Kasy fiskalne online – przepisy dotyczące ulgi
Ulga na kasę online w praktyce wynosi 700 zł na każde urządzenie. Jeśli chodzi o wymianę urządzeń na kasy fiskalne online, przepisy dają do niej prawo również podatnikom, którzy już wcześniej takiego odliczenia dokonali przy zakupie kasy z elektroniczną lub papierową kopią paragonu. Dotyczy to branży zobowiązanych przepisami do wymiany kas w określonych terminach, czyli m.in. gastronomii, hoteli i składów opału.
Najważniejsze regulacje dotyczące ulgi na kasę online znajdują się w ustawie o VAT. Zgodnie z art. 111 ust. 4 tego aktu, prawo do ulgi na kasę fiskalną przysługuje podatnikom, u których:
1) powstał obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży i którzy w obowiązujących terminach rozpoczęli prowadzenie ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas fiskalnych online
2) nie powstał obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży i którzy rozpoczęli prowadzenie ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas fiskalnych online, oraz dotychczas nie używali kas rejestrujących
Jak wynika z powyższego przepisu, ulga przysługuje wyłącznie na zakup kasy fiskalnej online. Przepisy nie dają podatnikom prawa do odliczenia przy nabyciu kasy starszego typu z elektroniczną kopią paragonu – nawet jeśli podatnik nie jest zobowiązany do wymiany kas w określonym terminie.
Powyższy przepis wskazuje również, iż warunkiem uzyskania ulgi na kasę online jest terminowe rozpoczęcie ewidencjonowanie sprzedaży za pomocą nowego urządzenia. W przypadku gastronomii, obiektów noclegowych oraz składów opału, terminem tym był 1 stycznia 2021 r. Tego dnia kasa online’owa powinna być już zafiskalizowana i gotowa do rejestrowania sprzedaży. Dla lekarzy, prawników, fryzjerów, kosmetyczek, firm budowlanych i klubów fitness będzie to 1 lipca 2021 r.
Spóźnienie z instalacją kasy online – co z ulgą?
Nieterminowe wprowadzenie kasy fiskalnej online skutkuje utratą prawa do ulgi. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy podatnik w obowiązującym dla niego terminie wymiany kasy był w okresie zawieszenia działalności gospodarczej. W takim wypadku ma obowiązek rozpocząć ewidencjonowanie sprzedaży na kasie online w dniu wznowienia działalności. W praktyce więc musi zakupić urządzenie i umówić się z serwisantem na fiskalizację jeszcze przed ponownym rozpoczęciem sprzedaży.
A co w przypadku, gdy w wyniku choroby lub innych okoliczności podatnik nie zainstalował kasy online, ale też nie uzyskiwał w okresie spóźnienia żadnych przychodów? Przykładowo zamknął obiekt noclegowy (ale nie zawiesił działalności) w połowie grudnia i otworzył go 11 stycznia 2021 r.? Podobna sytuacja dotycząca podatnika świadczącego usługi naprawy pojazdów silnikowych była przedmiotem Interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 16 września 2020 r., sygn. 0111-KDIB3-2.4012.429.2020.2.MN.
Niestety, przepisy dotyczące kas online nie przewidują wyjątków w takim przypadku. Dla tego podatnika terminem instalacji kasy online był 1 stycznia 2021 r. W praktyce więc powinien jeszcze w grudniu zadbać o zakup i fiskalizację kasy, tak by 1 stycznia 2021 r. była już ona gotowa do rejestrowania sprzedaży. Taki podatnik traci prawo do ulgi. Powinien też zadbać o jak najszybsze wprowadzenie kasy online’owej w działalności, ponieważ każdy dzień zwłoki naraża go na większe kary finansowe.
Jeśli chodzi o kasy online, przepisy szczegółowe na temat ulgi do 700 zł znajdują się w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie odliczania lub zwrotu kwot wydanych na zakup kas rejestrujących oraz zwrotu tych kwot przez podatnika (Dz. U. z 2019 r., poz. 820) – obowiązuje ono od 1 maja 2019 r.
Zobacz też: Już dostępna! Kasa fiskalna BINGO MAX Online. Jak działa?
Kasy fiskalne online Warszawa w dobrych cenach – sprawdź!