poniedziałek, 28 grudzień 2020 08:50

Wymiana kas fiskalnych na online 2021 – kiedy nie obowiązuje?

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Przedsiębiorcom świadczącym usługi związane z wyżywieniem pozostało już tylko kilka dni na zakup nowego urządzenia. Wymiana kas fiskalnych na online 2021 nie zostanie odroczona – choć wielu podatników aż do końca miało na to nadzieję. Wybierając się do salonu sprzedaży kas online w Warszawie lub każdej innej miejscowości warto wcześniej zorientować się, czy obowiązek wymiany dotyczy wszystkich kas użytkowanych w firmie.

Obowiązkowa wymiana kas fiskalnych na online do 1 stycznia 2021 r. objęła podatników świadczących usługi związane z wyżywieniem w stacjonarnych placówkach gastronomicznych, w tym również sezonowo, świadczących usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania, a także dokonujących sprzedaży węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych.

W praktyce wiele firm świadczy usługi gastronomiczne jako poboczną działalność. Czy w takim wypadku również muszą wymienić kasę fiskalną na online’ową?

 

Wymiana kas fiskalnych na online 2021 w gastronomii

Obowiązek wymiany kasy fiskalnej dotyczy urządzeń, za pomocą których prowadzona jest ewidencja określonych w przepisach usług związanych z wyżywieniem. Nawet jeśli jest to sklep spożywczy przygotowujący dla swoich klientów hot-dogi lub np. piekarnia posiadająca w ofercie hamburgery na ciepło do bezpośredniego spożycia, wymiana kasy jest wymagana.

Organy podatkowe w indywidualnych interpretacjach podkreślały, iż przepis odnosi się do usług związanych z wyżywieniem ujętych w dziale 56 PKWiU. Obejmuje on usługi związane z zapewnieniem pełnego wyżywienia przeznaczonego do bezpośredniej konsumpcji w restauracjach. Wyjątkiem są restauracje samoobsługowe i oferujące posiłki "na wynos". Nie ma przy tym znaczenia, czy lokal posiada miejsca siedzące czy nie. Nie jest też istotny rodzaj obiektu serwującego posiłki. Najważniejszy jest fakt, że posiłki te są przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji.

Należy też ustalić, jak rozumieć pojęcie "stacjonarna placówka gastronomiczna". Według definicji GUS jest to zakład bądź punkt gastronomiczny stały lub sezonowy, którego przedmiotem działalności jest przygotowanie oraz sprzedaż posiłków i napojów do spożycia na miejscu i na wynos.

Oznacza to, iż obowiązkowi rejestrowania na kasie online nie podlega sprzedaż żywności. Jednak przygotowywanie posiłków przeznaczonych do bezpośredniego spożycia w stacjonarnych placówkach – już tak. Sklep spożywczy (lub cukiernia, piekarnia itp.) oferujący swoim klientom sprzedaż hot-dogów, pieczonych kurczaków i innych posiłków na ciepło musi mieć kasę fiskalną online od 1 stycznia 2021 r.

 

Kiedy nie trzeba mieć kasy online?

A co w przypadku, gdy przedsiębiorca ma 3 lokale, a tylko w jednym posiada punkt ze sprzedażą posiłków? Wtedy musi wymienić wyłącznie tę kasę, która będzie rejestrować usługi związane z wyżywieniem. Podobnie w przypadku, gdy w jednym lokalu ma 3 kasy, ale tylko jedna z nich służy do ewidencjonowania sprzedaży posiłków. Jeśli w przyszłości inne kasy zaczną takie usługi ewidencjonować, będzie trzeba je wymienić na online’owe.

Kwestię tę dobrze ilustruje stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej zapisane w interpretacji indywidualnej z dnia 13 listopada 2019 r., nr 0115-KDIT1-1.4012.611.2019.1.AJ. Czytamy w niej:

"(...) na podstawie regulacji zawartej w art. 145b ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług, w tych Sklepach z częścią kawiarnianą oraz w Sklepie z barem, tj. sklepach, w których prowadzona jest sprzedaż kawy i lodów a także w sklepie, w którym prowadzona jest sprzedaż burgerów, od dnia 1 lipca 2020 r. (obecnie od 1 stycznia 2021 r. - przypis redakcji) Wnioskodawca ma obowiązek prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas on-line.

