piątek, 11 grudzień 2020 10:02

Kasy online dla gastronomii i hoteli jednak przesunięte? Jest projekt ustawy!

Oceń ten artykuł
(7 głosów)

Aż do końca listopada 2020 r. resort finansów i organy podatkowe stały na zgodnym stanowisku, iż pomimo drugiej fali pandemii COVID-19, terminy obowiązkowej wymiany kas na online’owe nie zostaną ponownie przesunięte. Dnia 9 grudnia 2020 r. do Sejmu trafił jednak projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Okazuje się, iż kasy online dla hoteli i gastronomii oraz pozostałych branż mogą zostać odroczone nawet o kolejnych 12 miesięcy.

Pandemia COVID-19 mocno daje się we znaki branży gastronomicznej i noclegowej. Części firm udaje się utrzymać na rynku dzięki m.in. dostawom posiłków lub sprzedażą na wynos. Jednak mnóstwo lokali nie przetrwało obecnej sytuacji. Podobnie wygląda sytuacja w obiektach noclegowych.

 

Kasy online dla gastronomii i hoteli mogą zostać przesunięte

Kasy fiskalne online zostały wprowadzone w 2019 r. Założeniem ustawodawcy była stopniowa modernizacja systemu kasowego w Polsce. Ten bazujący na rozwiązaniach online’owych ma być nowocześniejszy i umożliwiać organom kontrolnym sprawniejsze weryfikowanie poprawności rejestrowanego przez przedsiębiorców obrotu.

Pierwotnie obowiązkowa wymiana kas fiskalnych na urządzenia online’owe miała przebiegać w trzech etapach: do 31 grudnia 2019 r. dla mechaników, wulkanizatorów i stacji paliw, do 30 czerwca 2020 r. dla gastronomii, hoteli i składów opału, a także do 31 grudnia 2020 r. dla fryzjerów, kosmetyczek, prawników, lekarzy, firm budowlanych i klubów fitness.

Po wybuchu pandemii rząd zdecydował się odroczyć drugi i trzeci termin o pół roku. Zmiana ta miała odciążyć branże w tej trudnej dla nich sytuacji. Aż do końca listopada 2020 r. przedstawiciele rządu podkreślali, iż nie rozważają ponownego przesunięcia obowiązkowych terminów. Sytuacja uległa jednak zmianie.

 

Projekt rozporządzenia przesuwa terminy instalacji kas

Dnia 9 grudnia 2020 r. do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Zakłada on przesunięcie terminów obowiązkowej wymiany kas fiskalnych aż o 12 miesięcy. Kasy online dla gastronomii, hoteli i składów opału miałyby stać się obowiązkowe od 1 stycznia 2022 r., dla fryzjerów, kosmetyczek, prawników, lekarzy, firm budowlanych i klubów fitness – od 1 lipca 2022 r.

Jak podkreślono w uzasadnieniu do projektu ustawy, z uwagi na wystąpienie drugiej fali pandemii COVID-19 zaproponowane wcześniej terminy są niewystarczające i wymagają kolejnego przesunięcia.

Trzeba przy tym podkreślić, iż zanim ustawa zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw i zyska moc prawną, czeka ją jeszcze długi proces legislacyjny. A do końca roku pozostało już bardzo niewiele czasu. Nie wiadomo jeszcze, czy zaproponowane przepisy wejdą w życie i w jakim ostatecznym kształcie. Koniecznie więc musimy być na bieżąco z wprowadzanymi przez rząd zmianami w regulacjach prawnych.

Aktualizacja 17.12.2020!

Po raz kolejny rząd stanowczo podkreślił, że nie ma szans na przesunięcie terminu instalacji kas online przez branże hotelarską i gastronomiczną. Wszystko wskazuje na to, że projekt rozporządzenia przedstawiony przez Opozycję zostanie odrzucony. 

 

Zobacz też: Faktura do paragonu w nowym pliku JPK_V7 – jak ująć od 1.10.2020?

Czytany 5685 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 22 grudzień 2020 08:14

Artykuły powiązane

 • Kasy fiskalne online – od kiedy dla kolejnych branż w 2021 r.? Kasy fiskalne online – od kiedy dla kolejnych branż w 2021 r.?

  Pomimo silnego kryzysu branża hotelarska i gastronomiczna wymieniły swoje urządzenia na kasy fiskalne online. Z początkiem roku w serwisach fiskalnych zaczęli pojawiać się kolejni przedsiębiorcy – to fryzjerzy, właściciele klubów fitness i firm budowalnych, kosmetyczki, a także lekarze i prawnicy. Ciąży na nich obowiązek stosowania kas fiskalnych online. Od kiedy? I dlaczego już teraz kupują kasy?

 • Przegląd techniczny kasy online w 2021 r. – co grozi za spóźnienie? Przegląd techniczny kasy online w 2021 r. – co grozi za spóźnienie?

  Zgłaszanie kasy fiskalnej do okresowego przeglądu technicznego stanowi obowiązek podatnika. Spóźnienie może go słono kosztować –nie tylko zapłaci karę w wysokości 300 zł nałożoną przez urząd skarbowy, ale może też stracić prawo do ulgi na kasę. Sprawdź, co grozi za spóźnienie z przeglądem technicznym kasy online w 2021 r.

 • Spóźnienie z instalacją kasy online – czy pozbawia prawa do ulgi? Spóźnienie z instalacją kasy online – czy pozbawia prawa do ulgi?

  Lokale gastronomiczne, składy opału i obiekty noclegowe od 1 stycznia 2021 r. muszą rejestrować sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej online. Przepisy są w tej kwestii jednoznaczne – spóźnienie z instalacją urządzenia online’owego naraża przedsiębiorcę na sankcje skarbowe oraz utratę prawa do ulgi na kasę. A co w przypadku, gdy podatnik nie prowadził sprzedaży i nie uzyskał przychodu? Odpowiedzi na pytanie, czy w tej sytuacji ma prawo do ulgi, udzielają interpretacje indywidualne organów skarbowych.

 • Kasy online – przepisy: Odroczenie terminu tylko na indywidualny wniosek – jak go złożyć? Kasy online – przepisy: Odroczenie terminu tylko na indywidualny wniosek – jak go złożyć?

  Odrzucenie projektu ustawy, która miała przesunąć termin instalacji kas online o rok m.in. dla hoteli i gastronomii, położyło kres nadziei tych branż na uniknięcie uciążliwego obowiązku. Nie oznacza to jednak, iż pozostali oni całkowicie bez szansy na późniejszy termin wprowadzenia kasy online. Przepisy dają możliwość indywidualnego odroczenia terminu wymiany kas na online’owe. Firmy muszą się jednak śpieszyć - mają na to czas tylko do końca roku.

 • Wymiana kas fiskalnych na online 2021 – kiedy nie obowiązuje? Wymiana kas fiskalnych na online 2021 – kiedy nie obowiązuje?

  Przedsiębiorcom świadczącym usługi związane z wyżywieniem pozostało już tylko kilka dni na zakup nowego urządzenia. Wymiana kas fiskalnych na online 2021 nie zostanie odroczona – choć wielu podatników aż do końca miało na to nadzieję. Wybierając się do salonu sprzedaży kas online w Warszawie lub każdej innej miejscowości warto wcześniej zorientować się, czy obowiązek wymiany dotyczy wszystkich kas użytkowanych w firmie.