sobota, 04 kwiecień 2020 21:04

Przegląd techniczny kasy fiskalnej – odroczony, jeśli złożysz wniosek

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Powołując się na ustawę z 2 marca 2020 r., rząd wprowadził rozwiązanie, dzięki któremu przedsiębiorcy mogą odroczyć termin obowiązkowego przeglądu technicznego kasy fiskalnej. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełniać, by móc dokonać przeglądu dopiero w lipcu i w jakim terminie należy dopełnić formalności!

Pandemia koronawirusa sparaliżowała tysiące przedsiębiorstw. Ogromna liczba firm nie może wykonywać codziennych czynności mających na celu generowanie przychodu. Utrudnione jest też dopełnianie nawet podstawowych obowiązków związanych z prowadzeniem działalności. Jednym z nich jest zgłaszanie kas fiskalnych do okresowych przeglądów technicznych.

Utrudnienia dotyczą nie tylko użytkowników kas, ale też serwisów fiskalnych. Co to oznacza w praktyce? Nawet jeśli twój sklep czy lokal usługowy funkcjonuje normalnie, sprawdź, czy obsługujący twoją kasę serwis fiskalny będzie w stanie wykonać przegląd!

 

Przegląd techniczny kasy fiskalnej odroczony

Na Portalu Podatkowym zamieszczono oficjalny komunikat Ministerstwa Finansów o procedurze postępowania w przypadku trudności z wykonaniem przeglądu technicznego kasy fiskalnej. Resort powołał się na obawy zgłaszane przez producentów i serwisantów kas w zakresie przeprowadzania przeglądów technicznych. W czasie, gdy COVID-19 coraz bardziej się rozprzestrzenia, każdy kontakt może być potencjalnym źródłem zarażenia koronawirusem.

Powołano się na ustawę z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych z nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 374). Poinformowano, iż w obecnej nadzwyczajnej sytuacji wywołanej rozprzestrzenianiem się koronawirusa, możliwe jest odroczenie terminu poddania kasy okresowemu przeglądowi technicznemu.

 

Jak odroczyć termin przeglądu kasy fiskalnej?

Terminy przeglądów technicznych kas fiskalnych nie zostaną odroczone z automatu. Konieczne jest złożenie w urzędzie skarbowym wniosku w tym zakresie. Co istotne, wniosek taki należy złożyć przed terminem dokonania przeglądu. Złożony w terminie lub po nim nie będzie ważny.

Odroczenie może być dokonane aż do lipca 2020 r. Wszyscy mamy nadzieję, iż do tego czasu Polska upora się z epidemią. Aktualnie rząd wprowadza co raz to nowe ograniczenia, a jednocześnie też kolejne rozwiązania mające pomóc przedsiębiorcom, pracodawcom i pracownikom przetrwać ten trudny czas – trudny zarówno dla społeczeństwa, jak i polskiej gospodarki.

 

Czytaj też: Sprzedajesz online? Zacznij robić to szybciej i wygodniej!

Czytany 3290 razy

Artykuły powiązane

 • Masz kasę online? Nie zapomnij o przeglądzie! Masz kasę online? Nie zapomnij o przeglądzie!

  Przegląd kasy fiskalnej to obowiązek nałożony przez ustawodawcę. Niedopełnienie go – celowo lub przez nieuwagę – niesie za sobą konsekwencje finansowe. W takiej sytuacji, dla przedsiębiorców, którzy posiadają kasy online, kara wydaje się nieunikniona. Wszelkie informacje, w tym także o statusie przeglądu technicznego, trafiają bowiem do systemu CRK. 

 • Termin przeglądu kasy fiskalnej – kiedy wykonać i komu zlecić badanie? Termin przeglądu kasy fiskalnej – kiedy wykonać i komu zlecić badanie?

  Większość polskich przedsiębiorców prowadzących sprzedaż detaliczną ma w swoich sklepach i punktach usługowych urządzenia rejestrujące. Posiadanie kasy wiąże się z kilkoma ważnymi obowiązkami. Jednym z nich jest zgłaszanie jej do okresowego badania technicznego. Poznaj terminy przeglądów kasy fiskalnej i dowiedz się, gdzie zgłosić urządzenie.

 • Przegląd kasy online – czy różni się od badania innych kas? Przegląd kasy online – czy różni się od badania innych kas?

  Pierwsze kasy fiskalne online trafiły do polskich firm w 2019 roku. Wielu przedsiębiorców eksploatuje więc swoje urządzenia ponad dwa lata, licząc od momentu ich fiskalizacji. Muszą oni pamiętać o obowiązkowym badaniu technicznym. Czy przegląd kasy online różni się od przeglądu innych typów kas?

 • Co grozi za spóźnienie z przeglądem technicznym kasy fiskalnej? Co grozi za spóźnienie z przeglądem technicznym kasy fiskalnej?

  Kasa fiskalna wymaga przeglądu w określonych przepisami terminach. Chociaż czynności serwisowe wykonuje osoba z uprawnieniami w tym zakresie, obowiązek ich zlecania spoczywa na właścicielu urządzenia. Co grozi za spóźnienie z przeglądem technicznym kasy fiskalnej?

 • Przegląd techniczny kasy online w 2021 r. – co grozi za spóźnienie? Przegląd techniczny kasy online w 2021 r. – co grozi za spóźnienie?

  Zgłaszanie kasy fiskalnej do okresowego przeglądu technicznego stanowi obowiązek podatnika. Spóźnienie może go słono kosztować –nie tylko zapłaci karę w wysokości 300 zł nałożoną przez urząd skarbowy, ale może też stracić prawo do ulgi na kasę. Sprawdź, co grozi za spóźnienie z przeglądem technicznym kasy online w 2021 r.