czwartek, 14 maj 2020 08:46

Kasy online: E-paragony można już wydawać nabywcom!

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Długo oczekiwane e-paragony stały się rzeczywistością! Wszystko za sprawą przepisów, które weszły w życie w kwietniu. Paragony w formie elektronicznej mogą wystawiać posiadacze kas fiskalnych online. Sprawdź, co jeszcze zmieniło się w rozporządzeniu w sprawie kas.

Prace nad wdrożeniem rozwiązań umożliwiających sklepom i punktom usługowym przesyłanie paragonów w formie elektronicznej trwały już od kilku lat. Epidemia koronawirusa przyspieszyła ten proces – rząd w ramach Tarczy Antykryzysowej wprowadził zmiany w obowiązujących aktach prawnych. E-paragony to narzędzie, które pozwala na jeszcze większe ograniczenie osobistego kontaktu sprzedawców i nabywców.

 

E-paragony – nowe przepisy

Dnia 25 kwietnia 2020 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 21 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. z 2020 r. poz. 732). Wprowadziło ono kilka istotnych modyfikacji w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. z 2019 r. poz. 816).  

 

Wprowadzono nową definicję dokumentu w postaci elektronicznej. Według nowych przepisów:

 

Dokument w postaci elektronicznej - utworzony przez kasę on-line zbiór ustrukturyzowanych i uporządkowanych danych z dokumentów fiskalnych i niefiskalnych, zapisywanych w pamięci fiskalnej lub pamięci chronionej, w formacie określonym w protokole komunikacyjnym przesyłania danych w przypadku dokumentów fiskalnych.

 

Jak wskazuje powyższy przepis, e-paragony mogą wystawiać wyłącznie użytkownicy kas fiskalnych online. Urządzenia „starego” typu z elektroniczną lub papierową kopią paragonu nie mają takiej technicznej możliwości.

 

Istotne zmiany objęły § 19 rozporządzenia, w którym uregulowano kwestię wystawiania dokumentów przez użytkowników kas. Przepis w nowym brzmieniu daje podatnikom prawną podstawę do wystawiania e-paragonów.

 

W przepisach § 19 ust. 1 pkt 1, 2, 4 i 10 czytamy:

 • § 19. 1. Podatnicy, prowadząc ewidencję przy użyciu kasy on-line, wystawiają:

  1) paragony fiskalne i paragony fiskalne anulowane w postaci papierowej i w postaci elektronicznej, z zastrzeżeniem § 12 i § 19a,


  2) faktury i faktury anulowane w postaci papierowej i w postaci elektronicznej, z zastrzeżeniem § 19a,

  (…)

  4) raporty fiskalne fiskalizacji w postaci papierowej i w postaci elektronicznej albo tylko w postaci elektronicznej,

  (…)

  10) dokumenty niefiskalne w postaci papierowej i w postaci elektronicznej albo tylko w postaci elektronicznej

 

E-paragony - nowe obowiązki podatnika

W nowo dodanym § 6 ust. 1 pkt 10 rozporządzenia wskazano, iż podatnik przed zatwierdzeniem paragonu fiskalnego lub faktury, ma obowiązek sprawdzić poprawność wystawianego dokumentu. Celem tego wymogu jest wyeliminowanie oczywistych pomyłek.

Ponadto, zgodnie z § 6 ust. 1 pkt 9 rozporządzenia, użytkownik kasy ma obowiązek zapewnić urządzeniu stan techniczny gwarantujący czytelny wydruk paragonu lub faktury w formie papierowej. Natomiast w przypadku dokumentów wystawianych w postaci elektronicznej musi zapewnić ich czytelny widok, pozwalający nabywcy na sprawdzenie prawidłowości dokonanej sprzedaży.

 

Inne zmiany w rozporządzeniu

Zmodyfikowano także treść załącznika nr 1: „Informacja o zasadach ewidencji…”, w tym treść oświadczenia podpisywanego przez operatora kasy fiskalnej. Sporządzając ten dokument, należy pamiętać o wybraniu aktualnego wzoru formularza! Zmiany wprowadzono także w załącznikach nr 2-6 do rozporządzenia.

 

Zobacz też: Kasy fiskalne online – odroczenie dla usług związanych z wyżywieniem

Czytany 491 razy

Artykuły powiązane

 • Kasa online i terminal płatniczy w gastronomii Kasa online i terminal płatniczy w gastronomii

  W czasach, gdy płatności bezgotówkowe stały się standardem, terminal płatniczy to urządzenie niezbędne w lokalu gastronomicznym. A gdyby tak połączyć kasę fiskalną, drukarkę fiskalną i terminal w jednym urządzeniu? Poznaj POSPAY Online – innowacyjne rozwiązanie idealnie trafiające w potrzeby gastronomii!

 • Szukasz kasy online do gabinetu stomatologicznego? Szukasz kasy online do gabinetu stomatologicznego?

  Najmniejsza na rynku drukarka online’owa Posnet TEMO? Klasyka w branży medycznej – Novitus NANO Online? A może POSPAY – innowacyjne połączenie kasy, drukarki fiskalnej i terminala płatniczego? Poznaj kasy online do gabinetu stomatologicznego, które najlepiej sprawdzą się w tego typu działalności.

 • Szukasz kasy online dla branży budowlanej? Szukasz kasy online dla branży budowlanej?

  Już wkrótce wybrani przedsiębiorcy będą musieli wymienić dotychczasowe kasy na urządzenia online’owe. Zmiana dotyczy m.in. firm budowlanych. Jeżeli szukasz kasy online dla branży budowlanej, to świetnie trafiłeś! Oto cztery propozycje najlepszych kas, które sprawdzą się w przypadku usług budowlanych.

 • Czy dostanę ulgę na zakup kasy ONLINE? Czy dostanę ulgę na zakup kasy ONLINE?

  Ulga na zakup kasy online przysługuje aż trzem grupom podatników. Nie każdy jednak może skorzystać z prawa do ulgi na wymianę „starego” urządzenia na kasę online’ową. Sprawdź, czy jesteś w tej uprzywilejowanej grupie. Dowiedz się też, jak w praktyce uzyskać lub odliczyć przysługującą kwotę.

 • Szukasz kasy online dla sprzedaży węgla? Szukasz kasy online dla sprzedaży węgla?

  Prosta w obsłudze, a przy tym niezwykle funkcjonalna kasa ERGO? A może drukarka TEMO lub innowacyjny fiskalny terminal płatniczy POSPAY? Doradcy i serwisanci salonu sprzedaży kas online w Warszawie przygotowali ranking najlepszych urządzeń. Sprawdź kasy online dla sprzedaży węgla optymalne dla branży!