wtorek, 28 luty 2023 22:22

Obowiązkowa faktura ustrukturyzowana – rząd przesuwa termin w 2024 r.!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Obowiązkowa faktura ustrukturyzowana wejdzie w życie później, niż początkowo zakładano. Decyzję resort finansów argumentuje specyfiką jednostek samorządu terytorialnego. Sprawdź, kiedy Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie i co zmieni w codzienności polskiego przedsiębiorcy.

Krajowy System e-Faktur to zaawansowany system służący do przekazywania faktur elektronicznych pomiędzy przedsiębiorcami. Dodatkowo analizuje je pod kątem prawidłowości, poprawności transakcji, a w razie potrzeby wychwytuje nadużycia podatkowe. Dobra wiadomość dla podatników jest taka, że system KSeF archiwizuje dokumenty, i to aż przez 10 lat, dzięki czemu firmy nie muszą już tego robić.

Faktury przekazywane przez KSeF nie są zwykłymi fakturami elektronicznymi. To faktury ustrukturyzowane – dokumenty tworzone zgodnie z ujednoliconym schematem udostępnionym przez Ministerstwo Finansów.

 

Obowiązkowa faktura ustrukturyzowana dopiero od połowy 2024 r.

Krajowy System e-Faktur działa od początku 2022 roku. Obecnie jednak korzystanie z niego jest całkowicie dobrowolne. Obowiązkowa faktura ustrukturyzowana miała wejść w życie od 1 stycznia 2024 r. Jednak w lutym rząd podjął decyzję o przesunięciu tego terminu.

 

Ministerstwo Finansów przeprowadziło szerokie konsultacje publiczne projektu ustawy wprowadzającej e-fakturę jako powszechny system rozliczania

 - podał resort w komunikacie.

 

Obowiązkowa faktura ustrukturyzowana wejdzie w życie od 1 lipca 2024 r., czyli pół roku później, niż pierwotnie zakładano. Jeszcze więcej czasu na wdrożenie systemu KSeF dano podatnikom zwolnionym podmiotowo z VAT. Dla tych przedsiębiorców obowiązek wejdzie w życie dopiero 1 stycznia 2025 roku.

 

Mniejsze kary za błędy w KSeF

Obowiązkowa faktura ustrukturyzowana przesunięta o pół roku to nie jedyna zmiana wprowadzona na posiedzeniu resortu finansów. Zadecydowano także o nieobjęciu systemem KSeF faktur konsumenckich (B2C), a także biletów spełniających funkcję faktury, w tym paragonów wydawanych na płatnych autostradach.

Faktury uproszczone oraz faktury z drukarek fiskalnych będzie można wystawiać w obecnej formie aż do końca 2024 roku.

 

Co ważne, rząd zdecydował o zmniejszeniu kar za niewystawienie faktury ustrukturyzowanej lub błędy w jej wystawieniu. Ponadto, mają one być stosowane dopiero od 1 stycznia 2025 roku.

 

Uregulowano też sposób postępowania w przypadku awarii po stronie podatnika. Możliwe będzie wystawienie faktury w trybie offline (poza KSeF) i dostarczenie jej do systemu następnego dnia.

Ponadto, dnia 1 stycznia 2023 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z 8 grudnia 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (Dz. U. z 2022 r. poz. 2664), które zmieniło zasady nadawania uprawnień dla jednostki samorządu terytorialnego.

 

Jak obowiązkowa faktura ustrukturyzowana zmieni życie przedsiębiorców

Obowiązkowa faktura ustrukturyzowana nie będzie żadną rewolucją dla firm, które korzystają z oprogramowania do zarządzania sprzedażą. Chodzi jednak o takie programy, których producenci dbają o bieżące aktualizacje zgodnie z wymogami ustawodawcy. Obecnie dostawcy systemów, m.in. InsERT, pracują nad wdrożeniem zmian mających umożliwić użytkownikom płynne przejście z tradycyjnych faktur elektronicznych na faktury ustrukturyzowane.

Warto też wspomnieć o korzyściach, jakie niesie ze sobą użytkowanie programów takich jak np. Subiekt nexo i wdrożenie w 2024 r. systemu KSeF. Oprócz wspomnianego wcześniej odciążenia od obowiązku przechowywania faktur, korzyścią taką będzie m.in. ujednolicenie dokumentów, które znacząco ułatwi automatyzację procesów w firmie, a także kontakt z podmiotami zewnętrznymi, np. biurem rachunkowym.  

 

Zobacz także: Zwrot towaru bez paragonu. Jak rozliczyć VAT?

Czytany 67 razy Ostatnio zmieniany środa, 01 marzec 2023 13:29

Artykuły powiązane

 • Obowiązkowe faktury elektroniczne: Kary za fakturowanie „po staremu” Obowiązkowe faktury elektroniczne: Kary za fakturowanie „po staremu”

  O obowiązkowych fakturach elektronicznych rząd mówi od lat. System, przez które wszystkie takie dokumenty ma przechodzić, stanie się kolejnym narzędziem kontroli w rękach fiskusa.                Za wystawianie papierowych faktur przewidziano kary. Podobnie jak za przekazanie dokumentu poza systemem. Od kiedy takie zmiany? Sprawdź, co czeka przedsiębiorców już za kilka miesięcy!

 • Faktura ustrukturyzowana w praktyce Faktura ustrukturyzowana w praktyce

  Faktura ustrukturyzowana stanie się obowiązkowa od początku 2024 roku. Do tego czasu można dobrowolnie korzystać z Krajowego Systemu e-Faktur – obecne przepisy tego nie wymagają. Sprawdź, jak w praktyce wygląda nowy system fakturowania, czego wymaga od przedsiębiorcy i czy niesie ze sobą jakieś korzyści.

 • Koniec papierowych faktur – od kiedy? Jaki program do faktur kupić? Koniec papierowych faktur – od kiedy? Jaki program do faktur kupić?

  Uruchomienie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) i planowane objęcie przedsiębiorców obowiązkowym e-fakturowaniem to wyzwanie – szczególnie dla małych firm. Kiedy nastąpi koniec papierowych faktur? Choć podatnicy mają jeszcze trochę czasu na dostosowanie się do nowych wymogów, dla wielu z nich będzie to rewolucja, więc warto rozpocząć ją jak najwcześniej.

 • Faktura ustrukturyzowana usprawni księgowość dla firm Faktura ustrukturyzowana usprawni księgowość dla firm

  Wprowadzona od 1 stycznia faktura ustrukturyzowana obecnie jest dla polskich przedsiębiorców wyborem, nie przymusem. Rząd wprowadzi jednak obowiązek jej stosowania – i to już od 2024 roku. Choć jak każda zmiana przeraża podatników, dla biur rachunkowych może być dużym odciążeniem. Sprawdź, jak system KSeF i faktura ustrukturyzowana usprawnią księgowość dla firm.

 • Cyfrowa księgowość – co oznacza dla współczesnego biznesu? Cyfrowa księgowość – co oznacza dla współczesnego biznesu?

  Czym jest nowoczesna księgowość? Dziś to zdecydowanie nie pilnowanie, by faktury były równo ułożone w segregatorze. Nowoczesna księgowość to cyfrowa księgowość – skupiona na ścisłej współpracy na linii: właściciel firmy – biuro rachunkowe. Proaktywne działanie, natychmiastowa wymiana informacji – takie cele stawia sobie innowacyjna e-księgowość.