środa, 28 kwiecień 2021 22:47

Kasy online dla siłowni i fitness klubów – co oznacza sformułowanie „w zakresie wstępu”?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Siłownie, kluby fitness oraz wszelkie inne obiekty służące poprawie kondycji fizycznej już od 1 lipca 2021 r. muszą rejestrować sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej online. W przepisach określono, iż wymóg ten obowiązuje „wyłącznie w zakresie wstępu”. Co to oznacza? Czy np. trener personalny świadczący usługi dodatkowe również musi mieć kasę online? Odpowiedzi na te pytania udzielił Dyrektor Krajowej Izby Skarbowej. Sprawdź też, jakie kasy online dla siłowni i fitness klubów sprawdzą się najlepiej.

Zgodnie z planami rządu, obiekty służące poprawie kondycji fizycznej, czyli siłownie i kluby fitness, mają zostać otwarte już pod koniec maja. Właścicielom takich obiektów pozostanie dość niewiele czas na zakup kasy online. A te będą obowiązkowe, ustawodawca nie przewiduje bowiem kolejnego przesunięcia terminu instalacji kas, pomimo trudnej sytuacji przedsiębiorców. Kasy online dla siłowni i fitness klubów będą obowiązkowe od 1 lipca 2021 r.

 

Co oznacza zwrot „wyłącznie w zakresie wstępu”?

Zgodnie z przepisami ustawy o VAT, kasy online dla siłowni i klubów fitness, czyli obiektów służących poprawie kondycji fizycznej, są obowiązkowe „wyłącznie w zakresie wstępu”. To pozornie proste sformułowanie wzbudziło jednak w podatnikach wiele wątpliwości. Co rzeczywiście oznacza? Odpowiedzi udzielił Dyrektor Krajowej Izby Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 1 grudnia 2020 r., nr 0114-KDIP1-3.4012.514.2020.2.ISK.

Czytamy w niej między innymi:

„...pojęcia wstępu nie należy ograniczać jedynie do biernego uczestnictwa w danym przedsięwzięciu, a więc wyłącznie do wejścia do danego obiektu bez możliwości korzystania z urządzeń tam się znajdujących, jeżeli korzystanie z tych urządzeń wiąże się z typowym użytkowaniem danego obiektu w ramach wstępu do tego obiektu (tak jak np. wstęp "na siłownię", czy do parku rozrywki). „

Słowo „wstęp” należy rozumieć jako „możliwość wejścia gdzieś, prawo uczestniczenia w czymś". Nie ma przy tym znaczenia, czy klient wykupuje jednorazową wejściówkę na siłownię, opłatę startową czy półroczny karnet.

Generalnie oznacza to, iż każda siłownia i fitness klub musi mieć kasę online od 1 lipca 2021 r., jeśli tylko pobiera opłaty na wejście na obiekt (a trudno byłoby znaleźć miejsce, które takich opłat nie pobiera).

Z drugiej strony wymóg nie obejmuje innych usług świadczonych na obiekcie. Oznacza to, iż np. trener personalny pobierający dodatkową opłatę za swoją usługę może korzystać z kasy fiskalnej z elektroniczną kopią paragonu, nie musi wymieniać urządzenia. Ewentualnie, po spełnieniu odpowiednich warunków, może też korzystać ze zwolnienia z kasy.

Podobnie w przypadku towarów sprzedawanych na obiekcie – napojów, przekąsek, odżywek, suplementów itp. Jeśli rejestrowane są za pomocą innej kasy, nie ma obowiązku wymieniania jej na kasę online.

 

Kasy online dla siłowni i fitness klubów – jaką wybrać?

Obiektom służącym poprawie kondycji fizycznej polecamy małe, wygodne w obsłudze i ergonomiczne kasy fiskalne. Jeśli siłownia czy fitness klub korzysta z oprogramowania sprzedażowego, praktycznym rozwiązaniem okaże się drukarka fiskalna, np. Posnet TEMO Online lub TRIO Online. W takim przypadku obsługa drukarki – wystawianie paragonów, faktur itp. – odbywa się z poziomu systemu sprzedaży.

Wartym rozważenia rozwiązaniem jest też fiskalny terminal płatniczy POSPAY Online – połączenie kasy online, drukarki online oraz nowoczesnego terminala płatniczego. W jednej obudowie zyskujemy aż trzy urządzenia! POSPAY Online jest kasą małą i wygodną w użyciu, obsługiwaną za pomocą panelu dotykowego, do tego bardzo elegancką i atrakcyjną wizualnie – idealnie pasującą do wnętrza klubu fitness lub siłowni!

 

Kasy fiskalne online Warszawa – dla siłowni, fitness klubów i nie tylko – zobacz naszą ofertę!

 

Drukarki fiskalne online Warszawa – Sprawdź!

Czytany 3610 razy

Artykuły powiązane

 • Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX – szybka, wytrzymała i nowoczesna Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX – szybka, wytrzymała i nowoczesna

  Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX dołączyła do urządzeń rejestrujących z rodziny Thermal. Co, wraz z pojawieniem w sprzedaży nowoczesnego sprzętu, zaproponował klientom wiodący producent kas i drukarek? W potrzeby których branż trafi Posnet? Poznaj główne zalety drukarki Thermal HX.    

 • Kto musi mieć kasę online w 2022 r.? Kto musi mieć kasę online w 2022 r.?

  Kasy fiskalne online stopniowo wypierają z rynku starsze modele urządzeń – kasy z elektroniczną kopią paragonu. Modele z kopią papierową spotkamy już bardzo rzadko, a w sklepach nie ma ich już od prawie 3 lat. Niektórzy podatnicy wciąż mają wybór – mogą używać kas online lub urządzeń z kopią elektroniczną. Sprawdź, kto musi mieć kasę online w 2022 r.!

 • Połącz kasę z komputerem i nie płać za transmisję danych – kasy online z komunikacją przez USB Połącz kasę z komputerem i nie płać za transmisję danych – kasy online z komunikacją przez USB

  Użytkownicy kas i drukarek fiskalnych online muszą zapewnić swoim urządzeniom stały dostęp do internetu. Za pośrednictwem sieci kasy online’owe wysyłają dane w sposób ciągły i automatyczny do Centralnego Repozytorium Kas. Wybierając urządzenie, należy zwrócić szczególną uwagę na sposób komunikacji z internetem. Jedną z opcji jest połączenie przez USB. Jak działa i dlaczego jest tańsze niż inne?

 • W jaki sposób kasy online łączą się z CRK? W jaki sposób kasy online łączą się z CRK?

  Jedną z nowych, ważnych funkcji wprowadzonych w kasach fiskalnych online jest komunikacja z Centralnym Repozytorium Kas (CRK). Aby urządzenie wysyłało dane do administracji skarbowej w sposób ciągły i automatyczny, musi być na stałe połączone z Internetem. Poznaj sposoby, w jakie kasy online łączą się z CRK i wybierz rozwiązanie najlepsze dla twojej działalności.

 • Paragon z kasy online za zajęcia fitness – od kiedy? Paragon z kasy online za zajęcia fitness – od kiedy?

  Od 1 lipca 2021 r. osoby, które skorzystały z usług w obiektach służących poprawie kondycji fizycznej, muszą otrzymać paragon z kasy online. To graniczny termin wymiany urządzeń fiskalnych dla branży fitness.