sobota, 04 kwiecień 2020 21:04

Przegląd techniczny kasy fiskalnej – odroczony, jeśli złożysz wniosek

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Powołując się na ustawę z 2 marca 2020 r., rząd wprowadził rozwiązanie, dzięki któremu przedsiębiorcy mogą odroczyć termin obowiązkowego przeglądu technicznego kasy fiskalnej. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełniać, by móc dokonać przeglądu dopiero w lipcu i w jakim terminie należy dopełnić formalności!

Pandemia koronawirusa sparaliżowała tysiące przedsiębiorstw. Ogromna liczba firm nie może wykonywać codziennych czynności mających na celu generowanie przychodu. Utrudnione jest też dopełnianie nawet podstawowych obowiązków związanych z prowadzeniem działalności. Jednym z nich jest zgłaszanie kas fiskalnych do okresowych przeglądów technicznych.

Utrudnienia dotyczą nie tylko użytkowników kas, ale też serwisów fiskalnych. Co to oznacza w praktyce? Nawet jeśli twój sklep czy lokal usługowy funkcjonuje normalnie, sprawdź, czy obsługujący twoją kasę serwis fiskalny będzie w stanie wykonać przegląd!

 

Przegląd techniczny kasy fiskalnej odroczony

Na Portalu Podatkowym zamieszczono oficjalny komunikat Ministerstwa Finansów o procedurze postępowania w przypadku trudności z wykonaniem przeglądu technicznego kasy fiskalnej. Resort powołał się na obawy zgłaszane przez producentów i serwisantów kas w zakresie przeprowadzania przeglądów technicznych. W czasie, gdy COVID-19 coraz bardziej się rozprzestrzenia, każdy kontakt może być potencjalnym źródłem zarażenia koronawirusem.

Powołano się na ustawę z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych z nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 374). Poinformowano, iż w obecnej nadzwyczajnej sytuacji wywołanej rozprzestrzenianiem się koronawirusa, możliwe jest odroczenie terminu poddania kasy okresowemu przeglądowi technicznemu.

 

Jak odroczyć termin przeglądu kasy fiskalnej?

Terminy przeglądów technicznych kas fiskalnych nie zostaną odroczone z automatu. Konieczne jest złożenie w urzędzie skarbowym wniosku w tym zakresie. Co istotne, wniosek taki należy złożyć przed terminem dokonania przeglądu. Złożony w terminie lub po nim nie będzie ważny.

Odroczenie może być dokonane aż do lipca 2020 r. Wszyscy mamy nadzieję, iż do tego czasu Polska upora się z epidemią. Aktualnie rząd wprowadza co raz to nowe ograniczenia, a jednocześnie też kolejne rozwiązania mające pomóc przedsiębiorcom, pracodawcom i pracownikom przetrwać ten trudny czas – trudny zarówno dla społeczeństwa, jak i polskiej gospodarki.

 

Czytaj też: Sprzedajesz online? Zacznij robić to szybciej i wygodniej!

Czytany 2379 razy

Artykuły powiązane

 • Przegląd techniczny kasy online w 2021 r. – co grozi za spóźnienie? Przegląd techniczny kasy online w 2021 r. – co grozi za spóźnienie?

  Zgłaszanie kasy fiskalnej do okresowego przeglądu technicznego stanowi obowiązek podatnika. Spóźnienie może go słono kosztować –nie tylko zapłaci karę w wysokości 300 zł nałożoną przez urząd skarbowy, ale może też stracić prawo do ulgi na kasę. Sprawdź, co grozi za spóźnienie z przeglądem technicznym kasy online w 2021 r.

 • Jak uzyskać odroczenie terminu przeglądu kasy fiskalnej Jak uzyskać odroczenie terminu przeglądu kasy fiskalnej

  Badanie techniczne kasy fiskalnej to jeden z obowiązków podatnika. Chociaż przedsiębiorca nie wykonuje go osobiście, musi dopilnować, by w odpowiednim czasie zrobił to uprawniony serwisant. Czy jest możliwe odroczenie terminu przeglądu kasy fiskalnej?

 • Przegląd kasy fiskalnej – o tym musisz wiedzieć! Przegląd kasy fiskalnej – o tym musisz wiedzieć!

  Kasa fiskalna to urządzenie, które wymaga od użytkownika dopełniania rozmaitych formalności. Precyzują je konkretne przepisy. Określone w nich czynności często wiążą się z pilnowaniem terminów. Jednym z ważnych obowiązków podatnika jest przegląd kasy fiskalnej. Za niedopełnienie go mogą grozić konsekwencje finansowe.

 • Przegląd kasy fiskalnej podczas pandemii Przegląd kasy fiskalnej podczas pandemii

  W czasie pandemii koronawirusa, a co za tym idzie różnego rodzaju rządowych ograniczeń, przedsiębiorca wciąż ma obowiązek zgłaszania kasy fiskalnej do obowiązkowego przeglądu technicznego. Zyskuje jednak możliwość odroczenia terminu. Sprawdź, z jakich opcji możesz skorzystać i jak traktować przegląd kasy w czasie zawieszenia działalności.

 • Kasy online: E-paragony można już wydawać nabywcom! Kasy online: E-paragony można już wydawać nabywcom!

  Długo oczekiwane e-paragony stały się rzeczywistością! Wszystko za sprawą przepisów, które weszły w życie w kwietniu. Paragony w formie elektronicznej mogą wystawiać posiadacze kas fiskalnych online. Sprawdź, co jeszcze zmieniło się w rozporządzeniu w sprawie kas.