czwartek, 30 listopad 2023 00:10

KSeF dla nievatowców – od kiedy obowiązkowy?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

KSeF dla nievatowców stanie się obowiązkowy dopiero od 1 stycznia 2025 r. Nie oznacza to, że przedsiębiorcy zwolnieni z VAT w pewnych okolicznościach nie będą musieli korzystać z rządowego systemu do wystawiania i odbierania faktur. Sprawdź, z czym wiąże się KSeF dla nievatowców i jak wpłyną na nich zmiany od 1 lipca 2024 r.

Krajowy System e-Faktur to rządowa platforma do wystawiania, odbierania i przechowywania faktur ustrukturyzowanych. Dokumenty te swoją strukturą odpowiadają schematowi opublikowanemu przez Ministerstwo Finansów. Obecnie korzystanie z KSeF jest dobrowolne dla wszystkich. Wybranie tego narzędzia ma swoje plusy – wiąże się m.in. z szybszym zwrotem VAT.

 

Od kiedy KSeF dla nievatowców?

Już od 1 lipca 2024 r. KSeF stanie się obowiązkowy dla czynnych podatników VAT. Nowe przepisy obejmą wszystkie firmy – zarówno duże korporacje, jak i najmniejsze działalności. Podatnicy zwolnieni z VAT podmiotowo lub wykonujący wyłącznie czynności zwolnione z tego podatku przedmiotowo mają nieco więcej czasu na wdrożenie faktury ustrukturyzowanej. KSeF dla nievatowców stanie się obowiązkowy od 1 stycznia 2025 r.

Czy oznacza to, że firmy zwolnione z VAT nie będą miały w ogóle styczności z systemem KSeF. Otóż nie. Zdecydowana większość z nich otrzymuje bowiem faktury za towary lub usługi wystawiane przez inne podmioty gospodarcze, które podatnikami VAT już są. Od 1 lipca 2024 r. zostanie na nie nałożony obowiązek korzystania z KSeF.

Nievatowcy mogą więc spodziewać się szeregu zapytań o możliwość przesłania faktury ustrukturyzowanej przez system KSeF. Jak wskazuje bowiem art. 160na ust. 2 ustawy o VAT, otrzymywanie faktur ustrukturyzowanych wymaga akceptacji odbiorcy.

 

Nievatowiec na e-fakturę może się nie zgodzić, ale co wtedy?

OczywiÅ›cie podatnik zwolniony z VAT może nie wyrazić zgody na przesÅ‚anie e-faktury. Co wtedy?  W takim wypadku sprzedawca ma obowiÄ…zek wystawić mu fakturÄ™ w KSeF, ale przesÅ‚ać może jÄ… w inny, uzgodniony przez strony sposób. W praktyce może np. wystawić fakturÄ™ w KSeF, a nastÄ™pnie zapisać jÄ… w PDF i przesÅ‚ać kontrahentowi mailem lub wydrukować i dostarczyć w formie papierowej. Co istotne, faktura taka nie musi zawierać informacji o numerze identyfikujÄ…cym nadawanym przez KSeF.

Czy niechęć nievatowca do otrzymywania faktur ustrukturyzowanych przez KSeF zniechęci potencjalnych kontrahentów do współpracy z taką osobą? Nie można tego wykluczyć. Z pewnością jednak dla obu stron wygodniejsze byłoby korzystanie z KSeF. Zautomatyzowanie procesu fakturowania i odbioru dokumentów skraca bowiem wiele procesów i porządkuje formalności w transakcjach pomiędzy firmami.

 

Odbiór faktury ustrukturyzowanej bez rejestracji do KSeF

Korzystanie z KSeF wymaga uwierzytelnienia. Podatnik potrzebuje do tego np. Profilu Zaufanego lub podpisu kwalifikowanego. Nie dotyczy to pojedynczej faktury ustrukturyzowanej, którą odbiorca chce po prostu pobrać z KSeF. Taki wystawiony na swoją firmę dokument może bez konieczności uwierzytelnienia w systemie zapisać np. na dysku swojego komputera. Wystarczy, że zna numer identyfikujący takiej faktury. Z pewnością jest to opcja pożądana przez sprzedawcę, który nie musi dostarczać nabywcy dokumentu w uzgodniony sposób, inny niż pobranie z KSeF.

