piątek, 17 styczeń 2014 14:44

Formy opodatkowania PIT w 2014 r.

Oceń ten artykuł
(11 głosów)

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą mają do wyboru aż cztery formy rozliczania podatku od osiąganych przychodów. Formę opodatkowania mogą wybrać przy zakładaniu działalności . Mogą ją również zmienić w późniejszym czasie.

Podatnicy PIT  mogÄ… opodatkować swoje przychody w nastÄ™pujÄ…cy sposób:

- Według skali podatkowej

- Podatkiem liniowym

- Ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

- KartÄ… podatkowa

 

Wybór formy opodatkowania

 

Podatnik rozpoczynający działalność wybiera formę opodatkowania już na etapie rejestracji w CEIGD. Podczas takiej rejestracji system wymusza złożenie wniosku lub oświadczenia o wyborze formy opodatkowania. W przypadku wyboru opodatkowania kartą podatkową należy złożyć dodatkowo wniosek na formularzu PIT-16.

Uprawnienie to przysługuje jedynie podatnikom rejestrującym działalność indywidualną lub w formie spółki cywilnej. Pozostali podatnicy składają oświadczenie lub wniosek o zastosowanie określonej formy opodatkowania do naczelnika właściwego urzędu skarbowego. Konieczne jest zachowanie obowiązujących terminów:

-  W przypadku opodatkowania w formie karty podatkowej wniosek należy zÅ‚ożyć przed rozpoczÄ™ciem dziaÅ‚alnoÅ›ci, zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o zryczaÅ‚towanym podatku dochodowym.

-  W przypadku wyboru podatku liniowego lub ryczaÅ‚tu od przychodów ewidencjonowanych, oÅ›wiadczenie należy zÅ‚ożyć nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu, zgodnie z art. 9a ust. 2

Wybrana forma opodatkowania obowiązuje podatnika na dany rok podatkowy oraz na lata następne. Ma on jednak prawo do zmiany tej formy na początku każdego roku.

 

Podatnik kontynuujÄ…cy dziaÅ‚alność może zmienić formÄ™ rozliczeÅ„ tylko od poczÄ…tku roku. W tym celu do 20 stycznia musi zÅ‚ożyć w urzÄ™dzie skarbowym oÅ›wiadczenie lub wniosek o zastosowanie okreÅ›lonej formy  opodatkowania.

 

Ważne!

20 stycznia jest ostatecznym terminem na złożenie:

wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej (PIT-16)

oÅ›wiadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczaÅ‚tu od przychodów ewidencjonowanych

oÅ›wiadczenia o wyborze opodatkowania podatkiem liniowym

zawiadomienia o rezygnacji z opodatkowania podatkiem liniowym - w przypadku wyboru na 2014 r. opodatkowania wedÅ‚ug skali podatkowej

 

Należy jednak pamiętać, że nie każdy spełnia warunki do zastosowania preferencyjnych form opodatkowania, takich jak karta podatkowa, ryczałty ewidencjonowany czy podatek liniowy. O tym, jakie warunki należy spełniać, aby mieć prawo do każdej z tych form, piszemy w dalszej części poradnika.

Podatnik PIT, który nie złoży stosownego oświadczenia lub wniosku terminie do 20 stycznia, kontynuuje stosowanie formy opodatkowania, z której korzystał w poprzednim roku podatkowym.

Nieco inaczej jest w przypadku podatników PIT stosujÄ…cych opodatkowanie kartÄ… podatkowÄ….  MajÄ… oni prawo do zrzeczenie siÄ™ tej formy opodatkowania w trakcie roku podatkowego. Jest to możliwe w terminie 14 dni od dnia dorÄ™czenia podatnikowi decyzji ustalajÄ…cej wysokość karty podatkowej lub zmieniajÄ…cej wysokość tego podatku na dany rok.

 

Jaką formę opodatkowania wybrać?