Natomiast w Sklepach bez części kawiarnianej, Wnioskodawca może nadal prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu dotychczas używanych kas z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii, do czasu zapełnienia w nich pamięci fiskalnej.

Niemniej jednak, Wnioskodawca wskazał, że nie wyklucza w przyszłości uruchomienia »funkcji kawiarnianej« w sklepach, które obecnie funkcjonują bez części kawiarnianej. W tej sytuacji, Wnioskodawca będzie obowiązany również prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas on-line z chwilą rozpoczęcia tej sprzedaży (...)".

 

Wymiana kas fiskalnych na online 2021 przy zawieszeniu działalności

Obowiązek wymiany kas fiskalnych na online w 2021 r. nie dotyczy podatników, którzy zawiesili działalność gospodarczą. A podmiotów takich jest w czasie pandemii bardzo wiele. Przedsiębiorcy ci muszą jednak pamiętać, iż wraz ze wznowieniem działalności muszą rozpocząć ewidencjonowanie sprzedaży na kasie online. W praktyce więc będą musieli kupić nowe urządzenia jeszcze przed ponownym otwarciem lokalu.

 

Czytaj też: Kolejna branża z kasami online – już od 1 stycznia 2021 r.!

Czytany 5038 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 28 grudzień 2020 08:58

Artykuły powiązane

 • Połącz kasę z komputerem i nie płać za transmisję danych – kasy online z komunikacją przez USB Połącz kasę z komputerem i nie płać za transmisję danych – kasy online z komunikacją przez USB

  Użytkownicy kas i drukarek fiskalnych online muszą zapewnić swoim urządzeniom stały dostęp do internetu. Za pośrednictwem sieci kasy online’owe wysyłają dane w sposób ciągły i automatyczny do Centralnego Repozytorium Kas. Wybierając urządzenie, należy zwrócić szczególną uwagę na sposób komunikacji z internetem. Jedną z opcji jest połączenie przez USB. Jak działa i dlaczego jest tańsze niż inne?

 • Jak kasa online współpracuje z terminalem płatniczym? Jak kasa online współpracuje z terminalem płatniczym?

  Wymiana urządzeń na kasy fiskalne online to dobra sposobność do wprowadzenia w działalności również terminala płatniczego. Tym bardziej, że dzięki ujednoliconemu protokołowi komunikacyjnemu każda kasa i drukarka online współpracuje z takim urządzeniem. Podpowiadamy, jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się w sklepie lub punkcie usługowym.

 • W jaki sposób kasy online łączą się z CRK? W jaki sposób kasy online łączą się z CRK?

  Jedną z nowych, ważnych funkcji wprowadzonych w kasach fiskalnych online jest komunikacja z Centralnym Repozytorium Kas (CRK). Aby urządzenie wysyłało dane do administracji skarbowej w sposób ciągły i automatyczny, musi być na stałe połączone z Internetem. Poznaj sposoby, w jakie kasy online łączą się z CRK i wybierz rozwiązanie najlepsze dla twojej działalności.

 • Mała i wygodna! Kasa fiskalna Datecs WP-50 Online już w ofercie! Mała i wygodna! Kasa fiskalna Datecs WP-50 Online już w ofercie!

  Prowadzisz punkt usługowy, a może małą placówkę handlową? Świadczysz mobilne usługi? Poznaj Datecs WP-50 Online – to mała, wygodna i niezawodna kasa fiskalna online w atrakcyjnej cenie. Spełnia wszystkie wymogi ustawodawcy – dane do CRK przesyła bezprzewodowo za pośrednictwem Wi-Fi lub GSM. Praktyczna i bezpieczna, świetnie sprawdza się m.in. w warsztatach samochodowych, salonach fryzjerskich i kosmetycznych, gabinetach lekarskich, firmach budowlanych i wielu innych!

 • Kasy fiskalne online – wymiana do 1 lipca 2021 r. Zostało już tylko kilka dni! Kasy fiskalne online – wymiana do 1 lipca 2021 r. Zostało już tylko kilka dni!

  Według najnowszych danych, w samej branży kosmetycznej ponad 30% firm nie ma jeszcze kasy fiskalnej online! Sprawdź aktualny harmonogram i dowiedz się, czy nie jesteś w grupie przedsiębiorców zobowiązanych do wymiany urządzeń na kasy fiskalne online. To ostatni moment – 1 lipca 2021 r. będzie już za późno!