wtorek, 11 marzec 2014 08:07

Nowa definicja samochodu osobowego w podatku dochodowym; 01.04.2014 Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(25 głosów)

Od 1 kwietnia 2014 r. zmieni się definicja samochodu osobowego dla celów podatku dochodowego. Zmiany zostaną wprowadzone zarówno w ustawie o PIT, jak i w ustawie o CIT. Podatnicy, którzy w działalności gospodarczej użytkują samochody klasyfikowane do tej pory jako inne niż osobowe, koniecznie powinni zapoznać się z nowymi regulacjami.

Zapowiedziana zmiana przepisów dotyczących odliczania VAT od samochodów pociąga za sobą również inne modyfikacje. Jedną z nich jest wprowadzenie nowej definicji samochodu osobowego dla celów podatku dochodowego w ustawach o PIT i CIT. Zmodyfikowana definicja znajduje się w ustawie z dnia 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Tekst ustawy został przyjęty przez Senat, ale nie został jeszcze podpisany przez prezydenta. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 kwietnia 2014 r.

 

Definicja samochodu osobowego w ustawach o PIT i CIT

Zmiany dotyczące definicji samochodu osobowego w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm) zostaną wprowadzone przepisami art. 2 wspomnianej ustawy nowelizacyjnej z 7 lutego 2014 r. Natomiast art. 3 tejże ustawy zmienia definicję samochodu osobowego zawartą w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, z późn. zm.).

 

Zgodnie z nową definicją zawartą w art. 2 ust. 1 oraz art. 3 ust. 1 ustawy, która ma obowiązywać od 1 kwietnia 2014 r., samochodem osobowym w rozumieniu ustaw o podatku dochodowym jest:

(…)pojazd samochodowy w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, konstrukcyjnie przeznaczony do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą, z wyjątkiem:
a)  pojazdu samochodowego mającego jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą:
–   klasyfikowanego na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van lub
–   z otwartą częścią przeznaczoną do przewozu ładunków,
b)  pojazdu samochodowego, który posiada kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu,
c)   pojazdu specjalnego, jeżeli z dokumentów wydanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym wynika, że dany pojazd jest pojazdem specjalnym, i jeżeli spełnione są również warunki zawarte w odrębnych przepisach, określone dla następujących przeznaczeń:
–   agregat elektryczny/spawalniczy,
–   do prac wiertniczych,
–   koparka, koparko-spycharka,
–   ładowarka,
–   podnośnik do prac konserwacyjno-montażowych,
–   żuraw samochodowy,
d) pojazdu samochodowego określonego w przepisach wydanych na podstawie art. 86a ust. 16 ustawy o podatku od towarów i usług;

 

Kwestię spełniania wymagań dotyczących klasyfikowania pojazdu jako samochodu innego niż osobowy, regulują odpowiednio: dla updof: art. 2 ust. 2 ustawy nowelizacyjnej, dla updop: art. 3 ust. 2 tejże ustawy. Zgodnie z tymi przepisami, spełnienie wymagań dotyczących:

  • Litery a) i b) stwierdza się na podstawie:

- dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację

oraz

- dowodu rejestracyjnego pojazdu zawierającego odpowiednią adnotację o spełnieniu tych wymagań

  • Litery c) i d) stwierdza się na podstawie:

- dokumentów wydanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym

 

Nowe przepisy będą miały zastosowanie do samochodów nabytych lub wytworzonych od dnia wejścia w życie ustawy nowelizującej oraz użytkowanych na podstawie umów najmu, leasingu itp. zawartych od wejścia w życie tejże ustawy.

Planowane zmiany obejmą również kwestię ujmowania w przychodach i kosztach podatkowych skorygowanego VAT naliczonego. Od 1 kwietnia 2014 r. będziemy uwzględniać w nich wszelkie korekty podatku naliczonego, dokonywane zgodnie z przepisami ustawy o VAT. Dotyczy to między innymi korekt dokonywanych w trybie „nowego” art. 90b ustawy o VAT - przepis ten ma zostać wprowadzony dnia 1 kwietnia 2014 r. Przykładem może być korekta VAT od nabycia pojazdu samochodowego, który uprzednio wykorzystywany był przez podatnika wyłącznie do celów działalności gospodarczej, a później zaczęto go wykorzystywać także do celów prywatnych.

