poniedziałek, 11 kwiecień 2022 07:25

Kto musi mieć kasę online w 2022 r.?

Oceń ten artykuł
(6 głosów)

Kasy fiskalne online stopniowo wypierają z rynku starsze modele urządzeń – kasy z elektroniczną kopią paragonu. Modele z kopią papierową spotkamy już bardzo rzadko, a w sklepach nie ma ich już od prawie 3 lat. Niektórzy podatnicy wciąż mają wybór – mogą używać kas online lub urządzeń z kopią elektroniczną. Sprawdź, kto musi mieć kasę online w 2022 r.!

Kasy online funkcjonują na polskim rynku od maja 2019 r. Przepisy, które weszły wtedy w życie, zobligowały niektórych przedsiębiorców do wymiany swoich dotychczasowych urządzeń. Ustalone terminy zostały wprawdzie przesunięte o 6 miesięcy po wybuchu pandemii, jednak ostatecznie wszyscy wyznaczeni przez ustawodawcę podatnicy już wymienili swoje kasy na online’owe.

 

Kto musi mieć kasę online w 2022 r. – branże

Obecnie przedstawiciele branż zobowiązanych w latach 2019-2021 do wymiany kas muszą zaopatrzyć się w model online’owy już od początku działalności. Zakup tradycyjnej kasy z kopią papierową byłoby w przypadku tych podatników błędem.

 

Sprawdź, kto musi mieć kasę online w 2022 r.:

 1. świadczący usługi:

- naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania, regenerowania,

- w zakresie wymiany opon i kół dla pojazdów silnikowych i motorowerów,

-  związane z wyżywieniem wyłącznie świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo,

- w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,

- fryzjerskie,

- kosmetyczne, kosmetologiczne,

- budowlane,

- w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i dentystów,

- prawnicze,

- związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej - wyłącznie w zakresie wstępu.

 1. zajmujący się sprzedażą:

- benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu do napędów silników spalinowych.

- węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych.

 

Kasa fiskalna online musi mieć stały dostęp do sieci teleinformatycznej. Jeżeli podatnik dokonuje sprzedaży w miejscu z ograniczonym dostępem do internetu, może przesyłać dane w określonych odstępach czasowych. Wymaga to jednak uzgodnienia z naczelnikiem urzędu skarbowego.

Zadaniem kasy online, oprócz rejestrowania sprzedaży, emitowania raportów itd., jest przekazywanie danych w sposób ciągły i automatyczny do Centralnego Repozytorium Kas. Ten zaawansowany system teleinformatyczny prowadzony przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej służy m.in. do analizy poprawności transakcji dokonywanych przez podatników.

 

Kasy z elektroniczną kopią paragonu – do kiedy będą w sprzedaży

Podatnicy z branż nieobjętych obowiązkiem stosowania kas online’owych mogą używać urządzeń z elektroniczną lub papierową kopią paragonu. Pierwsze z nich wciąż są dostępne na półkach salonów sprzedaży kas fiskalnych w Warszawie i innych miejscowościach. Dla wielu podatników wymieniających urządzenia lub nabywający kolejną kasę będzie to wybór korzystniejszy pod wieloma względami.

Kasy fiskalne z elektroniczną kopią paragonu pozostaną w sprzedaży do 31 grudnia 2022 r. Po tym terminie znikną z serwisów kas fiskalnych w Warszawie i nie tylko. Nie oznacza to jednak obowiązkowej wymiany tych modeli na kasy online. Tradycyjne modele będzie można użytkować do końca okresu ich eksploatacji, czyli w większości przypadków do zapełnienia pamięci fiskalnej.

 

Zobacz również: Integracja kasy online i terminala – obowiązkowy termin przesunięty!

 

Kasy fiskalne Warszawa – zobacz naszą ofertę

Czytany 7838 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 11 kwiecień 2022 08:03

Artykuły powiązane

 • Sprzedaż sezonowa – jaką kasę fiskalną wybrać? Sprzedaż sezonowa – jaką kasę fiskalną wybrać?

  Lato zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim – sprzedaż sezonowa. Dla wielu przedsiębiorców ciepłe miesiące to okres największego (a czasem nawet jedynego w całym roku) zarobku. Otwierając sezonowy biznes pamiętaj, że obowiązują Cię przepisy dotyczące posiadania kasy fiskalnej. Sprawdź, jaka kasa fiskalna najlepiej sprawdzi się w sprzedaży sezonowej!

 • Zwrot towaru bez paragonu. Jak rozliczyć VAT? Zwrot towaru bez paragonu. Jak rozliczyć VAT?

  Zwrot towaru bez paragonu to sytuacja, która wzbudza wątpliwości interpretacyjne. Przepisy wskazują bowiem na konieczność dołączenia do ewidencji „dokumentu potwierdzającego dokonanie sprzedaży”. Czy zatem można przyjąć zwrot, jeśli klient zgubił lub wyrzucił paragon? Jak w takim przypadku rozliczyć VAT? Sprawdzamy, co na to prawo podatkowe.

 • Kasy online od 2023 r. – obowiązkowe dla wszystkich? Kasy online od 2023 r. – obowiązkowe dla wszystkich?

  Wraz z końcem 2022 r. z półek serwisów fiskalnych znikną kasy fiskalne z elektroniczną kopią paragonu. To dalszy ciąg reformy fiskalnej prowadzonej w Polsce od 2019 roku. Co w praktyce oznacza dla przedsiębiorców? Czy musimy obowiązkowo wymienić urządzenia na kasy online od 2023 r.?

 • Sprzedaż opodatkowana ryczałtem – czy podlega ewidencji na kasie fiskalnej? Sprzedaż opodatkowana ryczałtem – czy podlega ewidencji na kasie fiskalnej?

  Jedną z form opodatkowania sprzedaży stanowi ryczałt ewidencjonowany. Decydują się na nią często mali przedsiębiorcy – ze względu na łatwą księgowość i niskie stawki podatku. Czy sprzedaż z tytułu świadczenia usług na rzecz osób prywatnych, rozliczana w ten sposób, podlega ewidencji w kasie? Czy przedsiębiorca musi drukować paragony fiskalne lub generować je w formie e-paragonu na żądanie nabywcy?

   

 • Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX – szybka, wytrzymała i nowoczesna Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX – szybka, wytrzymała i nowoczesna

  Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX dołączyła do urządzeń rejestrujących z rodziny Thermal. Co, wraz z pojawieniem w sprzedaży nowoczesnego sprzętu, zaproponował klientom wiodący producent kas i drukarek? W potrzeby których branż trafi Posnet? Poznaj główne zalety drukarki Thermal HX.