piątek, 13 czerwiec 2014 00:00

Zwrot nadpłaty podatku z zeznania - możesz sprawdzić stan realizacji!

Oceń ten artykuł
(16 głosów)

Czekasz na zwrot nadpłaty podatku dochodowego z PIT za 2013 rok? Nie jesteś skazany na niepewność - izby skarbowe w całej Polsce uruchomiły elektroniczny system do weryfikacji stanu realizacji zwrotu. Na stronie www izby wystarczy wybrać odpowiedni urząd, podać swój numer PESEL oraz kwotę przychodu wykazaną w zeznaniu za 2013 r. Ministerstwo Finansów zachęca zarówno do korzystania z tych systemów, jak i do składania zeznań rocznych przez e-Deklaracje.

Termin na złożenie zeznań podatkowych za 2013 rok dawno minął. Teraz podatnicy, których wartość pobranych lub zapłaconych zaliczek okazała się wyższa niż wartość należnego podatku, z niecierpliwością oczekują na zwrot nadpłaty podatku dochodowego. Urząd skarbowy ma obowiązek dokonać zwrotu w ciągu 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania. To podatnik decyduje, w jakiej formie otrzyma pieniądze - przelewem na rachunek bankowy lub rachunek w SKOK czy gotówką odebraną w kasie bądź wysłaną przekazem pocztowym. Jeśli jednak wybierze zwrot nadpłaty przelewem, musi pamiętać o złożeniu w urzędzie odpowiedniej informacji.

 

Zeznania roczne PIT za 2013 r. - dowiedz się więcej

 

Uwaga - Nowość! Sprawdź zwrot przez internet

Nowością w 2014 roku jest możliwość sprawdzenia stanu zwrotu za rok 2013 podatku przez internet. Aby dowiedzieć się, na jakim etapie jest realizacja naszego zwrotu, należy wejść na stronę internetową izby skarbowej właściwej według urzędu, do którego składaliśmy PIT. Następnie należy kliknąć w zakładkę „Stan realizacji zwrotów z zeznań rocznych”, „Sprawdź stan realizacji zwrotu podatku wynikającego z zeznania za rok 2013” lub o podobnym brzmieniu. Z listy należy wybrać urząd skarbowy i podać swoje dane: numer PESEL oraz kwotę przychodu, którą wykazaliśmy w zeznaniu PIT. Dowiemy się, czy pieniądze już zostały do nas wysłane, czy jeszcze musimy poczekać. W systemie sprawdzimy też, czy złożone przez nas zeznanie roczne w ogóle dotarło do urzędu i czy zostało zweryfikowane pozytywnie.

 

Jeśli Twój wynik po sprawdzeniu wygląda tak, oznacza, że powinieneś już zwrot otrzymać lub lada chwila to nastąpi:

zwrot z podatku 2014

 

 

Ministerstwo Finansów zachęca do składania zeznań przez internet

Spora liczba podatników, którzy złożyli zeznanie roczne PIT przez internet, za pośrednictwem systemu e-Deklaracje, potwierdza, że oczekiwany zwrot dostali szybciej niż inni. Z pewnością nie jest to regułą, jednak do składania zeznań przez internet zachęca samo Ministerstwo Finansów. Przed 30 kwietnia 2014 r. resort oczekiwał, że w tym roku liczba zeznań przekroczy 5 milionów, i nawoływał, aby dokumenty te wysyłać przez e-Deklaracje. Wynik potwierdził, że Polacy coraz bardziej ufają elektronicznemu systemowi i coraz chętniej z niego korzystają - liczba deklaracji złożonych przez internet do 30 kwietnia wyniosła 5 mln 193 tys. 246. To rekordowa liczba elektronicznych PIT-ów - ponad 1.6 miliona więcej niż w roku 2013.

Statystyki potwierdzają, że z systemu e-Deklaracje korzystają podatnicy z różnych grup wiekowych. Największy odsetek to osoby w wieku 31-40 lat, jednak z wysyłaniem zeznań rocznych PIT świetnie radzą sobie także grupy wiekowe 41-50 oraz 51-60 lat - stanowią aż 35% ogółu podatników rozliczających się przez internet. W roku 2014 urzędy skarbowe otrzymały aż kilkadziesiąt tysięcy elektronicznych PIT-ów od podatników po 80. roku życia.

