poniedziałek, 11 kwiecień 2022 07:25

Kto musi mieć kasę online w 2022 r.?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Kasy fiskalne online stopniowo wypierają z rynku starsze modele urządzeń – kasy z elektroniczną kopią paragonu. Modele z kopią papierową spotkamy już bardzo rzadko, a w sklepach nie ma ich już od prawie 3 lat. Niektórzy podatnicy wciąż mają wybór – mogą używać kas online lub urządzeń z kopią elektroniczną. Sprawdź, kto musi mieć kasę online w 2022 r.!

Kasy online funkcjonują na polskim rynku od maja 2019 r. Przepisy, które weszły wtedy w życie, zobligowały niektórych przedsiębiorców do wymiany swoich dotychczasowych urządzeń. Ustalone terminy zostały wprawdzie przesunięte o 6 miesięcy po wybuchu pandemii, jednak ostatecznie wszyscy wyznaczeni przez ustawodawcę podatnicy już wymienili swoje kasy na online’owe.

 

Kto musi mieć kasę online w 2022 r. – branże

Obecnie przedstawiciele branż zobowiązanych w latach 2019-2021 do wymiany kas muszą zaopatrzyć się w model online’owy już od początku działalności. Zakup tradycyjnej kasy z kopią papierową byłoby w przypadku tych podatników błędem.

 

Sprawdź, kto musi mieć kasę online w 2022 r.:

 1. świadczący usługi:

- naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania, regenerowania,

- w zakresie wymiany opon i kół dla pojazdów silnikowych i motorowerów,

-  związane z wyżywieniem wyłącznie świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo,

- w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,

- fryzjerskie,

- kosmetyczne, kosmetologiczne,

- budowlane,

- w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i dentystów,

- prawnicze,

- związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej - wyłącznie w zakresie wstępu.

 1. zajmujący się sprzedażą:

- benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu do napędów silników spalinowych.

- węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych.

 

Kasa fiskalna online musi mieć stały dostęp do sieci teleinformatycznej. Jeżeli podatnik dokonuje sprzedaży w miejscu z ograniczonym dostępem do internetu, może przesyłać dane w określonych odstępach czasowych. Wymaga to jednak uzgodnienia z naczelnikiem urzędu skarbowego.

Zadaniem kasy online, oprócz rejestrowania sprzedaży, emitowania raportów itd., jest przekazywanie danych w sposób ciągły i automatyczny do Centralnego Repozytorium Kas. Ten zaawansowany system teleinformatyczny prowadzony przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej służy m.in. do analizy poprawności transakcji dokonywanych przez podatników.

 

Kasy z elektroniczną kopią paragonu – do kiedy będą w sprzedaży

Podatnicy z branż nieobjętych obowiązkiem stosowania kas online’owych mogą używać urządzeń z elektroniczną lub papierową kopią paragonu. Pierwsze z nich wciąż są dostępne na półkach salonów sprzedaży kas fiskalnych w Warszawie i innych miejscowościach. Dla wielu podatników wymieniających urządzenia lub nabywający kolejną kasę będzie to wybór korzystniejszy pod wieloma względami.

Kasy fiskalne z elektroniczną kopią paragonu pozostaną w sprzedaży do 31 grudnia 2022 r. Po tym terminie znikną z serwisów kas fiskalnych w Warszawie i nie tylko. Nie oznacza to jednak obowiązkowej wymiany tych modeli na kasy online. Tradycyjne modele będzie można użytkować do końca okresu ich eksploatacji, czyli w większości przypadków do zapełnienia pamięci fiskalnej.

 

Zobacz również: Integracja kasy online i terminala – obowiązkowy termin przesunięty!

 

Kasy fiskalne Warszawa – zobacz naszą ofertę

Czytany 839 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 11 kwiecień 2022 08:03

Artykuły powiązane

 • Pierwsza na rynku drukarka fiskalna z e-paragonem! To produkt Posnet Pierwsza na rynku drukarka fiskalna z e-paragonem! To produkt Posnet

  E-paragony funkcjonują już od 2021 r. w przepisach i… do tej pory tylko tam. Jak dotąd bowiem nie było na polskim rynku urządzenia fiskalnego wyposażonego w funkcję przesyłania paragonów elektronicznych. Sytuacja ta zmieniła się za sprawą Thermal XL 2 Online S firmy Posnet.

 • Kasy fiskalne w 2022 r. – jakie kary za brak płatności bezgotówkowej i integracji z terminalem? Kasy fiskalne w 2022 r. – jakie kary za brak płatności bezgotówkowej i integracji z terminalem?

   

  Od 1 stycznia 2022 r. każdy przedsiębiorca, który ewidencjonuje sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej, musi zapewnić klientom opcję płatności bezgotówkowej. Z kolei z początkiem lipca zacznie obowiązywać wymóg integracji kasy z terminalem dla właścicieli urządzeń online. Jakie konsekwencje poniosą podatnicy, którzy nie dostosują się do tych obowiązków?

   

 • Polski Ład a kasy fiskalne - co się zmieniło w 2022 r.? Polski Ład a kasy fiskalne - co się zmieniło w 2022 r.?

  Przedsiębiorcy powoli oswajają się ze zmianami, które wprowadził Polski Ład. W zapisach ustawy z 29 października 2021 r. znajdziemy też nowości istotne dla właścicieli urządzeń fiskalnych. Polski Ład a kasy fiskalne – co się zmieniło w 2022 r.?

 • Kasy fiskalne w 2022 roku – kto nie skorzysta ze zwolnienia? Kasy fiskalne w 2022 roku – kto nie skorzysta ze zwolnienia?

  Z początkiem stycznia weszły w życie przepisy, które zobowiązują wybranych przedsiębiorców do stosowania kas fiskalnych. Zmiany zawarte są w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, opublikowanym w Dzienniku Ustaw pod poz. 2442. Kto nie skorzysta ze zwolnienia z kas w 2022 r.?

 • Limit do zwolnienia z kasy fiskalnej w 2022 r. – jak liczyć? Limit do zwolnienia z kasy fiskalnej w 2022 r. – jak liczyć?

  Dnia 1 stycznia 2022 r. wejdą w życie nowe przepisy. Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących opublikowano w Dzienniku Ustaw pod poz. 2442. Jak liczyć limit do zwolnienia z kasy fiskalnej w 2022 r.? Jakie zmiany wprowadzono od nowego roku?