700 zł - Poradnik Kasy fiskalne w 2015 – obowiązki i prawa podatnika, ulga 700 zł - Poradnik

  Rok 2015 przyniósł podatnikom spore zmiany w kwestii stosowania zwolnień z kas fiskalnych. Wśród szerokiego grona przedsiębiorców, którzy obowiązkowo muszą rozpocząć pracę z tym urządzeniem, znalazły się osoby świadczące m.in. usługi kosmetyczne i kosmetologiczne, usługi fryzjerskie, usługi naprawy pojazdów silnikowych i motorowerów, usługi prawnicze, usługi doradztwa podatkowego, usługi księgowe, usługi związane z wyżywieniem oraz usługi opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów. Choć perspektywa nowego obowiązku nie cieszy żadnego przedsiębiorcy, kasa fiskalna w firmie może okazać się urządzeniem bardzo przydatnym. Aby jednak użytkować ją zgodnie z przepisami, nie wystarczy wprowadzić urządzenia fiskalnego w działalności w wymaganym terminie. Po instalacji kasy konieczne jest spełnienie różnych obowiązków - nie są one trudne, jednak należy je znać i skrupulatnie wypełniać.