wtorek, 29 grudzień 2020 13:22

Kasy online – przepisy: Odroczenie terminu tylko na indywidualny wniosek – jak go złożyć?

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Odrzucenie projektu ustawy, która miała przesunąć termin instalacji kas online o rok m.in. dla hoteli i gastronomii, położyło kres nadziei tych branż na uniknięcie uciążliwego obowiązku. Nie oznacza to jednak, iż pozostali oni całkowicie bez szansy na późniejszy termin wprowadzenia kasy online. Przepisy dają możliwość indywidualnego odroczenia terminu wymiany kas na online’owe. Firmy muszą się jednak śpieszyć - mają na to czas tylko do końca roku.

Przypomnienie o możliwości odroczenia terminu wymiany kasy fiskalnej na online pojawiło się na oficjalnej stronie Ministerstwa Finansów. Choć resort zapewnia, iż 85% podatników z branży gastronomicznej i hotelarskiej oraz składów opału ma już kasy online’owe, bez wątpienia wielu z nich do końca liczyło na przesunięcie terminu. Ze względu na przedłużające się obostrzenia, firmy w wyjątkowo trudnej sytuacji mogą wnioskować o indywidualne rozstrzygnięcia w tej sprawie.

 

Kasy fiskalne online – od kiedy

Jeśli chodzi o kasy online, przepisy pozostają niezmienione. Do 1 stycznia 2021 r. wymianę urządzeń muszą przeprowadzić podatnicy wykonujący następujące czynności:

 • usługi związane z wyżywieniem (wyłącznie świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo),
 • usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania
 • dostawa węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych

Pozostałe branże: do 1 lipca 2021 r.

Terminowe rozpoczęcie ewidencjonowania sprzedaży na kasie online stanowi warunek otrzymania ulgi do 700 zł na każde urządzenie. Nawet jednodniowe spóźnienie skutkuje utratą prawa do ulgi.

 

Odroczenie kasy online – przepisy

Przedsiębiorca ma prawo wnioskować o odroczenie terminu wprowadzenia kasy online. Przepisy art. 48 § 1 Ordynacji podatkowej wskazują, iż organ podatkowy na wniosek podatnika może odraczać terminy przewidziane w przepisach podatkowych, jeśli jest to uzasadnione ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym.

Decyzja urzędu skarbowego zostaje podjęta po analizie indywidualnej sytuacji przedsiębiorcy. Ma ona charakter uznaniowy – oznacza więc, iż w dużym zakresie leży w gestii urzędnika. Po otrzymaniu wniosku, urząd ma 30 dni na jego rozpatrzenie – taki termin wynika z art. 139 § 1 i 2 Ordynacji podatkowej.

Wniosek składany do naczelnika urzędu skarbowego musi zawierać uzasadnienie. Podatnik może odwołać się m.in. do wyjątkowo trudnej sytuacji finansowej. Konieczne jest też wskazanie terminu, w którym zakupi kasę.

Uwaga! Kasy online: przepisy wskazują, iż wniosek o indywidualne ustalenie terminu wprowadzenia kasy fiskalnej online musi zostać złożony przed obowiązującym terminem. W praktyce więc należy to zrobić do końca grudnia 2020 r.

Wnioskowanie o odroczenie terminu wymiany kasy na online’ową wiążę się jednak z pewnym ryzykiem. Jako że urząd ma aż 30 dni na jego rozpatrzenie, decyzja zapadnie zapewne po 1 stycznia 2021 r. Jeśli będzie negatywna, podatnik bezpowrotnie straci prawo do ulgi na kasę online.

Więcej na: https://www.gov.pl/web/finanse/urzad-skarbowy-moze-przedluzyc-termin-na-zakup-kasy-online

 

Kasy online w dobrych cenach – zobacz naszą ofertę!

 

Czytaj też: Wymiana kas fiskalnych na online w 2021 r. – kiedy nie obowiązuje?

Czytany 5858 razy

Artykuły powiązane

 • Zakup kasy online po terminie a ulga 700 zł. Czy przysługuje? Zakup kasy online po terminie a ulga 700 zł. Czy przysługuje?

  Terminowe rozpoczęcie ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy online jest jednym z podstawowych warunków uzyskania ulgi do 700 zł za każde urządzenie. W praktyce jednak zdarzają się różne sytuacje – choroba, trudności z zakupem urządzenia, czy znane z ubiegłych lat zamknięcie branż ze względu na pandemię. Czy w takich okolicznościach zakup kasy online po terminie przekreśla prawo do ulgi 700 zł? W znalezieniu odpowiedzi pomocne będą interpretacje indywidualne.

 • Kasy online 2023 – czy będą obowiązkowe? Kasy online 2023 – czy będą obowiązkowe?

  Nowelizacja ustawy o VAT wprowadziła terminy, po których nie będzie już można kupić kasy z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii. Czy oznacza to, że kasy online 2023 roku będą obowiązkowe? Sprawdź aktualne przepisy!

 • Wymiana kasy na online po obowiązującym terminie Wymiana kasy na online po obowiązującym terminie

  Kasy fiskalne online to coraz częstszy widok w polskich firmach. Od 2020 r. kilka dużych grup podatników wymieniło posiadane urządzenia na kasy online’owe, ponieważ zobowiązał ich do tego ustawodawca. Ustalony odgórnie harmonogram wskazywał, która branża i w jakim terminie ma wdrożyć pracę na nowych sprzętach. Co w przypadku, gdy przedsiębiorca wymienił kasę na online po obowiązującym terminie?

 • Pierwsza na rynku drukarka fiskalna z e-paragonem! To produkt Posnet Pierwsza na rynku drukarka fiskalna z e-paragonem! To produkt Posnet

  E-paragony funkcjonują już od 2021 r. w przepisach i… do tej pory tylko tam. Jak dotąd bowiem nie było na polskim rynku urządzenia fiskalnego wyposażonego w funkcję przesyłania paragonów elektronicznych. Sytuacja ta zmieniła się za sprawą Thermal XL 2 Online S firmy Posnet.

 • Kto musi mieć kasę online w 2022 r.? Kto musi mieć kasę online w 2022 r.?

  Kasy fiskalne online stopniowo wypierają z rynku starsze modele urządzeń – kasy z elektroniczną kopią paragonu. Modele z kopią papierową spotkamy już bardzo rzadko, a w sklepach nie ma ich już od prawie 3 lat. Niektórzy podatnicy wciąż mają wybór – mogą używać kas online lub urządzeń z kopią elektroniczną. Sprawdź, kto musi mieć kasę online w 2022 r.!