Od 18 maja 2020 r. przedsiębiorcy świadczący usługi fryzjerskie i kosmetyczne znów mogą przyjmować klientów w swoich lokalach! W ramach III. etapu odmrażania gospodarki otworzono salony fryzjerskie, gabinety kosmetyczne, a także m.in. lokale gastronomiczne (częściowo) i kina plenerowe. Prowadzenie takich punktów wymaga jednak ścisłego przestrzegania rygorów sanitarnych.
Salony fryzjerskie już otwarte
Mimo iż fryzjerzy i kosmetyczki wrócili do pracy, wciąż są w grupie przedsiębiorców najbardziej poszkodowanych ze względu na obostrzenia wprowadzone przez rząd. Epidemia koronawirusa COVID-19 odcisnęła piętno na całej polskiej gospodarce. Jednak to właśnie m.in. fryzjerzy przez ponad 2 miesiące pozostawali bez żadnych dochodów.
Z tego względu rząd postanowił odroczyć dla tej grupy obowiązek wymiany obecnie stosowanych urządzeń fiskalnych na kasy online. Zgodnie bowiem z przepisami, które weszły w życie jeszcze w 2019 r., podatnicy świadczący usługi fryzjerskie mieli wprowadzić kasy fiskalne online od 1 stycznia 2021 r. W ramach Tarczy Antykryzysowej termin ten zostanie przesunięty na 1 lipca 2021 r.
Wraz z fryzjerami i kosmetyczkami, kasy fiskalne online w późniejszym terminie – od 1 lipca 2021 r. – wprowadzą podatnicy świadczący usługi:
- fryzjerskie,
- kosmetyczne i kosmetologiczne,
- budowlane,
- w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,
- prawnicze,
- związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu.
Kasy online odroczone dla usług fryzjerskich i nie tylko
Warto przypomnieć, iż jako pierwsi z odroczenia kas online skorzystają m.in. podatnicy świadczący usługi gastronomiczne w stacjonarnych lokalach. To właśnie ta grupa została wzięta pod uwagę jako pierwsza, gdy rząd rozważał wprowadzenie zmian w celu przeciwdziałania skutkom pandemii. Właściciele lokali gastronomicznych, obiektów noclegowych i składów węgla mieli wymienić swoje obecne kasy do 1 lipca 2020 r. Termin ten przesunięto na 1 stycznia 2021 r.
Od 1 stycznia 2021 r. kasy fiskalne online muszą mieć podatnicy wykonujący następujące czynności:
- usługi związane z wyżywieniem wyłącznie świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo,
- usług w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,
- sprzedaż węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych;
Obecnie trwają prace nad odpowiednimi aktami prawnym wprowadzającymi powyższe zmiany.
Zobacz też: Kas online: E-paragony można już wydawać nabywcom!