czwartek, 09 lipiec 2020 21:40

Jak działa kasa fiskalna online?

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Wyposażona w nowe funkcje, kasa fiskalna online przesyła dane do systemu CRK. Co to oznacza dla użytkownika? Czy konieczne jest zainwestowanie w szkolenie z obsługi technicznej urządzenia dla pracowników? Dowiedz się, jak działa kasa fiskalna online i jakie modele są dostępne na rynku.

Kasy fiskalne online pojawiły się na polskim rynku w maju 2019 roku. Te urządzenia nowego typu wywołały sporo kontrowersji. Podatnicy obawiali się m.in. obowiązku powszechnej wymiany kas oraz szczegółowej analizy każdej transakcji w celu wychwycenia nawet najmniejszych błędów. Konsumenci mieli wątpliwości w kwestii przetwarzania danych o zakupach, rejestrowanych przy okazji wystawienia e-paragonu. Jak tak naprawdę działa kasa fiskalna online?

 

Jak działa kasa fiskalna online w praktyce

Wymiana kas fiskalnych z elektroniczną lub papierową kopią paragonu na kasę fiskalną online nie wiąże się z koniecznością przechodzenia dodatkowych szkoleń z obsługi urządzenia. W rzeczywistości bowiem kasę online’ową obsługuje się dokładnie tak samo jak tradycyjne urządzenie. Jedynym dodatkowym zadaniem przedsiębiorcy jest zapewnienie kasie stałego dostępu do sieci teleinformatycznej. W tym zakresie ma on spory wybór – kasy łączą się z internetem przez LAN, Wi-Fi, sieć GSM itp.

Kasa fiskalna online przesyła dane do Centralnego Repozytorium Kas (CRK) samoistnie w sposób ciągły i automatyczny. Potrzebuje do tego wyłącznie dostępu do internetu. Kolejność czynności jest następująca:

 1. Kasjer wystawia paragon
 2. Kopia paragonu zostaje zapisana w wewnętrznej pamięci chronionej urządzenia
 3. Dane o transakcji zostają przesłane do CRK

Przy czym sprzedawca ma udział wyłącznie w pierwszym punkcie powyższej listy. Dwa pozostałe wykonuje kasa bez ingerencji kasjera.

 

Czym jest Centralne Repozytorium Kas?

Centralne Repozytorium Kas to system teleinformatyczny prowadzony przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, do którego trafiają dane ze wszystkich kas i drukarek fiskalnych online. Urządzenia przesyłają do CRK nie tylko informacje o transakcjach, ale też m.in. o wydrukowanych raportach, paragonach anulowanych czy dokonanych okresowych przeglądach technicznych. System ten automatycznie nadaje numer ewidencyjny kasie poddawanej fiskalizacji, dzięki czemu nie ma potrzeby składania w tym celu odpowiedniego zgłoszenia do urzędu skarbowego.

Celem CRK jest weryfikacja poprawności pracy kas fiskalnych oraz transakcji rejestrowanych przez podatników. System ma wykrywać poważne nadużycia i przeciwdziałać im. Jak podkreśla Ministerstwo Finansów, celem kontroli nie jest wychwytywanie drobnych błędów przedsiębiorców, ale zapobieżenie świadomie popełnianym oszustwom podatkowym. Centralne Repozytorium Kas ma też pomóc użytkownikom kas m.in. poprzez automatyczne weryfikowanie poprawności zaprogramowanych stawek podatkowych.

 

Kasy fiskalne online – wybór urządzenia

Podobnie jak w przypadku tradycyjnych kas, urządzenia online’owe dostępne są w różnych wariantach dostosowanych do różnych branż i potrzeb użytkowników. W serwisie kas fiskalnych online w Warszawie znajdziesz więc małe, mobilne kasy, urządzenia średniej wielkości, zaawansowane drukarki fiskalne, a nawet innowacyjne połączenie – fiskalne terminale płatnicze, takie jak POSPAY Online od Posnet.

 

Kasy fiskalne online Warszawa – zobacz naszą ofertę!

Czytany 6708 razy

Artykuły powiązane

 • Kasy online od 2023 r. – obowiązkowe dla wszystkich? Kasy online od 2023 r. – obowiązkowe dla wszystkich?

  Wraz z końcem 2022 r. z półek serwisów fiskalnych znikną kasy fiskalne z elektroniczną kopią paragonu. To dalszy ciąg reformy fiskalnej prowadzonej w Polsce od 2019 roku. Co w praktyce oznacza dla przedsiębiorców? Czy musimy obowiązkowo wymienić urządzenia na kasy online od 2023 r.?

 • Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX – szybka, wytrzymała i nowoczesna Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX – szybka, wytrzymała i nowoczesna

  Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX dołączyła do urządzeń rejestrujących z rodziny Thermal. Co, wraz z pojawieniem w sprzedaży nowoczesnego sprzętu, zaproponował klientom wiodący producent kas i drukarek? W potrzeby których branż trafi Posnet? Poznaj główne zalety drukarki Thermal HX.    

 • Zakup kasy online po terminie a ulga 700 zł. Czy przysługuje? Zakup kasy online po terminie a ulga 700 zł. Czy przysługuje?

  Terminowe rozpoczęcie ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy online jest jednym z podstawowych warunków uzyskania ulgi do 700 zł za każde urządzenie. W praktyce jednak zdarzają się różne sytuacje – choroba, trudności z zakupem urządzenia, czy znane z ubiegłych lat zamknięcie branż ze względu na pandemię. Czy w takich okolicznościach zakup kasy online po terminie przekreśla prawo do ulgi 700 zł? W znalezieniu odpowiedzi pomocne będą interpretacje indywidualne.

 • Kasy online 2023 – czy będą obowiązkowe? Kasy online 2023 – czy będą obowiązkowe?

  Nowelizacja ustawy o VAT wprowadziła terminy, po których nie będzie już można kupić kasy z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii. Czy oznacza to, że kasy online 2023 roku będą obowiązkowe? Sprawdź aktualne przepisy!

 • Wymiana kasy na online po obowiązującym terminie Wymiana kasy na online po obowiązującym terminie

  Kasy fiskalne online to coraz częstszy widok w polskich firmach. Od 2020 r. kilka dużych grup podatników wymieniło posiadane urządzenia na kasy online’owe, ponieważ zobowiązał ich do tego ustawodawca. Ustalony odgórnie harmonogram wskazywał, która branża i w jakim terminie ma wdrożyć pracę na nowych sprzętach. Co w przypadku, gdy przedsiębiorca wymienił kasę na online po obowiązującym terminie?