środa, 07 sierpień 2013 14:54

Kasy fiskalne 2013: Ewidencja korekt u ryczałtowców

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Podatnicy opłacający zryczałtowany podatek dochodowy, którzy rejestrują sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej w 2013 roku, podlegają pod przepisy rozporządzenia w sprawie kas. Zgodnie z wytycznymi tego aktu prawnego korekty sprzedaży i wartości podatku należy ujmować w odrębnej ewidencji.

Przedsiębiorcy, którzy rozliczają zryczałtowany podatek dochodowy od niektórych przychodów, prowadzą ewidencje nieco inaczej niż reszta podatników. Mają oni obowiązek prowadzić ewidencję przychodów oraz wykaz środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Jeśli chodzi o korygowanie obrotów ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych, o której mowa w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT, ryczałtowcy - podobnie jak wszyscy inni podatnicy - postępują zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących.

Wartości z podziałem na stawki

Podatnicy opłacający zryczałtowany podatek dochodowy, którzy rejestrują obrót za pomocą kasy fiskalnej, wpisują do prowadzonej ewidencji wartość przychodów wynikającą z raportów dobowych drukowanych przez to urządzenie. Na odwrocie każdego takiego raportu wypisuje się wartości z niego wynikające, z podziałem na przychody objęte poszczególnymi stawkami ryczałtu. Podobną operację wykonuje się na koniec każdego miesiąca, z wykorzystaniem danych drukowanych na raporcie miesięcznym.

Odrębna ewidencja korekt

Ryczałtowcy, podobnie jak wszyscy inni podatnicy, mają prawo do korygowania wartości sprzedaży i kwot podatku w przypadku ewentualnych zwrotów, reklamacji czy pomyłek. Zgodnie z § 3 ust. 4 - 6 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących, które weszło w życie 1 kwietnia 2013 roku, korekty takie należy ujmować w odrębnej ewidencji. Można do tego wykorzystywać już wcześniej stosowane tak zwane zeszyty korekt. Na podstawie tych zapisów możliwa jest korekta wartości sprzedaży wynikającej z raportów dobowych czy miesięcznych.

Zapisy na odwrocie raportu

Korekty nie ujęte przez ryczałtowca w zeszycie - czyli odrębnej ewidencji korekt - opisywane są na odwrocie raportu dobowego bądź miesięcznego, drukowanego na kasie fiskalnej. Do ewidencji tej nie należy wpisywać kwot z faktur drukowanych na żądanie osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej. W takiej sytuacji należy podpiąć zwrócone paragony pod kopie faktur.

Więcej informacji na temat ewidencjonowania sprzedaży i korekt znajdą Państwo w naszym poradniku Kasy fiskalne 2013/2014 w rozdziałach Ewidencje, Korygowanie sprzedaży oraz Zwroty i reklamacje.

Czytany 22312 razy Ostatnio zmieniany piątek, 04 październik 2013 08:07

Artykuły powiązane

  • Zwrot towaru bez paragonu. Jak rozliczyć VAT? Zwrot towaru bez paragonu. Jak rozliczyć VAT?

    Zwrot towaru bez paragonu to sytuacja, która wzbudza wątpliwości interpretacyjne. Przepisy wskazują bowiem na konieczność dołączenia do ewidencji „dokumentu potwierdzającego dokonanie sprzedaży”. Czy zatem można przyjąć zwrot, jeśli klient zgubił lub wyrzucił paragon? Jak w takim przypadku rozliczyć VAT? Sprawdzamy, co na to prawo podatkowe.

  • Sprzedaż opodatkowana ryczałtem – czy podlega ewidencji na kasie fiskalnej? Sprzedaż opodatkowana ryczałtem – czy podlega ewidencji na kasie fiskalnej?

    Jedną z form opodatkowania sprzedaży stanowi ryczałt ewidencjonowany. Decydują się na nią często mali przedsiębiorcy – ze względu na łatwą księgowość i niskie stawki podatku. Czy sprzedaż z tytułu świadczenia usług na rzecz osób prywatnych, rozliczana w ten sposób, podlega ewidencji w kasie? Czy przedsiębiorca musi drukować paragony fiskalne lub generować je w formie e-paragonu na żądanie nabywcy?

     

  • Elektroniczna ewidencja dla ryczałtowców – od kiedy obowiązkowa? Elektroniczna ewidencja dla ryczałtowców – od kiedy obowiązkowa?

    Powszechna (i obowiązkowa!) cyfryzacja życia przedsiębiorców nie omija tych, którzy korzystają z różnych podatkowych preferencji. Kolejną grupą, którą nowe przepisy zobligują do prowadzenia ewidencji w formie elektronicznej, są podatnicy rozliczający się na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Sprawdź, od kiedy elektroniczna ewidencja dla ryczałtowców będzie obowiązkowa!

  • Błędna stawka VAT na paragonie – co robić? Błędna stawka VAT na paragonie – co robić?

    Pomyłka w użytkowaniu kasy fiskalnej może zdarzyć się każdemu – szczególnie przy dużym natężeniu ruchu. O ile jednak w przypadku takich oczywistych błędów wiemy co robić - mówią nam o tym przepisy rozporządzenia w sprawie kas, o tyle przy zaprogramowaniu niewłaściwej stawki VAT sprawa nie jest już tak oczywista. Jak dokonać korekty, gdy pojawi się błędna stawka VAT na paragonie?

  • Jak skorygować błędne dane na paragonie? Jak skorygować błędne dane na paragonie?

    Pomyłki w ewidencjonowaniu sprzedaży mogą zdarzyć się każdemu użytkownikowi kasy fiskalnej. O ile jednak w trakcie wystawianie paragonu dane można skorygować na kasie, o tyle po dokonaniu wydruku – już nie. Urządzenia fiskalne nie dają takiej technicznej możliwości. Oczywiście nie pozbawia to sprzedawcy prawa do skorygowania sprzedaży. W tym celu musi prowadzić dwie dodatkowe ewidencje.