sobota, 11 lipiec 2020 20:18

Jakie branże muszą mieć kasy fiskalne online?

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Mechanicy, wulkanizatorzy, stacje paliw – te trzy wybrane przez ustawodawcę branże bezwarunkowo muszą stosować kasy fiskalne online. Pozostałe, czyli m.in. lekarze, fryzjerzy i gastronomia, na wymianę kasy mają jeszcze kilka miesięcy. Sprawdź, kto w tym przypadku może liczyć na ulgę do 700 zł na kasę.

Przedsiębiorcy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych powinni rejestrować obrót i kwotę podatku za pomocą kasy fiskalnej. Nieliczni podatnicy mają prawo do zwolnienia z tego obowiązku. Większość sprzedawców kasę mieć musi, a niektóre branże wręcz od pierwszej wykonanej czynności.

Przepisy, które weszły w życie 1 maja 2019 r., zobowiązały część przedsiębiorców do stosowania urządzeń nowej generacji - kas fiskalnych online. Zostały one wyposażone m.in. w funkcję przesyłania danych w sposób ciągły i automatyczny do Centralnego Repozytorium Kas (CRK). W założeniu kasy online’owe są następcami kas z elektroniczną kopią paragonu. Jednak aż do końca 2022 r. oba rodzaje urządzeń będą dostępne w sprzedaży. Dostępne, ale nie dla wszystkich.

 

Branże, które muszą mieć kasy fiskalne online

Harmonogram wymiany kas na kasy fiskalne online został zmieniony w związku z pandemią COVID-19. Tylko pierwsza grupa przedsiębiorców dopełniła nowego obowiązku w pierwotnym terminie. Zgodnie a aktualnymi przepisami, kasy fiskalne online muszą mieć:

 • Warsztaty samochodowe i serwisy opon
 • Stacje paliw

 

Od 1 stycznia 2021 r.:

 • Gastronomia (stacjonarne placówki gastronomiczne)
 • Obiekty noclegowe
 • Składy opału

 

Od 1 lipca 2021 r.:

 • Fryzjerzy
 • Kosmetyczki
 • Firmy budowlane
 • Lekarze i stomatolodzy
 • Prawnicy
 • Kluby fitness (wyłącznie w zakresie wstępu)

 

W praktyce dla warsztatów, wulkanizacji i stacji paliw oznacza to konieczność stosowania kas fiskalnych online w każdym wypadku. Pozostałe branże wciąż mogą stosować urządzenia tradycyjne, jednak przed obowiązującym terminem muszą je wymienić na kasy online’owe.

 

Ulga na wymianę kasy – tylko dla wybranych branż

Niezależnie od momentu zakupu kasy online’owej, podatnik działający w branży zobowiązanej przez ustawodawcę do wymiany kasy może skorzystać z ulgi na zakup urządzenia. Oczywiście musi zrobić to przed określonym terminem. Ulga wynosi do 700 zł na każdą kasę online. Przysługuje ona nawet podatnikowi, który wcześniej już skorzystał z takiego odliczenia przy zakupie kasy z elektroniczną lub papierową kopią paragonu.

 

Kasy fiskalne online Warszawa – zobacz naszą ofertę

Czytany 108 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 12 lipiec 2020 20:24

Artykuły powiązane

 • Kasa online i terminal płatniczy w gastronomii Kasa online i terminal płatniczy w gastronomii

  W czasach, gdy płatności bezgotówkowe stały się standardem, terminal płatniczy to urządzenie niezbędne w lokalu gastronomicznym. A gdyby tak połączyć kasę fiskalną, drukarkę fiskalną i terminal w jednym urządzeniu? Poznaj POSPAY Online – innowacyjne rozwiązanie idealnie trafiające w potrzeby gastronomii!

 • Szukasz kasy online do gabinetu stomatologicznego? Szukasz kasy online do gabinetu stomatologicznego?

  Najmniejsza na rynku drukarka online’owa Posnet TEMO? Klasyka w branży medycznej – Novitus NANO Online? A może POSPAY – innowacyjne połączenie kasy, drukarki fiskalnej i terminala płatniczego? Poznaj kasy online do gabinetu stomatologicznego, które najlepiej sprawdzą się w tego typu działalności.

 • Szukasz kasy online dla branży budowlanej? Szukasz kasy online dla branży budowlanej?

  Już wkrótce wybrani przedsiębiorcy będą musieli wymienić dotychczasowe kasy na urządzenia online’owe. Zmiana dotyczy m.in. firm budowlanych. Jeżeli szukasz kasy online dla branży budowlanej, to świetnie trafiłeś! Oto cztery propozycje najlepszych kas, które sprawdzą się w przypadku usług budowlanych.

 • Czy dostanę ulgę na zakup kasy ONLINE? Czy dostanę ulgę na zakup kasy ONLINE?

  Ulga na zakup kasy online przysługuje aż trzem grupom podatników. Nie każdy jednak może skorzystać z prawa do ulgi na wymianę „starego” urządzenia na kasę online’ową. Sprawdź, czy jesteś w tej uprzywilejowanej grupie. Dowiedz się też, jak w praktyce uzyskać lub odliczyć przysługującą kwotę.

 • Szukasz kasy online dla sprzedaży węgla? Szukasz kasy online dla sprzedaży węgla?

  Prosta w obsłudze, a przy tym niezwykle funkcjonalna kasa ERGO? A może drukarka TEMO lub innowacyjny fiskalny terminal płatniczy POSPAY? Doradcy i serwisanci salonu sprzedaży kas online w Warszawie przygotowali ranking najlepszych urządzeń. Sprawdź kasy online dla sprzedaży węgla optymalne dla branży!