poniedziałek, 31 marzec 2014 16:59

Wzór informacji VAT-26 już na platformie ePUAP; możesz wysłać elektronicznie już 7 kwietnia 2014

Oceń ten artykuł
(7 głosów)

Planujesz odliczanie 100% VAT od samochodów użytkowanych wyłącznie na cele firmowe? Pamiętaj o złożeniu informacji VAT-26 w ciągu 7 dni od poniesienia pierwszego wydatku związanego z danych autem. Ustawodawca zdecydował się ułatwić podatnikom dopełnienie tego obowiązku: VAT-26 od 7 kwietnia 2014 r. będzie można składać przez platformę ePUAP.

Podatnicy, którzy od 1 kwietnia 2014 r. zdecydują się skorzystać z prawa do pełnego odliczania VAT od samochodów użytkowanych wyłącznie na cele działalności gospodarczej, będą musieli spełnić warunki określone w ustawie o VAT. Jednym z nich jest prowadzenie dokładnej ewidencji przebiegu pojazdu firmowego, zgodnie z art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy w brzmieniu od 1 kwietnia 2014 r.

 

Sprawdź, co musi zawierać ewidencja przebiegu pojazdu

 

Drugi warunek to określenie zasad używania samochodu, z których wynikać ma w jaki sposób jest on wykorzystywany. Przepisy nie określają dokładnie, jak taki spis zasad ma wyglądać. Ważne jest, aby określić sposób użytkowania samochodu np. przez pracowników. Powinno być jasne, iż jego przeznaczenie musi mieć związek z działalnością gospodarczą i nie można go użytkować prywatnie.

Natomiast trzeci warunek to złożenie w urzędzie skarbowym informacji VAT-26 o samochodach użytkowanych wyłącznie na cele działalności gospodarczej. Wzór tego dokumentu został określony w rozporządzeniu  Ministra Finansów z 21 marca 2014 r. w sprawie wzoru informacji o pojazdach samochodowych wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej. Rozporządzenie zostało opublikowane 24 marca 2014 r. w Dz. U. z 2013 r. pod poz. 371. VAT26 należy złożyć we właściwym urzędzie skarbowym w terminie 7 dni od daty poniesienia pierwszego wydatku związanego z danym pojazdem. W informacji należy podać między innymi numer rejestracyjny, markę, model, datę nabycia oraz rok produkcji pojazdu.

 

Uwaga!

Jeśli pierwszy wydatek dot. danego samochodu poniesiesz 1 kwietnia 2014 r. to VAT-26 masz obowiązek złożyć w urzędzie najpóźniej 7 kwietnia 2014 r.! Jeśli spóźnisz się ze złożeniem to nie masz prawa do odliczenia 100% podatku VAT do czasu faktycznego złożenia informacji.

 

Niedopełnienie powyższych formalności lub spóźnienie ze złożeniem dokumentów wiąże się z ogromnymi karami. Podatnik za drobny błąd może zostać ukarany grzywną o wysokości nawet 16.128.000 zł. To najwyższa możliwa kara określona w Kodeksie Karnym Skarbowym.

 

Kary za błędne odliczanie 100% VAT od samochodów - sprawdź, za co możesz dostać grzywnę

 

O ile samo spełnienie warunków uprawniających do stosowania pełnego odliczenia zostało przez ustawodawcę maksymalnie utrudnione, o tyle złożenie informacji VAT-26 ma być łatwe i szybkie. Już wcześniej zapowiadano, iż VAT-26 będzie można złożyć w formie elektronicznej. Dnia 24 marca 2014 r. na elektronicznej platformie usług administracji publicznej (ePUAP) opublikowano elektroniczną wersję formularza VAT-26(1) Informacja o pojazdach samochodowych wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej. Wzór dokumentu elektronicznego może być stosowany po upływie dwóch tygodni od daty opublikowania, czyli od 7 kwietnia 2014 r.