 

Wybór formy opodatkowania jest bardzo ważny i warto go dobrze przemyśleć. Nie każda z form jest tak samo korzystna dla każdego podatnika. Podejmując decyzję warto wziąć pod uwagę przede wszystkim obowiązki i obciążenia związane z daną formą opodatkowania oraz zakres preferencji podatkowych. Oczywiście należy też najpierw ustalić, czy spełniamy warunki do korzystania z wybranej formy rozliczeń.

Karta podatkowa

Opodatkowanie w formie karty podatkowej mogÄ… wybrać podatnicy, którzy wykonujÄ… czynnoÅ›ci wymienione w art. 23 ust. 1 i 1a ustawy o zryczaÅ‚towanym podatku dochodowym:

Art. 23. 1. ZryczaÅ‚towany podatek dochodowy w formie karty podatkowej mogÄ… pÅ‚acić podatnicy prowadzÄ…cy dziaÅ‚alność:

1) usÅ‚ugowÄ… lub wytwórczo-usÅ‚ugowÄ…, okreÅ›lonÄ… w części I tabeli stanowiÄ…cej zaÅ‚Ä…cznik nr 3 do ustawy, zwanej dalej "tabelÄ…", w zakresie wymienionym w zaÅ‚Ä…czniku nr 4 do ustawy - przy zatrudnieniu nieprzekraczajÄ…cym stanu okreÅ›lonego w tabeli,
2) usÅ‚ugowÄ… w zakresie handlu detalicznego żywnoÅ›ciÄ…, napojami, wyrobami tytoniowymi oraz kwiatami, z wyjÄ…tkiem napojów o zawartoÅ›ci alkoholu powyżej 1,5% - w warunkach okreÅ›lonych w części II tabeli,
3) usÅ‚ugowÄ… w zakresie handlu detalicznego artykuÅ‚ami nieżywnoÅ›ciowymi - w warunkach okreÅ›lonych w części III tabeli, z wyjÄ…tkiem handlu paliwami silnikowymi, Å›rodkami transportu samochodowego, częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych, ciÄ…gnikami rolniczymi i motocyklami oraz z wyjÄ…tkiem handlu artykuÅ‚ami nieżywnoÅ›ciowymi objÄ™tego koncesjonowaniem,
4) gastronomicznÄ… - jeżeli nie jest prowadzona sprzedaż napojów o zawartoÅ›ci alkoholu powyżej 1,5% - w warunkach okreÅ›lonych w części IV tabeli,
5) w zakresie usÅ‚ug transportowych wykonywanych przy użyciu jednego pojazdu - w warunkach okreÅ›lonych w części V tabeli,
6) w zakresie usÅ‚ug rozrywkowych - w warunkach okreÅ›lonych w części VI tabeli,
7) w zakresie sprzedaży posiÅ‚ków domowych w mieszkaniach, jeżeli nie jest prowadzona sprzedaż napojów o zawartoÅ›ci alkoholu powyżej 1,5% - w warunkach okreÅ›lonych w części VII tabeli,
8) w wolnych zawodach, polegajÄ…cÄ… na Å›wiadczeniu usÅ‚ug w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego - w warunkach okreÅ›lonych w części VIII tabeli,
9) w wolnych zawodach, polegającą na świadczeniu przez lekarzy weterynarii usług weterynaryjnych, w tym również sprzedaż preparatów weterynaryjnych (PKWiU ex 21.10.51.0, ex 21.20.13.0, ex 21.20.21.0 oraz ex 21.20.23.0), w związku ze świadczonymi usługami - w warunkach określonych w części IX tabeli,
10) w zakresie opieki domowej nad dziećmi i osobami chorymi - w warunkach okreÅ›lonych w części X tabeli,
11) w zakresie usÅ‚ug edukacyjnych, polegajÄ…cÄ… na udzielaniu lekcji na godziny - w warunkach okreÅ›lonych w części XI tabeli.

