niedziela, 06 grudzień 2020 21:50

Restauracje i hotele z kasami online już od 1 stycznia 2021 r.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Choć branże gastronomiczna i hotelarska są w głębokim kryzysie, rząd nie rozważa kolejnego przesunięcia terminu instalacji kas fiskalnych online. Dla firm świadczących usługi związane z wyżywieniem i usługi krótkotrwałego zakwaterowania to ostatni dzwonek na zakup odpowiedniego urządzenia. Nawet jeśli przygotowują dania wyłącznie na wynos i przyjmują w swoich obiektach wyłącznie gości biznesowych!

Zaplanowany jeszcze w 2019 r. harmonogram wymiany urządzeń rejestrujących na kasy fiskalne online, wiosną 2020 r. uległ ważnym zmianom. Terminy przesunięto o 6 miesięcy. W pierwotnym terminie kasy wymienili tylko mechanicy, wulkanizatorzy i właściciele stacji paliw – w ich wypadku bowiem termin minął jeszcze przed wybuchem pandemii w Polsce.

 

Restauracje i hotele z kasami online od 2021 r.

Obecnie działalność lokali gastronomicznych i obiektów noclegowych jest mocno ograniczona. Coraz więcej firm zamyka działalność lub ją zawiesza. Oczywiście w tym drugim przypadku nie ma obowiązku wymiany kasy na online’ową w okresie zawieszenia działalności gospodarczej. Należy jednak zakupić urządzenie i ewidencjonować na nim sprzedaż od razu po wznowieniu.

Podmiotom działającym w branżach objętych obowiązkiem wymiany kas w określonych terminach przysługuje też ulga 700 zł na każde urządzenie online’owe. Czynni podatnicy VAT mogą skorzystać z tego odliczenia już w rozliczeniu za miesiąc lub kwartał, w którym rozpoczęli ewidencjonowanie (pod warunkiem posiadania dowodu zapłaty całej należności za kasę).

Z kolei podatnicy korzystający ze zwolnienia z VAT wniosek o zwrot kwot wydanych na kasy rejestrujące mogą składać już w miesiącu następującym po miesiącu, w którym kupiono kasę. Co istotne, z ulgi do 700 zł mogą korzystać nawet podatnicy, którzy już wcześniej takiego odliczenia dokonali przy zakupie kasy z elektroniczną lub papierową kopią paragonu.

 

Ile kosztuje kasa online do restauracji lub hotelu

Zakup kasy online do lokalu gastronomicznego lub obiektu noclegowego nie musi być dużym wydatkiem. W wielu działalnościach sprawdzają się proste, niedrogie urządzenia, np. kasy online Posnet ERGO Online, FAWAG Lite Online czy Elzab K10. Czynni podatnicy VAT mogą też oczywiście odliczyć VAT wynikający z faktury. Zakup kasy online’owej jest też kosztem w podatku dochodowym.

Okazuje się więc, iż urządzenie kosztujące 1300 zł i więcej w rzeczywistości jest znacznie tańsze. Ciekawą alternatywą jest też połączenie kasy, drukarki fiskalnej i terminala płatniczego – POSPAY Online. W tym wypadku podatnicy, którzy wcześniej nie korzystali z terminala, mogą dodatkowo ubiegać się o zwrot część związanych z jego zakupem kwot w ramach programu Polska Bezgotówkowa.

 

Kasy fiskalne Online – zobacz naszą ofertę

 

Zobacz też: FAWAG Lite Online we współpracy z terminalem płatniczym Netpay

Czytany 602 razy

Artykuły powiązane

 • Kasy fiskalne online – od kiedy dla kolejnych branż w 2021 r.? Kasy fiskalne online – od kiedy dla kolejnych branż w 2021 r.?

  Pomimo silnego kryzysu branża hotelarska i gastronomiczna wymieniły swoje urządzenia na kasy fiskalne online. Z początkiem roku w serwisach fiskalnych zaczęli pojawiać się kolejni przedsiębiorcy – to fryzjerzy, właściciele klubów fitness i firm budowalnych, kosmetyczki, a także lekarze i prawnicy. Ciąży na nich obowiązek stosowania kas fiskalnych online. Od kiedy? I dlaczego już teraz kupują kasy?

 • Spóźnienie z instalacją kasy online – czy pozbawia prawa do ulgi? Spóźnienie z instalacją kasy online – czy pozbawia prawa do ulgi?

  Lokale gastronomiczne, składy opału i obiekty noclegowe od 1 stycznia 2021 r. muszą rejestrować sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej online. Przepisy są w tej kwestii jednoznaczne – spóźnienie z instalacją urządzenia online’owego naraża przedsiębiorcę na sankcje skarbowe oraz utratę prawa do ulgi na kasę. A co w przypadku, gdy podatnik nie prowadził sprzedaży i nie uzyskał przychodu? Odpowiedzi na pytanie, czy w tej sytuacji ma prawo do ulgi, udzielają interpretacje indywidualne organów skarbowych.

 • Kasy online – przepisy: Odroczenie terminu tylko na indywidualny wniosek – jak go złożyć? Kasy online – przepisy: Odroczenie terminu tylko na indywidualny wniosek – jak go złożyć?

  Odrzucenie projektu ustawy, która miała przesunąć termin instalacji kas online o rok m.in. dla hoteli i gastronomii, położyło kres nadziei tych branż na uniknięcie uciążliwego obowiązku. Nie oznacza to jednak, iż pozostali oni całkowicie bez szansy na późniejszy termin wprowadzenia kasy online. Przepisy dają możliwość indywidualnego odroczenia terminu wymiany kas na online’owe. Firmy muszą się jednak śpieszyć - mają na to czas tylko do końca roku.

 • Wymiana kas fiskalnych na online 2021 – kiedy nie obowiązuje? Wymiana kas fiskalnych na online 2021 – kiedy nie obowiązuje?

  Przedsiębiorcom świadczącym usługi związane z wyżywieniem pozostało już tylko kilka dni na zakup nowego urządzenia. Wymiana kas fiskalnych na online 2021 nie zostanie odroczona – choć wielu podatników aż do końca miało na to nadzieję. Wybierając się do salonu sprzedaży kas online w Warszawie lub każdej innej miejscowości warto wcześniej zorientować się, czy obowiązek wymiany dotyczy wszystkich kas użytkowanych w firmie.

 • Kolejna branża z kasami online – już od 1 stycznia 2021 r.! Kolejna branża z kasami online – już od 1 stycznia 2021 r.!

  Nie tylko gastronomia i obiekty noclegowe, ale też podatnicy zajmujący się sprzedażą węgla, brykietu oraz m.in. koksu i półkoksu – od 1 stycznia 2021 r. branże te obejmie bezwzględny obowiązek stosowania kas fiskalnych online. Ministerstwo Finansów przypomniało o zbliżającym się terminie i nie zamierza go przesuwać.