piątek, 11 grudzień 2020 10:02

Kasy online dla gastronomii i hoteli jednak przesunięte? Jest projekt ustawy!

Oceń ten artykuł
(7 głosów)

Aż do końca listopada 2020 r. resort finansów i organy podatkowe stały na zgodnym stanowisku, iż pomimo drugiej fali pandemii COVID-19, terminy obowiązkowej wymiany kas na online’owe nie zostaną ponownie przesunięte. Dnia 9 grudnia 2020 r. do Sejmu trafił jednak projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Okazuje się, iż kasy online dla hoteli i gastronomii oraz pozostałych branż mogą zostać odroczone nawet o kolejnych 12 miesięcy.

Pandemia COVID-19 mocno daje się we znaki branży gastronomicznej i noclegowej. Części firm udaje się utrzymać na rynku dzięki m.in. dostawom posiłków lub sprzedażą na wynos. Jednak mnóstwo lokali nie przetrwało obecnej sytuacji. Podobnie wygląda sytuacja w obiektach noclegowych.

 

Kasy online dla gastronomii i hoteli mogą zostać przesunięte

Kasy fiskalne online zostały wprowadzone w 2019 r. Założeniem ustawodawcy była stopniowa modernizacja systemu kasowego w Polsce. Ten bazujący na rozwiązaniach online’owych ma być nowocześniejszy i umożliwiać organom kontrolnym sprawniejsze weryfikowanie poprawności rejestrowanego przez przedsiębiorców obrotu.

Pierwotnie obowiązkowa wymiana kas fiskalnych na urządzenia online’owe miała przebiegać w trzech etapach: do 31 grudnia 2019 r. dla mechaników, wulkanizatorów i stacji paliw, do 30 czerwca 2020 r. dla gastronomii, hoteli i składów opału, a także do 31 grudnia 2020 r. dla fryzjerów, kosmetyczek, prawników, lekarzy, firm budowlanych i klubów fitness.

Po wybuchu pandemii rząd zdecydował się odroczyć drugi i trzeci termin o pół roku. Zmiana ta miała odciążyć branże w tej trudnej dla nich sytuacji. Aż do końca listopada 2020 r. przedstawiciele rządu podkreślali, iż nie rozważają ponownego przesunięcia obowiązkowych terminów. Sytuacja uległa jednak zmianie.

 

Projekt rozporządzenia przesuwa terminy instalacji kas

Dnia 9 grudnia 2020 r. do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Zakłada on przesunięcie terminów obowiązkowej wymiany kas fiskalnych aż o 12 miesięcy. Kasy online dla gastronomii, hoteli i składów opału miałyby stać się obowiązkowe od 1 stycznia 2022 r., dla fryzjerów, kosmetyczek, prawników, lekarzy, firm budowlanych i klubów fitness – od 1 lipca 2022 r.

Jak podkreślono w uzasadnieniu do projektu ustawy, z uwagi na wystąpienie drugiej fali pandemii COVID-19 zaproponowane wcześniej terminy są niewystarczające i wymagają kolejnego przesunięcia.

Trzeba przy tym podkreślić, iż zanim ustawa zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw i zyska moc prawną, czeka ją jeszcze długi proces legislacyjny. A do końca roku pozostało już bardzo niewiele czasu. Nie wiadomo jeszcze, czy zaproponowane przepisy wejdą w życie i w jakim ostatecznym kształcie. Koniecznie więc musimy być na bieżąco z wprowadzanymi przez rząd zmianami w regulacjach prawnych.

Aktualizacja 17.12.2020!

Po raz kolejny rząd stanowczo podkreślił, że nie ma szans na przesunięcie terminu instalacji kas online przez branże hotelarską i gastronomiczną. Wszystko wskazuje na to, że projekt rozporządzenia przedstawiony przez Opozycję zostanie odrzucony. 

 

Zobacz też: Faktura do paragonu w nowym pliku JPK_V7 – jak ująć od 1.10.2020?

Czytany 7416 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 22 grudzień 2020 08:14

Artykuły powiązane

 • Zakup kasy online po terminie a ulga 700 zł. Czy przysługuje? Zakup kasy online po terminie a ulga 700 zł. Czy przysługuje?

  Terminowe rozpoczęcie ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy online jest jednym z podstawowych warunków uzyskania ulgi do 700 zł za każde urządzenie. W praktyce jednak zdarzają się różne sytuacje – choroba, trudności z zakupem urządzenia, czy znane z ubiegłych lat zamknięcie branż ze względu na pandemię. Czy w takich okolicznościach zakup kasy online po terminie przekreśla prawo do ulgi 700 zł? W znalezieniu odpowiedzi pomocne będą interpretacje indywidualne.

 • Kasy online 2023 – czy będą obowiązkowe? Kasy online 2023 – czy będą obowiązkowe?

  Nowelizacja ustawy o VAT wprowadziła terminy, po których nie będzie już można kupić kasy z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii. Czy oznacza to, że kasy online 2023 roku będą obowiązkowe? Sprawdź aktualne przepisy!

 • Wymiana kasy na online po obowiązującym terminie Wymiana kasy na online po obowiązującym terminie

  Kasy fiskalne online to coraz częstszy widok w polskich firmach. Od 2020 r. kilka dużych grup podatników wymieniło posiadane urządzenia na kasy online’owe, ponieważ zobowiązał ich do tego ustawodawca. Ustalony odgórnie harmonogram wskazywał, która branża i w jakim terminie ma wdrożyć pracę na nowych sprzętach. Co w przypadku, gdy przedsiębiorca wymienił kasę na online po obowiązującym terminie?

 • Pierwsza na rynku drukarka fiskalna z e-paragonem! To produkt Posnet Pierwsza na rynku drukarka fiskalna z e-paragonem! To produkt Posnet

  E-paragony funkcjonują już od 2021 r. w przepisach i… do tej pory tylko tam. Jak dotąd bowiem nie było na polskim rynku urządzenia fiskalnego wyposażonego w funkcję przesyłania paragonów elektronicznych. Sytuacja ta zmieniła się za sprawą Thermal XL 2 Online S firmy Posnet.

 • Kto musi mieć kasę online w 2022 r.? Kto musi mieć kasę online w 2022 r.?

  Kasy fiskalne online stopniowo wypierają z rynku starsze modele urządzeń – kasy z elektroniczną kopią paragonu. Modele z kopią papierową spotkamy już bardzo rzadko, a w sklepach nie ma ich już od prawie 3 lat. Niektórzy podatnicy wciąż mają wybór – mogą używać kas online lub urządzeń z kopią elektroniczną. Sprawdź, kto musi mieć kasę online w 2022 r.!