wtorek, 29 grudzień 2020 13:22

Kasy online – przepisy: Odroczenie terminu tylko na indywidualny wniosek – jak go złożyć?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Odrzucenie projektu ustawy, która miała przesunąć termin instalacji kas online o rok m.in. dla hoteli i gastronomii, położyło kres nadziei tych branż na uniknięcie uciążliwego obowiązku. Nie oznacza to jednak, iż pozostali oni całkowicie bez szansy na późniejszy termin wprowadzenia kasy online. Przepisy dają możliwość indywidualnego odroczenia terminu wymiany kas na online’owe. Firmy muszą się jednak śpieszyć - mają na to czas tylko do końca roku.

Przypomnienie o możliwości odroczenia terminu wymiany kasy fiskalnej na online pojawiło się na oficjalnej stronie Ministerstwa Finansów. Choć resort zapewnia, iż 85% podatników z branży gastronomicznej i hotelarskiej oraz składów opału ma już kasy online’owe, bez wątpienia wielu z nich do końca liczyło na przesunięcie terminu. Ze względu na przedłużające się obostrzenia, firmy w wyjątkowo trudnej sytuacji mogą wnioskować o indywidualne rozstrzygnięcia w tej sprawie.

 

Kasy fiskalne online – od kiedy

Jeśli chodzi o kasy online, przepisy pozostają niezmienione. Do 1 stycznia 2021 r. wymianę urządzeń muszą przeprowadzić podatnicy wykonujący następujące czynności:

 • usługi związane z wyżywieniem (wyłącznie świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo),
 • usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania
 • dostawa węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych

Pozostałe branże: do 1 lipca 2021 r.

Terminowe rozpoczęcie ewidencjonowania sprzedaży na kasie online stanowi warunek otrzymania ulgi do 700 zł na każde urządzenie. Nawet jednodniowe spóźnienie skutkuje utratą prawa do ulgi.

 

Odroczenie kasy online – przepisy

Przedsiębiorca ma prawo wnioskować o odroczenie terminu wprowadzenia kasy online. Przepisy art. 48 § 1 Ordynacji podatkowej wskazują, iż organ podatkowy na wniosek podatnika może odraczać terminy przewidziane w przepisach podatkowych, jeśli jest to uzasadnione ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym.

Decyzja urzędu skarbowego zostaje podjęta po analizie indywidualnej sytuacji przedsiębiorcy. Ma ona charakter uznaniowy – oznacza więc, iż w dużym zakresie leży w gestii urzędnika. Po otrzymaniu wniosku, urząd ma 30 dni na jego rozpatrzenie – taki termin wynika z art. 139 § 1 i 2 Ordynacji podatkowej.

Wniosek składany do naczelnika urzędu skarbowego musi zawierać uzasadnienie. Podatnik może odwołać się m.in. do wyjątkowo trudnej sytuacji finansowej. Konieczne jest też wskazanie terminu, w którym zakupi kasę.

Uwaga! Kasy online: przepisy wskazują, iż wniosek o indywidualne ustalenie terminu wprowadzenia kasy fiskalnej online musi zostać złożony przed obowiązującym terminem. W praktyce więc należy to zrobić do końca grudnia 2020 r.

Wnioskowanie o odroczenie terminu wymiany kasy na online’ową wiążę się jednak z pewnym ryzykiem. Jako że urząd ma aż 30 dni na jego rozpatrzenie, decyzja zapadnie zapewne po 1 stycznia 2021 r. Jeśli będzie negatywna, podatnik bezpowrotnie straci prawo do ulgi na kasę online.

Więcej na: https://www.gov.pl/web/finanse/urzad-skarbowy-moze-przedluzyc-termin-na-zakup-kasy-online

 

Kasy online w dobrych cenach – zobacz naszą ofertę!

 

Czytaj też: Wymiana kas fiskalnych na online w 2021 r. – kiedy nie obowiązuje?

Czytany 1972 razy

Artykuły powiązane

 • Kasy online dla fryzjerów – od kiedy w 2021 r.? Kasy online dla fryzjerów – od kiedy w 2021 r.?

  Właściciele salonów fryzjerskich już teraz kupują kasy online – choć według przepisów mają na to jeszcze kilka miesięcy. Od kiedy kasy online dla fryzjerów będą obowiązkowe w 2021 r.? Co zrobić, aby zachować szansę na ulgę przysługującą przy wymianie kasy i ile w rzeczywistości będzie kosztował nowy obowiązek?

 • Kasy fiskalne online – od kiedy dla kolejnych branż w 2021 r.? Kasy fiskalne online – od kiedy dla kolejnych branż w 2021 r.?

  Pomimo silnego kryzysu branża hotelarska i gastronomiczna wymieniły swoje urządzenia na kasy fiskalne online. Z początkiem roku w serwisach fiskalnych zaczęli pojawiać się kolejni przedsiębiorcy – to fryzjerzy, właściciele klubów fitness i firm budowalnych, kosmetyczki, a także lekarze i prawnicy. Ciąży na nich obowiązek stosowania kas fiskalnych online. Od kiedy? I dlaczego już teraz kupują kasy?

 • Przegląd techniczny kasy online w 2021 r. – co grozi za spóźnienie? Przegląd techniczny kasy online w 2021 r. – co grozi za spóźnienie?

  Zgłaszanie kasy fiskalnej do okresowego przeglądu technicznego stanowi obowiązek podatnika. Spóźnienie może go słono kosztować –nie tylko zapłaci karę w wysokości 300 zł nałożoną przez urząd skarbowy, ale może też stracić prawo do ulgi na kasę. Sprawdź, co grozi za spóźnienie z przeglądem technicznym kasy online w 2021 r.

 • Spóźnienie z instalacją kasy online – czy pozbawia prawa do ulgi? Spóźnienie z instalacją kasy online – czy pozbawia prawa do ulgi?

  Lokale gastronomiczne, składy opału i obiekty noclegowe od 1 stycznia 2021 r. muszą rejestrować sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej online. Przepisy są w tej kwestii jednoznaczne – spóźnienie z instalacją urządzenia online’owego naraża przedsiębiorcę na sankcje skarbowe oraz utratę prawa do ulgi na kasę. A co w przypadku, gdy podatnik nie prowadził sprzedaży i nie uzyskał przychodu? Odpowiedzi na pytanie, czy w tej sytuacji ma prawo do ulgi, udzielają interpretacje indywidualne organów skarbowych.

 • Wymiana kas fiskalnych na online 2021 – kiedy nie obowiązuje? Wymiana kas fiskalnych na online 2021 – kiedy nie obowiązuje?

  Przedsiębiorcom świadczącym usługi związane z wyżywieniem pozostało już tylko kilka dni na zakup nowego urządzenia. Wymiana kas fiskalnych na online 2021 nie zostanie odroczona – choć wielu podatników aż do końca miało na to nadzieję. Wybierając się do salonu sprzedaży kas online w Warszawie lub każdej innej miejscowości warto wcześniej zorientować się, czy obowiązek wymiany dotyczy wszystkich kas użytkowanych w firmie.