poniedziałek, 07 styczeń 2013 19:25

Kasa Fiskalna 2013 od kiedy proporcja

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Podatników kontynuujących działalność obowiązuje limit obrotów 20.000 zł także za 2012 rok. Wszyscy, którzy ten limit przekroczyli, muszą zarejestrować kasę fiskalną w 2013 r. Skoro w tym przypadku przepisy działają wstecz, wielu przedsiębiorców dopiero rozpoczynających sprzedaż na rzecz osób fizycznych zastanawia się, do jakiego okresu ma zastosowanie obliczanie proporcjonalne wprowadzone przez MF.

 

Obowiązujące od 1 stycznia 2013 roku nowe przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2012 r. poz. 1382) wprowadzają wiele zmian między innymi w wysokości limitu obrotów dla podatników kontynuujących działalność. Skoro przepis dotyczący obniżenia limitów działa wstecz, czyli obowiązuje wszystkich podatników, których sprzedaż dla osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej przekroczyła 20.000 zł także w roku 2012, to jak traktować zmianę w sposobie obliczania limitu dla podatników rozpoczynających działalność? Kiedy tracą oni prawo do zwolnienia z kasy fiskalnej?

Obliczanie proporcjonalne

Nowy sposób obliczania limitu polega na proporcjonalnym wyliczeniu kwoty obrotów ze sprzedaży, powyżej której podatnik musi zarejestrować kasę fiskalną. Limit ten będzie obliczany na podstawie ilości miesięcy prowadzenia sprzedaży na rzecz osób fizycznych. Przykładowo jeśli podatnik rozpoczął tę działalność 1 lipca, to limit w tym przypadku będzie wynosił nie 20.000 zł, lecz 10.000 zł. Do tej pory limit wynosił 20.000 zł niezależnie od tego, czy rozpoczęto działalność w styczniu, czy w listopadzie. Modyfikacja ta ma na celu wprowadzenie takich samych warunków dla wszystkich podatników, niezależnie od miesiąca rozpoczęcia działalności.

Tym razem nie działa wstecz

W przeciwieństwie jednak do przepisu mającego zastosowanie w przypadku osób kontynuujących działalność, dla nowych prawo nie działa wstecz. Oznacza to, że dla roku 2012 niezależnie od miesiąca rozpoczęcia działalności limit wynosi 20.000 zł. Nowe przepisy dotyczące zwolnień podmiotowych dla osób rozpoczynających sprzedaż detaliczną wchodzą w życie 1 stycznia i od tej daty mają zastosowanie. Oznacza to, że obliczanie proporcjonalne będzie się odbywać dopiero od 2013 roku. Każdy podatnik rozpoczynający działalność w roku 2012 r., którego łączna sprzedaż nie przekroczyła 20.000 zł, w 2013 roku wciąż ma prawo do zwolnienia z obowiązku rejestracji kasy fiskalnej. Oczywiście w 2013 roku jest on już podatnikiem kontynuującym działalność, w związku z czym obowiązuje go limit 20.000 zł.

Ręka na pulsie

Nowe przepisy dotyczące zwolnień dla podatników rozpoczynających działalność obowiązują wszystkich przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczną sprzedaż dla osób fizycznych w roku 2013. Warto regularnie kontrolować osiąganą sprzedaż i w razie potrzeby zadbać o wcześniejsze dopełnienie wszystkich formalności związanych rejestracją kasy fiskalnej. Wprawdzie ustawodawca wciąż daje na to 2 miesiące od przekroczenia obowiązującego limitu, nigdy jednak nie warto działać na ostatnią chwilę.

Czytany 13192 razy Ostatnio zmieniany środa, 14 maj 2014 09:19

Artykuły powiązane

 • Jednolity Plik Kontrolny – JPK; definicje: duży, średni, mały i mikroprzedsiębiorca Jednolity Plik Kontrolny – JPK; definicje: duży, średni, mały i mikroprzedsiębiorca

  Przepisy dotyczące obowiązku przekazywania danych w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego wejdą w życie 1 lipca 2016 r. Ustawodawca przewidział jednak okres przygotowawczy na wdrożenie JPK dla małych i średnich przedsiębiorców oraz mikroprzedsiębiorców. Comiesięczny obowiązek tworzenia i przesyłania rejestrów VAT bez wezwania organu podatkowego na mikroprzedsiębiorców zostanie nałożony od 1 stycznia 2018 r., natomiast dla małych i średnich przedsiębiorców – od 1 stycznia 2017 r. Z kolei obowiązek przekazywania danych do e-kontroli w formie JPK zarówno na mikroprzedsiębiorców, jak i małych oraz średnich przedsiębiorców zostanie nałożony od 1 lipca 2018 r.

 • Limity na 2016 rok: Rachunkowość, VAT, PIT, CIT Limity na 2016 rok: Rachunkowość, VAT, PIT, CIT

  Prowadzenie uproszczonej księgowości, zachowanie statusu małego podatnika w VAT i w podatku dochodowym czy opłacanie podatku w formie ryczałtu ewidencjonowanego - wszystkie te rozwiązania są dostępne wyłącznie dla podatników, których przychody za poprzedni rok podatkowy nie przekroczyły odpowiedniego limitu. Sprawdź, jakie limity w rachunkowości, VAT, PIT i CIT obowiązują na rok 2016.

 • Księgi rachunkowe w 2015 r. - Czy nie musisz prowadzić od 01.01.2015? Księgi rachunkowe w 2015 r. - Czy nie musisz prowadzić od 01.01.2015?

  Znamy już wysokość limitu przychodów, którego przekroczenie w 2014 roku zobliguje podatników do przejścia na księgi rachunkowe od 1 stycznia 2015 r. Limit ten jest prawie o 49.000 zł niższy niż w roku ubiegłym. Kto w 2015 r. będzie musiał prowadzić pełną księgowość? I jakie w związku z tym ma obowiązki? Sprawdź.

 • Limit obrotów do zwolnienia z kasy fiskalnej w 2014 r. - Jak go ustalić? Limit obrotów do zwolnienia z kasy fiskalnej w 2014 r. - Jak go ustalić?

  Prowadzisz sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych? Korzystasz ze zwolnienia z kasy fiskalnej w 2014 r. ze względu na niskie obroty? Sprawdź, czy przysługuje ci limit 20.000 zł, czy może dużo niższy. Ogromna liczba podatników nie zdaje sobie sprawy, że w ich przypadku limit wynosi dużo mniej niż 20.000 zł.

 • Odwrotne obciążenie w 2014 roku – czy wiesz co kupujesz? Odwrotne obciążenie w 2014 roku – czy wiesz co kupujesz?

  „Odwrotne obciążenie” pomimo, że nie jest już nowością nadal spędza sen z powiek wielu podatnikom. Otrzymanie faktury z takim oznaczeniem to jeszcze nie problem, gorzej jeśli dostawca nie wystawił jej prawidłowo i np. opodatkował towary stawką 23% zamiast zastosować