wtorek, 29 grudzień 2020 13:22

Kasy online – przepisy: Odroczenie terminu tylko na indywidualny wniosek – jak go złożyć?

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Odrzucenie projektu ustawy, która miała przesunąć termin instalacji kas online o rok m.in. dla hoteli i gastronomii, położyło kres nadziei tych branż na uniknięcie uciążliwego obowiązku. Nie oznacza to jednak, iż pozostali oni całkowicie bez szansy na późniejszy termin wprowadzenia kasy online. Przepisy dają możliwość indywidualnego odroczenia terminu wymiany kas na online’owe. Firmy muszą się jednak śpieszyć - mają na to czas tylko do końca roku.

Przypomnienie o możliwości odroczenia terminu wymiany kasy fiskalnej na online pojawiło się na oficjalnej stronie Ministerstwa Finansów. Choć resort zapewnia, iż 85% podatników z branży gastronomicznej i hotelarskiej oraz składów opału ma już kasy online’owe, bez wątpienia wielu z nich do końca liczyło na przesunięcie terminu. Ze względu na przedłużające się obostrzenia, firmy w wyjątkowo trudnej sytuacji mogą wnioskować o indywidualne rozstrzygnięcia w tej sprawie.

 

Kasy fiskalne online – od kiedy

Jeśli chodzi o kasy online, przepisy pozostają niezmienione. Do 1 stycznia 2021 r. wymianę urządzeń muszą przeprowadzić podatnicy wykonujący następujące czynności:

 • usługi związane z wyżywieniem (wyłącznie świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo),
 • usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania
 • dostawa węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych

Pozostałe branże: do 1 lipca 2021 r.

Terminowe rozpoczęcie ewidencjonowania sprzedaży na kasie online stanowi warunek otrzymania ulgi do 700 zł na każde urządzenie. Nawet jednodniowe spóźnienie skutkuje utratą prawa do ulgi.

 

Odroczenie kasy online – przepisy

Przedsiębiorca ma prawo wnioskować o odroczenie terminu wprowadzenia kasy online. Przepisy art. 48 § 1 Ordynacji podatkowej wskazują, iż organ podatkowy na wniosek podatnika może odraczać terminy przewidziane w przepisach podatkowych, jeśli jest to uzasadnione ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym.

Decyzja urzędu skarbowego zostaje podjęta po analizie indywidualnej sytuacji przedsiębiorcy. Ma ona charakter uznaniowy – oznacza więc, iż w dużym zakresie leży w gestii urzędnika. Po otrzymaniu wniosku, urząd ma 30 dni na jego rozpatrzenie – taki termin wynika z art. 139 § 1 i 2 Ordynacji podatkowej.

Wniosek składany do naczelnika urzędu skarbowego musi zawierać uzasadnienie. Podatnik może odwołać się m.in. do wyjątkowo trudnej sytuacji finansowej. Konieczne jest też wskazanie terminu, w którym zakupi kasę.

Uwaga! Kasy online: przepisy wskazują, iż wniosek o indywidualne ustalenie terminu wprowadzenia kasy fiskalnej online musi zostać złożony przed obowiązującym terminem. W praktyce więc należy to zrobić do końca grudnia 2020 r.

Wnioskowanie o odroczenie terminu wymiany kasy na online’ową wiążę się jednak z pewnym ryzykiem. Jako że urząd ma aż 30 dni na jego rozpatrzenie, decyzja zapadnie zapewne po 1 stycznia 2021 r. Jeśli będzie negatywna, podatnik bezpowrotnie straci prawo do ulgi na kasę online.

Więcej na: https://www.gov.pl/web/finanse/urzad-skarbowy-moze-przedluzyc-termin-na-zakup-kasy-online

 

Kasy online w dobrych cenach – zobacz naszą ofertę!

 

Czytaj też: Wymiana kas fiskalnych na online w 2021 r. – kiedy nie obowiązuje?

Czytany 6508 razy

Artykuły powiązane

 • Sprzedaż sezonowa – jaką kasę fiskalną wybrać? Sprzedaż sezonowa – jaką kasę fiskalną wybrać?

  Lato zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim – sprzedaż sezonowa. Dla wielu przedsiębiorców ciepłe miesiące to okres największego (a czasem nawet jedynego w całym roku) zarobku. Otwierając sezonowy biznes pamiętaj, że obowiązują Cię przepisy dotyczące posiadania kasy fiskalnej. Sprawdź, jaka kasa fiskalna najlepiej sprawdzi się w sprzedaży sezonowej!

 • Kasy online od 2023 r. – obowiązkowe dla wszystkich? Kasy online od 2023 r. – obowiązkowe dla wszystkich?

  Wraz z końcem 2022 r. z półek serwisów fiskalnych znikną kasy fiskalne z elektroniczną kopią paragonu. To dalszy ciąg reformy fiskalnej prowadzonej w Polsce od 2019 roku. Co w praktyce oznacza dla przedsiębiorców? Czy musimy obowiązkowo wymienić urządzenia na kasy online od 2023 r.?

 • Raport fiskalny z kasy online w świetle aktualnych przepisów Raport fiskalny z kasy online w świetle aktualnych przepisów

  Wykonywanie raportu to jeden z podstawowych obowiązków podatników korzystających z kasy lub drukarki fiskalnej. Jak na kwestię raportów fiskalnych wpłynęło pojawienie się na rynku urządzeń online’owych? Czy sporządzenie oznacza wykonanie tego dokumenty czy obligatoryjny jest również jego wydruk?

 • Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX – szybka, wytrzymała i nowoczesna Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX – szybka, wytrzymała i nowoczesna

  Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX dołączyła do urządzeń rejestrujących z rodziny Thermal. Co, wraz z pojawieniem w sprzedaży nowoczesnego sprzętu, zaproponował klientom wiodący producent kas i drukarek? W potrzeby których branż trafi Posnet? Poznaj główne zalety drukarki Thermal HX.    

 • Zakup kasy online po terminie a ulga 700 zł. Czy przysługuje? Zakup kasy online po terminie a ulga 700 zł. Czy przysługuje?

  Terminowe rozpoczęcie ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy online jest jednym z podstawowych warunków uzyskania ulgi do 700 zł za każde urządzenie. W praktyce jednak zdarzają się różne sytuacje – choroba, trudności z zakupem urządzenia, czy znane z ubiegłych lat zamknięcie branż ze względu na pandemię. Czy w takich okolicznościach zakup kasy online po terminie przekreśla prawo do ulgi 700 zł? W znalezieniu odpowiedzi pomocne będą interpretacje indywidualne.