1a. ZryczaÅ‚towany podatek w formie karty podatkowej mogÄ… opÅ‚acać także - na zasadach i w warunkach okreÅ›lonych w części XII tabeli - osoby fizyczne, w tym rolnicy równoczeÅ›nie prowadzÄ…cy gospodarstwo rolne.

Wybór opodatkowania w formie karty podatkowej wiąże się także ze spełnieniem warunków, o których mowa w art. 25 wspomnianej ustawy. Jednym z tych wymogów jest złożenie wniosku o zastosowanie opodatkowania w tej formie na formularzu PIT-16. Można to zrobić na etapie rejestracji działalności lub - w przypadku podatników kontynuujących działalność - do 20 stycznia każdego roku podatkowego.

Naczelnik urzędu skarbowego ustala wysokość karty podatkowej - jest ona zależna od różnych czynników, takich jak liczba mieszkańców miejscowości, w której wykonywana jest działalność, rodzaj tej działalności oraz liczba zatrudnionych pracowników. W trakcie roku podatkowego podatnik ma obowiązek informować naczelnika urzędu o zmianach w tym względzie, np. o zatrudnieniu nowego pracownika. Wysokość karty ustala się na podstawie stawek ustawowych.

StaÅ‚a kwota podatku może być zarówno wadÄ…, jak i zaletÄ… tej formy opodatkowania. Z jednej strony podatnik ma precyzyjnie ustalonÄ… wysokość podatku na dany rok, co może być dla niego bardzo korzystne. Z drugiej strony opÅ‚aca staÅ‚y podatek niezależnie od wysokoÅ›ci osiÄ…ganych przychodów. JeÅ›li w danym momencie przychody te sÄ… niskie, opodatkowanie kartÄ… podatkowÄ… może siÄ™ okazać niekorzystne. Należy jednak pamiÄ™tać, że w przypadku wydania decyzji w sprawie zastosowania karty podatkowej lub decyzji zmieniajÄ…cej wysokość podatku dochodowego, która wyda siÄ™ podatnikowi niekorzystna, ma on prawo do zrzeczenia siÄ™ opodatkowania w tej formie w terminie 14 dni od daty dorÄ™czenia tej decyzji.

Ograniczone obowiązki ewidencyjne to niewątpliwie zaleta opodatkowania w formie karty podatkowej. Podatnicy nie prowadzą ksiąg podatkowych. Wśród ich obowiązków wymienić należy wydawanie rachunków i faktur dokumentujących sprzedaż - na żądanie klientów, prowadzenie karty przychodów pracowników oraz ewidencji zatrudnienia.

Kartowicze nie ustalają zaliczek na podatek dochodowy. Podatek w ustalonej wysokości w 2014 r. opłacają do 7 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Natomiast podatek za grudzień 2014 r. - do 29 grudnia 2014 r. (28.12.2014 przypada w niedzielę).

MiesiÄ™cznÄ… kwotÄ™ karty podatkowej można obniżać o wartość opÅ‚aconej i nieodliczonej od podatku dochodowego kwoty skÅ‚adki na ubezpieczenie zdrowotne (nie wyższÄ… niż 7,75% podstawy jej wymiaru). Korzystanie z takiego odliczenia wiąże siÄ™ z obowiÄ…zkiem skÅ‚adania informacji PIT-16A w terminie do 31 stycznia. Brak możliwoÅ›ci zastosowania innych odliczeÅ„ jest wadÄ… opodatkowania w formie karty podatkowej.

Kartowicze nie majÄ… prawa do rozliczenia wspólnie z małżonkiem lub na zasadach przewidzianych dla osób samotnie wychowujÄ…cych dzieci dochodów osiÄ…gniÄ™tych w roku podatkowym ze źródeÅ‚ przychodów opodatkowanych wedÅ‚ug skali podatkowej.

