piątek, 04 styczeń 2013 14:50

Kasa fiskalna w szkole jazdy 2013

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Szkoły jazdy, które do tej pory korzystały ze zwolnienia przedmiotowego, najpóźniej 1 marca muszą rozpocząć ewidencjonowanie sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej. Należy jednak pamiętać, że nowe przepisy obowiązują już od 1 stycznia 2013 r. Podatnicy prowadzący szkoły jazdy muszą odpowiednio wcześniej dopełnić wszystkich formalności i umówić się z serwisantem na fiskalizację.

 

Zmiany wprowadzone przez rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2012 r. poz. 1382) w głównej mierze dotyczą zmian limitu obrotów, którego przekroczenie skutkuje utratą prawa do zwolnienia z obowiązku rejestrowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej. Jednak bardzo istotną modyfikacją jest też likwidacja zwolnienia przedmiotowego dla szkół nauki jazdy (PKWiU 85.53.11). Według § 2 ust. 1 pkt 1 starego rozporządzenia przedsiębiorstwa świadczące takie usługi były zwolnione z obowiązku rejestracji kasy fiskalnej bez względu na osiągane obroty. Od 1 stycznia 2013 r. prawo do zwolnienia zostało szkołom jazdy odebrane.

Nowy wyjątek w załączniku

Modyfikacji uległa poz. 29 załącznika do rozporządzenia. Według nowych przepisów w 2013 roku zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej obowiązuje wszystkich podatników świadczących usługi w zakresie edukacji (PKWiU ex 85), poza poniższymi wyjątkami:

•    usługi w zakresie pozaszkolnych form edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych (PKWiU 85.51.10.0)
•    usługi szkół tańca i instruktorów tańca (PKWiU 85.52.11.0),
•    usługi świadczone przez szkoły nauki jazdy (PKWiU 85.53.11).

Jak wynika z ostatniego podpunktu, prawo do zwolnienia przedmiotowego zostało odebrane tym podatnikom, którzy zajmują się świadczeniem usług nauki jazdy. Przedsiębiorstwa te wciąż mają prawo do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego, którego limit od 1 stycznia 2013 roku wynosi 20.000 zł dla wszystkich podatników – zarówno rozpoczynających, jak i kontynuujących działalność.

Odpowiedź na nadużycia

Kasy fiskalne w szkołach jazdy od 2013 roku mają zdaniem Ministerstwa Finansów ograniczyć nadużycia w tym względzie i zwiększyć ściągalność podatków. Zdaniem ustawodawcy nieprawidłowości w kwestii ewidencjonowania osiąganych obrotów były w szkołach jazdy na tyle poważne, że nie można już było utrzymywać zwolnienia z obowiązku stosowania kasy fiskalnej.

28 lutego będzie za późno

Szkoły jazdy, które z dniem 1 stycznia 2013 r. straciły prawo do zwolnienia przedmiotowego i nie mogą skorzystać ze zwolnienia podmiotowego ze względu na osiągane obroty, mają czas do 28 lutego 2013 r. Od 1 marca bowiem kasy fiskalne w tych firmach muszą być nie tylko zakupione, ale też zafiskalizowane i musi zostać wykonana pierwsza sprzedaż. Należy pamiętać, że formalności związanych z rejestracją kasy fiskalnej lub drukarki fiskalnej trzeba dopełnić odpowiednio wcześniej. 28 marca będzie za późno, by udać się do sklepu z kasami fiskalnymi. Aby proces rejestracji przebiegł prawidłowo, trzeba wysłać wcześniej zgłoszenie do urzędu skarbowego, umówić się z uprawnionym serwisantem na fiskalizację i dokonać pierwszego wydruku raportu dobowego. Poza tym wielu nowych użytkowników nie umie obsługiwać kas fiskalnych, dlatego niezbędny będzie czas poświęcony na naukę, zanim jeszcze kasa zacznie pracować w trybie fiskalnym. Lepiej pomyśleć o zakupie kasy fiskalnej już teraz, najpóźniej na początku lutego.

Czytany 9240 razy Ostatnio zmieniany środa, 14 maj 2014 09:18

Artykuły powiązane

 • Kasa fiskalna. Przepisy aktualne w 2016 r. Kasa fiskalna. Przepisy aktualne w 2016 r.

  Prowadzenie sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych zasadniczo wymaga rejestrowania obrotu i kwot podatku za pomocą kasy fiskalnej. Aktualnie obowiązujące przepisy dają jednak podatnikom możliwość korzystania ze zwolnień z tego obowiązku - po spełnieniu dodatkowych wymogów. Znajomość tych przepisów jest niezwykle istotna, ponieważ brak kasy fiskalnej pomimo obowiązku jej posiadania może skutkować dotkliwymi karami dla przedsiębiorcy.

 • Odwrotne obciążenie w 2014 roku – czy wiesz co kupujesz? Odwrotne obciążenie w 2014 roku – czy wiesz co kupujesz?

  „Odwrotne obciążenie” pomimo, że nie jest już nowością nadal spędza sen z powiek wielu podatnikom. Otrzymanie faktury z takim oznaczeniem to jeszcze nie problem, gorzej jeśli dostawca nie wystawił jej prawidłowo i np. opodatkował towary stawką 23% zamiast zastosować

 • Zwolnienia z kas fiskalnych w 2014 r. Zwolnienia z kas fiskalnych w 2014 r.

  Podatnicy prowadzący sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych zgodnie z ogólną zasadą zapisaną w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT powinni mieć kasy fiskalne i za ich pomocą prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku. Większość sprzedawców stosuje te urządzenia. Ustawodawca przewidział jednak możliwość korzystania z czasowych zwolnień w tym zakresie dla niektórych grup podatników i niektórych czynności.

 • Zwolnienie z kas dla sprzedaży wysyłkowej Zwolnienie z kas dla sprzedaży wysyłkowej

  Podatnicy prowadzący sklepy internetowe bądź sprzedający towary na przykład za pośrednictwem internetowych serwisów aukcyjnych często korzystają ze zwolnienia z kas fiskalnych dla sprzedaży wysyłkowej. Nieraz jednak zdarza się, że zapłata za towar następuje z rachunku osoby innej niż nabywca, np. jego współmałżonka. Czy w takim przypadku sprzedawca traci prawo do zwolnienia dla sprzedaży wysyłkowej?

 • Nowe rozporządzenie w sprawie warunków technicznych kas od 1 października 2013 Nowe rozporządzenie w sprawie warunków technicznych kas od 1 października 2013

  Redefinicja pojęcia programu archiwizującego, określenie nowych wytycznych dotyczących paragonu fiskalnego oraz wydłużenie okresu ważności potwierdzenia dla kas to tylko niektóre zmiany, które wprowadziło nowe rozporządzenie Ministra Gospodarki. Zmodyfikowane przepisy weszły w życie 1 października 2013 roku.