wtorek, 13 lipiec 2021 22:30

Księgowość tradycyjna czy internetowa – jakie biuro wybrać?

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Niewielkie firmy rzadko decydują się na samodzielne prowadzenie księgowości czy zatrudnianie na etat księgowego. Rozliczenia, składanie deklaracji i obliczanie podatków powierzają specjalistom z biura rachunkowego. Obecnie do wyboru mamy dwa sposoby kontaktu z biurem – tradycyjną księgowość oraz księgowość online. Jaką wybrać?

Księgowy zajmuje się księgowaniem przychodów i kosztów, wypełnianiem ksiąg, sporządzaniem i przesyłaniem do urzędu skarbowego różnych dokumentów, a także wyliczaniem podatku do zapłaty i wysokości składek. To najważniejsze i podstawowe zadania biura rachunkowego. Przy czym w grę nierzadko wchodzą także inne czynności, takie jak m.in. wsparcie w wyborze najkorzystniejszej formy rozliczenia.

 

Księgowość tradycyjna – zalety i wady

Klasyczne biuro rachunkowe wymaga od swojego klienta comiesięcznego dostarczania dokumentów sprzedażowych i kosztowych w formie papierowej. Najczęściej przedsiębiorcy osobiście przywożą je do księgowego. Rzadziej korzystają z usług poczty lub firmy kurierskiej.

Osobisty kontakt z księgowym to dla wielu przedsiębiorców spora zaleta. Dedykowany danej firmie specjalista nie tylko na czas wylicza należne podatki i składki, ale często też przypomina, np. drogą mailową, o zbliżających się terminach.

Wielu podatników korzystających z usług tradycyjnego biura rachunkowego jako zaletę wymienia przeniesienie odpowiedzialności za błędy w rozliczeniach na księgowego.

 

Internetowa księgowość online

Przede wszystkim trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czym tak naprawdę jest księgowość online. Pod tym terminem banki i różni usługodawcy reklamują dostarczanie użytkownikom narzędzia, za pomocą którego przedsiębiorca może sam prowadzić swoją księgowość. Tak naprawdę otrzymujemy wtedy dostęp do programu komputerowego, jednak pozostajemy bez wsparcia specjalisty. Cała odpowiedzialność za prawidłowość rozliczeń spoczywa na przedsiębiorcy – nie ma tu osoby księgowego, który dawałby firmie pewność prawidłowości i terminowości dopełnienia obowiązków nałożonych przez przepisy.

Prawdziwa księgowość online to znacząco ułatwiony kontakt pomiędzy księgowym – realnym specjalistą – a przedsiębiorcą. Dostarczanie dokumentów odbywa się za pośrednictwem aplikacji komputerowej, takiej jak np. Portal Biura.

Portal Biura to nowoczesne narzędzie dostarczane przez firmę InsERT, za pomocą którego księgowy i klient komunikują się online. Podatnik wczytuje dokumenty do aplikacji – obowiązuje dowolność formatu. Natychmiast pojawiają się one u księgowego, który opracowuje je w programie księgowym, wprowadza do ksiąg i sporządza stosowne deklaracje i dokumenty. Efektem tej pracy jest szybkie i poprawne wyliczenie podatku do zapłaty i należnych składek.

Największą zaletą księgowości internetowej jest wygoda, szybkość działania i bieżący dostęp do wszystkich dokumentów i rozliczeń. Aby odszukać np. jakąś fakturę zakupu, przedsiębiorca nie musi prosić księgowego o jej odszukanie – w Portalu Biura ma dostęp do wszystkich dokumentów z każdego miejsca na świecie – wystarczy tylko połączenie z internetem.

Warto też podkreślić, iż w tak rozumianej księgowości online odpowiedzialność za błędy w rozliczeniach również spoczywa na księgowym, nie przedsiębiorcy. Cały proces bowiem prowadzony jest przez człowieka – rzeczywistego księgowego, który czuwa nad prawidłowymi rozliczeniami firmy.