 

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

RyczaÅ‚t ewidencjonowany to kolejna obok karty podatkowej preferencyjna forma opodatkowania, do której nie każdy ma prawo. TÄ™ formÄ™ opodatkowania mogÄ… stosować podatnicy prowadzÄ…cy dziaÅ‚alność gospodarczÄ… samodzielnie albo w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych. Wymogi dotyczÄ…ce możliwoÅ›ci zastosowania ryczaÅ‚tu zostaÅ‚y opisane w ustawie o zryczaÅ‚towanym podatku dochodowym. Najważniejsze kryterium zwiÄ…zane jest z sumÄ… przychodów osiÄ…gniÄ™tych w poprzednim roku podatkowym. Za rok 2013 limit ten wynosi 633.450 zÅ‚.

 

Ważne!

W roku 2014 r. opodatkowane w formie ryczaÅ‚tu od przychodów ewidencjonowanych bÄ™dÄ… mogli opÅ‚acać podatnicy PIT, których przychody w roku 2013 nie przekroczyÅ‚y 633.450 zÅ‚.

 

Limit ten obowiÄ…zuje osobno dla przychodów z dziaÅ‚alnoÅ›ci prowadzonej wyÅ‚Ä…cznie samodzielnie albo w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych. W tym ostatnim przypadku (spółka jawna osób fizycznych) limit ma zastosowanie do Å‚Ä…cznych przychodów osiÄ…gniÄ™tych przez wszystkich wspólników spółki.

Podatnicy, którzy jednocześnie prowadzą działalność samodzielnie oraz w formie spółki, określają limit oddzielnie dla każdej z tych działalności.

Przepisy art. 8 ustawy o zryczaÅ‚towanym podatku dochodowym okreÅ›lajÄ…, w jakich przypadkach podatnik nie ma prawa do opÅ‚acania podatku w formie ryczaÅ‚tu. MiÄ™dzy innymi podatnicy nie mogÄ… być opodatkowani również kartÄ… podatkowÄ… ani korzystać z okresowego zwolnienia z podatku.

W przypadku opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podstawą opodatkowania jest przychód pomniejszony o:

wydatki okreÅ›lone w art. 26 ust. 1 updof, jeżeli nie zostaÅ‚y już odliczone od dochodu lub nie zostaÅ‚y zaliczone do kosztów uzyskania przychodów na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

straty z dziaÅ‚alnoÅ›ci poniesione w latach poprzednich

Ryczałtowcy nie mają prawa do pomniejszania przychodu o koszty jego uzyskania. To jedna z wad tej formy opodatkowania, którą mogą szczególnie odczuwać podatnicy prowadzący działalność generującą wysokie koszty.

Jedną z korzyści zastosowania opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego są stawki podatku często niższe niż w przypadku podatku liniowego i skali podatkowej. Wysokość stawki ryczałtu zależy od rodzaju wykonywanej działalności. Podatnicy, którzy wykonują działalności opodatkowane różnymi stawkami, opłacają ryczałt według stawki odpowiedniej dla danego rodzaju działalności.

Stawki ryczałtu w 2014 r: 20%, 17%, 8,5%, 5,5% oraz 3%

 

Pamiętaj!

Trzeba jednak podkreślić, że stawki te dotyczą opodatkowania przychodu a nie, jak w przypadku skali podatkowej czy podatku liniowego – dochodu. Patrząc na tę różnicę przy wyborze formy opodatkowania nie można opierać się tylko na wysokości stawek podatkowych.

 

Podatnik opÅ‚aca ryczaÅ‚t pomniejszony o skÅ‚adki na ubezpieczenie zdrowotne zapÅ‚acone w roku podatkowym i nieodliczone od podatku dochodowego (nie wiÄ™cej niż 7,75% podstawy ich wymiaru).

