piątek, 31 styczeń 2014 15:59

Kasa fiskalna od pierwszej sprzedaży w 2014 r

Oceń ten artykuł
(6 głosów)

Korzystasz ze zwolnienia z kasy fiskalnej w 2014 r.? Sprawdź, czy sprzedawane przez ciebie towary lub świadczone usługi nie zostały umieszczone w katalogu czynności pozbawiających prawa do zwolnienia. Jeśli je tam znajdziesz, będziesz musiał stosować kasę fiskalną już od pierwszej sprzedaży.

Stosowanie kas fiskalnych zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT jest obowiązkiem wszystkich podatników, którzy prowadzą sprzedaż dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych.

Zwolnienia wprowadzone przez Ministra Finansów są jedynie czasowymi ustępstwami od ogólnej zasady. Jednak wielu podatników korzysta z takich zwolnień - czy to ze względu na niskie obroty, czy na rodzaj wykonywanej czynności, czy nawet na sposób dostawy towarów lub formę zapłaty.

 

Sprawdź, z jakich zwolnień możesz korzystać w 2014 r.

 

Uwaga!

Jeśli korzystasz ze zwolnienia z kasy fiskalnej pamiętaj, że niektóre czynności zostały wyłączone z takiej możliwości. Zostały one wymienione w § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2012 r., poz. 1382). W katalogu tym wymieniono m.in. usługi świadczone przez taksówkarzy, a także sprzedaż alkoholu, tytoniu, sprzętu telewizyjnego i fotograficznego czy nośników danych z zapisanymi danymi, np. płyt CD czy kart pamięci.

 

Zobacz katalog czynności wyłączonych ze zwolnień z kas fiskalnych w 2014 r.

 

Wszystkie czynności wymienione w tym katalogu muszą być ewidencjonowane na kasie fiskalnej już od pierwszej sprzedaży - niezależnie od wysokości osiąganych przez podatnika obrotów i tego, jakie jeszcze czynności wykonuje.

Jedynym wyjątkiem jest sprzedaż dokonana przez podatnika na rzecz jego pracownika i dotyczy czynności wymienionych w § 4 ust. 1 pkt b - l. Zwolnienie to przysługuje na podstawie poz. 33 załącznika do rozporządzenia. Podatnik, który na rzecz swojego pracownika wykona taką czynność, w dalszym ciągu może korzystać ze zwolnienia. 

 

Zobacz nasz poradnik: Zwolnienia z kas fiskalnych w 2014 r.

Czytany 5082 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 kwiecień 2014 11:58

Artykuły powiązane

 • Zmiana czasu a kasa fiskalna - przygotuj się! Zmiana czasu a kasa fiskalna - przygotuj się!

  Czy Twoja kasa fiskalna jest gotowa na zmianę czasu z soboty na niedzielę 26 października 2014 r.? Czy kasjerzy pracujący na nocną zmianę wiedzą, jakie czynności będą musieli wykonać? Dowiedz się już dziś, jak przestawić zegar w kasie fiskalnej. Wymaga to przestrzegania odpowiednich procedur, a w niektórych przypadkach nawet interwencji serwisanta.

 • Kasa fiskalna u mechanika w 2015 Kasa fiskalna u mechanika w 2015

  Rok 2015 przyniesie istotne zmiany w przepisach dotyczących zwolnień z kas fiskalnych. Z końcem 2014 roku traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2012 r., poz. 1382).

 • Kasy Fiskalne w 2015 dla kogo? - projektowane zmiany Kasy Fiskalne w 2015 dla kogo? - projektowane zmiany

  Przed nami kolejna fala zmian związanych z obowiązkiem stosowania kas fiskalnych. Prawo do zwolnienia z kas fiskalnych w 2015 roku stracą między innymi lekarze, prawnicy, właściciele warsztatów samochodowych, fryzjerzy, kosmetyczki oraz osoby świadczące usługi gastronomiczne.

  Ministerstwo Finansów przyzwyczaiło już nas do stopniowego zawężania grona podatników mających prawo do zwolnienia z kasy fiskalnej. Wielu przedsiębiorców wciąż ma żywo w pamięci rok 2013, w którym to z powodu obniżenia o połowę limitu do zwolnienia podmiotowego kasę fiskalną musiało zakupić kilkadziesiąt tysięcy polskich podatników. Prawo do zwolnienia straciło tak wiele osób, że u producentów wręcz zabrakło kas.

 • Czy wiesz, jak ewidencjonować zaliczki na kasie fiskalnej w 2014 r.? Czy wiesz, jak ewidencjonować zaliczki na kasie fiskalnej w 2014 r.?

  Przyjmujesz od swoich klientów zaliczki? Pobierasz zaliczki na towary, usługi, organizujesz wesela, komunie, imprezy integracyjne, a może produkujesz towary na zamówienie i przyjmowanie przedpłat jest niezbędnym elementem zabezpieczenia twoich interesów? Dowiedz się, czy musisz ewidencjonować zaliczki na kasie fiskalnej i jak to robić w zgodzie z obowiązującymi przepisami.

 • Zaliczki na kasie fiskalnej w 2014 r. Zaliczki na kasie fiskalnej w 2014 r.

  Rejestracja sprzedaży na kasie fiskalnej zazwyczaj odbywa się jednoetapowo - klient przychodzi, kupuje towar lub korzysta z usługi, dostaje paragon i odchodzi. Czasem jednak podatnik stosujący w swej działalności kasę lub drukarkę fiskalną otrzymuje od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej lub rolnika ryczałtowego zaliczkę bądź inną formę wcześniejszej wpłaty na poczet przyszłej dostawy towaru lub przyszłego świadczenia usługi. Taka sytuacja często ma miejsce w punktach usługowych, np. lokalach gastronomicznych, gdzie klient z dużym wyprzedzeniem rezerwuje termin przyjęcia weselnego czy innej imprezy. Zaliczki często przyjmują również podatnicy dokonujący dostaw towarów produkowanych na zamówienie. Niezależnie od tego, co sprzedaje podatnik, ma on pełne prawo do przyjęcia takiej przedpłaty od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej lub rolnika ryczałtowego.