sobota, 11 lipiec 2020 20:18

Jakie branże muszą mieć kasy fiskalne online?

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Mechanicy, wulkanizatorzy, stacje paliw – te trzy wybrane przez ustawodawcę branże bezwarunkowo muszą stosować kasy fiskalne online. Pozostałe, czyli m.in. lekarze, fryzjerzy i gastronomia, na wymianę kasy mają jeszcze kilka miesięcy. Sprawdź, kto w tym przypadku może liczyć na ulgę do 700 zł na kasę.

Przedsiębiorcy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych powinni rejestrować obrót i kwotę podatku za pomocą kasy fiskalnej. Nieliczni podatnicy mają prawo do zwolnienia z tego obowiązku. Większość sprzedawców kasę mieć musi, a niektóre branże wręcz od pierwszej wykonanej czynności.

Przepisy, które weszły w życie 1 maja 2019 r., zobowiązały część przedsiębiorców do stosowania urządzeń nowej generacji - kas fiskalnych online. Zostały one wyposażone m.in. w funkcję przesyłania danych w sposób ciągły i automatyczny do Centralnego Repozytorium Kas (CRK). W założeniu kasy online’owe są następcami kas z elektroniczną kopią paragonu. Jednak aż do końca 2022 r. oba rodzaje urządzeń będą dostępne w sprzedaży. Dostępne, ale nie dla wszystkich.

 

Branże, które muszą mieć kasy fiskalne online

Harmonogram wymiany kas na kasy fiskalne online został zmieniony w związku z pandemią COVID-19. Tylko pierwsza grupa przedsiębiorców dopełniła nowego obowiązku w pierwotnym terminie. Zgodnie a aktualnymi przepisami, kasy fiskalne online muszą mieć:

 • Warsztaty samochodowe i serwisy opon
 • Stacje paliw

 

Od 1 stycznia 2021 r.:

 • Gastronomia (stacjonarne placówki gastronomiczne)
 • Obiekty noclegowe
 • Składy opału

 

Od 1 lipca 2021 r.:

 • Fryzjerzy
 • Kosmetyczki
 • Firmy budowlane
 • Lekarze i stomatolodzy
 • Prawnicy
 • Kluby fitness (wyłącznie w zakresie wstępu)

 

W praktyce dla warsztatów, wulkanizacji i stacji paliw oznacza to konieczność stosowania kas fiskalnych online w każdym wypadku. Pozostałe branże wciąż mogą stosować urządzenia tradycyjne, jednak przed obowiązującym terminem muszą je wymienić na kasy online’owe.

 

Ulga na wymianę kasy – tylko dla wybranych branż

Niezależnie od momentu zakupu kasy online’owej, podatnik działający w branży zobowiązanej przez ustawodawcę do wymiany kasy może skorzystać z ulgi na zakup urządzenia. Oczywiście musi zrobić to przed określonym terminem. Ulga wynosi do 700 zł na każdą kasę online. Przysługuje ona nawet podatnikowi, który wcześniej już skorzystał z takiego odliczenia przy zakupie kasy z elektroniczną lub papierową kopią paragonu.

 

Kasy fiskalne online Warszawa – zobacz naszą ofertę

Czytany 2574 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 12 lipiec 2020 20:24

Artykuły powiązane

 • Połącz kasę z komputerem i nie płać za transmisję danych – kasy online z komunikacją przez USB Połącz kasę z komputerem i nie płać za transmisję danych – kasy online z komunikacją przez USB

  Użytkownicy kas i drukarek fiskalnych online muszą zapewnić swoim urządzeniom stały dostęp do internetu. Za pośrednictwem sieci kasy online’owe wysyłają dane w sposób ciągły i automatyczny do Centralnego Repozytorium Kas. Wybierając urządzenie, należy zwrócić szczególną uwagę na sposób komunikacji z internetem. Jedną z opcji jest połączenie przez USB. Jak działa i dlaczego jest tańsze niż inne?

 • Jak kasa online współpracuje z terminalem płatniczym? Jak kasa online współpracuje z terminalem płatniczym?

  Wymiana urządzeń na kasy fiskalne online to dobra sposobność do wprowadzenia w działalności również terminala płatniczego. Tym bardziej, że dzięki ujednoliconemu protokołowi komunikacyjnemu każda kasa i drukarka online współpracuje z takim urządzeniem. Podpowiadamy, jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się w sklepie lub punkcie usługowym.

 • W jaki sposób kasy online łączą się z CRK? W jaki sposób kasy online łączą się z CRK?

  Jedną z nowych, ważnych funkcji wprowadzonych w kasach fiskalnych online jest komunikacja z Centralnym Repozytorium Kas (CRK). Aby urządzenie wysyłało dane do administracji skarbowej w sposób ciągły i automatyczny, musi być na stałe połączone z Internetem. Poznaj sposoby, w jakie kasy online łączą się z CRK i wybierz rozwiązanie najlepsze dla twojej działalności.

 • Mała i wygodna! Kasa fiskalna Datecs WP-50 Online już w ofercie! Mała i wygodna! Kasa fiskalna Datecs WP-50 Online już w ofercie!

  Prowadzisz punkt usługowy, a może małą placówkę handlową? Świadczysz mobilne usługi? Poznaj Datecs WP-50 Online – to mała, wygodna i niezawodna kasa fiskalna online w atrakcyjnej cenie. Spełnia wszystkie wymogi ustawodawcy – dane do CRK przesyła bezprzewodowo za pośrednictwem Wi-Fi lub GSM. Praktyczna i bezpieczna, świetnie sprawdza się m.in. w warsztatach samochodowych, salonach fryzjerskich i kosmetycznych, gabinetach lekarskich, firmach budowlanych i wielu innych!

 • Kasy fiskalne online – wymiana do 1 lipca 2021 r. Zostało już tylko kilka dni! Kasy fiskalne online – wymiana do 1 lipca 2021 r. Zostało już tylko kilka dni!

  Według najnowszych danych, w samej branży kosmetycznej ponad 30% firm nie ma jeszcze kasy fiskalnej online! Sprawdź aktualny harmonogram i dowiedz się, czy nie jesteś w grupie przedsiębiorców zobowiązanych do wymiany urządzeń na kasy fiskalne online. To ostatni moment – 1 lipca 2021 r. będzie już za późno!