RyczaÅ‚t można odpÅ‚acać za okresy miesiÄ™czne lub kwartalne, przy czym kwartalne opÅ‚acanie podatku wiąże siÄ™ ze speÅ‚nieniem dodatkowych wymogów. Przychody w poprzednim roku podatkowym nie mogÄ… być wyższe niż 105.575 zÅ‚. Konieczne jest również zÅ‚ożenie do urzÄ™du skarbowego zawiadomienia o wyborze kwartalnego sposobu rozliczeÅ„ w terminie do 20 stycznia.

Podatek płaci się do 20 dnia miesiąca za poprzedni miesiąc lub kwartał

 

Ważne!

Podatnicy, których przychody w roku 2013  nie przekroczyÅ‚ 105.575 zÅ‚, majÄ… prawo do kwartalnego opÅ‚acania ryczaÅ‚tu. Zawiadomienie o swoim wyborze muszÄ… zÅ‚ożyć do 20 stycznia 2014 r.

 

ZaletÄ… opodatkowania w formie ryczaÅ‚tu jest również uproszczony sposób prowadzenia ewidencji podatkowej. RyczaÅ‚t należy wykazywać w ewidencji przychodów. W niektórych przypadkach podatnicy majÄ… też obowiÄ…zek prowadzenia wykazu Å›rodków trwaÅ‚ych oraz wartoÅ›ci niematerialnych i prawnych.

Kolejna korzyść to brak dodatkowych obowiązków deklaracyjnych. Ryczałtowcy zobowiązani się jedynie do złożenia zeznania PIT-28 w terminie do 31 stycznia.

 

Ważne!

Zaznanie PIT-28 za rok 2013 należy złożyć do 31 stycznia 2014 r.

 

RyczaÅ‚towcy nie mogÄ… rozliczać dochodów osiÄ…gniÄ™tych w roku podatkowym ze źródeÅ‚ przychodów, do których ma zastosowanie skala podatkowa, Å‚Ä…cznie z dochodami małżonka lub na zasadach przewidzianych dla osób samotnie wychowujÄ…cych dzieci.

 

Wyjątkiem jest opłacanie ryczałtu z najmu, dzierżawy. Taki rodzaj przychodów nie pozbawia podatnika prawa do rozliczenia podatku z pozostałych źródeł wspólnie z małżonkiem, czy też jako osoba samotnie wychowująca dzieci.

 

Podatek liniowy

Opodatkowanie podatkiem liniowym również nie jest dostępne dla wszystkich. Mają do niego prawo podatnicy prowadzący działalność gospodarczą:

Samodzielnie

W spółkach: jawnej, cywilnej, partnerskiej i komandytowej

W przypadku spółek nie ma konieczności opłacania podatku liniowego przez wszystkich wspólników. Z tej formy może korzystać np. tylko jeden ze wspólników.

Do opłacania podatku liniowego nie mają prawa podatnicy wykonujący usługi dla obecnych lub byłych pracodawców, jeśli usługi te odpowiadają czynnościom, które w roku podatkowym wykonywali lub wykonują w ramach stosunku pracy. Przychód z takich usług należy rozliczyć według skali podatkowej za cały rok podatkowy.

W rzeczywistości podatek liniowy to forma bardzo podobna do skali podatkowej. Stawka podatku jest jednak stała - 19% - niezależnie od wysokości osiąganych dochodów.

Podatnicy mogÄ… pomniejszać przychód o koszty jego uzyskania. PodstawÄ… opodatkowania w przypadku podatku liniowego stanowi dochód, czyli nadwyżka sumy przychodów nad kosztami jego uzyskania w w rozumieniu art. 22 ust. 1 updof.

Od podstawy opodatkowania podatkiem liniowym można odliczać jedynie:

straty z dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej poniesione w latach ubiegÅ‚ych

skÅ‚adki na ubezpieczenie spoÅ‚eczne podatnika i osoby współpracujÄ…cej opÅ‚acone w roku podatkowym

wpÅ‚aty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego dokonane w roku podatkowym

Z kolei od podatku obliczonego przy zastosowaniu stawki liniowej odliczać można jedynie skÅ‚adki na ubezpieczenie zdrowotne opÅ‚acone w roku podatkowym. Odliczyć można kwotÄ™ nieprzekraczajÄ…cÄ…  7,75% podstawy wymiaru tych skÅ‚adek.