KSeF dla nievatowców okaże się o wiele łatwiejszy do wdrożenia, gdy podatnik taki korzysta z funkcjonalnego oprogramowania do zarządzania sprzedażą. Programy takie jak np. Subiekt nexo czy Subiekt 123 są na bieżąco aktualizowane i dostosowywane do zmieniających się przepisów. Dla nievatowca, który już teraz wykorzystuje takie systemy w swojej działalności, wprowadzenie obowiązkowego KSeF nie będzie rewolucją. Wymagać będzie uwierzytelnienia dokonanego przez przedsiębiorcę, jednak sam proces wystawiania i obsługi dokumentów nie będzie się znacząco różnił od tego, który z praktyki znamy obecnie.

 

Programy InsERT dla firm Warszawa – poznaj naszą ofertę!

Czytany 1156 razy Ostatnio zmieniany piątek, 01 grudzień 2023 00:15

Artykuły powiązane

  • ObowiÄ…zkowe e-fakturowanie już w 2026 r. - kogo obejmie? Kiedy wejdzie w życie? ObowiÄ…zkowe e-fakturowanie już w 2026 r. - kogo obejmie? Kiedy wejdzie w życie?

    Obligatoryjne e-fakturowanie pierwotnie miało wejść w życie 1 lipca 2024 roku. Już wiemy, że zostało przesunięte w czasie. Dokładnie 9 maja 2024 roku uchwalono ustawę, która przekłada obowiązkowe stosowanie faktur ustrukturyzowanych na 2026 rok. To ważna zmiana dla wielu polskich przedsiębiorców. Dowiedz się, z czym to się wiąże oraz na co trzeba się przygotować.

  • Nowe terminy dla KSeF – rzÄ…d podaÅ‚ ustalenia! Nowe terminy dla KSeF – rzÄ…d podaÅ‚ ustalenia!

    Problemy dotyczące kodu systemu, jego wydajności i funkcjonalności wykryte na początku 2024 roku okazały się drobnostką w porównaniu z nieprawidłowościami, jakie wykazał audyt systemu KSeF. Konieczne okazało się zaprojektowanie jego struktury od podstaw. Rząd podał nowe terminy dla KSeF, tym razem bez podziału na czynnych podatników VAT i nieVAT-owcow.

  • KSeF nie bÄ™dzie obowiÄ…zkowy w 2024 r. RzÄ…d przesuwa terminy KSeF nie bÄ™dzie obowiÄ…zkowy w 2024 r. RzÄ…d przesuwa terminy

     

     System KSeF nie bÄ™dzie obowiÄ…zkowy w 2024 roku – takÄ… informacjÄ™ podaÅ‚ w styczniu Minister Finansów Andrzej DomaÅ„ski. PrzyczynÄ… majÄ… być krytyczne bÅ‚Ä™dy systemu i konieczność przeprowadzenia zewnÄ™trznego audytu. Na kiedy rzÄ…d przesunie obowiÄ…zkowÄ… fakturÄ™ ustrukturyzowanÄ…? Sprawdź, co już wiemy o terminach i jak ta zmiana wpÅ‚ynie na przedsiÄ™biorców!

     

  • Faktura ustrukturyzowana w programach InsERT. Przygotuj siÄ™ na KSeF! Faktura ustrukturyzowana w programach InsERT. Przygotuj siÄ™ na KSeF!

    Już na pół roku czynni podatnicy VAT obowiązkowo rozpoczną korzystanie z KSeF. Choć termin ten może wydawać się odległy, warto już teraz przygotować się na zmiany. Korzystasz z programów takich jak Subiekt GT, Subiekt nexo czy Subiekt 123? Sprawdź, jak będzie wyglądać faktura ustrukturyzowana w programach InsERT!

  • Jak nadać uprawnienia do KSeF pracownikowi biura rachunkowego? Jak nadać uprawnienia do KSeF pracownikowi biura rachunkowego?

    Podatnicy, którzy wystawianie faktur zlecają zewnętrznym podmiotom, będą mogli zachować tę praktykę także po wprowadzeniu obowiązkowej faktury ustrukturyzowanej. Do Krajowego Systemu e-Faktur dostęp może mieć np. biuro rachunkowe, które zajmuje się Twoimi rozliczeniami. Sprawdź, jak nadać uprawnienia do KSeF.