poniedziałek, 27 styczeń 2014 17:18

Zwolnienie podmiotowe przy stosowaniu kasy fiskalnej 2014

Oceń ten artykuł
(6 głosów)
Kasa fiskalna Posnet BINGO XL Kasa fiskalna Posnet BINGO XL

Nie jesteś pewien, czy możesz korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej w 2014 r., i boisz się kontroli z urzędu skarbowego? Gdy przeczytasz nasz poradnik, będziesz spał spokojnie - dowiesz się, czy jesteś zwolniony z kasy fiskalnej, czy nie.

Kasę fiskalną powinni mieć podatnicy, którzy prowadzą sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. Póki co jeszcze nie wszyscy.

Do końca 2014 r. obowiązuje katalog zwolnień zawarty w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2012 r., poz. 1382). Reguluje ono m.in. kwestię korzystania ze zwolnienia podmiotowego z kas fiskalnych, przysługującego ze względu na wysokość osiąganych przez podatnika obrotów.

Zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 1 i 2 rozporządzenia, kas fiskalnych w 2014 r. nie muszą mieć podatnicy, których roczny obrót ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych w roku 2013 nie przekroczył 20.000 zł netto. Przy czym ważne jest, iż podatnikom rozpoczynającym tego typu sprzedaż w trakcie roku podatkowego przysługiwał limit niższy - nawet do 12 razy niższy - w zależności od tego, w którym miesiącu tę sprzedaż rozpoczęli.

 

Zobacz, jak wyliczyć limit proporcjonalny zwalniający z kas fiskalnych

 

Takie same zasady obowiązują podatników, którzy rozpoczynają tego typu sprzedaż w roku 2014. Tylko tym, którzy ją rozpoczęli 1 stycznia 2014 r., przysługuje pełny limit 20.000 zł.

 

Uwaga!

Czym później zaczniesz sprzedaż, tym niższy będziesz miał limit zwalniający z kas fiskalnych.

 

Ale nie każdy może korzystać ze zwolnień, nawet jeśli nie przekroczył limitu. Zobacz, kto nie ma takiego prawa w 2014 r.

Przekroczyłeś limit 20.000 zł? Gdy zajrzysz do naszego poradnika przekonasz się, że można korzystać z jeszcze innych zwolnień. Zwolnienia z kas fiskalnych 2014.

A może chcesz poprawić jakość obsługi klienta w swoim punkcie handlowym czy usługowym i już teraz kupić kasę fiskalną? Zobacz, co mamy specjalnie dla Ciebie!

 

Czytany 5673 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 03 luty 2014 23:21

Artykuły powiązane

 • Zmiana czasu a kasa fiskalna - przygotuj się! Zmiana czasu a kasa fiskalna - przygotuj się!

  Czy Twoja kasa fiskalna jest gotowa na zmianę czasu z soboty na niedzielę 26 października 2014 r.? Czy kasjerzy pracujący na nocną zmianę wiedzą, jakie czynności będą musieli wykonać? Dowiedz się już dziś, jak przestawić zegar w kasie fiskalnej. Wymaga to przestrzegania odpowiednich procedur, a w niektórych przypadkach nawet interwencji serwisanta.

 • Kasa fiskalna u mechanika w 2015 Kasa fiskalna u mechanika w 2015

  Rok 2015 przyniesie istotne zmiany w przepisach dotyczących zwolnień z kas fiskalnych. Z końcem 2014 roku traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2012 r., poz. 1382).

 • Kasy Fiskalne w 2015 dla kogo? - projektowane zmiany Kasy Fiskalne w 2015 dla kogo? - projektowane zmiany

  Przed nami kolejna fala zmian związanych z obowiązkiem stosowania kas fiskalnych. Prawo do zwolnienia z kas fiskalnych w 2015 roku stracą między innymi lekarze, prawnicy, właściciele warsztatów samochodowych, fryzjerzy, kosmetyczki oraz osoby świadczące usługi gastronomiczne.

  Ministerstwo Finansów przyzwyczaiło już nas do stopniowego zawężania grona podatników mających prawo do zwolnienia z kasy fiskalnej. Wielu przedsiębiorców wciąż ma żywo w pamięci rok 2013, w którym to z powodu obniżenia o połowę limitu do zwolnienia podmiotowego kasę fiskalną musiało zakupić kilkadziesiąt tysięcy polskich podatników. Prawo do zwolnienia straciło tak wiele osób, że u producentów wręcz zabrakło kas.

 • Czy wiesz, jak ewidencjonować zaliczki na kasie fiskalnej w 2014 r.? Czy wiesz, jak ewidencjonować zaliczki na kasie fiskalnej w 2014 r.?

  Przyjmujesz od swoich klientów zaliczki? Pobierasz zaliczki na towary, usługi, organizujesz wesela, komunie, imprezy integracyjne, a może produkujesz towary na zamówienie i przyjmowanie przedpłat jest niezbędnym elementem zabezpieczenia twoich interesów? Dowiedz się, czy musisz ewidencjonować zaliczki na kasie fiskalnej i jak to robić w zgodzie z obowiązującymi przepisami.

 • Zaliczki na kasie fiskalnej w 2014 r. Zaliczki na kasie fiskalnej w 2014 r.

  Rejestracja sprzedaży na kasie fiskalnej zazwyczaj odbywa się jednoetapowo - klient przychodzi, kupuje towar lub korzysta z usługi, dostaje paragon i odchodzi. Czasem jednak podatnik stosujący w swej działalności kasę lub drukarkę fiskalną otrzymuje od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej lub rolnika ryczałtowego zaliczkę bądź inną formę wcześniejszej wpłaty na poczet przyszłej dostawy towaru lub przyszłego świadczenia usługi. Taka sytuacja często ma miejsce w punktach usługowych, np. lokalach gastronomicznych, gdzie klient z dużym wyprzedzeniem rezerwuje termin przyjęcia weselnego czy innej imprezy. Zaliczki często przyjmują również podatnicy dokonujący dostaw towarów produkowanych na zamówienie. Niezależnie od tego, co sprzedaje podatnik, ma on pełne prawo do przyjęcia takiej przedpłaty od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej lub rolnika ryczałtowego.