sobota, 11 lipiec 2020 20:18

Jakie branże muszą mieć kasy fiskalne online?

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Mechanicy, wulkanizatorzy, stacje paliw – te trzy wybrane przez ustawodawcę branże bezwarunkowo muszą stosować kasy fiskalne online. Pozostałe, czyli m.in. lekarze, fryzjerzy i gastronomia, na wymianę kasy mają jeszcze kilka miesięcy. Sprawdź, kto w tym przypadku może liczyć na ulgę do 700 zł na kasę.

Przedsiębiorcy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych powinni rejestrować obrót i kwotę podatku za pomocą kasy fiskalnej. Nieliczni podatnicy mają prawo do zwolnienia z tego obowiązku. Większość sprzedawców kasę mieć musi, a niektóre branże wręcz od pierwszej wykonanej czynności.

Przepisy, które weszły w życie 1 maja 2019 r., zobowiązały część przedsiębiorców do stosowania urządzeń nowej generacji - kas fiskalnych online. Zostały one wyposażone m.in. w funkcję przesyłania danych w sposób ciągły i automatyczny do Centralnego Repozytorium Kas (CRK). W założeniu kasy online’owe są następcami kas z elektroniczną kopią paragonu. Jednak aż do końca 2022 r. oba rodzaje urządzeń będą dostępne w sprzedaży. Dostępne, ale nie dla wszystkich.

 

Branże, które muszą mieć kasy fiskalne online

Harmonogram wymiany kas na kasy fiskalne online został zmieniony w związku z pandemią COVID-19. Tylko pierwsza grupa przedsiębiorców dopełniła nowego obowiązku w pierwotnym terminie. Zgodnie a aktualnymi przepisami, kasy fiskalne online muszą mieć:

 • Warsztaty samochodowe i serwisy opon
 • Stacje paliw

 

Od 1 stycznia 2021 r.:

 • Gastronomia (stacjonarne placówki gastronomiczne)
 • Obiekty noclegowe
 • Składy opału

 

Od 1 lipca 2021 r.:

 • Fryzjerzy
 • Kosmetyczki
 • Firmy budowlane
 • Lekarze i stomatolodzy
 • Prawnicy
 • Kluby fitness (wyłącznie w zakresie wstępu)

 

W praktyce dla warsztatów, wulkanizacji i stacji paliw oznacza to konieczność stosowania kas fiskalnych online w każdym wypadku. Pozostałe branże wciąż mogą stosować urządzenia tradycyjne, jednak przed obowiązującym terminem muszą je wymienić na kasy online’owe.

 

Ulga na wymianę kasy – tylko dla wybranych branż

Niezależnie od momentu zakupu kasy online’owej, podatnik działający w branży zobowiązanej przez ustawodawcę do wymiany kasy może skorzystać z ulgi na zakup urządzenia. Oczywiście musi zrobić to przed określonym terminem. Ulga wynosi do 700 zł na każdą kasę online. Przysługuje ona nawet podatnikowi, który wcześniej już skorzystał z takiego odliczenia przy zakupie kasy z elektroniczną lub papierową kopią paragonu.

 

Kasy fiskalne online Warszawa – zobacz naszą ofertę

Czytany 1871 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 12 lipiec 2020 20:24

Artykuły powiązane

 • Otwierasz ogródek gastronomiczny? Musisz mieć kasę online! Otwierasz ogródek gastronomiczny? Musisz mieć kasę online!

  Od 15 maja 2021 r. restauracje znów mogą zapraszać do siebie gości! Na początku na świeżym powietrzu – w ogórkach gastronomicznych. Wkrótce także w lokalu. Jeśli wznawiasz działalność po długiej przerwie lub korzystasz ze zbliżającego się boomu i otwierasz nowy lokal, pamiętaj o obowiązku stosowania kasy fiskalnej online!

 • Kasy fiskalne online dla kolejnych branż w 2021 r. – aktualne przepisy Kasy fiskalne online dla kolejnych branż w 2021 r. – aktualne przepisy

  W czerwcu 2021 r. ostatnia grupa podatników obowiązkowo wymieni swoje obecne urządzenia na kasy fiskalne online. Przepisy konkretnie określają rodzaj wykonywanych czynności, jakie obligują przedsiębiorcę do zakupu urządzenia online’owego. Poznaj aktualną listę branż objętych nowym wymogiem i dowiedz się, jakie warunki trzeba spełnić do otrzymania ulgi na kasę.

 • Posnet Mobilne Online – najlepsza kasa online dla prawnika Posnet Mobilne Online – najlepsza kasa online dla prawnika

  Zbliża się termin obowiązkowej wymiany kas fiskalnych na urządzenia online przez pięć dużych branż. Wśród podatników zobowiązanych do stosowania kasy online od 1 lipca 2021 r. znaleźli się prawnicy. Przedstawicielom tego zawodu prezentujemy Posnet Mobilne Online. Zapytaliśmy eksperta – serwisanta urządzeń fiskalnych w Warszawie – dlaczego jest to najlepsza kasa online dla prawnika.

 • Kupujesz kasę online? Sprawdź, jaki masz nowy obowiązek! Kupujesz kasę online? Sprawdź, jaki masz nowy obowiązek!

  Kasy fiskalne online na dobre zadomowiły się w polskich przedsiębiorstwach. Wkrótce kolejne pięć dużych branż wymieni swoje dotychczasowe urządzenia na sprzęt nowego typu. Czym różnią się kasy online od tradycyjnych? Pod względem obsługi – w zasadzie niczym. Należy jednak mieć na uwadze, iż ich użytkownie wiąże się z nowym obowiązkiem!

 • Kasy online dla siłowni i fitness klubów – co oznacza sformułowanie „w zakresie wstępu”? Kasy online dla siłowni i fitness klubów – co oznacza sformułowanie „w zakresie wstępu”?

  Siłownie, kluby fitness oraz wszelkie inne obiekty służące poprawie kondycji fizycznej już od 1 lipca 2021 r. muszą rejestrować sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej online. W przepisach określono, iż wymóg ten obowiązuje „wyłącznie w zakresie wstępu”. Co to oznacza? Czy np. trener personalny świadczący usługi dodatkowe również musi mieć kasę online? Odpowiedzi na te pytania udzielił Dyrektor Krajowej Izby Skarbowej. Sprawdź też, jakie kasy online dla siłowni i fitness klubów sprawdzą się najlepiej.