Wysłanie dokumentu drogą elektroniczną to przede wszystkim wygoda: podatnik nie musi stać w kolejkach do urzędu skarbowego czy na poczcie, a te w najbliższych dniach będą zapewne oblegane, o ile podatnicy zdecydują się na odliczanie 100% VATu. Informacja VAT-26 wysłana w ten sposób dotrze do urzędu szybciej niż drogą pocztową. Poza tym podatnik ma pewność, iż wypełniony formularz zostanie dostarczony do odpowiedniego organu.

Kliknij po formularz VAT-26

 

Odliczanie 100% VAT od nabycia, eksploatacji oraz paliwa do samochodów użytkowanych wyłącznie na cele działalności gospodarczej, tak bardzo wyczekiwane przez podatników, okazuje się trudniejsze, niż można było przypuszczać. Należy pamiętać, iż w przypadku niezłożenia informacji VAT-26 w terminie 7 dni od daty poniesienia pierwszego wydatku związanego z danym pojazdem lub złożenia tej informacji po terminie, podatnik nie ma prawa do pełnego odliczenia. W takim przypadku może odliczać jedynie 50% VAT.

Czytaj więcej: Odliczanie VAT od samochodów 2014

Czytany 9722 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 kwiecień 2014 11:37

Artykuły powiązane

 • Klient nie wziął paragonu. Co zrobić? Czy można go wyrzucić? Klient nie wziął paragonu. Co zrobić? Czy można go wyrzucić?

  Wydawanie paragonów z kasy fiskalnej to obowiązek kasjera. Kwestia ta w ostatnich latach stała się szczególnie drażliwa dla organów podatkowych. Mandaty dostawano nawet za położenie dokumentu na ladzie, a nie podanie do ręki. Jak obecnie ustawodawca traktuje tę sprawę? Sprawdź, co zrobić, gdy klient nie wziął paragonu!

 • Kasy fiskalne 2019: Kary za brak przeglądu w terminie Kasy fiskalne 2019: Kary za brak przeglądu w terminie

  Nie tylko utrata ulgi, ale też kara pieniężna w wysokości 300 zł – takie konsekwencje grożą za brak terminowego przeglądu technicznego kasy fiskalnej w 2019 r. Sprawdź, jak często musisz dokonywać przeglądów technicznych kasy. Dowiedz się też, dlaczego dziś szybciej niż kiedyś fiskus uzyskuje dane spóźnialskich podatników.

 • Za błąd w pliku JPK_VAT zapłacisz 500 zł Za błąd w pliku JPK_VAT zapłacisz 500 zł

  Zdyscyplinowanie podatników – taki cel postawiło sobie Ministerstwo Finansów w związku z pomyłkami w przesyłanych Jednolitych Plikach Kontrolnych z ewidencjami VAT. Każdy błąd w ewidencji będzie narażał przedsiębiorcę na karę finansową w wysokości 500 zł. Sprawdź, kiedy wejdą w życie nowe przepisy.

 • Oprogramowanie InsERT – gotowe na zmiany podatkowe 2019 Oprogramowanie InsERT – gotowe na zmiany podatkowe 2019

  Zmiany w rozliczaniu pojazdów osobowych w podatku dochodowym, nowy sposób obliczania składek na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców osiągających niskie przychody, nowe wzory deklaracji – wszystkie te i wiele innych zmian weszły w życie z początkiem 2019 r. Rachmistrz nexo, Rachmistrz GT, Rewizor nexo i Rewizor GT, a także inne programy InsERT są na nie gotowe już od dawna. Sprawdź, co się zmieniło w oprogramowaniu twojej firmy!

 • Koszty leasingu samochodu osobowego – zmiany od 2019 r. Koszty leasingu samochodu osobowego – zmiany od 2019 r.

  Wkrótce skończy się możliwość zaliczania wydatków związanych z używaniem samochodu leasingowanego do kosztów podatkowych w pełnej kwocie. Większość przedsiębiorców będzie mogła ująć je w kosztach tylko w 75%. Zmienią się też zasady wliczania w koszty opłat związanych z leasingowaniem samochodów. Sprawdź, jakie zmiany rząd przygotował polskim leasingobiorcom od 1 stycznia 2019 r.