piątek, 11 grudzień 2020 10:02

Kasy online dla gastronomii i hoteli jednak przesunięte? Jest projekt ustawy!

Oceń ten artykuł
(7 głosów)

Aż do końca listopada 2020 r. resort finansów i organy podatkowe stały na zgodnym stanowisku, iż pomimo drugiej fali pandemii COVID-19, terminy obowiązkowej wymiany kas na online’owe nie zostaną ponownie przesunięte. Dnia 9 grudnia 2020 r. do Sejmu trafił jednak projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Okazuje się, iż kasy online dla hoteli i gastronomii oraz pozostałych branż mogą zostać odroczone nawet o kolejnych 12 miesięcy.

Pandemia COVID-19 mocno daje się we znaki branży gastronomicznej i noclegowej. Części firm udaje się utrzymać na rynku dzięki m.in. dostawom posiłków lub sprzedażą na wynos. Jednak mnóstwo lokali nie przetrwało obecnej sytuacji. Podobnie wygląda sytuacja w obiektach noclegowych.

 

Kasy online dla gastronomii i hoteli mogą zostać przesunięte

Kasy fiskalne online zostały wprowadzone w 2019 r. Założeniem ustawodawcy była stopniowa modernizacja systemu kasowego w Polsce. Ten bazujący na rozwiązaniach online’owych ma być nowocześniejszy i umożliwiać organom kontrolnym sprawniejsze weryfikowanie poprawności rejestrowanego przez przedsiębiorców obrotu.

Pierwotnie obowiązkowa wymiana kas fiskalnych na urządzenia online’owe miała przebiegać w trzech etapach: do 31 grudnia 2019 r. dla mechaników, wulkanizatorów i stacji paliw, do 30 czerwca 2020 r. dla gastronomii, hoteli i składów opału, a także do 31 grudnia 2020 r. dla fryzjerów, kosmetyczek, prawników, lekarzy, firm budowlanych i klubów fitness.

Po wybuchu pandemii rząd zdecydował się odroczyć drugi i trzeci termin o pół roku. Zmiana ta miała odciążyć branże w tej trudnej dla nich sytuacji. Aż do końca listopada 2020 r. przedstawiciele rządu podkreślali, iż nie rozważają ponownego przesunięcia obowiązkowych terminów. Sytuacja uległa jednak zmianie.

 

Projekt rozporządzenia przesuwa terminy instalacji kas

Dnia 9 grudnia 2020 r. do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Zakłada on przesunięcie terminów obowiązkowej wymiany kas fiskalnych aż o 12 miesięcy. Kasy online dla gastronomii, hoteli i składów opału miałyby stać się obowiązkowe od 1 stycznia 2022 r., dla fryzjerów, kosmetyczek, prawników, lekarzy, firm budowlanych i klubów fitness – od 1 lipca 2022 r.

Jak podkreślono w uzasadnieniu do projektu ustawy, z uwagi na wystąpienie drugiej fali pandemii COVID-19 zaproponowane wcześniej terminy są niewystarczające i wymagają kolejnego przesunięcia.

Trzeba przy tym podkreślić, iż zanim ustawa zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw i zyska moc prawną, czeka ją jeszcze długi proces legislacyjny. A do końca roku pozostało już bardzo niewiele czasu. Nie wiadomo jeszcze, czy zaproponowane przepisy wejdą w życie i w jakim ostatecznym kształcie. Koniecznie więc musimy być na bieżąco z wprowadzanymi przez rząd zmianami w regulacjach prawnych.

Aktualizacja 17.12.2020!

Po raz kolejny rząd stanowczo podkreślił, że nie ma szans na przesunięcie terminu instalacji kas online przez branże hotelarską i gastronomiczną. Wszystko wskazuje na to, że projekt rozporządzenia przedstawiony przez Opozycję zostanie odrzucony. 

 

Zobacz też: Faktura do paragonu w nowym pliku JPK_V7 – jak ująć od 1.10.2020?

Czytany 7735 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 22 grudzień 2020 08:14

Artykuły powiązane

 • Sprzedaż sezonowa – jaką kasę fiskalną wybrać? Sprzedaż sezonowa – jaką kasę fiskalną wybrać?

  Lato zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim – sprzedaż sezonowa. Dla wielu przedsiębiorców ciepłe miesiące to okres największego (a czasem nawet jedynego w całym roku) zarobku. Otwierając sezonowy biznes pamiętaj, że obowiązują Cię przepisy dotyczące posiadania kasy fiskalnej. Sprawdź, jaka kasa fiskalna najlepiej sprawdzi się w sprzedaży sezonowej!

 • Kasy online od 2023 r. – obowiązkowe dla wszystkich? Kasy online od 2023 r. – obowiązkowe dla wszystkich?

  Wraz z końcem 2022 r. z półek serwisów fiskalnych znikną kasy fiskalne z elektroniczną kopią paragonu. To dalszy ciąg reformy fiskalnej prowadzonej w Polsce od 2019 roku. Co w praktyce oznacza dla przedsiębiorców? Czy musimy obowiązkowo wymienić urządzenia na kasy online od 2023 r.?

 • Raport fiskalny z kasy online w świetle aktualnych przepisów Raport fiskalny z kasy online w świetle aktualnych przepisów

  Wykonywanie raportu to jeden z podstawowych obowiązków podatników korzystających z kasy lub drukarki fiskalnej. Jak na kwestię raportów fiskalnych wpłynęło pojawienie się na rynku urządzeń online’owych? Czy sporządzenie oznacza wykonanie tego dokumenty czy obligatoryjny jest również jego wydruk?

 • Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX – szybka, wytrzymała i nowoczesna Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX – szybka, wytrzymała i nowoczesna

  Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX dołączyła do urządzeń rejestrujących z rodziny Thermal. Co, wraz z pojawieniem w sprzedaży nowoczesnego sprzętu, zaproponował klientom wiodący producent kas i drukarek? W potrzeby których branż trafi Posnet? Poznaj główne zalety drukarki Thermal HX.    

 • Zakup kasy online po terminie a ulga 700 zł. Czy przysługuje? Zakup kasy online po terminie a ulga 700 zł. Czy przysługuje?

  Terminowe rozpoczęcie ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy online jest jednym z podstawowych warunków uzyskania ulgi do 700 zł za każde urządzenie. W praktyce jednak zdarzają się różne sytuacje – choroba, trudności z zakupem urządzenia, czy znane z ubiegłych lat zamknięcie branż ze względu na pandemię. Czy w takich okolicznościach zakup kasy online po terminie przekreśla prawo do ulgi 700 zł? W znalezieniu odpowiedzi pomocne będą interpretacje indywidualne.