sobota, 11 lipiec 2020 20:18

Jakie branże muszą mieć kasy fiskalne online?

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Mechanicy, wulkanizatorzy, stacje paliw – te trzy wybrane przez ustawodawcę branże bezwarunkowo muszą stosować kasy fiskalne online. Pozostałe, czyli m.in. lekarze, fryzjerzy i gastronomia, na wymianę kasy mają jeszcze kilka miesięcy. Sprawdź, kto w tym przypadku może liczyć na ulgę do 700 zł na kasę.

Przedsiębiorcy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych powinni rejestrować obrót i kwotę podatku za pomocą kasy fiskalnej. Nieliczni podatnicy mają prawo do zwolnienia z tego obowiązku. Większość sprzedawców kasę mieć musi, a niektóre branże wręcz od pierwszej wykonanej czynności.

Przepisy, które weszły w życie 1 maja 2019 r., zobowiązały część przedsiębiorców do stosowania urządzeń nowej generacji - kas fiskalnych online. Zostały one wyposażone m.in. w funkcję przesyłania danych w sposób ciągły i automatyczny do Centralnego Repozytorium Kas (CRK). W założeniu kasy online’owe są następcami kas z elektroniczną kopią paragonu. Jednak aż do końca 2022 r. oba rodzaje urządzeń będą dostępne w sprzedaży. Dostępne, ale nie dla wszystkich.

 

Branże, które muszą mieć kasy fiskalne online

Harmonogram wymiany kas na kasy fiskalne online został zmieniony w związku z pandemią COVID-19. Tylko pierwsza grupa przedsiębiorców dopełniła nowego obowiązku w pierwotnym terminie. Zgodnie a aktualnymi przepisami, kasy fiskalne online muszą mieć:

 • Warsztaty samochodowe i serwisy opon
 • Stacje paliw

 

Od 1 stycznia 2021 r.:

 • Gastronomia (stacjonarne placówki gastronomiczne)
 • Obiekty noclegowe
 • Składy opału

 

Od 1 lipca 2021 r.:

 • Fryzjerzy
 • Kosmetyczki
 • Firmy budowlane
 • Lekarze i stomatolodzy
 • Prawnicy
 • Kluby fitness (wyłącznie w zakresie wstępu)

 

W praktyce dla warsztatów, wulkanizacji i stacji paliw oznacza to konieczność stosowania kas fiskalnych online w każdym wypadku. Pozostałe branże wciąż mogą stosować urządzenia tradycyjne, jednak przed obowiązującym terminem muszą je wymienić na kasy online’owe.

 

Ulga na wymianę kasy – tylko dla wybranych branż

Niezależnie od momentu zakupu kasy online’owej, podatnik działający w branży zobowiązanej przez ustawodawcę do wymiany kasy może skorzystać z ulgi na zakup urządzenia. Oczywiście musi zrobić to przed określonym terminem. Ulga wynosi do 700 zł na każdą kasę online. Przysługuje ona nawet podatnikowi, który wcześniej już skorzystał z takiego odliczenia przy zakupie kasy z elektroniczną lub papierową kopią paragonu.

 

Kasy fiskalne online Warszawa – zobacz naszą ofertę

Czytany 4086 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 12 lipiec 2020 20:24

Artykuły powiązane

 • Sprzedaż sezonowa – jaką kasę fiskalną wybrać? Sprzedaż sezonowa – jaką kasę fiskalną wybrać?

  Lato zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim – sprzedaż sezonowa. Dla wielu przedsiębiorców ciepłe miesiące to okres największego (a czasem nawet jedynego w całym roku) zarobku. Otwierając sezonowy biznes pamiętaj, że obowiązują Cię przepisy dotyczące posiadania kasy fiskalnej. Sprawdź, jaka kasa fiskalna najlepiej sprawdzi się w sprzedaży sezonowej!

 • Kasy online od 2023 r. – obowiązkowe dla wszystkich? Kasy online od 2023 r. – obowiązkowe dla wszystkich?

  Wraz z końcem 2022 r. z półek serwisów fiskalnych znikną kasy fiskalne z elektroniczną kopią paragonu. To dalszy ciąg reformy fiskalnej prowadzonej w Polsce od 2019 roku. Co w praktyce oznacza dla przedsiębiorców? Czy musimy obowiązkowo wymienić urządzenia na kasy online od 2023 r.?

 • Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX – szybka, wytrzymała i nowoczesna Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX – szybka, wytrzymała i nowoczesna

  Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX dołączyła do urządzeń rejestrujących z rodziny Thermal. Co, wraz z pojawieniem w sprzedaży nowoczesnego sprzętu, zaproponował klientom wiodący producent kas i drukarek? W potrzeby których branż trafi Posnet? Poznaj główne zalety drukarki Thermal HX.    

 • Zakup kasy online po terminie a ulga 700 zł. Czy przysługuje? Zakup kasy online po terminie a ulga 700 zł. Czy przysługuje?

  Terminowe rozpoczęcie ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy online jest jednym z podstawowych warunków uzyskania ulgi do 700 zł za każde urządzenie. W praktyce jednak zdarzają się różne sytuacje – choroba, trudności z zakupem urządzenia, czy znane z ubiegłych lat zamknięcie branż ze względu na pandemię. Czy w takich okolicznościach zakup kasy online po terminie przekreśla prawo do ulgi 700 zł? W znalezieniu odpowiedzi pomocne będą interpretacje indywidualne.

 • Kasy online 2023 – czy będą obowiązkowe? Kasy online 2023 – czy będą obowiązkowe?

  Nowelizacja ustawy o VAT wprowadziła terminy, po których nie będzie już można kupić kasy z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii. Czy oznacza to, że kasy online 2023 roku będą obowiązkowe? Sprawdź aktualne przepisy!