czwartek, 14 maj 2020 08:46

Kasy online: E-paragony można już wydawać nabywcom!

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Długo oczekiwane e-paragony stały się rzeczywistością! Wszystko za sprawą przepisów, które weszły w życie w kwietniu. Paragony w formie elektronicznej mogą wystawiać posiadacze kas fiskalnych online. Sprawdź, co jeszcze zmieniło się w rozporządzeniu w sprawie kas.

Prace nad wdrożeniem rozwiązań umożliwiających sklepom i punktom usługowym przesyłanie paragonów w formie elektronicznej trwały już od kilku lat. Epidemia koronawirusa przyspieszyła ten proces – rząd w ramach Tarczy Antykryzysowej wprowadził zmiany w obowiązujących aktach prawnych. E-paragony to narzędzie, które pozwala na jeszcze większe ograniczenie osobistego kontaktu sprzedawców i nabywców.

 

E-paragony – nowe przepisy

Dnia 25 kwietnia 2020 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 21 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. z 2020 r. poz. 732). Wprowadziło ono kilka istotnych modyfikacji w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. z 2019 r. poz. 816).  

 

Wprowadzono nową definicję dokumentu w postaci elektronicznej. Według nowych przepisów:

 

Dokument w postaci elektronicznej - utworzony przez kasę on-line zbiór ustrukturyzowanych i uporządkowanych danych z dokumentów fiskalnych i niefiskalnych, zapisywanych w pamięci fiskalnej lub pamięci chronionej, w formacie określonym w protokole komunikacyjnym przesyłania danych w przypadku dokumentów fiskalnych.

 

Jak wskazuje powyższy przepis, e-paragony mogą wystawiać wyłącznie użytkownicy kas fiskalnych online. Urządzenia „starego” typu z elektroniczną lub papierową kopią paragonu nie mają takiej technicznej możliwości.

 

Istotne zmiany objęły § 19 rozporządzenia, w którym uregulowano kwestię wystawiania dokumentów przez użytkowników kas. Przepis w nowym brzmieniu daje podatnikom prawną podstawę do wystawiania e-paragonów.

 

W przepisach § 19 ust. 1 pkt 1, 2, 4 i 10 czytamy:

 • § 19. 1. Podatnicy, prowadząc ewidencję przy użyciu kasy on-line, wystawiają:

  1) paragony fiskalne i paragony fiskalne anulowane w postaci papierowej i w postaci elektronicznej, z zastrzeżeniem § 12 i § 19a,


  2) faktury i faktury anulowane w postaci papierowej i w postaci elektronicznej, z zastrzeżeniem § 19a,

  (…)

  4) raporty fiskalne fiskalizacji w postaci papierowej i w postaci elektronicznej albo tylko w postaci elektronicznej,

  (…)

  10) dokumenty niefiskalne w postaci papierowej i w postaci elektronicznej albo tylko w postaci elektronicznej

 

E-paragony - nowe obowiązki podatnika

W nowo dodanym § 6 ust. 1 pkt 10 rozporządzenia wskazano, iż podatnik przed zatwierdzeniem paragonu fiskalnego lub faktury, ma obowiązek sprawdzić poprawność wystawianego dokumentu. Celem tego wymogu jest wyeliminowanie oczywistych pomyłek.

Ponadto, zgodnie z § 6 ust. 1 pkt 9 rozporządzenia, użytkownik kasy ma obowiązek zapewnić urządzeniu stan techniczny gwarantujący czytelny wydruk paragonu lub faktury w formie papierowej. Natomiast w przypadku dokumentów wystawianych w postaci elektronicznej musi zapewnić ich czytelny widok, pozwalający nabywcy na sprawdzenie prawidłowości dokonanej sprzedaży.

 

Inne zmiany w rozporządzeniu

Zmodyfikowano także treść załącznika nr 1: „Informacja o zasadach ewidencji…”, w tym treść oświadczenia podpisywanego przez operatora kasy fiskalnej. Sporządzając ten dokument, należy pamiętać o wybraniu aktualnego wzoru formularza! Zmiany wprowadzono także w załącznikach nr 2-6 do rozporządzenia.

 

Zobacz też: Kasy fiskalne online – odroczenie dla usług związanych z wyżywieniem

Czytany 2293 razy

Artykuły powiązane

 • Kasy online od 2023 r. – obowiązkowe dla wszystkich? Kasy online od 2023 r. – obowiązkowe dla wszystkich?

  Wraz z końcem 2022 r. z półek serwisów fiskalnych znikną kasy fiskalne z elektroniczną kopią paragonu. To dalszy ciąg reformy fiskalnej prowadzonej w Polsce od 2019 roku. Co w praktyce oznacza dla przedsiębiorców? Czy musimy obowiązkowo wymienić urządzenia na kasy online od 2023 r.?

 • Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX – szybka, wytrzymała i nowoczesna Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX – szybka, wytrzymała i nowoczesna

  Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX dołączyła do urządzeń rejestrujących z rodziny Thermal. Co, wraz z pojawieniem w sprzedaży nowoczesnego sprzętu, zaproponował klientom wiodący producent kas i drukarek? W potrzeby których branż trafi Posnet? Poznaj główne zalety drukarki Thermal HX.    

 • Zakup kasy online po terminie a ulga 700 zł. Czy przysługuje? Zakup kasy online po terminie a ulga 700 zł. Czy przysługuje?

  Terminowe rozpoczęcie ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy online jest jednym z podstawowych warunków uzyskania ulgi do 700 zł za każde urządzenie. W praktyce jednak zdarzają się różne sytuacje – choroba, trudności z zakupem urządzenia, czy znane z ubiegłych lat zamknięcie branż ze względu na pandemię. Czy w takich okolicznościach zakup kasy online po terminie przekreśla prawo do ulgi 700 zł? W znalezieniu odpowiedzi pomocne będą interpretacje indywidualne.

 • Kasy online 2023 – czy będą obowiązkowe? Kasy online 2023 – czy będą obowiązkowe?

  Nowelizacja ustawy o VAT wprowadziła terminy, po których nie będzie już można kupić kasy z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii. Czy oznacza to, że kasy online 2023 roku będą obowiązkowe? Sprawdź aktualne przepisy!

 • Wymiana kasy na online po obowiązującym terminie Wymiana kasy na online po obowiązującym terminie

  Kasy fiskalne online to coraz częstszy widok w polskich firmach. Od 2020 r. kilka dużych grup podatników wymieniło posiadane urządzenia na kasy online’owe, ponieważ zobowiązał ich do tego ustawodawca. Ustalony odgórnie harmonogram wskazywał, która branża i w jakim terminie ma wdrożyć pracę na nowych sprzętach. Co w przypadku, gdy przedsiębiorca wymienił kasę na online po obowiązującym terminie?