środa, 28 kwiecień 2021 22:47

Kasy online dla siłowni i fitness klubów – co oznacza sformułowanie „w zakresie wstępu”?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Siłownie, kluby fitness oraz wszelkie inne obiekty służące poprawie kondycji fizycznej już od 1 lipca 2021 r. muszą rejestrować sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej online. W przepisach określono, iż wymóg ten obowiązuje „wyłącznie w zakresie wstępu”. Co to oznacza? Czy np. trener personalny świadczący usługi dodatkowe również musi mieć kasę online? Odpowiedzi na te pytania udzielił Dyrektor Krajowej Izby Skarbowej. Sprawdź też, jakie kasy online dla siłowni i fitness klubów sprawdzą się najlepiej.

Zgodnie z planami rządu, obiekty służące poprawie kondycji fizycznej, czyli siłownie i kluby fitness, mają zostać otwarte już pod koniec maja. Właścicielom takich obiektów pozostanie dość niewiele czas na zakup kasy online. A te będą obowiązkowe, ustawodawca nie przewiduje bowiem kolejnego przesunięcia terminu instalacji kas, pomimo trudnej sytuacji przedsiębiorców. Kasy online dla siłowni i fitness klubów będą obowiązkowe od 1 lipca 2021 r.

 

Co oznacza zwrot „wyłącznie w zakresie wstępu”?

Zgodnie z przepisami ustawy o VAT, kasy online dla siłowni i klubów fitness, czyli obiektów służących poprawie kondycji fizycznej, są obowiązkowe „wyłącznie w zakresie wstępu”. To pozornie proste sformułowanie wzbudziło jednak w podatnikach wiele wątpliwości. Co rzeczywiście oznacza? Odpowiedzi udzielił Dyrektor Krajowej Izby Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 1 grudnia 2020 r., nr 0114-KDIP1-3.4012.514.2020.2.ISK.

Czytamy w niej między innymi:

„...pojęcia wstępu nie należy ograniczać jedynie do biernego uczestnictwa w danym przedsięwzięciu, a więc wyłącznie do wejścia do danego obiektu bez możliwości korzystania z urządzeń tam się znajdujących, jeżeli korzystanie z tych urządzeń wiąże się z typowym użytkowaniem danego obiektu w ramach wstępu do tego obiektu (tak jak np. wstęp "na siłownię", czy do parku rozrywki). „

Słowo „wstęp” należy rozumieć jako „możliwość wejścia gdzieś, prawo uczestniczenia w czymś". Nie ma przy tym znaczenia, czy klient wykupuje jednorazową wejściówkę na siłownię, opłatę startową czy półroczny karnet.

Generalnie oznacza to, iż każda siłownia i fitness klub musi mieć kasę online od 1 lipca 2021 r., jeśli tylko pobiera opłaty na wejście na obiekt (a trudno byłoby znaleźć miejsce, które takich opłat nie pobiera).

Z drugiej strony wymóg nie obejmuje innych usług świadczonych na obiekcie. Oznacza to, iż np. trener personalny pobierający dodatkową opłatę za swoją usługę może korzystać z kasy fiskalnej z elektroniczną kopią paragonu, nie musi wymieniać urządzenia. Ewentualnie, po spełnieniu odpowiednich warunków, może też korzystać ze zwolnienia z kasy.

Podobnie w przypadku towarów sprzedawanych na obiekcie – napojów, przekąsek, odżywek, suplementów itp. Jeśli rejestrowane są za pomocą innej kasy, nie ma obowiązku wymieniania jej na kasę online.

 

Kasy online dla siłowni i fitness klubów – jaką wybrać?

Obiektom służącym poprawie kondycji fizycznej polecamy małe, wygodne w obsłudze i ergonomiczne kasy fiskalne. Jeśli siłownia czy fitness klub korzysta z oprogramowania sprzedażowego, praktycznym rozwiązaniem okaże się drukarka fiskalna, np. Posnet TEMO Online lub TRIO Online. W takim przypadku obsługa drukarki – wystawianie paragonów, faktur itp. – odbywa się z poziomu systemu sprzedaży.

Wartym rozważenia rozwiązaniem jest też fiskalny terminal płatniczy POSPAY Online – połączenie kasy online, drukarki online oraz nowoczesnego terminala płatniczego. W jednej obudowie zyskujemy aż trzy urządzenia! POSPAY Online jest kasą małą i wygodną w użyciu, obsługiwaną za pomocą panelu dotykowego, do tego bardzo elegancką i atrakcyjną wizualnie – idealnie pasującą do wnętrza klubu fitness lub siłowni!

 

Kasy fiskalne online Warszawa – dla siłowni, fitness klubów i nie tylko – zobacz naszą ofertę!

 

Drukarki fiskalne online Warszawa – Sprawdź!

Czytany 101 razy

Artykuły powiązane

 • Otwierasz ogródek gastronomiczny? Musisz mieć kasę online! Otwierasz ogródek gastronomiczny? Musisz mieć kasę online!

  Od 15 maja 2021 r. restauracje znów mogą zapraszać do siebie gości! Na początku na świeżym powietrzu – w ogórkach gastronomicznych. Wkrótce także w lokalu. Jeśli wznawiasz działalność po długiej przerwie lub korzystasz ze zbliżającego się boomu i otwierasz nowy lokal, pamiętaj o obowiązku stosowania kasy fiskalnej online!

 • Posnet Mobilne Online – najlepsza kasa online dla prawnika Posnet Mobilne Online – najlepsza kasa online dla prawnika

  Zbliża się termin obowiązkowej wymiany kas fiskalnych na urządzenia online przez pięć dużych branż. Wśród podatników zobowiązanych do stosowania kasy online od 1 lipca 2021 r. znaleźli się prawnicy. Przedstawicielom tego zawodu prezentujemy Posnet Mobilne Online. Zapytaliśmy eksperta – serwisanta urządzeń fiskalnych w Warszawie – dlaczego jest to najlepsza kasa online dla prawnika.

 • Kupujesz kasę online? Sprawdź, jaki masz nowy obowiązek! Kupujesz kasę online? Sprawdź, jaki masz nowy obowiązek!

  Kasy fiskalne online na dobre zadomowiły się w polskich przedsiębiorstwach. Wkrótce kolejne pięć dużych branż wymieni swoje dotychczasowe urządzenia na sprzęt nowego typu. Czym różnią się kasy online od tradycyjnych? Pod względem obsługi – w zasadzie niczym. Należy jednak mieć na uwadze, iż ich użytkownie wiąże się z nowym obowiązkiem!

 • Kasa online z terminalem do gabinetu lekarskiego Kasa online z terminalem do gabinetu lekarskiego

  Lekarze i stomatolodzy już od 1 lipca 2021 r. muszą obowiązkowo rejestrować sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej online. Jakie urządzenie najlepiej sprawdzi się w takiej działalności? Wielu lekarzy przekonało się, iż praktycznym rozwiązaniem jest kasa online z terminalem do gabinetu lekarskiego.

 • Mała kasa fiskalna online do salonu kosmetycznego Mała kasa fiskalna online do salonu kosmetycznego

  Wkrótce branża Beauty zostanie objęta obowiązkową wymianą obecnych urządzeń na kasy fiskalne online. Jeśli jeszcze nie zaopatrzyłaś się w odpowiedni sprzęt, zrób to jak najszybciej. Optymalnym rozwiązaniem często okazuje się mała kasa fiskalna online do salonu kosmetycznego. Zapytaliśmy eksperta – serwisanta z salonu kas fiskalnych online w Warszawie – o najlepszy model dla kosmetyczki.