środa, 23 grudzień 2020 13:34

Kolejna branża z kasami online – już od 1 stycznia 2021 r.!

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Nie tylko gastronomia i obiekty noclegowe, ale też podatnicy zajmujący się sprzedażą węgla, brykietu oraz m.in. koksu i półkoksu – od 1 stycznia 2021 r. branże te obejmie bezwzględny obowiązek stosowania kas fiskalnych online. Ministerstwo Finansów przypomniało o zbliżającym się terminie i nie zamierza go przesuwać.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o VAT, sprzedaż dokonywana na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych musi być dokonywana za pomocą kas fiskalnych online. Te urządzenia nowego typu funkcjonują w polskich sklepach i punktach usługowych już od maja 2019 r. – stopniowo mają wypierać starsze modele kas.

 

Kolejna branża z kasami online – składy opału

Ze względu na trwający kryzys gospodarczy i niekiedy wręcz dramatyczną sytuację przedsiębiorców, wiele mówi się o obowiązkowej wymianie kas fiskalnych na online’owe przez lokale gastronomiczne i obiekty noclegowe. Należy jednak pamiętać, iż od 1 stycznia 2021 r. kasy online musi stosować jeszcze jedna duża grupa podatników – to właściciele składów opału.

Od 1 stycznia 2021 r. kasy online muszą mieć 3 grupy podatników:

 • świadczący usługi związane z wyżywieniem wyłącznie świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo,
   
 • świadczący usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,
   
 • dokonujący sprzedaży węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych.

 

Kasy online od 1 stycznia 2021 r. – przesunięcia terminu nie będzie

Początkowo wymienione powyżej branże miały rozpocząć pracę z kasami online od 1 lipca 2020 r. Tak przewidywał pierwotnie ustalony harmonogram. Jednak ze względu na panującą od marca 2020 r. epidemię i wprowadzone rządowe obostrzenia, za którymi przyszedł kryzys w gastronomii i hotelarstwie, termin ten zdecydowano się przesunąć o pół roku.

Zmiana została wprowadzona mocą rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 10 czerwca 2020 r. w sprawie przedłużenia terminów prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii (Dz. U. z 2020 r. poz. 1059). Przesunięto termin wprowadzenia kas online nie tylko dla gastronomii, obiektów noclegowych i składów opału, ale też dla pozostałych branż. Fryzjerzy, kosmetyczki, prawnicy, lekarze, firmy budowlane i kluby fitness początkowo mieli mieć kasy online od 1 stycznia 2021 r. Po zmianach – od 1 lipca 2021 r.

Odsunięcie terminu wymiany kas na online w gastronomii i hotelach oszczędziło firmom dodatkowego, uciążliwego obowiązku. Niestety, po stosunkowo spokojnych miesiącach wakacyjnych przyszła druga fala zachorowań. W związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, rząd rozpoczął działania mające na celu minimalizację zagrożenia funkcjonowania społeczeństwa i państwa. Ponownie zamknięto m.in. restauracje i hotele.

Dnia 9 grudnia 2020 r. Opozycja przestawiła w Sejmie projekt ustawy, która miałaby przesunąć obecne terminy o kolejne 12 miesięcy. W objętych obowiązkiem branżach wzbudziło to duże nadzieje. Niestety, Sejm nawet nie wziął pod uwagę przedłożonego projektu. Podatnicy, którzy liczyli na ulgowe potraktowanie, mają już bardzo mało czasu na zakup kasy online. A muszą to zrobić, jeśli nie chcą stracić prawa do ulgi na kasę online i narazić się na kary finansowe.

Ważne!

Gastronomia, obiekty noclegowe i składy opału muszą mieć kasy online od 1 stycznia 2021 r. To ostateczny termin!

 

 

Więcej o kasach online czytaj w Poradniku

 

Kasy Online Warszawa – najpopularniejsze urządzenia nie tylko dla gastronomii!

Czytany 445 razy

Artykuły powiązane

 • Kasy online dla fryzjerów – od kiedy w 2021 r.? Kasy online dla fryzjerów – od kiedy w 2021 r.?

  Właściciele salonów fryzjerskich już teraz kupują kasy online – choć według przepisów mają na to jeszcze kilka miesięcy. Od kiedy kasy online dla fryzjerów będą obowiązkowe w 2021 r.? Co zrobić, aby zachować szansę na ulgę przysługującą przy wymianie kasy i ile w rzeczywistości będzie kosztował nowy obowiązek?

 • Kasy fiskalne online – od kiedy dla kolejnych branż w 2021 r.? Kasy fiskalne online – od kiedy dla kolejnych branż w 2021 r.?

  Pomimo silnego kryzysu branża hotelarska i gastronomiczna wymieniły swoje urządzenia na kasy fiskalne online. Z początkiem roku w serwisach fiskalnych zaczęli pojawiać się kolejni przedsiębiorcy – to fryzjerzy, właściciele klubów fitness i firm budowalnych, kosmetyczki, a także lekarze i prawnicy. Ciąży na nich obowiązek stosowania kas fiskalnych online. Od kiedy? I dlaczego już teraz kupują kasy?

 • Przegląd techniczny kasy online w 2021 r. – co grozi za spóźnienie? Przegląd techniczny kasy online w 2021 r. – co grozi za spóźnienie?

  Zgłaszanie kasy fiskalnej do okresowego przeglądu technicznego stanowi obowiązek podatnika. Spóźnienie może go słono kosztować –nie tylko zapłaci karę w wysokości 300 zł nałożoną przez urząd skarbowy, ale może też stracić prawo do ulgi na kasę. Sprawdź, co grozi za spóźnienie z przeglądem technicznym kasy online w 2021 r.

 • Spóźnienie z instalacją kasy online – czy pozbawia prawa do ulgi? Spóźnienie z instalacją kasy online – czy pozbawia prawa do ulgi?

  Lokale gastronomiczne, składy opału i obiekty noclegowe od 1 stycznia 2021 r. muszą rejestrować sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej online. Przepisy są w tej kwestii jednoznaczne – spóźnienie z instalacją urządzenia online’owego naraża przedsiębiorcę na sankcje skarbowe oraz utratę prawa do ulgi na kasę. A co w przypadku, gdy podatnik nie prowadził sprzedaży i nie uzyskał przychodu? Odpowiedzi na pytanie, czy w tej sytuacji ma prawo do ulgi, udzielają interpretacje indywidualne organów skarbowych.

 • Kasy online – przepisy: Odroczenie terminu tylko na indywidualny wniosek – jak go złożyć? Kasy online – przepisy: Odroczenie terminu tylko na indywidualny wniosek – jak go złożyć?

  Odrzucenie projektu ustawy, która miała przesunąć termin instalacji kas online o rok m.in. dla hoteli i gastronomii, położyło kres nadziei tych branż na uniknięcie uciążliwego obowiązku. Nie oznacza to jednak, iż pozostali oni całkowicie bez szansy na późniejszy termin wprowadzenia kasy online. Przepisy dają możliwość indywidualnego odroczenia terminu wymiany kas na online’owe. Firmy muszą się jednak śpieszyć - mają na to czas tylko do końca roku.