piątek, 11 grudzień 2020 10:02

Kasy online dla gastronomii i hoteli jednak przesunięte? Jest projekt ustawy!

Oceń ten artykuł
(7 głosów)

Aż do końca listopada 2020 r. resort finansów i organy podatkowe stały na zgodnym stanowisku, iż pomimo drugiej fali pandemii COVID-19, terminy obowiązkowej wymiany kas na online’owe nie zostaną ponownie przesunięte. Dnia 9 grudnia 2020 r. do Sejmu trafił jednak projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Okazuje się, iż kasy online dla hoteli i gastronomii oraz pozostałych branż mogą zostać odroczone nawet o kolejnych 12 miesięcy.

Pandemia COVID-19 mocno daje się we znaki branży gastronomicznej i noclegowej. Części firm udaje się utrzymać na rynku dzięki m.in. dostawom posiłków lub sprzedażą na wynos. Jednak mnóstwo lokali nie przetrwało obecnej sytuacji. Podobnie wygląda sytuacja w obiektach noclegowych.

 

Kasy online dla gastronomii i hoteli mogą zostać przesunięte

Kasy fiskalne online zostały wprowadzone w 2019 r. Założeniem ustawodawcy była stopniowa modernizacja systemu kasowego w Polsce. Ten bazujący na rozwiązaniach online’owych ma być nowocześniejszy i umożliwiać organom kontrolnym sprawniejsze weryfikowanie poprawności rejestrowanego przez przedsiębiorców obrotu.

Pierwotnie obowiązkowa wymiana kas fiskalnych na urządzenia online’owe miała przebiegać w trzech etapach: do 31 grudnia 2019 r. dla mechaników, wulkanizatorów i stacji paliw, do 30 czerwca 2020 r. dla gastronomii, hoteli i składów opału, a także do 31 grudnia 2020 r. dla fryzjerów, kosmetyczek, prawników, lekarzy, firm budowlanych i klubów fitness.

Po wybuchu pandemii rząd zdecydował się odroczyć drugi i trzeci termin o pół roku. Zmiana ta miała odciążyć branże w tej trudnej dla nich sytuacji. Aż do końca listopada 2020 r. przedstawiciele rządu podkreślali, iż nie rozważają ponownego przesunięcia obowiązkowych terminów. Sytuacja uległa jednak zmianie.

 

Projekt rozporządzenia przesuwa terminy instalacji kas

Dnia 9 grudnia 2020 r. do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Zakłada on przesunięcie terminów obowiązkowej wymiany kas fiskalnych aż o 12 miesięcy. Kasy online dla gastronomii, hoteli i składów opału miałyby stać się obowiązkowe od 1 stycznia 2022 r., dla fryzjerów, kosmetyczek, prawników, lekarzy, firm budowlanych i klubów fitness – od 1 lipca 2022 r.

Jak podkreślono w uzasadnieniu do projektu ustawy, z uwagi na wystąpienie drugiej fali pandemii COVID-19 zaproponowane wcześniej terminy są niewystarczające i wymagają kolejnego przesunięcia.

Trzeba przy tym podkreślić, iż zanim ustawa zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw i zyska moc prawną, czeka ją jeszcze długi proces legislacyjny. A do końca roku pozostało już bardzo niewiele czasu. Nie wiadomo jeszcze, czy zaproponowane przepisy wejdą w życie i w jakim ostatecznym kształcie. Koniecznie więc musimy być na bieżąco z wprowadzanymi przez rząd zmianami w regulacjach prawnych.

Aktualizacja 17.12.2020!

Po raz kolejny rząd stanowczo podkreślił, że nie ma szans na przesunięcie terminu instalacji kas online przez branże hotelarską i gastronomiczną. Wszystko wskazuje na to, że projekt rozporządzenia przedstawiony przez Opozycję zostanie odrzucony. 

 

Zobacz też: Faktura do paragonu w nowym pliku JPK_V7 – jak ująć od 1.10.2020?

Czytany 6956 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 22 grudzień 2020 08:14

Artykuły powiązane

 • Połącz kasę z komputerem i nie płać za transmisję danych – kasy online z komunikacją przez USB Połącz kasę z komputerem i nie płać za transmisję danych – kasy online z komunikacją przez USB

  Użytkownicy kas i drukarek fiskalnych online muszą zapewnić swoim urządzeniom stały dostęp do internetu. Za pośrednictwem sieci kasy online’owe wysyłają dane w sposób ciągły i automatyczny do Centralnego Repozytorium Kas. Wybierając urządzenie, należy zwrócić szczególną uwagę na sposób komunikacji z internetem. Jedną z opcji jest połączenie przez USB. Jak działa i dlaczego jest tańsze niż inne?

 • Jak kasa online współpracuje z terminalem płatniczym? Jak kasa online współpracuje z terminalem płatniczym?

  Wymiana urządzeń na kasy fiskalne online to dobra sposobność do wprowadzenia w działalności również terminala płatniczego. Tym bardziej, że dzięki ujednoliconemu protokołowi komunikacyjnemu każda kasa i drukarka online współpracuje z takim urządzeniem. Podpowiadamy, jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się w sklepie lub punkcie usługowym.

 • W jaki sposób kasy online łączą się z CRK? W jaki sposób kasy online łączą się z CRK?

  Jedną z nowych, ważnych funkcji wprowadzonych w kasach fiskalnych online jest komunikacja z Centralnym Repozytorium Kas (CRK). Aby urządzenie wysyłało dane do administracji skarbowej w sposób ciągły i automatyczny, musi być na stałe połączone z Internetem. Poznaj sposoby, w jakie kasy online łączą się z CRK i wybierz rozwiązanie najlepsze dla twojej działalności.

 • Paragon z kasy online za zajęcia fitness – od kiedy? Paragon z kasy online za zajęcia fitness – od kiedy?

  Od 1 lipca 2021 r. osoby, które skorzystały z usług w obiektach służących poprawie kondycji fizycznej, muszą otrzymać paragon z kasy online. To graniczny termin wymiany urządzeń fiskalnych dla branży fitness.

 • Mała i wygodna! Kasa fiskalna Datecs WP-50 Online już w ofercie! Mała i wygodna! Kasa fiskalna Datecs WP-50 Online już w ofercie!

  Prowadzisz punkt usługowy, a może małą placówkę handlową? Świadczysz mobilne usługi? Poznaj Datecs WP-50 Online – to mała, wygodna i niezawodna kasa fiskalna online w atrakcyjnej cenie. Spełnia wszystkie wymogi ustawodawcy – dane do CRK przesyła bezprzewodowo za pośrednictwem Wi-Fi lub GSM. Praktyczna i bezpieczna, świetnie sprawdza się m.in. w warsztatach samochodowych, salonach fryzjerskich i kosmetycznych, gabinetach lekarskich, firmach budowlanych i wielu innych!