niedziela, 06 grudzień 2020 21:50

Restauracje i hotele z kasami online już od 1 stycznia 2021 r.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Choć branże gastronomiczna i hotelarska są w głębokim kryzysie, rząd nie rozważa kolejnego przesunięcia terminu instalacji kas fiskalnych online. Dla firm świadczących usługi związane z wyżywieniem i usługi krótkotrwałego zakwaterowania to ostatni dzwonek na zakup odpowiedniego urządzenia. Nawet jeśli przygotowują dania wyłącznie na wynos i przyjmują w swoich obiektach wyłącznie gości biznesowych!

Zaplanowany jeszcze w 2019 r. harmonogram wymiany urządzeń rejestrujących na kasy fiskalne online, wiosną 2020 r. uległ ważnym zmianom. Terminy przesunięto o 6 miesięcy. W pierwotnym terminie kasy wymienili tylko mechanicy, wulkanizatorzy i właściciele stacji paliw – w ich wypadku bowiem termin minął jeszcze przed wybuchem pandemii w Polsce.

 

Restauracje i hotele z kasami online od 2021 r.

Obecnie działalność lokali gastronomicznych i obiektów noclegowych jest mocno ograniczona. Coraz więcej firm zamyka działalność lub ją zawiesza. Oczywiście w tym drugim przypadku nie ma obowiązku wymiany kasy na online’ową w okresie zawieszenia działalności gospodarczej. Należy jednak zakupić urządzenie i ewidencjonować na nim sprzedaż od razu po wznowieniu.

Podmiotom działającym w branżach objętych obowiązkiem wymiany kas w określonych terminach przysługuje też ulga 700 zł na każde urządzenie online’owe. Czynni podatnicy VAT mogą skorzystać z tego odliczenia już w rozliczeniu za miesiąc lub kwartał, w którym rozpoczęli ewidencjonowanie (pod warunkiem posiadania dowodu zapłaty całej należności za kasę).

Z kolei podatnicy korzystający ze zwolnienia z VAT wniosek o zwrot kwot wydanych na kasy rejestrujące mogą składać już w miesiącu następującym po miesiącu, w którym kupiono kasę. Co istotne, z ulgi do 700 zł mogą korzystać nawet podatnicy, którzy już wcześniej takiego odliczenia dokonali przy zakupie kasy z elektroniczną lub papierową kopią paragonu.

 

Ile kosztuje kasa online do restauracji lub hotelu

Zakup kasy online do lokalu gastronomicznego lub obiektu noclegowego nie musi być dużym wydatkiem. W wielu działalnościach sprawdzają się proste, niedrogie urządzenia, np. kasy online Posnet ERGO Online, FAWAG Lite Online czy Elzab K10. Czynni podatnicy VAT mogą też oczywiście odliczyć VAT wynikający z faktury. Zakup kasy online’owej jest też kosztem w podatku dochodowym.

Okazuje się więc, iż urządzenie kosztujące 1300 zł i więcej w rzeczywistości jest znacznie tańsze. Ciekawą alternatywą jest też połączenie kasy, drukarki fiskalnej i terminala płatniczego – POSPAY Online. W tym wypadku podatnicy, którzy wcześniej nie korzystali z terminala, mogą dodatkowo ubiegać się o zwrot część związanych z jego zakupem kwot w ramach programu Polska Bezgotówkowa.

 

Kasy fiskalne Online – zobacz naszą ofertę

 

Zobacz też: FAWAG Lite Online we współpracy z terminalem płatniczym Netpay

Czytany 1658 razy

Artykuły powiązane

 • Sprzedaż sezonowa – jaką kasę fiskalną wybrać? Sprzedaż sezonowa – jaką kasę fiskalną wybrać?

  Lato zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim – sprzedaż sezonowa. Dla wielu przedsiębiorców ciepłe miesiące to okres największego (a czasem nawet jedynego w całym roku) zarobku. Otwierając sezonowy biznes pamiętaj, że obowiązują Cię przepisy dotyczące posiadania kasy fiskalnej. Sprawdź, jaka kasa fiskalna najlepiej sprawdzi się w sprzedaży sezonowej!

 • Kasy online od 2023 r. – obowiązkowe dla wszystkich? Kasy online od 2023 r. – obowiązkowe dla wszystkich?

  Wraz z końcem 2022 r. z półek serwisów fiskalnych znikną kasy fiskalne z elektroniczną kopią paragonu. To dalszy ciąg reformy fiskalnej prowadzonej w Polsce od 2019 roku. Co w praktyce oznacza dla przedsiębiorców? Czy musimy obowiązkowo wymienić urządzenia na kasy online od 2023 r.?

 • Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX – szybka, wytrzymała i nowoczesna Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX – szybka, wytrzymała i nowoczesna

  Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX dołączyła do urządzeń rejestrujących z rodziny Thermal. Co, wraz z pojawieniem w sprzedaży nowoczesnego sprzętu, zaproponował klientom wiodący producent kas i drukarek? W potrzeby których branż trafi Posnet? Poznaj główne zalety drukarki Thermal HX.    

 • Zakup kasy online po terminie a ulga 700 zł. Czy przysługuje? Zakup kasy online po terminie a ulga 700 zł. Czy przysługuje?

  Terminowe rozpoczęcie ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy online jest jednym z podstawowych warunków uzyskania ulgi do 700 zł za każde urządzenie. W praktyce jednak zdarzają się różne sytuacje – choroba, trudności z zakupem urządzenia, czy znane z ubiegłych lat zamknięcie branż ze względu na pandemię. Czy w takich okolicznościach zakup kasy online po terminie przekreśla prawo do ulgi 700 zł? W znalezieniu odpowiedzi pomocne będą interpretacje indywidualne.

 • Kasy online 2023 – czy będą obowiązkowe? Kasy online 2023 – czy będą obowiązkowe?

  Nowelizacja ustawy o VAT wprowadziła terminy, po których nie będzie już można kupić kasy z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii. Czy oznacza to, że kasy online 2023 roku będą obowiązkowe? Sprawdź aktualne przepisy!