W praktyce nierzadko zdarzają się sytuacje, gdy podatnik zasadniczo nie prowadzący sprzedaży dla osób prywatnych dokona jej na rzecz swojego pracownika. Takie przypadki są dość częste, szczególnie w hurtowniach różnych artykułów spożywczych i artykułów codziennego użytku. Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054) każda sprzedaż dla osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej lub rolnika ryczałtowego zasadniczo powinna być zarejestrowania na kasie fiskalnej. Od tej reguły obowiązują jednak pewne wyjątki.
Dla pracownika bez kasy
Jednym z takich wyjątków jest sprzedaż dokonana przez podatnika na rzecz jego pracownika. Dotyczy to zarówno dostawy towarów, jak i świadczenia usług. Zapis zwalniający pracodawców z obowiązku instalacji kasy fiskalnej w takim przypadku znajduje się w § 2 ust. 1 w związku z pozycją 33 załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2012 r., poz. 1382). Podatnik nie musi wystawiać dla swojego pracownika faktury za sprzedany towar bądź wykonaną usługę. Musi jednak dokonać odpowiedniego zapisu w ewidencji księgowej.
Zwolnienie do czasu
Zwolnienie to przysługuje niezależnie od wysokości obrotu ze sprzedaży na rzecz pracowników. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z § 7 ust. 4 rozporządzenia z takiej możliwości w 2013 roku mogą korzystać jedynie podatnicy, którzy nie rozpoczęli ewidencjonowania obrotów za pomocą kasy fiskalnej przed 1 stycznia 2013 roku. Obecny katalog zwolnień przedmiotowych i określone limity obowiązują do 31 grudnia 2014 roku. Po tym terminie należy się spodziewać kolejnej zmiany przepisów.