czwartek, 09 lipiec 2020 21:40

Jak działa kasa fiskalna online?

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Wyposażona w nowe funkcje, kasa fiskalna online przesyła dane do systemu CRK. Co to oznacza dla użytkownika? Czy konieczne jest zainwestowanie w szkolenie z obsługi technicznej urządzenia dla pracowników? Dowiedz się, jak działa kasa fiskalna online i jakie modele są dostępne na rynku.

Kasy fiskalne online pojawiły się na polskim rynku w maju 2019 roku. Te urządzenia nowego typu wywołały sporo kontrowersji. Podatnicy obawiali się m.in. obowiązku powszechnej wymiany kas oraz szczegółowej analizy każdej transakcji w celu wychwycenia nawet najmniejszych błędów. Konsumenci mieli wątpliwości w kwestii przetwarzania danych o zakupach, rejestrowanych przy okazji wystawienia e-paragonu. Jak tak naprawdę działa kasa fiskalna online?

 

Jak działa kasa fiskalna online w praktyce

Wymiana kas fiskalnych z elektroniczną lub papierową kopią paragonu na kasę fiskalną online nie wiąże się z koniecznością przechodzenia dodatkowych szkoleń z obsługi urządzenia. W rzeczywistości bowiem kasę online’ową obsługuje się dokładnie tak samo jak tradycyjne urządzenie. Jedynym dodatkowym zadaniem przedsiębiorcy jest zapewnienie kasie stałego dostępu do sieci teleinformatycznej. W tym zakresie ma on spory wybór – kasy łączą się z internetem przez LAN, Wi-Fi, sieć GSM itp.

Kasa fiskalna online przesyła dane do Centralnego Repozytorium Kas (CRK) samoistnie w sposób ciągły i automatyczny. Potrzebuje do tego wyłącznie dostępu do internetu. Kolejność czynności jest następująca:

 1. Kasjer wystawia paragon
 2. Kopia paragonu zostaje zapisana w wewnętrznej pamięci chronionej urządzenia
 3. Dane o transakcji zostają przesłane do CRK

Przy czym sprzedawca ma udział wyłącznie w pierwszym punkcie powyższej listy. Dwa pozostałe wykonuje kasa bez ingerencji kasjera.

 

Czym jest Centralne Repozytorium Kas?

Centralne Repozytorium Kas to system teleinformatyczny prowadzony przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, do którego trafiają dane ze wszystkich kas i drukarek fiskalnych online. Urządzenia przesyłają do CRK nie tylko informacje o transakcjach, ale też m.in. o wydrukowanych raportach, paragonach anulowanych czy dokonanych okresowych przeglądach technicznych. System ten automatycznie nadaje numer ewidencyjny kasie poddawanej fiskalizacji, dzięki czemu nie ma potrzeby składania w tym celu odpowiedniego zgłoszenia do urzędu skarbowego.

Celem CRK jest weryfikacja poprawności pracy kas fiskalnych oraz transakcji rejestrowanych przez podatników. System ma wykrywać poważne nadużycia i przeciwdziałać im. Jak podkreśla Ministerstwo Finansów, celem kontroli nie jest wychwytywanie drobnych błędów przedsiębiorców, ale zapobieżenie świadomie popełnianym oszustwom podatkowym. Centralne Repozytorium Kas ma też pomóc użytkownikom kas m.in. poprzez automatyczne weryfikowanie poprawności zaprogramowanych stawek podatkowych.

 

Kasy fiskalne online – wybór urządzenia

Podobnie jak w przypadku tradycyjnych kas, urządzenia online’owe dostępne są w różnych wariantach dostosowanych do różnych branż i potrzeb użytkowników. W serwisie kas fiskalnych online w Warszawie znajdziesz więc małe, mobilne kasy, urządzenia średniej wielkości, zaawansowane drukarki fiskalne, a nawet innowacyjne połączenie – fiskalne terminale płatnicze, takie jak POSPAY Online od Posnet.

 

Kasy fiskalne online Warszawa – zobacz naszą ofertę!

Czytany 125 razy

Artykuły powiązane

 • Kasa online i terminal płatniczy w gastronomii Kasa online i terminal płatniczy w gastronomii

  W czasach, gdy płatności bezgotówkowe stały się standardem, terminal płatniczy to urządzenie niezbędne w lokalu gastronomicznym. A gdyby tak połączyć kasę fiskalną, drukarkę fiskalną i terminal w jednym urządzeniu? Poznaj POSPAY Online – innowacyjne rozwiązanie idealnie trafiające w potrzeby gastronomii!

 • Szukasz kasy online do gabinetu stomatologicznego? Szukasz kasy online do gabinetu stomatologicznego?

  Najmniejsza na rynku drukarka online’owa Posnet TEMO? Klasyka w branży medycznej – Novitus NANO Online? A może POSPAY – innowacyjne połączenie kasy, drukarki fiskalnej i terminala płatniczego? Poznaj kasy online do gabinetu stomatologicznego, które najlepiej sprawdzą się w tego typu działalności.

 • Szukasz kasy online dla branży budowlanej? Szukasz kasy online dla branży budowlanej?

  Już wkrótce wybrani przedsiębiorcy będą musieli wymienić dotychczasowe kasy na urządzenia online’owe. Zmiana dotyczy m.in. firm budowlanych. Jeżeli szukasz kasy online dla branży budowlanej, to świetnie trafiłeś! Oto cztery propozycje najlepszych kas, które sprawdzą się w przypadku usług budowlanych.

 • Czy dostanę ulgę na zakup kasy ONLINE? Czy dostanę ulgę na zakup kasy ONLINE?

  Ulga na zakup kasy online przysługuje aż trzem grupom podatników. Nie każdy jednak może skorzystać z prawa do ulgi na wymianę „starego” urządzenia na kasę online’ową. Sprawdź, czy jesteś w tej uprzywilejowanej grupie. Dowiedz się też, jak w praktyce uzyskać lub odliczyć przysługującą kwotę.

 • Szukasz kasy online dla sprzedaży węgla? Szukasz kasy online dla sprzedaży węgla?

  Prosta w obsłudze, a przy tym niezwykle funkcjonalna kasa ERGO? A może drukarka TEMO lub innowacyjny fiskalny terminal płatniczy POSPAY? Doradcy i serwisanci salonu sprzedaży kas online w Warszawie przygotowali ranking najlepszych urządzeń. Sprawdź kasy online dla sprzedaży węgla optymalne dla branży!