Każda działająca w trybie fiskalnym kasa rejestrująca ma swoje miejsce instalacji - podatnik wskazuje je w zawiadomieniu do urzędu skarbowego. Miejsce instalacji to adres sklepu bądź punktu usługowego, w którym kasa jest użytkowana. W niektórych przypadkach można stosować jedną kasę w dwóch lub więcej punktach sprzedaży. Konieczne jest jednak spełnienie kilku warunków.
Gdy sprzedaż w dwóch miejscach jest niemożliwa
Ustawodawca dopuszcza stosowanie jednej kasy fiskalnej w dwóch punktach sprzedaży, jeśli podatnik będzie ewidencjonował za pomocą tego urządzenia każdą sprzedaż dla osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych, zgodnie z § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących. W takiej sytuacji na paragonie fiskalnym powinny znaleźć się adresy wszystkich miejsc sprzedaży lub adres siedziby albo miejsca zamieszkania podatnika. Dotyczy to jednak wyłącznie sytuacji, w których niemożliwie byłoby - nawet teoretycznie - prowadzenie sprzedaży w dwóch miejscach jednocześnie.
Kasa tam, gdzie sprzedaż
Jedną kasę fiskalną może mieć na przykład lekarz wykonujący indywidualną praktykę w dwóch lub więcej gabinetach lekarskich, prawnik przemieszczający się między sądem a kancelarią, osoba prowadząca handel obwoźny itd. - pod warunkiem jednak, że w tym samym czasie nikt inny w ramach tej samej działalności nie będzie mógł prowadzić sprzedaży na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. Przykładowo jeśli w ramach jednej działalności trzy samochody jeżdżą, by świadczyć usługi pomocy drogowej, to we wszystkich trzech powinny być kasy fiskalne. Jeśli firma stosowałaby tylko jedną kasę przenośną - wymiennie między samochodami - to dwa auta nie mogłyby jeździć w celu wykonania usług, w czasie gdy urządzenie fiskalne jest w trzecim samochodzie. Takie rozwiązanie byłoby zupełnie niepraktyczne i rodziłoby niepotrzebne problemy logistyczne.
Ulga na wszystkie kasy
Pamiętajmy, że przy rozpoczęciu pracy z kasą lub drukarką fiskalną podatnikowi przysługuje ulga w wysokości 700 zł za każde zakupione i zafiskalizowane urządzenie. Jeśli więc planujemy prowadzić sprzedaż w kilku miejscach i spodziewamy się, iż być może będziemy to robić jednocześnie przynajmniej w dwóch z nich, koniecznie zaopatrzymy się w osobne kasy fiskalne do każdego z tych punktów. Wykonanie choćby jednej sprzedaży z pominięciem kasy fiskalnej może skutkować dotkliwymi sankcjami finansowymi. Lepiej zabezpieczyć się przed takimi przykrymi konsekwencjami i zakupić odpowiednią liczbę kas.