Konieczne jest prowadzenie ksiÄ…g podatkowych. Może to być podatkowa ksiÄ™ga przychodów i rozchodów lub ksiÄ™gi handlowe w zależnoÅ›ci od speÅ‚nienia innych warunków. W pewnych okolicznoÅ›ciach podatnicy majÄ… obowiÄ…zek prowadzenia m.in. ewidencji Å›rodków trwaÅ‚ych oraz wartoÅ›ci niematerialnych i prawnych, przebiegu pojazdu czy wyposażenia.

Zaliczki na podatek dochodowy można opÅ‚acać za okresy miesiÄ™czne lub kwartalne. Możliwe jest również opÅ‚acanie zaliczek w formie uproszczonej -  niezależnej od wysokoÅ›ci bieżących dochodów majÄ… one wtedy staÅ‚Ä… miesiÄ™cznÄ… wysokość. Termin na zapÅ‚atÄ™ zaliczek upÅ‚ywa 20 dnia miesiÄ…ca za miesiÄ…c/kwartaÅ‚ poprzedni.

Na podatniku opłacającym podatek liniowy w ciągu roku nie ciążą dodatkowe zobowiązania deklaracyjne. Konieczne jest złożenie zeznania PIT-36L w terminie do 30 kwietnia. Podatnicy korzystający z tej formy opodatkowania, którzy złożą zeznanie PIT-36L w terminie wpłaty zaliczki za ostatni miesiąc lub kwartał poprzedniego roku, czyli do 20 stycznia, i wpłacą podatek wynikający z tego zeznania, nie mają obowiązku wpłacania zaliczki za ten miesiąc/kwartał.

 

Ważne!

Zeznanie PIT-36L za rok 2013 należy złożyć do 30 kwietnia 2014 r.

 

Podatnik opÅ‚acajÄ…cy podatek liniowy na ma prawa do rozliczenia dochodów osiÄ…gniÄ™tych ze źródeÅ‚ opodatkowanych wedÅ‚ug skali podatkowej Å‚Ä…cznie z dochodami małżonka lub w sposób okreÅ›lony dla osób samotnie wychowujÄ…cych dzieci.

Dochody opodatkowane podatkiem liniowym nie wpływają na wysokość przychodów opodatkowanych przy zastosowaniu skali podatkowej.

 

Opodatkowanie według skali podatkowej

Opłacanie podatku obliczanego przy zastosowaniu skali podatkowej jest podstawową formą opodatkowania i nie wymaga spełniania żadnych dodatkowych wymogów. Podstawą opodatkowania w tym przypadku jest dochód, czyli różnica między sumą przychodów a kosztami jego uzyskania.

Przychody z prowadzonej dziaÅ‚alnoÅ›ci ustala siÄ™ na podstawie art. 14 updof, natomiast koszty - art. 22 tejże ustawy.

Stawka 18% podatku obowiązuje aż do momentu przekroczenia sumy przychodów w wysokości 85.528 zł - po przekroczeniu tej wartości podatnik oblicza podatek od nadwyżki przy zastosowaniu stawki 32%. Do sumy przychodów wlicza się nie tylko przychody z działalności, ale również przychody osiągnięte z innych źródeł opodatkowanych według skali podatkowej, m.in. dochody z pracy. Przychody te rozlicza się łącznie.

Obniżanie przychodu o koszty jego uzyskania to nie jedyna możliwość zmniejszenia kwoty podatku do zapÅ‚aty. Dochód przed opodatkowaniem można pomniejszyć o straty poniesione z dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej z lat ubiegÅ‚ych oraz o inne odliczenia okreÅ›lone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podatnik rozliczajÄ…cy podatek obliczany wedÅ‚ug skali podatkowej może korzystać m.in. z ulgi prorodzinnej. Po speÅ‚nieniu okreÅ›lonych warunków możliwe jest również dokonanie rozliczenia wspólnie z małżonkiem lub na zasadach obowiÄ…zujÄ…cych dla osób samotnie wychowujÄ…cych dzieci.