 

Co wybrać: księgowość tradycyjna czy internetowa?

Księgowość internetowa z roku na rok zdobywa coraz większą popularność. Nawet zwolennicy osobistego kontaktu przekonują się, iż dostarczanie dokumentów i odbieranie informacji online nic z tej relacji nie ujmuje. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby księgowy i jego klient pozostawali w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym.

Tak naprawdę księgowość internetowa jest unowocześnioną wersją księgowości tradycyjnej – nastawioną na wygodę, szybkość rozliczeń i ułatwienie dostępu do informacji. Przedsiębiorca nie ryzykuje, że np. księgowy na urlopie nie przypomni mu o terminie zapłacenia podatku. Przypomnienia i informacje wysyłane są automatycznie – zgodnie z określonymi ustawieniami.

E-księgowość to przyszłość. W dobie coraz większej cyfryzacji przejście na kontakt internetowy jest rzeczą nieuniknioną. Do tego takie rozwiązanie jest tańsze i pozwala oszczędzić obu stronom mnóstwo czasu.

 

Prowadzisz biuro rachunkowe? Poznaj korzyści z e-księgowości

Księgowy chcący zachować swoją konkurencyjność musi iść z duchem czasu. Rozwiązania takie jak Portal Biura znacząco zwiększają atrakcyjność biura rachunkowego w oczach klientów. Nasi specjaliści dostarczają biurom kompleksowych, nowoczesnych narzędzi do przejścia na księgowość online. W zakres świadczonych usług wchodzą też wdrożenia, profesjonalne szkolenia i wsparcie posprzedażowe. Sprawdź!

 

Więcej o Portalu Biura

Czytany 165 razy

Artykuły powiązane

 • Rodzaje księgowości internetowej, czyli e-księgowość w praktyce Rodzaje księgowości internetowej, czyli e-księgowość w praktyce

  W czasach globalnej cyfryzacji, gdy coraz więcej czynności wykonujemy bez wychodzenia z domu czy opuszczania biura, e-księgowość błyskawicznie zdobywa sobie nowych zwolenników. Tańsza od tradycyjnej obsługi, oszczędza nie tylko pieniądze, ale też czas. Decydując się na skorzystanie z takiej usługi warto wiedzieć, iż jako e-księgowość reklamowane są różne, niejednorodne czynności. Poznaj rodzaje księgowości internetowej i zdecyduj, która najlepiej sprawdzi się w twoim przedsiębiorstwie!

 • E-księgowość w biurze rachunkowym E-księgowość w biurze rachunkowym

  Zmiany wprowadzane przez ustawodawcę, nowe pliki JPK, coraz większe wymagania klientów, ale też sytuacja związana z epidemią koronawirusa – wszystkie te czynniki wpływają na rzeczywistość współczesnego księgowego. Rozwiązaniem, które pozwala biurom rachunkowym dostosować się do potrzeb rynku, jest e-księgowość. Na czym ona polega?

 • Czy warto przesyłać dokumenty księgowemu online? Czy warto przesyłać dokumenty księgowemu online?

  Nowa rzeczywistość wymaga nowoczesnych rozwiązań. Przesyłanie dokumentów księgowemu online to nie tylko bezpieczeństwo, ale też niesamowita wygoda i oszczędność! Poznaj możliwości, jakie daje przedsiębiorcom i ich księgowym SaldeoSMART – program zintegrowany m.in. z systemami InsERT.

 • Księgowość internetowa – czym jest? Co dzięki niej zyskasz? Księgowość internetowa – czym jest? Co dzięki niej zyskasz?

  W czasach, gdy osobisty kontakt ograniczamy do minimum, zdalna współpraca z księgowym jest doskonałym rozwiązaniem. Księgowość internetowa jest nie tylko bezpieczna, ale też oszczędna i bardzo wygodna – zarówno dla przedsiębiorcy, jak i biura rachunkowego.