Zapowiedziana zmiana przepisów dotyczących odliczania VAT od samochodów pociąga za sobą również inne modyfikacje. Jedną z nich jest wprowadzenie nowej definicji samochodu osobowego dla celów podatku dochodowego w ustawach o PIT i CIT. Zmodyfikowana definicja znajduje się w ustawie z dnia 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Tekst ustawy został przyjęty przez Senat, ale nie został jeszcze podpisany przez prezydenta. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 kwietnia 2014 r.
Definicja samochodu osobowego w ustawach o PIT i CIT
Zmiany dotyczące definicji samochodu osobowego w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm) zostaną wprowadzone przepisami art. 2 wspomnianej ustawy nowelizacyjnej z 7 lutego 2014 r. Natomiast art. 3 tejże ustawy zmienia definicję samochodu osobowego zawartą w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, z późn. zm.).
Zgodnie z nową definicją zawartą w art. 2 ust. 1 oraz art. 3 ust. 1 ustawy, która ma obowiązywać od 1 kwietnia 2014 r., samochodem osobowym w rozumieniu ustaw o podatku dochodowym jest:
(…)pojazd samochodowy w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, konstrukcyjnie przeznaczony do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą, z wyjątkiem:
a) pojazdu samochodowego mającego jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą:
– klasyfikowanego na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van lub
– z otwartą częścią przeznaczoną do przewozu ładunków,
b) pojazdu samochodowego, który posiada kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu,
c) pojazdu specjalnego, jeżeli z dokumentów wydanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym wynika, że dany pojazd jest pojazdem specjalnym, i jeżeli spełnione są również warunki zawarte w odrębnych przepisach, określone dla następujących przeznaczeń:
– agregat elektryczny/spawalniczy,
– do prac wiertniczych,
– koparka, koparko-spycharka,
– ładowarka,
– podnośnik do prac konserwacyjno-montażowych,
– żuraw samochodowy,
d) pojazdu samochodowego określonego w przepisach wydanych na podstawie art. 86a ust. 16 ustawy o podatku od towarów i usług;
Kwestię spełniania wymagań dotyczących klasyfikowania pojazdu jako samochodu innego niż osobowy, regulują odpowiednio: dla updof: art. 2 ust. 2 ustawy nowelizacyjnej, dla updop: art. 3 ust. 2 tejże ustawy. Zgodnie z tymi przepisami, spełnienie wymagań dotyczących:
- Litery a) i b) stwierdza się na podstawie:
- dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację
oraz
- dowodu rejestracyjnego pojazdu zawierającego odpowiednią adnotację o spełnieniu tych wymagań
- Litery c) i d) stwierdza się na podstawie:
- dokumentów wydanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym
Nowe przepisy będą miały zastosowanie do samochodów nabytych lub wytworzonych od dnia wejścia w życie ustawy nowelizującej oraz użytkowanych na podstawie umów najmu, leasingu itp. zawartych od wejścia w życie tejże ustawy.
Planowane zmiany obejmą również kwestię ujmowania w przychodach i kosztach podatkowych skorygowanego VAT naliczonego. Od 1 kwietnia 2014 r. będziemy uwzględniać w nich wszelkie korekty podatku naliczonego, dokonywane zgodnie z przepisami ustawy o VAT. Dotyczy to między innymi korekt dokonywanych w trybie „nowego” art. 90b ustawy o VAT - przepis ten ma zostać wprowadzony dnia 1 kwietnia 2014 r. Przykładem może być korekta VAT od nabycia pojazdu samochodowego, który uprzednio wykorzystywany był przez podatnika wyłącznie do celów działalności gospodarczej, a później zaczęto go wykorzystywać także do celów prywatnych.
Pamiętaj!
Zmiana od 1 kwietnia br. nie jest jedyną w tym roku; definicja samochodu osobowego uległa zmianie już od 1 stycznia 2014 r. Każda zmiana niesie za sobą konieczność weryfikacji dokumentów i ustalenia dla każdego wprowadzonego do firmy samochodu jego statusu podatkowego wg aktualnych przepisów.
Uznanie samochodu za osobowy pozbawia podatnika m.in. prawa do jednorazowej amortyzacji, z której może skorzystać nabywając, zdefiniowany w przepisach, „samochód ciężarowy”.
O skutkach zmian w przepisach VAT dotyczących samochodów od 01.04.2014 czytaj TU