Podatnik ma obowiÄ…zek prowadzenia ksiÄ™gi przychodów i rozchodów lub ksiÄ…g rachunkowych. W niektórych przypadkach konieczne jest prowadzenie ewidencji m.in. Å›rodków trwaÅ‚ych oraz wartoÅ›ci niematerialnych i prawnych, wyposażenia czy przebiegu pojazdu.

W trakcie roku podatkowego podatnik opłaca zaliczki na podatek dochodowy za okresy miesięczne lub kwartalne do 20 dnia miesiąca za miesiąc/kwartał poprzedni. Ma również możliwość wybrania uproszczonej formy opłacania zaliczek w stałej miesięcznej wartości.

 

Na podatniku nie ciążą dodatkowe obowiązki deklaracyjne - składa on jedynie zeznanie PIT-36 w terminie do 30 kwietnia. W przypadku złożenia zeznania i opłacenia podatku do 20 stycznia, czyli w terminie wpłaty zaliczki za ostatni miesiąc/kwartał roku poprzedniego, podatnik nie musi opłacać zaliczki za ten okres.

 

W zwiÄ…zku z szybko zbliżajÄ…cym siÄ™ terminem na zmianÄ™ formy opodatkowania należy zastanowić siÄ™ nad odpowiedniÄ… formÄ… opodatkowania osiÄ…ganych przychodów. Jeżeli przewidywana jest zmiana w prowadzonej dziaÅ‚alnoÅ›ci, możliwe uzyskanie wysokich dochodów np. w zwiÄ…zku z podpisaniem nowych umów, otwarciem nowego punktu sprzedaży, rozpoczÄ™ciem sprzedaży internetowej, czy też rozszerzeniem dziaÅ‚alnoÅ›ci – powinno to być powodem do analizy, czy wybrana forma opodatkowania jest odpowiednia. Może należaÅ‚oby wybrać podatek liniowy, aby nie martwić siÄ™, że przekroczenie kwoty granicznej pierwszego progu podatkowego (85.528zÅ‚), do której dochód opodatkowany jest stawkÄ… 18% spowoduje konieczność opÅ‚acania podatku od nadwyżki ponad powyższy limit wg stawki 32%. 

Sytuacja może być też odwrotna: opÅ‚acany jest podatek liniowy, a dziaÅ‚alność nie przynosi  oczekiwanych dochodów i nic nie wskazuje na to, że może siÄ™ to zmienić w bieżącym roku. Może warto zastanowić siÄ™ nad rezygnacjÄ… z opodatkowania podatkiem liniowym wg staÅ‚ej stawki 19% i
powrócić do podatku obliczanego wg skali podatkowej. Zmiana ta może być dla niektórych korzystna w sytuacji, gdy dochody nie są wysokie a np. mają możliwość odliczenia ulgi na dzieci, której nie mamy prawa odliczyć od podatku liniowego.

 

Pamiętaj!

 

Podatek wg skali podatkowej liczony jest od całości dochodów, także z zatrudnienia, umów cywilno-prawnych czy najmu (jeżeli nie jest on opodatkowany ryczałtem) i nie zawsze kumulacja wszystkich dochodów jest opłacalna dla podatnika. Jeżeli dochody przekroczą 85.528 zł to podatek będzie znacznie wyższy, bo od nadwyżki liczony wg stawki 32%.

 

Wybór jako formy opodatkowania podatku liniowego powoduje natomiast brak możliwoÅ›ci rozliczenia siÄ™ wspólnie z małżonkiem, czy jako osoba samotnie wychowujÄ…ca dzieci,  a także skorzystania z możliwych jeszcze ulg podatkowych.

