czwartek, 16 grudzień 2021 23:02

Wystawianie faktur od 1 stycznia 2022 – co się zmieni?

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Od 1 stycznia 2022 r. rusza Krajowy System e-Faktur, a wraz z nim – faktury ustrukturyzowane. Czy ta rewolucyjna na poziomie technologii nowość zmieni o 180 st. życie przedsiębiorców? Raczej nie. Po pierwsze – przynajmniej przez rok korzystanie z KSeF będzie dobrowolne. Po drugie – użytkownicy nowoczesnych programów dla firm zmiany praktycznie nie odczują. Sprawdź, jak będzie wyglądało wystawianie faktur od 1 stycznia 2022 r.

 

Krajowy System e-Faktur to kolejny krok rządu w kierunku cyfryzacji kontroli prowadzonej przez organy podatkowe. Wraz z wprowadzeniem nowego systemu zmieni się sposób wystawiania faktur. Obok dokumentów w formie papierowej i tradycyjnym formacie elektronicznym, funkcjonować zaczną faktury ustrukturyzowane. Początkowo korzystanie z nich będzie dobrowolne. Jednak rząd planuje wprowadzić obowiązek w tym zakresie już w 2023 roku.

 

Wystawianie faktur po nowemu od 1 stycznia 2022 r.

Faktura ustrukturyzowana to dokument odpowiadający strukturze logicznej FA_VAT, opublikowanej na stronie Ministerstwa Finansów. Cały proces fakturowania od 2022 roku będzie wyglądał następująco: podatnik wystawi fakturę ustrukturyzowaną w swoim systemie finansowo-księgowym (np. Subiekcie nexo). Program przekaże dokument do KSeF, gdzie otrzyma on numer identyfikacyjny i zostanie zweryfikowany pod kątem poprawności. Stąd trafi do kontrahenta.

Dodatkowo KSeF zweryfikuje uprawnienia podatnika w zakresie dostępu do systemu, skontroluje prawidłowość danych z faktury, a także sprawdzi zgodność z wzorem FA_VAT.

 

W odpowiedzi zwrotnej przedsiębiorca otrzyma informacje o:

  • Numerze identyfikującym fakturę, dacie i miejscu jej wystawienia
  • Odrzuceniu dokumentu, jeśli będzie on niezgodny ze schematem FA_VAT
  • W przypadku podatników nieposiadających uprawnień – o braku możliwości wystawienia faktury lub dostępu do faktur
  • Braku możliwości wystawienia faktury, jeśli system będzie niedostępny

 

Aby móc wystawić fakturę ustrukturyzowaną od 1 stycznia 2022 r., podatni będzie musiał uzyskać akceptację tej formy komunikacji od swojego kontrahenta. W praktyce będzie to wymagało wyłącznie dokonania uwierzytelnienia w systemie KSeF.

Faktury będzie można w prosty sposób przekonwertować z formatu XML do PDF. Jednocześnie w obrocie gospodarczym wciąż będą funkcjonowały tradycyjne faktury elektroniczne oraz faktury papierowe.

 

Szybszy zwrot VAT dla korzystających z KSeF

Przedsiębiorcy, którzy w danym okresie rozliczeniowym wystawią wyłącznie faktury ustrukturyzowane, zyskają prawo do szybszego zwrotu podatku VAT. Aby otrzymać pieniądze w ciągu 40 dni, będą musieli spełnić kilka warunków:

  • Przez 12 następujących po sobie miesięcy poprzedzających bezpośrednio okres, w którym wykażą VAT do zwrotu, muszą być czynnymi podatnikami VAT
  • W okresie, w którym wnioskują o szybszy zwrot, wystawią wyłącznie faktury ustrukturyzowane
  • Przez cały okres wspomnianych 12 miesięcy muszą terminowo składać deklaracje
  • Znajdują się na białej liście podatników VAT
  • Kwota zwrotu nie może być wyższa niż 3000 zł.

 

To nie jedyne korzyści z wystawiania faktur ustrukturyzowanych od 1 stycznia 2022 r. Pozostałe to:

  • Brak konieczności przekazywania faktur w pliku JPK_FA na żądanie organu podatkowego (administracja będzie miała do nich bezpośredni dostęp z KSeF)
  • Rozliczanie ustrukturyzowanych faktur korygujących w miesiącu ich wystawienia
  • Brak konieczności dokumentowania prawa do korekty
  • Brak konieczności rozliczania korekt „in minus”
  • Brak obowiązku archiwizacji faktur przez 5 lat (w systemie KSeF będą one przechowywane przez 10 lat)

 

Ze względu na stały dostęp do wystawionych i otrzymanych faktur, nie będzie już konieczności wystawiania duplikatów. Faktur ustrukturyzowanych nie będzie można zgubić ani zniszczyć.

