piątek, 15 styczeń 2021 10:06

Kasy fiskalne online – od kiedy dla kolejnych branż w 2021 r.?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Pomimo silnego kryzysu branża hotelarska i gastronomiczna wymieniły swoje urządzenia na kasy fiskalne online. Z początkiem roku w serwisach fiskalnych zaczęli pojawiać się kolejni przedsiębiorcy – to fryzjerzy, właściciele klubów fitness i firm budowalnych, kosmetyczki, a także lekarze i prawnicy. Ciąży na nich obowiązek stosowania kas fiskalnych online. Od kiedy? I dlaczego już teraz kupują kasy?

Reforma polskiego systemu kasowego z założenia ma być przeprowadzana stopniowo. Właśnie dlatego, wbrew obawom nie tylko przedsiębiorców, ale też m.in. producentów kas, nie wprowadzono powszechnego obowiązku wymiany urządzeń na online’owe – przesyłające dane do Centralnego Repozytorium Kas. Tylko niektóre branże zostały zobligowane do wymiany kas w określonych terminach.

 

Kasy fiskalne online – od kiedy dla salonów fryzjerskich i innych branż

Trzecia grupa podatników wymieni kasy fiskalne z elektroniczną lub papierową kopią paragonu na urządzenia online’owe do 1 lipca 2021 r. Termin ten jest ostateczny. Nie ma co oczekiwać kolejnego odroczenia – Opozycji nie udało się to w grudniu 2020 r., na pewno więc nie udałoby się też i teraz.

Kasy fiskalne online od 1 lipca 2021 r. muszą stosować podatnicy świadczący:

usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne,

usługi budowlane,

usługi prawnicze,

usługi w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,

usługi związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej wyłącznie w zakresie wstępu

 

W terminie 1 lipca 2021 r. kasa online w salonie fryzjerskim, klubie fitness, kancelarii prawnej, gabinecie lekarskim itp. musi być już zafiskalizowana i gotowa do rozpoczęcia sprzedaży. Zachowanie terminu jest bardzo ważne – nawet jednodniowe spóźnienie skutkuje utratą prawa do ulgi na kasę online. Prawo do takiego odliczenia przysługuje nawet podatnikom z wymienionej wcześniej listy, którzy w przeszłości już uzyskali ulgę przy zakupie kasy z elektroniczną lub papierową kopią paragonu.

 

Już teraz kupują kasy online

Fryzjerzy, kosmetyczki i inni przedsiębiorcy z trzeciej grupy już teraz odwiedzają serwisy fiskalne i wykupują kasy fiskalne online. Od kiedy się nimi interesują? W zasadzie już od początku ferii. Mimo iż do obowiązkowej wymiany pozostało jeszcze kilka miesięcy, użytkownicy kas nie chcą pozostawiać tej kwestii na ostatnią chwilę. Świadomi tego, że grupa zobowiązanych do wymiany jest bardzo szeroka, nie chcą narażać się na długie oczekiwanie na fiskalizację lub mały wybór urządzeń.

Pamiętajmy – w Polsce działa kilkaset tysięcy salonów fryzjerskich, gabinetów lekarskich i innych firm. Według danych GIS, samych salonów świadczących usługi kosmetyczne działa w naszym kraju ponad 30 tysięcy. Serwisów fiskalnych natomiast – zaledwie kilka tysięcy. Jeden serwisant jest w stanie przez cały dzień zafiskalizować 5-6 kas. Gdyby wszyscy zobligowani do tego przedsiębiorcy zdecydowaliby się kupić kasę online dopiero pod koniec czerwca 2021 r., serwisanci nie byliby w stanie obsłużyć wszystkich.

Właśnie dlatego lepiej rozejrzeć się za kasą online nawet kilka miesięcy wcześniej. Obecnie w serwisach nie ma już właścicieli lokali gastronomicznych, hoteli i składów opału. Stało się luźniej niż w grudniu, a serwisanci mają więcej czasu na zapewnienie swoim klientom m.in. profesjonalnego wsparcia w wyborze urządzenia najlepiej trafiającego w potrzeby ich działalności.