 

Czytaj też w naszym poradniku: Sposoby wpłacania zaliczek na podatek w 2014 r.

 

 

 

Czytany 7946 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 kwiecień 2014 12:17

Artykuły powiązane

  • Zeznanie roczne PIT za 2018 r. – jak i do kiedy zÅ‚ożyć Zeznanie roczne PIT za 2018 r. – jak i do kiedy zÅ‚ożyć

    W 2019 r. wielu podatników nie musi składać zeznań rocznych. Administracja skarbowa już je sporządziła, a gdy nie zostaną odrzucone lub złożone samodzielnie przez podatnika – zostaną automatycznie zaakceptowane. Sprawdź, kto może skorzystać z usługi Twój e-PIT, jak w praktyce wygląda rozlicznie na nowych zasadach i jakie modyfikacje można wprowadzić w przygotowanych przez KAS rozliczeniach. Poznaj też terminy składania zeznań rocznych, wersje formularzy, a jeśli wolisz rozliczyć się samodzielnie - pobierz aktualne druki PIT za 2018 r.

  • Zeznanie roczne PIT-28; kiedy zÅ‚ożyć za 2018 w 2019 Zeznanie roczne PIT-28; kiedy zÅ‚ożyć za 2018 w 2019

    Podatnicy, którzy w 2018 r. osiągali przychody opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym, do końca stycznia 2019 r. muszą złożyć zeznanie roczne PIT-28. Sprawdź, jakie zmiany wprowadzono w tym zakresie – dotyczą one m.in. nowej stawki ryczałtu 12,5% dla przychodów z najmu. Dowiedz się też, kto musi złożyć zeznanie na nowym formularzu PIT-28S i jakie zmiany szykuje ustawodawca na przyszły rok. Pobierz również aktualny druk PIT-28/PIT-28S i inne formularze zeznań podatkowych.

  • Rozliczenia roczne PIT za 2017 r. w 2018 r. Rozliczenia roczne PIT za 2017 r. w 2018 r.

    Rozpoczął się sezon wypełniania i składania zeznań rocznych PIT za 2017 r. Sprawdź, jak prawidłowo rozliczyć się w 2018 r., do kiedy złożyć odpowiedni formularz i w jakiej formie to zrobić – tradycyjnie czy elektronicznie. Pamiętaj przy tym o zmianach, jakie w 2018 r. musisz uwzględnić przy obliczaniu podatku – mają one związek m.in. z nowymi zasadami stosowania kwoty wolnej od podatku dochodowego.

  • Kiedy zÅ‚ożyć zeznanie roczne dla ryczaÅ‚tu PIT-28 za 2017 r. w 2018 r. Kiedy zÅ‚ożyć zeznanie roczne dla ryczaÅ‚tu PIT-28 za 2017 r. w 2018 r.

    W 2017 r. osiągałeś przychody z najmu lub działalności opodatkowanej ryczałtem ewidencjonowanym? Masz obowiązek złożyć zeznanie roczne PIT-28. Sprawdź, do kiedy należy je przekazać do urzędu skarbowego, w jakim terminie wpłacić ryczałt za ostatni miesiąc lub kwartał 2017 r. i pobierz aktualny druk. Dowiedz się też, kto ma prawo do wyboru tej formy opodatkowania w 2018 r.

  • Zeznanie roczne PIT za 2016 r. złóż do 2 maja 2017 r.! Zeznanie roczne PIT za 2016 r. zÅ‚óż do 2 maja 2017 r.!

    Już tylko kilka dni pozostało na złożenie zeznań rocznych PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39 za 2016 r. Sprawdź, z jakiego formularza skorzystać, do jakiego urzędu skarbowego złożyć zeznanie i do kiedy należy dopełnić tego obowiązku. Dowiedz się też, czym jest wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe i czy warto skorzystać z tej możliwości.