Przedsiębiorcy, którzy rozliczają zryczałtowany podatek dochodowy od niektórych przychodów, prowadzą ewidencje nieco inaczej niż reszta podatników. Mają oni obowiązek prowadzić ewidencję przychodów oraz wykaz środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Jeśli chodzi o korygowanie obrotów ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych, o której mowa w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT, ryczałtowcy - podobnie jak wszyscy inni podatnicy - postępują zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących.
Wartości z podziałem na stawki
Podatnicy opłacający zryczałtowany podatek dochodowy, którzy rejestrują obrót za pomocą kasy fiskalnej, wpisują do prowadzonej ewidencji wartość przychodów wynikającą z raportów dobowych drukowanych przez to urządzenie. Na odwrocie każdego takiego raportu wypisuje się wartości z niego wynikające, z podziałem na przychody objęte poszczególnymi stawkami ryczałtu. Podobną operację wykonuje się na koniec każdego miesiąca, z wykorzystaniem danych drukowanych na raporcie miesięcznym.
Odrębna ewidencja korekt
Ryczałtowcy, podobnie jak wszyscy inni podatnicy, mają prawo do korygowania wartości sprzedaży i kwot podatku w przypadku ewentualnych zwrotów, reklamacji czy pomyłek. Zgodnie z § 3 ust. 4 - 6 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących, które weszło w życie 1 kwietnia 2013 roku, korekty takie należy ujmować w odrębnej ewidencji. Można do tego wykorzystywać już wcześniej stosowane tak zwane zeszyty korekt. Na podstawie tych zapisów możliwa jest korekta wartości sprzedaży wynikającej z raportów dobowych czy miesięcznych.
Zapisy na odwrocie raportu
Korekty nie ujęte przez ryczałtowca w zeszycie - czyli odrębnej ewidencji korekt - opisywane są na odwrocie raportu dobowego bądź miesięcznego, drukowanego na kasie fiskalnej. Do ewidencji tej nie należy wpisywać kwot z faktur drukowanych na żądanie osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej. W takiej sytuacji należy podpiąć zwrócone paragony pod kopie faktur.
Więcej informacji na temat ewidencjonowania sprzedaży i korekt znajdą Państwo w naszym poradniku Kasy fiskalne 2013/2014 w rozdziałach Ewidencje, Korygowanie sprzedaży oraz Zwroty i reklamacje.