 

Zdążyć przed innymi

Pamiętajmy też, iż wszystkie branże wyznaczone przez ustawodawcę są reprezentowane przez podatników, którzy raczej wybiorą niedrogą, mobilną kasę online lub prostą drukarkę niż zaawansowaną „maszynę” stacjonarną. Jeśli nie chcemy, by zabrakło dla nas najlepszych modeli kas w dobrych cenach, lepiej nie odkładajmy wizyty w serwisie na ostatnią chwilę.

 

Kasy fiskalne online – od kiedy dla czwartej branży?

Od 1 stycznia 2021 r. w ustawie o VAT pojawiła się nowa czynność, której wykonywanie zobowiązało podatników do wymiany kas na online’owe. Zmiana ta nie odbiła się zbyt szerokim echem w mediach, dotyczy bowiem bardzo wąskiej grupy podatników.

Zgodnie z art. 145b ust. 1 pkt 4 ustawy, do końca 2021 r. kasy online muszą wprowadzić podatnicy zajmujący się sprzedażą towarów w systemie zwrotu podatku podróżnym, o którym mowa w przepisach działu XII rozdziału 6.

 

Więcej o kasach fiskalnych online w 2021 r. czytaj w Poradniku

 

Zobacz naszą ofertę kas fiskalnych online i usług serwisowych w Warszawie

Czytany 2176 razy Ostatnio zmieniany piątek, 15 styczeń 2021 10:27

Artykuły powiązane

 • Połącz kasę z komputerem i nie płać za transmisję danych – kasy online z komunikacją przez USB Połącz kasę z komputerem i nie płać za transmisję danych – kasy online z komunikacją przez USB

  Użytkownicy kas i drukarek fiskalnych online muszą zapewnić swoim urządzeniom stały dostęp do internetu. Za pośrednictwem sieci kasy online’owe wysyłają dane w sposób ciągły i automatyczny do Centralnego Repozytorium Kas. Wybierając urządzenie, należy zwrócić szczególną uwagę na sposób komunikacji z internetem. Jedną z opcji jest połączenie przez USB. Jak działa i dlaczego jest tańsze niż inne?

 • Jak kasa online współpracuje z terminalem płatniczym? Jak kasa online współpracuje z terminalem płatniczym?

  Wymiana urządzeń na kasy fiskalne online to dobra sposobność do wprowadzenia w działalności również terminala płatniczego. Tym bardziej, że dzięki ujednoliconemu protokołowi komunikacyjnemu każda kasa i drukarka online współpracuje z takim urządzeniem. Podpowiadamy, jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się w sklepie lub punkcie usługowym.

 • W jaki sposób kasy online łączą się z CRK? W jaki sposób kasy online łączą się z CRK?

  Jedną z nowych, ważnych funkcji wprowadzonych w kasach fiskalnych online jest komunikacja z Centralnym Repozytorium Kas (CRK). Aby urządzenie wysyłało dane do administracji skarbowej w sposób ciągły i automatyczny, musi być na stałe połączone z Internetem. Poznaj sposoby, w jakie kasy online łączą się z CRK i wybierz rozwiązanie najlepsze dla twojej działalności.

 • Mała i wygodna! Kasa fiskalna Datecs WP-50 Online już w ofercie! Mała i wygodna! Kasa fiskalna Datecs WP-50 Online już w ofercie!

  Prowadzisz punkt usługowy, a może małą placówkę handlową? Świadczysz mobilne usługi? Poznaj Datecs WP-50 Online – to mała, wygodna i niezawodna kasa fiskalna online w atrakcyjnej cenie. Spełnia wszystkie wymogi ustawodawcy – dane do CRK przesyła bezprzewodowo za pośrednictwem Wi-Fi lub GSM. Praktyczna i bezpieczna, świetnie sprawdza się m.in. w warsztatach samochodowych, salonach fryzjerskich i kosmetycznych, gabinetach lekarskich, firmach budowlanych i wielu innych!

 • Kasy fiskalne online – wymiana do 1 lipca 2021 r. Zostało już tylko kilka dni! Kasy fiskalne online – wymiana do 1 lipca 2021 r. Zostało już tylko kilka dni!

  Według najnowszych danych, w samej branży kosmetycznej ponad 30% firm nie ma jeszcze kasy fiskalnej online! Sprawdź aktualny harmonogram i dowiedz się, czy nie jesteś w grupie przedsiębiorców zobowiązanych do wymiany urządzeń na kasy fiskalne online. To ostatni moment – 1 lipca 2021 r. będzie już za późno!