czwartek, 09 lipiec 2020 21:40

Jak działa kasa fiskalna online?

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Wyposażona w nowe funkcje, kasa fiskalna online przesyła dane do systemu CRK. Co to oznacza dla użytkownika? Czy konieczne jest zainwestowanie w szkolenie z obsługi technicznej urządzenia dla pracowników? Dowiedz się, jak działa kasa fiskalna online i jakie modele są dostępne na rynku.

Kasy fiskalne online pojawiły się na polskim rynku w maju 2019 roku. Te urządzenia nowego typu wywołały sporo kontrowersji. Podatnicy obawiali się m.in. obowiązku powszechnej wymiany kas oraz szczegółowej analizy każdej transakcji w celu wychwycenia nawet najmniejszych błędów. Konsumenci mieli wątpliwości w kwestii przetwarzania danych o zakupach, rejestrowanych przy okazji wystawienia e-paragonu. Jak tak naprawdę działa kasa fiskalna online?

 

Jak działa kasa fiskalna online w praktyce

Wymiana kas fiskalnych z elektroniczną lub papierową kopią paragonu na kasę fiskalną online nie wiąże się z koniecznością przechodzenia dodatkowych szkoleń z obsługi urządzenia. W rzeczywistości bowiem kasę online’ową obsługuje się dokładnie tak samo jak tradycyjne urządzenie. Jedynym dodatkowym zadaniem przedsiębiorcy jest zapewnienie kasie stałego dostępu do sieci teleinformatycznej. W tym zakresie ma on spory wybór – kasy łączą się z internetem przez LAN, Wi-Fi, sieć GSM itp.

Kasa fiskalna online przesyła dane do Centralnego Repozytorium Kas (CRK) samoistnie w sposób ciągły i automatyczny. Potrzebuje do tego wyłącznie dostępu do internetu. Kolejność czynności jest następująca:

 1. Kasjer wystawia paragon
 2. Kopia paragonu zostaje zapisana w wewnętrznej pamięci chronionej urządzenia
 3. Dane o transakcji zostają przesłane do CRK

Przy czym sprzedawca ma udział wyłącznie w pierwszym punkcie powyższej listy. Dwa pozostałe wykonuje kasa bez ingerencji kasjera.

 

Czym jest Centralne Repozytorium Kas?

Centralne Repozytorium Kas to system teleinformatyczny prowadzony przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, do którego trafiają dane ze wszystkich kas i drukarek fiskalnych online. Urządzenia przesyłają do CRK nie tylko informacje o transakcjach, ale też m.in. o wydrukowanych raportach, paragonach anulowanych czy dokonanych okresowych przeglądach technicznych. System ten automatycznie nadaje numer ewidencyjny kasie poddawanej fiskalizacji, dzięki czemu nie ma potrzeby składania w tym celu odpowiedniego zgłoszenia do urzędu skarbowego.

Celem CRK jest weryfikacja poprawności pracy kas fiskalnych oraz transakcji rejestrowanych przez podatników. System ma wykrywać poważne nadużycia i przeciwdziałać im. Jak podkreśla Ministerstwo Finansów, celem kontroli nie jest wychwytywanie drobnych błędów przedsiębiorców, ale zapobieżenie świadomie popełnianym oszustwom podatkowym. Centralne Repozytorium Kas ma też pomóc użytkownikom kas m.in. poprzez automatyczne weryfikowanie poprawności zaprogramowanych stawek podatkowych.

 

Kasy fiskalne online – wybór urządzenia

Podobnie jak w przypadku tradycyjnych kas, urządzenia online’owe dostępne są w różnych wariantach dostosowanych do różnych branż i potrzeb użytkowników. W serwisie kas fiskalnych online w Warszawie znajdziesz więc małe, mobilne kasy, urządzenia średniej wielkości, zaawansowane drukarki fiskalne, a nawet innowacyjne połączenie – fiskalne terminale płatnicze, takie jak POSPAY Online od Posnet.

 

Kasy fiskalne online Warszawa – zobacz naszą ofertę!

Czytany 4050 razy

Artykuły powiązane

 • Kasy fiskalne online – wymiana do 1 lipca 2021 r. Zostało już tylko kilka dni! Kasy fiskalne online – wymiana do 1 lipca 2021 r. Zostało już tylko kilka dni!

  Według najnowszych danych, w samej branży kosmetycznej ponad 30% firm nie ma jeszcze kasy fiskalnej online! Sprawdź aktualny harmonogram i dowiedz się, czy nie jesteś w grupie przedsiębiorców zobowiązanych do wymiany urządzeń na kasy fiskalne online. To ostatni moment – 1 lipca 2021 r. będzie już za późno!

 • Posnet TRIO Online – najlepsza drukarka fiskalna online dla usług! Posnet TRIO Online – najlepsza drukarka fiskalna online dla usług!

  Prowadzisz kilkustanowiskowy salon fryzjerski, duży klub fitness, planujesz otwarcie restauracji? Jeśli w swojej pracy wykorzystujesz oprogramowanie do zarządzania sprzedażą, najlepszym wyborem będzie drukarka fiskalna. Poznaj Posnet TRIO Online – innowacyjne urządzenie o atrakcyjnym, nieco futurystycznym designie, które spełnia wszystkie najnowsze wymogi określone w przepisach.

 • Kasa fiskalna online dobra dla kosmetyczki i fryzjera Kasa fiskalna online dobra dla kosmetyczki i fryzjera

  Tylko kilka tygodni dzieli branżę Beauty od obowiązkowego wdrożenia nowoczesnych urządzeń do ewidencji sprzedaży. W wielu salonach oferuje się usługi kosmetyczne i fryzjerskie – klienci mogą wygodnie skorzystać z nich w tym samym punkcie. Sprawdź, jaka kasa fiskalna online będzie dobra zarówno dla kosmetyczki, jak i fryzjera!

 • 5 powodów, dla których warto mieć terminal płatniczy w salonie fryzjerskim 5 powodów, dla których warto mieć terminal płatniczy w salonie fryzjerskim

  Obowiązkowa wymiana obecnych urządzeń rejestrujących na kasy fiskalne online to świetna okazja do wprowadzenia w salonie dodatkowych rozwiązań. Jednym z nich jest terminal płatniczy – przez wielu uznany za standard jakości obsługi klienta, przez innych odkładany jako inwestycja „na lepsze czasy”. Poznaj 5 ważnych powodów, dla których terminal płatniczy w salonie fryzjerskim warto wprowadzić już teraz!

 • Jakie są najlepsze urządzenia fiskalne dla branży fitness? Jakie są najlepsze urządzenia fiskalne dla branży fitness?

  Siłownie, kluby fitness i wszystkie inne obiekty służące poprawie kondycji fizycznej wreszcie są otwarte! Choć zamknięcie branży trwało bardzo długo, przepisy dotyczące kas online’owych pozostały niezmienne. Jeśli jeszcze nie zaopatrzyłeś się w odpowiedni sprzęt, czas najwyższy to zrobić! Z naszego poradnika opracowanego we współpracy z serwisantem dowiesz się, jakie są najlepsze urządzenia fiskalne dla branży fitness.