piątek, 22 marzec 2013 18:10

Zmiany w VAT już od 1 kwietnia 2013 roku

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Nowe regulacje wprowadzają między innymi podwyższone stawki VAT na niektóre towary i usługi, zwolnienia z VAT dla dwóch grup usług oraz nowe wymogi dla przedstawiciela podatkowego.

Zmienią się również niektóre definicje - między innymi eksportu, importu, próbki i działalności gospodarczej.

Zmiany w VAT wejdą w życie już 1 kwietnia 2013 roku.

Podatnicy nie zdążyli jeszcze ochłonąć po ostatnich zmianach w VAT, które weszły w życie 1 stycznia 2013 roku, już szykują się nowe modyfikacje. Kolejna seria zmian przewidzianych w ustawie z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2013 r. poz. 35) wchodzi w życie już 1 kwietnia 2013 roku.

Rosną stawki VAT, wzrasta liczba zwolnień

Podwyżka VAT na niektóre produkty i usługi, zapowiadana już w listopadzie 2012 roku, obejmie towary opodatkowane dotychczas stawką 5% i 8%. Od 1 kwietnia 2013 roku stawka podstawowa 23% zostanie przypisana towarom i usługom takim jak:
•    Wełna szarpana
•    Surowe, niejadalne odpady zwierzęce z wyjątkiem jelit, pęcherzy i żołądków
•    Wyroby sztuki ludowej
•    Niektóre usługi związane z nagraniami wideo, projekcją filmów itp.
•    Napoje, do których przygotowania został użyty napar z kawy lub herbaty, niezależnie od procentowego udziału naparu w napoju

Zmiany te zostaną wprowadzone w załącznikach numer 3 i 10 ustawy o VAT. Ponadto do listy usług zwolnionych z podatku VAT zostaną dodane dwie nowe pozycje. Pierwsza to dostawa terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane. Ta zmiana w VAT w 2013 roku spowodowana jest dodaniem pkt 33 w art. 2 do ustawy o VAT, w którym została określona nowa definicja terenu budowlanego. Druga grupa to usługi pocztowe. Należy jednak podkreślić, że ze zwolnienia z VAT w 2013 roku mogą korzystać jedynie podmioty zobowiązane do świadczenia tego typu usług.

Import i eksport poza UE

Z dniem 1 kwietnia 2013 roku zmianie ulegają definicje importu i eksportu. Najogólniej można stwierdzić, że od tej pory eksportem będzie wywóz towarów z Polski na terytorium kraju spoza państwa członkowskiego Unii Europejskiej. Do tej pory eksportem był wywóz towaru z Polski do jakiegokolwiek innego kraju. Podobnie importem będzie przywóz towarów z państwa trzeciego na terytorium kraju UE.

Prezent opodatkowany

Ustawodawca zdecydował się na ostateczne rozstrzygnięcie kwestii opodatkowania nieodpłatnego przekazania towarów takich jak prezenty o małej wartości oraz próbki. Według nowych przepisów zasadniczo nieodpłatne przekazanie towarów podlega opodatkowaniu w przypadku, gdy podatnik zyskał prawo do pomniejszenia podatku należnego o naliczony z tytułu zakupu towarów mających stanowić przedmioty nieodpłatnego przekazania lub ich części składowych.

Wyłączone z opodatkowania będą prezenty o małej wartości, których łączna wartość dla jednej osoby nie przekroczy 100 zł rocznie lub jednostkowy koszt wytworzenia takiego prezentu nie przekroczy 10 zł. Wyjątkiem są prezenty przekazane na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, które nie podlegają opodatkowaniu. Istotnej zmianie ulega także sama definicja próbki.

Łatwiej z przedstawicielem podatkowym

Od 1 kwietnia 2013 roku łatwiejsze będzie ustanowienie przedstawiciela podatkowego. Zniesiono wymóg nieposiadania zobowiązań podatkowych oraz konieczność zarejestrowania się jako płatnik VAT w przypadku podmiotów zagranicznych. Przedstawicielem podatkowym będzie mogła być również agencja celna, o ile spełni określone wymogi.

Cała reszta zmian

Inne zmiany w VAT w 2013 roku dotyczą wewnątrzwspólnotowej dostawy nowych środków transportu, przemieszczania towarów w formie nietransakcyjnej w ramach WDT oraz kwestii dokumentowania dostaw łańcuchowych.

Zmieni się także definicja działalności gospodarczej oraz sposób obliczania marży przez podmioty działające w sektorze turystycznym. Ostatnia, choć nie najmniej istotna zmiana w VAT w 2013 roku dotyczy przechowywania dokumentów. Od 1 kwietnia 2013 roku ewidencje prowadzone dla celów rozliczania podatku oraz dokumenty związane z tym rozliczaniem, w tym w szczególności faktury, należy przechowywać do czasu przedawnienia zobowiązania podatkowego.

Czytany 18432 razy Ostatnio zmieniany środa, 14 maj 2014 11:26

Artykuły powiązane

  • Zmiana stawek VAT od 1 kwietnia 2024 r. Zmiana stawek VAT od 1 kwietnia 2024 r.

    Już 1 kwietnia 2024 r. wejdą w życie przepisy dotyczące zmiany stawek VAT dla dwóch branż: spożywczej i Beauty. W pierwszym przypadku skończy się możliwość korzystania z preferencyjnej „zerowej” stawki. W drugim natomiast przedsiębiorcy będą mogli obniżyć ceny swoich usług. Sprawdź, jak przebiegnie zmiana stawek VAT od 1 kwietnia 2024 r.

  • Błędna stawka VAT na paragonie – co robić? Błędna stawka VAT na paragonie – co robić?

    Pomyłka w użytkowaniu kasy fiskalnej może zdarzyć się każdemu – szczególnie przy dużym natężeniu ruchu. O ile jednak w przypadku takich oczywistych błędów wiemy co robić - mówią nam o tym przepisy rozporządzenia w sprawie kas, o tyle przy zaprogramowaniu niewłaściwej stawki VAT sprawa nie jest już tak oczywista. Jak dokonać korekty, gdy pojawi się błędna stawka VAT na paragonie?

  • Od 1 lipca 2020 r. nowa matryca stawek VAT Od 1 lipca 2020 r. nowa matryca stawek VAT

    Zmieniają się zasady klasyfikacji towarów i usług. Zamiast PKWiU z 2008 r. stosować będziemy PKWiU 2015 i nomenklaturę scaloną (CN). Ma być prościej, łatwiej i przejrzyściej. Nowa matryca stawek VAT od 1 lipca 2020 r. wymaga jednak odpowiednich przygotowań.

  • Nowa matryca stawek VAT dopiero od 1 lipca 2020 r. Nowa matryca stawek VAT dopiero od 1 lipca 2020 r.

    Pandemia koronawirusa COVID-19 skłania rząd do przesuwania wielu terminów podatkowych. Tak stało się też z nową matrycą stawek VAT. Sprawdź, jak będzie wyglądała nowa klasyfikacja, jakie towary zyskaną niższą stawkę i jak cel przyświecał ustawodawcy przy wprowadzaniu nowych przepisów.

  • Obowiązek zmiany matrycy stawek VAT w kasie fiskalnej do 31.07.2019 Obowiązek zmiany matrycy stawek VAT w kasie fiskalnej do 31.07.2019

    Nowe oznaczenia literowe dla stawek VAT obowiązują wszystkich użytkowników kas fiskalnych. Sprawdź, do kiedy musisz przeprogramować swoje urządzenie i czy można to zrobić samodzielnie. Poznaj też nową matrycę stawek VAT w kasach i drukarkach fiskalnych.