 

Kliknij po aktualne druki zeznań podatkowych PIT do pobrania

 

Łatwiej, taniej i szybciej

Złożenie zeznania podatkowego PIT przez internetowy system e-Deklaracje to przede wszystkim oszczędność czasu i pieniędzy. Nie trzeba stać w kolejce na poczcie i płacić za znaczek, nie trzeba też jeździć do urzędu skarbowego i stać w kolejce do osobistego złożenia zeznania. Rozliczanie PIT bez wychodzenia z domu - szybko i bez opłat - zachęca coraz większe grono podatników.

Wysłanie zeznania rocznego przez system e-Deklaracje od 2009 roku nie wymaga użycia kwalifikowanego podpisu elektronicznego. System weryfikuje tożsamość użytkownika przez polecenie podania danych z poprzedniego zeznania - wystarczy tylko mieć jego kopię.

Polacy przekonali się też, że ich obawy o problem z dostarczeniem PIT-ów przez internet były bezpodstawne. Przeciwnie - wysłanie zeznania przez e-Deklaracje daje sto procent gwarancji dostarczenia dokumentu, czym nie zawsze może pochwalić się na przykład poczta. Internetowy system umożliwia podatnikowi pobranie potwierdzenia dostarczenia dokumentu do urzędu, dzięki czemu można spać spokojnie i już tylko oczekiwać na zwrot.

 

czy na pewno złożyłeś zeznanie roczne zA 2013 rok?

Jeśli nie to skontaktuj się z nami, zrobimy to za Ciebie 
 

 

 

Czytany 22793 razy Ostatnio zmieniany sobota, 14 czerwiec 2014 14:19

Artykuły powiązane

 • Zwrot towaru bez paragonu. Jak rozliczyć VAT? Zwrot towaru bez paragonu. Jak rozliczyć VAT?

  Zwrot towaru bez paragonu to sytuacja, która wzbudza wątpliwości interpretacyjne. Przepisy wskazują bowiem na konieczność dołączenia do ewidencji „dokumentu potwierdzającego dokonanie sprzedaży”. Czy zatem można przyjąć zwrot, jeśli klient zgubił lub wyrzucił paragon? Jak w takim przypadku rozliczyć VAT? Sprawdzamy, co na to prawo podatkowe.

 • Jak skorygować błędne dane na paragonie? Jak skorygować błędne dane na paragonie?

  Pomyłki w ewidencjonowaniu sprzedaży mogą zdarzyć się każdemu użytkownikowi kasy fiskalnej. O ile jednak w trakcie wystawianie paragonu dane można skorygować na kasie, o tyle po dokonaniu wydruku – już nie. Urządzenia fiskalne nie dają takiej technicznej możliwości. Oczywiście nie pozbawia to sprzedawcy prawa do skorygowania sprzedaży. W tym celu musi prowadzić dwie dodatkowe ewidencje.

 • Zwrot towaru bez paragonu - czy sprzedawca może go przyjąć? Zwrot towaru bez paragonu - czy sprzedawca może go przyjąć?

  Aktualne przepisy umożliwiają klientom zwrócenie lub zareklamowanie towaru. Konieczne jest okazanie dowodu zakupu danego produktu – zwykle jest to paragon fiskalny. A czy sprzedawca może przyjąć zwrot towaru bez paragonu?

 • Zeznanie roczne PIT za 2018 r. – jak i do kiedy złożyć Zeznanie roczne PIT za 2018 r. – jak i do kiedy złożyć

  W 2019 r. wielu podatników nie musi składać zeznań rocznych. Administracja skarbowa już je sporządziła, a gdy nie zostaną odrzucone lub złożone samodzielnie przez podatnika – zostaną automatycznie zaakceptowane. Sprawdź, kto może skorzystać z usługi Twój e-PIT, jak w praktyce wygląda rozlicznie na nowych zasadach i jakie modyfikacje można wprowadzić w przygotowanych przez KAS rozliczeniach. Poznaj też terminy składania zeznań rocznych, wersje formularzy, a jeśli wolisz rozliczyć się samodzielnie - pobierz aktualne druki PIT za 2018 r.

 • Kalendarium zmian w VAT 2019 Kalendarium zmian w VAT 2019

  Początek 2019 r. przyniósł podatnikom szereg zmian dotyczących rozliczania podatku VAT, rejestracji podmiotów w rejestrze VAT czy chociażby stosowania kas fiskalnych. Wiele innych planowano wprowadzić już od 1 stycznia, jednak na ich wejście w życie będzie trzeba jeszcze poczekać. Podobnie jak w latach poprzednich, wprowadzone modyfikacje mają na celu m.in. ograniczenie nadużyć, wspieranie uczciwych przedsiębiorców i eliminowanie podmiotów dopuszczających się oszustw podatkowych.