piątek, 26 czerwiec 2020 20:06

Przegląd kasy fiskalnej podczas pandemii

Oceń ten artykuł
(1 głos)

W czasie pandemii koronawirusa, a co za tym idzie różnego rodzaju rządowych ograniczeń, przedsiębiorca wciąż ma obowiązek zgłaszania kasy fiskalnej do obowiązkowego przeglądu technicznego. Zyskuje jednak możliwość odroczenia terminu. Sprawdź, z jakich opcji możesz skorzystać i jak traktować przegląd kasy w czasie zawieszenia działalności.

Pandemia koronawirusa zmieniła życie przedsiębiorców. Część z nich musiała przestawić się na zupełnie inną formę pracy. Dostosowano kanały komunikacji z klientami do potrzeby maksymalnego ograniczenia kontaktów osobistych. Część terminów została odroczona. Wielu podatników skorzystało z pomocy finansowych w ramach Tarczy antykryzysowej, np. ze zwolnienia ze składek ZUS. Jednak wiele obowiązków pozostało niezmienionych. Jednym z nich jest zgłaszanie kasy fiskalnej do okresowego przeglądu technicznego.

 

Przegląd kasy fiskalnej podczas pandemii – możliwość odroczenia?

Cześć terminów związanych z kasami fiskalnymi została przesunięta w czasie. Dotyczy to obowiązkowej wymiany urządzeń z elektroniczną i papierową kopią paragonu przez niektóre branże. Jednak obowiązek zgłaszania kasy do okresowego przeglądu technicznego pozostał bez zmian. Zgodnie z § 54 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. z 2019 r. poz. 816), należy go dokonywać nie rzadziej niż co 2 lata.

Jednakże ze względu na panującą epidemię już od połowy marca w urzędach skarbowych szeroko rozpowszechniano informację o możliwości odroczenia takich terminów. Jednak skorzystanie z niej wymaga złożenia do naczelnika urzędu skarbowego indywidualnego wniosku o odroczenie. Co istotne, wniosek ten musi zostać złożony przed obowiązującym terminem przeglądu technicznego kasy.

 

Przegląd techniczny kasy a zawieszenie działalności

Szeroka grupa podatników zdecydowała się zawiesić działalność gospodarczą na czas pandemii. Zgodnie z przepisami, w okresie zawieszenia działalności przedsiębiorca musi dopełniać swoich obowiązków (dot. to np. składania deklaracji VAT za okres prowadzenia działalności). Jednak z przeglądem kasy fiskalnej jest inaczej. Jeśli działalność jest zawieszona, nie ma konieczności zgłaszania kasy do przeglądu technicznego. Trzeba natomiast zrobić to po wznowieniu działalności, jeszcze przed ponownym rozpoczęciem prowadzenia ewidencji na kasie.

Taki stan faktyczny potwierdziło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską nr 4171. Informacje te zostały też zamieszczone na oficjalnej stronie internetowej resortu i przekazane do urzędów skarbowych. W udzielonej odpowiedzi podkreślono też, iż w związku z panującą epidemią, a co za tym idzie dużą liczbą zawieszonych firm i udzielonych odroczeń, aktywność serwisów fiskalnych uległa zmniejszeniu. Zdaniem resortu zmalała na tyle, iż serwisant odwiedzający różnych klientów i świadczący swoje usługi w odniesieniu do wielu kas nie stanowi znacznego zagrożenia, a działania rządu w celu ochrony obywateli są wystarczające.

 

Zobacz też: Rozporządzenie w sprawie przedłużenia stosowania tradycyjnych kas opublikowane!

Czytany 2492 razy

Artykuły powiązane

 • Nieterminowy przegląd kasy fiskalnej – jakie kary w 2023 roku? Nieterminowy przegląd kasy fiskalnej – jakie kary w 2023 roku?

  Zgłaszanie kasy fiskalnej do przeglądu technicznego to jeden z podstawowych obowiązków podatnika. Kontrola pracy urządzenia ma też znaczenie z punktu widzenia użytkownika – jego nieprzerwanej i niezakłóconej pracy. Nieterminowy przegląd kasy fiskalnej wiąże się z konsekwencjami. Sprawdź, jakie kary grożą spóźnialskim w 2023 roku.

 • Masz kasę online? Nie zapomnij o przeglądzie! Masz kasę online? Nie zapomnij o przeglądzie!

  Przegląd kasy fiskalnej to obowiązek nałożony przez ustawodawcę. Niedopełnienie go – celowo lub przez nieuwagę – niesie za sobą konsekwencje finansowe. W takiej sytuacji, dla przedsiębiorców, którzy posiadają kasy online, kara wydaje się nieunikniona. Wszelkie informacje, w tym także o statusie przeglądu technicznego, trafiają bowiem do systemu CRK. 

 • Termin przeglądu kasy fiskalnej – kiedy wykonać i komu zlecić badanie? Termin przeglądu kasy fiskalnej – kiedy wykonać i komu zlecić badanie?

  Większość polskich przedsiębiorców prowadzących sprzedaż detaliczną ma w swoich sklepach i punktach usługowych urządzenia rejestrujące. Posiadanie kasy wiąże się z kilkoma ważnymi obowiązkami. Jednym z nich jest zgłaszanie jej do okresowego badania technicznego. Poznaj terminy przeglądów kasy fiskalnej i dowiedz się, gdzie zgłosić urządzenie.

 • Przegląd kasy online – czy różni się od badania innych kas? Przegląd kasy online – czy różni się od badania innych kas?

  Pierwsze kasy fiskalne online trafiły do polskich firm w 2019 roku. Wielu przedsiębiorców eksploatuje więc swoje urządzenia ponad dwa lata, licząc od momentu ich fiskalizacji. Muszą oni pamiętać o obowiązkowym badaniu technicznym. Czy przegląd kasy online różni się od przeglądu innych typów kas?

 • Co grozi za spóźnienie z przeglądem technicznym kasy fiskalnej? Co grozi za spóźnienie z przeglądem technicznym kasy fiskalnej?

  Kasa fiskalna wymaga przeglądu w określonych przepisami terminach. Chociaż czynności serwisowe wykonuje osoba z uprawnieniami w tym zakresie, obowiązek ich zlecania spoczywa na właścicielu urządzenia. Co grozi za spóźnienie z przeglądem technicznym kasy fiskalnej?