czwartek, 31 październik 2013 15:48

Czy można stosować jedną kasę w dwóch punktach sprzedaży?

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Jedna kasa fiskalna może być stosowana jako kasa przenośna w kilku miejscach sprzedaży tylko w przypadku, gdy niemożliwe jest prowadzenie sprzedaży w dwóch z tych miejsc jednocześnie. W innym wypadku bezwzględnie musimy zakupić tyle kas fiskalnych, ile punktów sprzedaży planujemy otworzyć.

Każda działająca w trybie fiskalnym kasa rejestrująca ma swoje miejsce instalacji - podatnik wskazuje je w zawiadomieniu do urzędu skarbowego. Miejsce instalacji to adres sklepu bądź punktu usługowego, w którym kasa jest użytkowana. W niektórych przypadkach można stosować jedną kasę w dwóch lub więcej punktach sprzedaży. Konieczne jest jednak spełnienie kilku warunków.

Gdy sprzedaż w dwóch miejscach jest niemożliwa

Ustawodawca dopuszcza stosowanie jednej kasy fiskalnej w dwóch punktach sprzedaży, jeśli podatnik będzie ewidencjonował za pomocą tego urządzenia każdą sprzedaż dla osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych, zgodnie z § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących. W takiej sytuacji na paragonie fiskalnym powinny znaleźć się adresy wszystkich miejsc sprzedaży lub adres siedziby albo miejsca zamieszkania podatnika. Dotyczy to jednak wyłącznie sytuacji, w których niemożliwie byłoby - nawet teoretycznie - prowadzenie sprzedaży w dwóch miejscach jednocześnie.

Kasa tam, gdzie sprzedaż

Jedną kasę fiskalną może mieć na przykład lekarz wykonujący indywidualną praktykę w dwóch lub więcej gabinetach lekarskich, prawnik przemieszczający się między sądem a kancelarią, osoba prowadząca handel obwoźny itd. - pod warunkiem jednak, że w tym samym czasie nikt inny w ramach tej samej działalności nie będzie mógł prowadzić sprzedaży na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. Przykładowo jeśli w ramach jednej działalności trzy samochody jeżdżą, by świadczyć usługi pomocy drogowej, to we wszystkich trzech powinny być kasy fiskalne. Jeśli firma stosowałaby tylko jedną kasę przenośną - wymiennie między samochodami - to dwa auta nie mogłyby jeździć w celu wykonania usług, w czasie gdy urządzenie fiskalne jest  w trzecim samochodzie. Takie rozwiązanie byłoby zupełnie niepraktyczne i rodziłoby niepotrzebne problemy logistyczne.

Ulga na wszystkie kasy

Pamiętajmy, że przy rozpoczęciu pracy z kasą lub drukarką fiskalną podatnikowi przysługuje ulga w wysokości 700 zł za każde zakupione i zafiskalizowane urządzenie. Jeśli więc planujemy prowadzić sprzedaż w kilku miejscach i spodziewamy się, iż być może będziemy to robić jednocześnie przynajmniej w dwóch z nich, koniecznie zaopatrzymy się w osobne kasy fiskalne do każdego z tych punktów. Wykonanie choćby jednej sprzedaży z pominięciem kasy fiskalnej może skutkować dotkliwymi sankcjami finansowymi. Lepiej zabezpieczyć się przed takimi przykrymi konsekwencjami i zakupić odpowiednią liczbę kas.

Czytany 9158 razy Ostatnio zmieniany piątek, 01 listopad 2013 11:11

Artykuły powiązane

 • Zużyta kasa fiskalna – co z nią zrobić Zużyta kasa fiskalna – co z nią zrobić

  Kasy fiskalne to urządzenia, które podlegają rejestracji i kontroli przez urzędy skarbowe. Uzasadnione są więc dylematy przedsiębiorców, co zrobić, gdy zużyta kasa fiskalna nie nadaje się do dalszej eksploatacji. Czy można ją zutylizować? A może należy przechowywać starą kasę przez określony czas, w określonych warunkach? 

 • Faktura do paragonu tylko z NIP-em nabywcy od 1 września 2019 r. Faktura do paragonu tylko z NIP-em nabywcy od 1 września 2019 r.

  Planowane w celu uszczelnienia systemu podatkowego, nowe przepisy mają zapobiec nadużyciom przede wszystkim w branży paliwowej i budowlanej. Obowiązkowy numer NIP nabywcy na paragonie, do którego wystawiana jest faktura, ma zostać wprowadzony już od września 2019 r. Sprawdź, co się zmieni i jakie kary grożą za niedostosowanie się do nowego wymogu ustawodawcy.

 • Faktura do paragonu tylko z NIP-em nabywcy czy od 1 lipca 2019? Faktura do paragonu tylko z NIP-em nabywcy czy od 1 lipca 2019?

  Nowe przepisy mają wyeliminować nadużycia, obecne przede wszystkim w branży paliwowej i budowlanej – tak Ministerstwo Finansów tłumaczy wprowadzenie dodatkowego obowiązkowego elementu paragonu, do którego można wystawić fakturę dla podmiotu gospodarczego. Ten element to numer NIP nabywcy. Sprawdź, jak mają wyglądać nowe regulacje i kiedy zaczną obowiązywać.

 • Rejestrowanie zaliczek na kasie fiskalnej w 2018 r. Rejestrowanie zaliczek na kasie fiskalnej w 2018 r.

  Aktualne przepisy wymagają od podatników ewidencjonowania na kasie fiskalnej nie tylko dostawy towaru czy świadczenia usług, ale też otrzymania każdej formy przedpłaty – w tym zaliczek, zadatków itp. Sprawdź, jak to zrobić w praktyce – jaka nazwa towaru powinna znaleźć się na paragonie, w jakim momencie wystawić dokument i czy wręczenie nabywcy faktury zwalnia z obowiązku wydruku paragonu. Dowiedz się też, jaka drukarka fiskalna istotnie ułatwia rejestrowanie zaliczek.

 • Kasy fiskalne w 2017: Fryzjer i kosmetyczka muszą mieć kasę fiskalną od pierwszej sprzedaży Kasy fiskalne w 2017: Fryzjer i kosmetyczka muszą mieć kasę fiskalną od pierwszej sprzedaży

  Nie ma rewolucji w zwolnieniach z kas: usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne wciąż nie mogą korzystać z żadnych preferencji w tym zakresie. Co więcej, ustawodawca zdecydował się zlikwidować wydłużony okres na wprowadzenie kasy m.in. dla fryzjerów i kosmetyczek. Sprawdź, jakie zmiany przyniosło branży nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień z kas.