 

Pamiętaj!

Zmiana od 1 kwietnia br. nie jest jedyną w tym roku; definicja samochodu osobowego uległa zmianie już od 1 stycznia 2014 r. Każda zmiana niesie za sobą konieczność weryfikacji dokumentów i ustalenia dla każdego wprowadzonego do firmy samochodu jego statusu podatkowego wg aktualnych przepisów.

 

Uznanie samochodu za osobowy pozbawia podatnika m.in. prawa do jednorazowej amortyzacji, z której może skorzystać nabywając, zdefiniowany w przepisach, „samochód ciężarowy”.

 

O skutkach zmian w przepisach VAT dotyczących samochodów od 01.04.2014 czytaj TU

Czytany 17484 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 18 marzec 2014 21:26

Artykuły powiązane

  • Oprogramowanie InsERT – gotowe na zmiany podatkowe 2019 Oprogramowanie InsERT – gotowe na zmiany podatkowe 2019

    Zmiany w rozliczaniu pojazdów osobowych w podatku dochodowym, nowy sposób obliczania składek na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców osiągających niskie przychody, nowe wzory deklaracji – wszystkie te i wiele innych zmian weszły w życie z początkiem 2019 r. Rachmistrz nexo, Rachmistrz GT, Rewizor nexo i Rewizor GT, a także inne programy InsERT są na nie gotowe już od dawna. Sprawdź, co się zmieniło w oprogramowaniu twojej firmy!

  • Koszty leasingu samochodu osobowego – zmiany od 2019 r. Koszty leasingu samochodu osobowego – zmiany od 2019 r.

    Wkrótce skończy się możliwość zaliczania wydatków związanych z używaniem samochodu leasingowanego do kosztów podatkowych w pełnej kwocie. Większość przedsiębiorców będzie mogła ująć je w kosztach tylko w 75%. Zmienią się też zasady wliczania w koszty opłat związanych z leasingowaniem samochodów. Sprawdź, jakie zmiany rząd przygotował polskim leasingobiorcom od 1 stycznia 2019 r.

  • Koszty dotyczące samochodu osobowego w 2019 r. Koszty dotyczące samochodu osobowego w 2019 r.

    Wyższy limit odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od wartości początkowej samochodu osobowego będzie obowiązywał już od początku 2019 r. Wprowadzone jednak zostaną inne, mniej korzystne zmiany. Od nowego roku większość podatników nie będzie już mogła w całości zaliczać do kosztów podatkowych wydatków związanych z użytkowaniem samochodu osobowego – możliwe będzie zaliczenie 75% wydatków. Sprawdź, co jeszcze zmieni się w ustawach PIT i CIT w 2019 r.

  • Załączniki do zeznań PIT za 2014 r. - czy wiesz, jakie wybrać? Załączniki do zeznań PIT za 2014 r. - czy wiesz, jakie wybrać?

    Składasz zeznanie roczne PIT za 2014 rok, korzystasz z ulg podatkowych, rozliczasz dochody z zagranicy, a może masz obowiązek do własnych dochodów doliczyć dochody małoletniego dziecka? Sprawdź, jakie załączniki masz obowiązek dołączyć do zeznania rocznego i pobierz aktualne wersje druków.

  • Ulgi w zeznaniach PIT za 2014 r. Ulgi w zeznaniach PIT za 2014 r.

    Podatnik składający zeznanie roczne PIT za 2014 rok ma możliwość korzystania z różnych ulg i odliczeń. Niektóre z nich podlegają odliczeniu od dochodu, a inne od podatku. Prawo do określonych ulg przysługuje podatnikom, którzy spełniają konkretne warunki określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Należy pamiętać, iż praktycznie każdego roku ustawodawca wprowadza pewne zmiany w przepisach dotyczących ulg w PIT. Podobnie stało się również w 2015 r. - najważniejsze modyfikacje, korzystne dla niektórych podatników, zostały wprowadzone m.in. w uldze na dzieci.

    Prześledźmy zatem, z jakich ulg i odliczeń można korzystać w rozliczeniu PIT za 2014 r., jakie warunki trzeba spełnić i jakich formalności dopełnić.