piątek, 04 styczeń 2013 00:00

Kasy fiskalne - uwaga na nowe limity 2013

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Nowe przepisy, które weszły w życie 1 stycznia 2013 roku zrównują kwotę limitu do 20.000 zł dla wszystkich podatników. Nieświadomość przedsiębiorców może jednak stanowić pewne zagrożenie – nie wszyscy bowiem zdają sobie sprawę, że nowe przepisy działają wstecz – jeśli przekroczyliśmy 20.000 zł w roku 2012,też musimy kupić kasę fiskalną.

Nowelizacja Ustawy o VAT, której większość przepisów weszło w życie już 1 stycznia 2013 r. wprowadza wiele zmian w podatkach, danych na fakturze i stawkach VAT. Jednak dla wielu przedsiębiorców najważniejszą modyfikacją jest wprowadzenie nowego limitu obrotów, którego przekroczenie skutkuje koniecznością zarejestrowania kasy fiskalnej. Jakie to limity i jak należy je liczyć?

Niebezpieczna nieświadomość

Limit obrotów został zrównany do 20.000 zł dla wszystkich podatników. Niezwykle istotne jest jednak, że – pomimo iż zmiana przepisów weszła w życie 1 stycznia 2013 toku – dotyczy to wszystkich podatników, którzy przekroczyli obrót 20.000 zł w roku 2012. Wciąż spora liczba przedsiębiorców nie zdaje sobie z tego sprawy. Wszyscy podatnicy, których sprzedaż na rzecz osób fizycznych w dowolnym momencie 2012 roku przekroczyła 20.000 zł, muszą zapatrzyć się w kasy fiskalne lub drukarki fiskalne na początku 2013 roku. Dotyczy to także lekarzy i prawników, którzy świadczą usługi dla osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej.

Nowi mają proporcjonalnie

Kolejnym novum wprowadzonym przez Ministerstwo Finansów jest obliczanie proporcjonalne limitu zwolnienia dla podatników rozpoczynających działalność. Dla tych przedsiębiorców limit obrotów ze sprzedaży dla osób fizycznych, którego przekroczenie skutkuje utratą prawa do zwolnienia z kasy fiskalnej nie zmienił się. Zmianie uległ natomiast sposób jego obliczania. Do końca zeszłego roku niezależnie od tego, czy działalność została otworzona w grudniu czy w styczniu, limit ten wynosił 20.000 zł. W 2013 roku będzie on obliczany proporcjonalnie do ilości miesięcy od otworzenia firmy. Jest to bardzo istotna zmiana i tu również tkwi zagrożenie, ponieważ nie wystarczy znać wysokości limitu zwalniającego z kas fiskalnych. Trzeba też wiedzieć, jak sprawdzać, czy w danym miesiącu limit ten nie został przekroczony, a co za tym idzie nie trzeba nabyć kasy albo drukarki fiskalnej.

Kup kasę wcześniej

Zmiany te zostały opisane w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2012 r. poz. 1382). Wejdą one w życie 1 stycznia 2013 roku. Podatnicy, którzy stracili prawo do zwolnienia mają czas na rozpoczęcie ewidencjonowania do 1 marca 2013 roku. Należy jednak pamiętać, że jest to data, od której kasa fiskalna już musi działać w firmie, czyli zostać kupiona, zafiskalizowana i musi zarejestrować pierwszą sprzedaż. Najlepiej jest zaopatrzyć się wcześniej w odpowiednie urządzenie fiskalne, tak aby zdążyć nauczyć się jego obsługi w okresie próbnym i załatwić wszelkie formalności. Dotyczy to szczególnie podatników, którzy nie mieli wcześniej do czynienia z kasami fiskalnymi. Logika podpowiada, że na początku marca 2013 r. możemy spodziewać się licznych kontroli skarbowych, dlatego warto wcześniej zadbać o kupno kasy fiskalnej.

Czytany 9892 razy Ostatnio zmieniany środa, 14 maj 2014 09:13

Artykuły powiązane

 • Jednolity Plik Kontrolny – JPK; definicje: duży, średni, mały i mikroprzedsiębiorca Jednolity Plik Kontrolny – JPK; definicje: duży, średni, mały i mikroprzedsiębiorca

  Przepisy dotyczące obowiązku przekazywania danych w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego wejdą w życie 1 lipca 2016 r. Ustawodawca przewidział jednak okres przygotowawczy na wdrożenie JPK dla małych i średnich przedsiębiorców oraz mikroprzedsiębiorców. Comiesięczny obowiązek tworzenia i przesyłania rejestrów VAT bez wezwania organu podatkowego na mikroprzedsiębiorców zostanie nałożony od 1 stycznia 2018 r., natomiast dla małych i średnich przedsiębiorców – od 1 stycznia 2017 r. Z kolei obowiązek przekazywania danych do e-kontroli w formie JPK zarówno na mikroprzedsiębiorców, jak i małych oraz średnich przedsiębiorców zostanie nałożony od 1 lipca 2018 r.

 • Limity na 2016 rok: Rachunkowość, VAT, PIT, CIT Limity na 2016 rok: Rachunkowość, VAT, PIT, CIT

  Prowadzenie uproszczonej księgowości, zachowanie statusu małego podatnika w VAT i w podatku dochodowym czy opłacanie podatku w formie ryczałtu ewidencjonowanego - wszystkie te rozwiązania są dostępne wyłącznie dla podatników, których przychody za poprzedni rok podatkowy nie przekroczyły odpowiedniego limitu. Sprawdź, jakie limity w rachunkowości, VAT, PIT i CIT obowiązują na rok 2016.

 • Księgi rachunkowe w 2015 r. - Czy nie musisz prowadzić od 01.01.2015? Księgi rachunkowe w 2015 r. - Czy nie musisz prowadzić od 01.01.2015?

  Znamy już wysokość limitu przychodów, którego przekroczenie w 2014 roku zobliguje podatników do przejścia na księgi rachunkowe od 1 stycznia 2015 r. Limit ten jest prawie o 49.000 zł niższy niż w roku ubiegłym. Kto w 2015 r. będzie musiał prowadzić pełną księgowość? I jakie w związku z tym ma obowiązki? Sprawdź.

 • Odwrotne obciążenie w 2014 roku – czy wiesz co kupujesz? Odwrotne obciążenie w 2014 roku – czy wiesz co kupujesz?

  „Odwrotne obciążenie” pomimo, że nie jest już nowością nadal spędza sen z powiek wielu podatnikom. Otrzymanie faktury z takim oznaczeniem to jeszcze nie problem, gorzej jeśli dostawca nie wystawił jej prawidłowo i np. opodatkował towary stawką 23% zamiast zastosować

 • Nowe rozporządzenie w sprawie warunków technicznych kas od 1 października 2013 Nowe rozporządzenie w sprawie warunków technicznych kas od 1 października 2013

  Redefinicja pojęcia programu archiwizującego, określenie nowych wytycznych dotyczących paragonu fiskalnego oraz wydłużenie okresu ważności potwierdzenia dla kas to tylko niektóre zmiany, które wprowadziło nowe rozporządzenie Ministra Gospodarki. Zmodyfikowane przepisy weszły w życie 1 października 2013 roku.