środa, 07 sierpień 2013 14:59

Paragon fiskalny 2013: Jednoznaczna nazwa nie jest niczym nowym

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Kontrowersyjny przepis obligujący podatników do stosowania nazw towarów i usług pozwalających na ich jednoznaczną identyfikację - jak się okazuje - nie jest żadną nowością, tylko skonkretyzowaniem zasady obowiązującej już wcześniej. Naczelny Sąd Administracyjny już w 2010 roku odrzucił propozycję podatnika, który chciał na paragonie fiskalnym stosować ogólne nazewnictwo.

Wzbudzający wiele wątpliwości przepis § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących, jak się okazuje, nie jest nową regulacją. Zgodnie z tym przepisem paragon fiskalny powinien zawierać nazwę towaru bądź usługi pozwalającą na ich jednoznaczną identyfikację. Dla podatników będących użytkownikami kas fiskalnych jest to o tyle uciążliwe, że w wielu przypadkach skutkuje koniecznością przeprogramowania wszystkich nazw, wprowadzenia nowych pozycji, a nawet zakupu nowych urządzeń z większą bazą towarową PLU. Okazuje się jednak, że już w przeszłości wydawane były wyroki sądów administracyjnych, które podkreślały konieczność stosowania jednoznacznie identyfikowalnej nazwy towaru na paragonie fiskalnym.

Sądy za jednoznacznością

Jako przykład można przytoczyć wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 9 marca 2010 r., sygn. akt I FSK 63/09. Pokreślono tam, iż jedynie stosowanie precyzyjnej nazwy towaru bądź usługi na paragonie fiskalnym umożliwia konsumentowi kontrolę ilość zakupionych i naliczonych towarów w zestawieniu z ceną jednostkową. Podatnik będący osobą skarżącą zaproponował stosowanie ogólnego nazewnictwa - propozycję tę Sąd odrzucił.

Swoją decyzję Sąd uargumentował między innymi koniecznością spełnienia przez paragon fiskalny funkcji informacyjnej - kontrolnej i ochronnej - wobec nabywcy. Ponadto zdaniem Sądu stosowanie ogólnych nazw towarów i usług nie daje możliwości prawidłowego skontrolowania poprawności stosowanych stawek podatku. Decyzja ta została poparta przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z dnia 3 listopada 2011 r., sygn. akt I SA/Kr 1600/11. Zauważmy, iż oba te wyroki dotyczące paragonów fiskalnych zostały wydane przed 1 kwietnia 2013 roku, kiedy to weszło w życie rozporządzenie z dnia 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących.

Nic nowego

Jak widzimy, nowy przepis dotyczący paragonów fiskalnych po 1 kwietnia 2013 roku jest tylko „przeniesieniem na papier” standardu, który obowiązywał już wcześniej. Także przed 2013 rokiem można było zostać ukaranym za stosowanie niewłaściwego nazewnictwa. Przepis § 14 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia w sprawie kas potwierdza, że to właściciel kasy fiskalnej jest zobowiązany do jej prawidłowego zaprogramowania i weryfikacji poprawności pracy.

Więcej informacji na temat paragonów fiskalnych znajdą Państwo w naszym poradniku Kasy fiskalne 2013/2014 w rozdziałach Nazwa towaru lub usługi oraz Zmiany w paragonach.

Czytany 5750 razy Ostatnio zmieniany piątek, 04 październik 2013 07:50

Artykuły powiązane

  • Jak skorygować błędne dane na paragonie? Jak skorygować błędne dane na paragonie?

    Pomyłki w ewidencjonowaniu sprzedaży mogą zdarzyć się każdemu użytkownikowi kasy fiskalnej. O ile jednak w trakcie wystawianie paragonu dane można skorygować na kasie, o tyle po dokonaniu wydruku – już nie. Urządzenia fiskalne nie dają takiej technicznej możliwości. Oczywiście nie pozbawia to sprzedawcy prawa do skorygowania sprzedaży. W tym celu musi prowadzić dwie dodatkowe ewidencje.

  • Kasa nie ma opcji wydruku NIP nabywcy – jak rejestrować sprzedaż? Kasa nie ma opcji wydruku NIP nabywcy – jak rejestrować sprzedaż?

    Brak możliwości wydruku numeru NIP nabywcy na paragonie nie zwalnia sprzedawcy z obowiązku stosowania aktualnych przepisów! Jeśli wystawi fakturę do paragonu bez NIP, grożą mu konsekwencje skarbowe. Sprawdź, jaką procedurę należy wprowadzić w takich przypadkach.

  • Wystawianie i wydawanie paragonu z kasy fiskalnej – zmiany od 1 maja 2019 r. Wystawianie i wydawanie paragonu z kasy fiskalnej – zmiany od 1 maja 2019 r.

    Każdy operator kasy fiskalnej musi podpisać oświadczenie o zapoznaniu się z informacją o zasadach ewidencji – taki wymóg nakładają na niego nowe przepisy. A zasady te uległy istotnym zmianom od 1 maja 2019 r. Doprecyzowano m.in. moment wystawiania paragonu fiskalnego dokumentującego przyjęcie zaliczki – z rozdzieleniem na zaliczki gotówkowe i zapłacone np. przelewem.

  • Ministerstwo Finansów zmienia zdanie: Nie będzie paragonu przed płatnością Ministerstwo Finansów zmienia zdanie: Nie będzie paragonu przed płatnością

    Wśród przedsiębiorców wzbudziły krytykę i bunt. Eksperci wskazywali na ich niezgodność z ustawą o VAT. Nowe regulacje ustanawiające obowiązek wydania nabywcy paragonu fiskalnego przed przyjęciem zapłaty na szczęście nie zostaną wprowadzone. Rząd pod wpływem napływających argumentów zrezygnował z kontynuacji prac nad tym pomysłem.

  • Wydanie paragonu przed przyjęciem zapłaty – nowy projekt rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych Wydanie paragonu przed przyjęciem zapłaty – nowy projekt rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych

    Wystawienie paragonu za usługę, która nie miała jeszcze miejsca i za towar, który nie został wydany. Wystawienie paragonu przed otrzymaniem zapłaty – na taki absurdalny pomysł wpadli twórcy projektu nowego rozporządzenia w sprawie kas. Gdyby nowe przepisy rzeczywiście weszły w życie 1 stycznia 2019 r., spowodują chaos w firmach i na całym rynku.