 

Inne zmiany w wystawianiu faktur od 1 stycznia 2022

Ponadto, oprócz wprowadzenia faktur ustrukturyzowanych, od 1 stycznia 2022 r. wejdą w życie następujące zmiany:

  • Fakturę będzie można wystawić 60 dni przed dostawą towaru, wykonaniem usługi czy przyjęciem zaliczki (obecnie jest to 30 dni)
  • Faktura zaliczkowa nie będzie musiała mieć podanej ceny jednostkowej netto
  • Wyraz „duplikat” na duplikacie będzie dobrowolne
  • Faktura korygująca nie będzie musiała zawierać daty dostawy, wykonania usługi lub otrzymania zapłaty. Dobrowolnie będzie można podać przyczynę korekty i zamieścić oznaczenie „Korekta” bądź „Faktura korygująca”.

 

Czytaj też: Portal Biura – jak usprawnić księgowość w biurach rachunkowych?

Czytany 3101 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 16 grudzień 2021 23:09

Artykuły powiązane

  • Obowiązkowe e-fakturowanie już w 2026 r. - kogo obejmie? Kiedy wejdzie w życie? Obowiązkowe e-fakturowanie już w 2026 r. - kogo obejmie? Kiedy wejdzie w życie?

    Obligatoryjne e-fakturowanie pierwotnie miało wejść w życie 1 lipca 2024 roku. Już wiemy, że zostało przesunięte w czasie. Dokładnie 9 maja 2024 roku uchwalono ustawę, która przekłada obowiązkowe stosowanie faktur ustrukturyzowanych na 2026 rok. To ważna zmiana dla wielu polskich przedsiębiorców. Dowiedz się, z czym to się wiąże oraz na co trzeba się przygotować.

  • Nowe terminy dla KSeF – rząd podał ustalenia! Nowe terminy dla KSeF – rząd podał ustalenia!

    Problemy dotyczące kodu systemu, jego wydajności i funkcjonalności wykryte na początku 2024 roku okazały się drobnostką w porównaniu z nieprawidłowościami, jakie wykazał audyt systemu KSeF. Konieczne okazało się zaprojektowanie jego struktury od podstaw. Rząd podał nowe terminy dla KSeF, tym razem bez podziału na czynnych podatników VAT i nieVAT-owcow.

  • KSeF nie będzie obowiązkowy w 2024 r. Rząd przesuwa terminy KSeF nie będzie obowiązkowy w 2024 r. Rząd przesuwa terminy

     

     System KSeF nie będzie obowiązkowy w 2024 roku – taką informację podał w styczniu Minister Finansów Andrzej Domański. Przyczyną mają być krytyczne błędy systemu i konieczność przeprowadzenia zewnętrznego audytu. Na kiedy rząd przesunie obowiązkową fakturę ustrukturyzowaną? Sprawdź, co już wiemy o terminach i jak ta zmiana wpłynie na przedsiębiorców!

     

  • Faktura ustrukturyzowana w programach InsERT. Przygotuj się na KSeF! Faktura ustrukturyzowana w programach InsERT. Przygotuj się na KSeF!

    Już na pół roku czynni podatnicy VAT obowiązkowo rozpoczną korzystanie z KSeF. Choć termin ten może wydawać się odległy, warto już teraz przygotować się na zmiany. Korzystasz z programów takich jak Subiekt GT, Subiekt nexo czy Subiekt 123? Sprawdź, jak będzie wyglądać faktura ustrukturyzowana w programach InsERT!

  • KSeF dla nievatowców – od kiedy obowiązkowy? KSeF dla nievatowców – od kiedy obowiązkowy?

    KSeF dla nievatowców stanie się obowiązkowy dopiero od 1 stycznia 2025 r. Nie oznacza to, że przedsiębiorcy zwolnieni z VAT w pewnych okolicznościach nie będą musieli korzystać z rządowego systemu do wystawiania i odbierania faktur. Sprawdź, z czym wiąże się KSeF dla nievatowców i jak wpłyną na nich zmiany od 1 lipca 2024 r.