sobota, 11 lipiec 2020 20:18

Jakie branże muszą mieć kasy fiskalne online?

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Mechanicy, wulkanizatorzy, stacje paliw – te trzy wybrane przez ustawodawcę branże bezwarunkowo muszą stosować kasy fiskalne online. Pozostałe, czyli m.in. lekarze, fryzjerzy i gastronomia, na wymianę kasy mają jeszcze kilka miesięcy. Sprawdź, kto w tym przypadku może liczyć na ulgę do 700 zł na kasę.

Przedsiębiorcy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych powinni rejestrować obrót i kwotę podatku za pomocą kasy fiskalnej. Nieliczni podatnicy mają prawo do zwolnienia z tego obowiązku. Większość sprzedawców kasę mieć musi, a niektóre branże wręcz od pierwszej wykonanej czynności.

Przepisy, które weszły w życie 1 maja 2019 r., zobowiązały część przedsiębiorców do stosowania urządzeń nowej generacji - kas fiskalnych online. Zostały one wyposażone m.in. w funkcję przesyłania danych w sposób ciągły i automatyczny do Centralnego Repozytorium Kas (CRK). W założeniu kasy online’owe są następcami kas z elektroniczną kopią paragonu. Jednak aż do końca 2022 r. oba rodzaje urządzeń będą dostępne w sprzedaży. Dostępne, ale nie dla wszystkich.

 

Branże, które muszą mieć kasy fiskalne online

Harmonogram wymiany kas na kasy fiskalne online został zmieniony w związku z pandemią COVID-19. Tylko pierwsza grupa przedsiębiorców dopełniła nowego obowiązku w pierwotnym terminie. Zgodnie a aktualnymi przepisami, kasy fiskalne online muszą mieć:

 • Warsztaty samochodowe i serwisy opon
 • Stacje paliw

 

Od 1 stycznia 2021 r.:

 • Gastronomia (stacjonarne placówki gastronomiczne)
 • Obiekty noclegowe
 • Składy opału

 

Od 1 lipca 2021 r.:

 • Fryzjerzy
 • Kosmetyczki
 • Firmy budowlane
 • Lekarze i stomatolodzy
 • Prawnicy
 • Kluby fitness (wyłącznie w zakresie wstępu)

 

W praktyce dla warsztatów, wulkanizacji i stacji paliw oznacza to konieczność stosowania kas fiskalnych online w każdym wypadku. Pozostałe branże wciąż mogą stosować urządzenia tradycyjne, jednak przed obowiązującym terminem muszą je wymienić na kasy online’owe.

 

Ulga na wymianę kasy – tylko dla wybranych branż

Niezależnie od momentu zakupu kasy online’owej, podatnik działający w branży zobowiązanej przez ustawodawcę do wymiany kasy może skorzystać z ulgi na zakup urządzenia. Oczywiście musi zrobić to przed określonym terminem. Ulga wynosi do 700 zł na każdą kasę online. Przysługuje ona nawet podatnikowi, który wcześniej już skorzystał z takiego odliczenia przy zakupie kasy z elektroniczną lub papierową kopią paragonu.

 

Kasy fiskalne online Warszawa – zobacz naszą ofertę

Czytany 3410 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 12 lipiec 2020 20:24

Artykuły powiązane

 • Wymiana kasy na online po obowiązującym terminie Wymiana kasy na online po obowiązującym terminie

  Kasy fiskalne online to coraz częstszy widok w polskich firmach. Od 2020 r. kilka dużych grup podatników wymieniło posiadane urządzenia na kasy online’owe, ponieważ zobowiązał ich do tego ustawodawca. Ustalony odgórnie harmonogram wskazywał, która branża i w jakim terminie ma wdrożyć pracę na nowych sprzętach. Co w przypadku, gdy przedsiębiorca wymienił kasę na online po obowiązującym terminie?

 • Pierwsza na rynku drukarka fiskalna z e-paragonem! To produkt Posnet Pierwsza na rynku drukarka fiskalna z e-paragonem! To produkt Posnet

  E-paragony funkcjonują już od 2021 r. w przepisach i… do tej pory tylko tam. Jak dotąd bowiem nie było na polskim rynku urządzenia fiskalnego wyposażonego w funkcję przesyłania paragonów elektronicznych. Sytuacja ta zmieniła się za sprawą Thermal XL 2 Online S firmy Posnet.

 • Kto musi mieć kasę online w 2022 r.? Kto musi mieć kasę online w 2022 r.?

  Kasy fiskalne online stopniowo wypierają z rynku starsze modele urządzeń – kasy z elektroniczną kopią paragonu. Modele z kopią papierową spotkamy już bardzo rzadko, a w sklepach nie ma ich już od prawie 3 lat. Niektórzy podatnicy wciąż mają wybór – mogą używać kas online lub urządzeń z kopią elektroniczną. Sprawdź, kto musi mieć kasę online w 2022 r.!

 • Polski Ład a kasy fiskalne - co się zmieniło w 2022 r.? Polski Ład a kasy fiskalne - co się zmieniło w 2022 r.?

  Przedsiębiorcy powoli oswajają się ze zmianami, które wprowadził Polski Ład. W zapisach ustawy z 29 października 2021 r. znajdziemy też nowości istotne dla właścicieli urządzeń fiskalnych. Polski Ład a kasy fiskalne – co się zmieniło w 2022 r.?

 • Raporty fiskalne z kasy rejestrującej – kiedy należy je drukować? Raporty fiskalne z kasy rejestrującej – kiedy należy je drukować?

  Wykorzystywanie urządzenia fiskalnego w firmie wiąże się z wieloma obowiązkami. Poza bieżącym ewidencjonowaniem sprzedaży i generowaniem paragonów fiskalnych, przepisy obligują podatników m.in. do wykonywania raportów w określonych terminach. Kiedy należy drukować raporty fiskalne z kasy rejestrującej?